بازار کم‌فروشی داغ شد

بازار کم‌فروشی داغ شد

در شرایطی که فشار رشد قیمت‌ها، حذف برخی اقلام و کالاها را از سفره خانوارها، به‌خصوص اقشار کم‌درآمد، فراهم کرده، رواج پدیده کم‌فروشی، فشار مضاعفی را به مصرف‌کنندگان ایرانی تحمیل کرده است.

همشهری: در شرایطی که فشار رشد قیمت‌ها، حذف برخی اقلام و کالاها را از سفره خانوارها، به‌خصوص اقشار کم‌درآمد، فراهم کرده، رواج پدیده کم‌فروشی، فشار مضاعفی را به مصرف‌کنندگان ایرانی تحمیل کرده است.

مشاهدات میدانی نشان می‌دهد برخی تولید‌کنندگان و عرضه‌کنندگان کالاها برای جبران هزینه تمام‌شده تولید، به کم‌فروشی روی آورده‌اند. حالا علاوه برگرانی، کم‌فروشی در بازار اقلام مصرفی، خدمات و حتی برخی کالاهای سرمایه‌ای به دغدغه مصرف‌کنندگان ایرانی تبدیل شده است.

مروری بر بازار اقلام کالایی نشان می‌دهد؛ با بالاگرفتن مناقشه تعیین نرخ شیر و لبنیات، این روزها علاوه بر عرضه چندنرخی، کم‌فروشی به رویه‌ای جاری در بازار لبنیات مشمول قیمت‌گذاری دستوری و خارج از شمول قیمت‌گذاری تبدیل شده است. کم‌فروشی در صنایع لبنی به دو شیوه کاهش وزن (خالی‌ترشدن محتویات بسته‌بندی) انواع لبنیات مانند پنیر، بطری و پاکت‌های حاوی دوغ و شیر، ماست، بستنی، خامه، انواع پنیر پیتزا، سایر فراورده‌های لبنی یا افت کیفیت و کاهش درصد چربی این محصولات اعمال می‌شود.

اگرچه محصولات لبنی پرچرب مشمول قیمت‌گذاری دولتی نیستند و مثلا نرخ شیر و ماست پرچرب، طعم‌دار و لوکس، در شرکت‌های تولید‌کننده و در چارچوب ضوابط سازمان حمایت تعیین می‌شود اما کاهش درصد چربی، حذف برخی افزودنی‌های مجاز و افت کیفی این اقلام شیوه دیگر تولید‌کنندگان لبنیات برای جبران هزینه تمام‌شده تولید از جیب مصرف‌کنندگان است.

آن دسته از عمده‌فروشان و خرده‌فروشانی که با همشهری گفت‌وگو کرده‌اند می‌گویند که این روزها بسته‌بندی محصولات به لفافی برای کم‌فروشی از طریق کاهش وزن و افت کیفیت کالاها تبدیل شده است؛ موضوعی که به‌تازگی مورد توجه مصرف‌کنندگان در فضای مجازی هم قرار گرفته است.

اخیرا یک مصرف‌کننده پنیر با انتشار تصویر میزان حجم و وزن پنیر قرار گرفته روی بسته‌بندی نوشت: «آقای شرکت پنیر‌ساز و پنیرفروش! نصف ظرف پنیرتان خالی است! چرا؟ آقای دستگاه ناظر! کم‌فروشی مکمل گرانفروشی شده است و بر ملت فشار مضاعفی می‌آورد. شما کجایید؟ دقیقا کجایید؟» مصرف‌کننده دیگری که یک کیلوگرم گوشت بسته‌بندی گوسفندی را به نرخ 144هزارو600تومان خریداری کرده، با ارايه تصویر آن گفت: «متاسفانه هر روز قیمت‌ها افزایش می‌یابد اما ماجرا فقط به گرانی ختم نمی‌شود و کیفیت و وزن گوشت‌های بسته‌بندی‌شده روزبه‌روز کاهش می‌یابد».

او با بیان اینکه کیفیت گوشت‌های بسته‌بندی از نظر میزان چربی، دورریزو تازگی کاهش پیدا کرده است، تاکید کرد: «زمان خرید گوشت بسته‌بندی خریدار مجبور است بسته‌بندی‌های مختلف را کنترل کند زیرا تولید‌کننده، گوشت قرمز را به‌گونه‌ای صحنه‌آرایی می‌کند که به‌طور قطع قسمت مورد پسند مشتری جلوی دید قرار می‌گیرد و چربی‌ها و مواد ناخالص گوشت که بیشتر شامل چربی‌هایی است که اصلا قابل استفاده نیست زیر بسته‌بندی قرار می‌گیرد».

این شهروند با بیان اینکه وزن مواد زايد گوشت‌های بسته‌بندی هم با همان قیمت اصلی محاسبه شده و خریدار متضرر می‌شود، افزود: «هفته قبل یک بسته ران یک کیلویی گوساله را به قیمت 144هزارو600تومان خریداری کردم اما در این بسته دست‌کم 300گرم چربی و مواد دورریز دیگر وجود داشت که اصلا قابل استفاده نبود و درواقع گرچه هزینه یک کیلو گوشت ران گوساله را پرداخت کردم اما مقدار واقعی گوشت گوساله محتوی این بسته‌بندی با درنظرگرفتن دورریز و استخوان کمتر از 700گرم بود».

کم‌فروشی نه‌تنها در انواع مرغ و محصولات فراوری‌شده گوشتی بسته‌بندی به امری رایج تبدیل شده و موجب نارضایتی و گلایه مشتریان را فراهم کرده است، بلکه بسیاری از اقلام خوراکی و کالاهای اساسی از حبوبات و نان گرفته تا انواع قندوشکر، روغن و... بسته‌بندی نیز گواهی بر این شیوه جبران هزینه قیمت‌گذاری دستوری است.

علاوه بر کالاهای اساسی و مواد پروتيینی اکنون کم‌فروشی در سایر اقلام خوراکی و مصرفی، از تنقلات و نوشیدنی گرفته تا محصولات بهداشتی، آرایشی و سلولزی نیز به‌خوبی مشهود است. مشاهدات میدانی خبرنگاران همشهری حاکی است محصولاتی چون انواع نوشابه‌ها و برخی تنقلات نه‌تنها هر روز با افزایش قیمت مواجه می‌شوند بلکه وزن بطری و بسته‌بندی‌های محتوی این اقلام نیز مدام در حال کاهش است.

local_offerبرچسب‌ها:
لبنیات برای سفره‌های ایرانی، آرزو شد

لبنیات برای سفره‌های ایرانی، آرزو شد

زمزمه افزایش قیمت لبنیات در حالی مطرح شده که سرانه مصرف آن در سال‌های اخیر به‌شدت کاهش پیدا کرده است.

Bartarinha.ir/
شیر خام چرا گران شد؟/ افزایش 70 درصدی قیمت لبنیات در راه است؟

شیر خام چرا گران شد؟/ افزایش 70 درصدی قیمت لبنیات در راه است؟

ريیس انجمن صنفی گاوداران، علت افزایش قیمت شیر خام را افزایش قیمت نهاده‌ها و تمام هزینه‌های دامداران طی سال 1399 و 3 ماه نخست سال جاری عنوان کرد.

TejaratNews.com/

لبنیات 70 درصد گران می‌شود؟

وضعیت قیمت‌ها در بازار لبنیات

وضعیت قیمت‌ها در بازار لبنیات

سخنگوی انجمن صنایع فرآورده‌های لبنی گفت: تلاش می‌کنیم قیمت مواد لبنی تغییر نکند.

TejaratNews.com/
لبنیات در ماه رمضان گران نمی‌شود

لبنیات در ماه رمضان گران نمی‌شود

سخنگوی انجمن صنایع لبنی گفت: با وجود افزایش قیمت عوامل تولید و حاشیه سود صنایع لبنی، قیمت لبنیات در ماه رمضان تغییری ندارد.

Bartarinha.ir/

بازار لبنیات در ماه رمضان

لبنیات گران شد؟

افزایش 70درصدی قیمت لبنیات از هفته آینده

آخرین قیمت‌ها در بازار لبنیات

خروج 3هزار میلیاردی سرمایه توسط مافیای لبنیات

خروج 3هزار میلیاردی سرمایه توسط مافیای لبنیات

مدیرعامل اتحادیه تعاونی‌های لبنی ایران درباره ماجرای گرانی شیر گفت: 8 نفر شخصیت حقیقی و حقوقی با کمک وزارت جهاد کشاورزی با گران کردن شیر به‌دنبال خروج 3 تا 4 هزار میلیارد تومان سرمایه کشور بدون پرداخت...

Bartarinha.ir/
افزایش دوباره قیمت لبنیات

افزایش دوباره قیمت لبنیات

کارخانه‌های لبنی برای چندمین بار از سال گذشته و علی‌رغم تاکید ريیس‌جمهور بر افزایش نیافتن قیمت‌ها، لبنیات را گران کردند.

TejaratNews.com/
تکذیب افزایش قیمت لبنیات

تکذیب افزایش قیمت لبنیات

مدیر عامل اتحادیه تعاونی‌های لبنی گفت: تاکنون هیچ مصوبه‌ای مبنی بر افزایش قیمت شیرخام و محصولات لبنی نداشته‌ایم.

TejaratNews.com/
خطر حذف لبنیات از سفره مردم

خطر حذف لبنیات از سفره مردم

قیمت لبنیات در آستانه گرانی است. این روزها اخباری مبنی بر گرانی 40 درصدی لبنیات شنیده می‌شود و اخیرا انجمن گاوداران ایران طی نامه‌ای به وزارت جهاد کشاورزی و ستاد تنظیم بازار خواستار افزایش قیمت شیرخام...

TejaratNews.com/
گرانی 40درصدی شیر و لبنیات در راه است

گرانی 40درصدی شیر و لبنیات در راه است

کمبود و گرانی علوفه و سایر نهاده‌های تولید، موجب درخواست دامداران برای افزایش نرخ مصوب شیر خام از 4هزار و 500تومان به 6هزار و 500تومان در نشست دوشنبه هفته آینده ستاد تنظیم بازار شد

Bartarinha.ir/
چرا ایرانی‌ها هر سال فقیرتر می‌شوند؟ سیگنال مهم به صنعت روغن‌سازی / تقسیم سود 200 تومانی ساوه به سهامدارانش آغاز فروش سهام عدالت چه زمانی است؟ تاثیر تحریم‌های جدید نفتی چیست؟/ صادرات نفت ایران به چین قطع می‌شود؟ چین از ایران نفت وارد نمی‌کند افزایش 41 درصدی قیمت روغن موتور هیات مدیره "شرنگی" با مصوبه مجمع تغییر کرد چرا مجوزهای زايد کسب و کار حذف نمی‌شود؟ استخدام در یک شرکت خودروسازی جزيیاتی از افزایش سرمایه چند شرکت بورسی / لغو افزایش سرمایه آپ روغن خودرو 41درصد گران شد فروش سهام عدالت از چه زمانی آغاز می‌شود؟ "سکارون" املاک تهرانی را می‌فروشد "حفارس" اعضای هیات مدیره را تغییر داد اگر جنگ اقتصادی نبود دلار امروز 5 تومان بود چرا حسابرسی کریپتولند طولانی شد؟ | چرا سایت ثبت اطلاعات خطا می دهد؟ برگزاری 90 درصد مجامع شرکت‌ها به صورت الکترونیکی آن 15نفر و تمام کیسه‌های سیمان به نظر من اقدامات مهمی در شستا صورت گرفته است سلاطین سیمان کشور رونمایی شدند افزایش سرمایه "آپ" از دستور کار خارج شد جزيیات طراحی کیا اسپورتیج جدید مشخص شد قیمت سکه و دلار در بازار امروز قیمت دلار امروز 3 مرداد 1400 چقدر شد؟ قیمت بیت کوین بیش از 34 هزار دلار شد | قیمت ارزهای دیجیتال امروز 3 مردادماه بررسی عملکرد یک صنعت بورسی / چرا بازدهی قطعه‌سازان مثبت نمی‌شود؟ افزایش 26 درصدی درآمد "پخش" در تیرماه سود 650 ریالی سهامداران از مجمع "فایرا" تقسیم سود 500 تومانی در مجمع "کپارس" قیمت اجاره و خرید مسکن در مناطق شرق تهران قیمت اجاره و فروش مسکن در اهواز خودرو زیر 400میلیون در بازار چی بخریم؟ هشدار کلاهبرداری به اسم ایران خودرو مجمع "وملل" برگزار نشد پیشتازی سهام شرکت های کوچک در نخستین ماه تابستان باز پس‌گیری قله 2500 دلار برای آلومینیوم قیمت پایه وکیوم باتوم در نیمه اول مرداد اعلام شد قیمت پایه فرآورده‌های نفتی ویژه داخلی در نیمه اول مردادماه سال جاری نرخ گذاری دستوری، بالاترین ریسک تهدیدکننده معاملات بازار است مهم‌ترین سیگنال‌های کدال امروز 3 مرداد / سود نقدی 45 تومانی بورس به سهامدارانش ارز دولتی 33 قلم دارو حذف شد "فتوسا" تصمیمات مجمع را به ثبت رساند تصمیمات مجمع عمومی "قاسم" ثبت شد "سفار" تصمیمات مجمع عمومی عادی را ثبت کرد تحلیل تکنیکال و بنیادی وبصادر | روند صعودی متوقف شد؟ صورت سود و زیان میاندوره ای "کاذر" منتشر شد انتشار صورت مالی 3 ماهه حسابرسی نشده "ساوه" ثبت تصمیمات مجمع "زنگان" "دحاوی" هم صورت مالی میاندوره‌ای منتشر کرد "قرن" صورت مالی 3 ماهه حسابرسی نشده منتشر کرد

در حال بارگیری...