قیمت تاکسی‌های اینترنتی سر به فلک کشیده؟

قیمت تاکسی‌های اینترنتی سر به فلک کشیده؟

کافی است نیم‌نگاهی به صفحات شبکه‌های اجتماعی تاکسی‌های اینترنتی بیندازید تا از جدال همیشگی مسافران و رانندگان بر سر قیمت مطلع شوید.

کافی است نیم‌نگاهی به صفحات شبکه‌های اجتماعی تاکسی‌های اینترنتی بیندازید تا از جدال همیشگی مسافران و رانندگان بر سر قیمت مطلع شوید. در حالیکه کاربران بسیاری در توییتر با انتشار اسکرین‌شات‌هایی از قیمت‌های سفر خود به بالا بودن نرخ کرایه‌ها اشاره می‌کنند، در اینستاگرام بسیاری از رانندگان از کمبود قیمت‌ها شکایت دارند و این شرکت‌ها را به بهره‌کشی رانندگان متهم می‌کنند. حالا باید پرسید در این مجادله حق با کیست؟ آیا واقعیت بیرونی وجود دارد یا هر کس با توجه به موقعیت خود واقعیت را تحلیل می‌کند؟

این جدال همیشگی بر سر قیمت، تصویر بالا را در ذهن متبادر می‌کند، همان‌طور که در تصویر می‌بینید عدد بر حسب زاویه دید شما ممکن است 6 یا 9 باشد. حقیقت این است که با وجود اینکه هر کدام از این دو طرف واقعیت را از دید خود صادقانه بیان می‌کنند، اما دلیل بر نادرست بودن دیدگاه طرف مقابل نیست. بلکه کافی است هر کدام برای دقایقی خود را در جایگاه طرف مقابل بگذارند تا موقعیت را از دید آن‌‌ها هم تجربه کنند. در مورد قیمت تاکسی‌های اینترنتی هم شرایط همین گونه است.

جزيیات ساختار قیمت‌گذاری پویا

همان‌طور که بارها اشاره شده ساختار قیمت‌گذاری تاکسی‌های اینترنتی پویاست و از عوامل مختلفی مانند مدت زمان سفر، مسافت سفر و میزان عرضه و تقاضا تاثیر می‌پذیرد. شرایط جوی، ترافیک، روزهای خاص و حالا هم ساعات آغاز محدودیت‌های کرونا بر کاهش یا افزایش میزان عرضه و تقاضا تاثیر می‌گذارد. همه این عوامل کمک می‌کند تا ساختار قیمت‌گذاری منصفانه‌تر باشد؛ به شکلی که هم کاربر راننده و هم کاربر مسافر بتوانند رضایت نسبی از قیمت داشته باشند. با توجه به افزایش هزینه‌های ماشین، تعمیرات و ترافیکی که حالا با کمی جابه‌جا شدن در ساعات 9 صبح و 8 شب شاهد آن هستیم، باید به راننده‌ها حق دهیم که مبلغ سفر به‌گونه‌ای باشد که انجام سفر برایشان با توجه به هزینه‌های بنزین، ماشین و زمان سپری شده در سفر، مقرون به صرفه باشد. از سمت دیگر هزینه سفر باید به‌گونه‌ای باشد که برای مسافر هم استفاده از تاکسی‌های اینترنتی توجیه اقتصادی داشته باشد، زیرا هزینه‌ی حمل‌و‌نقل بخشی از هزینه‌های جاری زندگی است و نمی‌توان با قیمت‌های غیر قابل قبول، سفرهای روزانه را انجام داد.

با توجه به اینکه حالا تاکسی‌های اینترنتی، بار زیادی از حمل‌و‌نقل روزانه شهرهای مختلف ایران را بر دوش می‌کشند می‌توان حدس زد که در کل ساختار قیمت‌گذاری به‌گونه‌ای است که انجام سفر برای هر دو طیف کاربران این سامانه‌ها به صورت کلی توجیه‌پذیر است. شاید هم بتوان نتیجه گرفت که اعتراضاتی که در بعضی روزها در شبکه‌های اجتماعی توسط تعداد بیشتری از کاربران مطرح می‌شود تغییرات موقتی است که به خاطر شرایط و عوامل ذکر شده در این سامانه‌ها رخ داده است. بنابراین اتفاقات موردی را نمی‌توان به عنوان یک اصل برای قضاوت در نظر گرفت.

خدمات‌رسانی در دوران سخت کرونا

تاکسی‌های اینترنتی از همان ابتدا با شعار قیمت‌های به صرفه به بازار آمدند و راننده و مسافر هم از شرایط راضی بودند؛ اینکه در هر ساعتی از شبانه‌روز می‌توانستند بدون دغدغه با قیمتی مناسب درخواست خودرو دهند و امنیت سفرهایشان تضمین شده بود برای بسیاری از مردم جذابیت داشت. اما به مرور انگار این ویژگی‌ها تا حد زیادی عادی شد و با بزرگ شدن این شرکت‌ها توقعات کاربران هم از آن‌ها بیشتر شد؛ توقعاتی به حق که باعث تغییرات ساختار این سامانه‌ها هم شد. تا حدی که این شرکت‌ها در حال حاضر از نظر امکانات و ویژگی‌های مختلف در حد و اندازه‌ی نمونه‌های خارجی موفق خود مثل اوبر و لیفت هستند. به طور مثال سوپراپلیکیشن اسنپ با افزودن خدماتی مانند سفارش غذا، خرید سوپرمارکت، خرید بلیت، مشاوره پزشکی و غیره حالا دیگر به عنوان یک اپلیکیشن درخواست خودرو شناخته نمی‌شود بلکه در سایر حوزه‌ها هم به کاربرانش خدمت‌رسانی می‌کند. این امکانات در دوران کرونا که لازم است از ترددهای غیرضروری کاسته شود، توانست گره از مشکلات بسیاری از مردم باز کند.

این نکته را هم فراموش نکنیم که شرایط هم در این سال‌ها تغییرات زیادی کرد، فشارهای اقتصادی و تورم شدید روزانه باعث شد قیمت بسیاری از کالاها و خدمات افزایش یابد. از سوی دیگر کرونا هم تاثیرات بسیاری بر کسب‌و‌کارهای مختلف از جمله تاکسی‌های اینترنتی داشت. در نهایت به نظر می‌رسد عملکرد کلی تاکسی‌های اینترنتی در نظر مردم مثبت است و خدماتی که در این دوران ارايه شده برای مردم قابل استفاده بوده است.

local_offerبرچسب‌ها:
پاسخ مدیرعامل اسنپ به شکایت یکی از مسافران

پاسخ مدیرعامل اسنپ به شکایت یکی از مسافران

امنیت سفر یکی از اصلی‌ترین دغدغه‌های اسنپ است. برای حفظ این امنیت اقدامات مختلفی انجام می‌دهیم تا همه مسافرانمان تجربه خوبی از سفر با اسنپ داشته باشند.

Bartarinha.ir/
رییس هیات مدیره اسنپ فود به ابهام‌ها درباره اعتراض پیک‌های موتوری پاسخ داد

رییس هیات مدیره اسنپ فود به ابهام‌ها درباره اعتراض پیک‌های موتوری پاسخ داد

اعتراض و در برخی موارد اعتصاب پیک‌های اسنپ فود سبب شده تا این شرکت در اطلاعیه‌ای کوتاه داخل اپلیکیشن خود اعلام کند که «به علت مشکل پیش آمده در فرآیند ارسال و به جهت حفظ کیفیت سرویس دهی، امکان سفارش به...

Bartarinha.ir/
رییس هیات مدیره اسنپ فود: ما فروشنده دارو نیستیم، داروخانه‌ها را آنلاین می‌کنیم

رییس هیات مدیره اسنپ فود: ما فروشنده دارو نیستیم، داروخانه‌ها را آنلاین می‌کنیم

آمازون چند روز پیش از سرویس جدید ارايه داروهای نسخه‌ای به نام «داروخانه آمازون» (Amazon Pharmacy) رونمایی کرد؛ اقدامی که می‌تواند یک گام بزرگ برای تحول صنعت خدمات درمانی باشد.

Bartarinha.ir/
تصمیم ستودنی اسنپ: زنان سرپرست خانوار کمیسیون ندهند

تصمیم ستودنی اسنپ: زنان سرپرست خانوار کمیسیون ندهند

اسنپ بار دیگر طرح معافیت زنان سرپرست خانواده از پرداخت کمیسیون را اجرا می‌کند.

Bartarinha.ir/
یک راننده اسنپ چقدر درآمد دارد؟

یک راننده اسنپ چقدر درآمد دارد؟

این روز‌ها که شرایط اقتصادی و شیوع کرونا تقریبا تمام کسب‌و‌کار‌ها را تحت تاثیر خود قرار داده، بسیاری از مردم به فکر راه‌های جدیدی برای کسب درآمد هستند.

Bartarinha.ir/
افزایش قیمت اسنپ و تپسی با کدام مجوز؟

افزایش قیمت اسنپ و تپسی با کدام مجوز؟

پس از نزدیک به دو ماه خانه‌نشینی، حالا مردم به سر کارهای خود بازگشته‌اند. خیابان‌ها شلوغ شده است و رونق به کار تاکسی و اتومبیل‌های کرایه و البته تاکسی‌های اینترنتی برگشته است.

Bartarinha.ir/
«اسنپ تریپ» 34 نیروی خود را تعدیل کرد

«اسنپ تریپ» 34 نیروی خود را تعدیل کرد

اسنپ تریپ، سرویس فعال در حوزه گردشگری آنلاین در بیانیه‌ای خبر از تعدیل 34 نفر از نیرو‌های خود را داده است.

BourseNews.ir/
آیا "اسنپ" به شرایط خروج رسید!

آیا "اسنپ" به شرایط خروج رسید!

در زمان ورود استارت آپ به بازار سرمایه، خروج مدیران کلیدی از استارت آپ به نحوی انجام شود که مشکلی در عملکرد استارت آپ ایجاد نشود.

BourseNews.ir/
پاسخی برای کاهش کاربران "اسنپ"

پاسخی برای کاهش کاربران "اسنپ"

قطعی اینترنت و محدودیت‌های ایجاد شده در این زمینه را می‌توان امری تاثیرگذار بر کسب و کار‌های اینترنتی عنوان کرد.

BourseNews.ir/
استقبال قابل توجه از اسنپ چپ در بورس نیویورک

استقبال قابل توجه از اسنپ چپ در بورس نیویورک

اسنپ چت که چندی پیش با عرضه اولیه موفق خود توانست 3.4 میلیارد دلار تامین مالی کند، نخستین روز معاملاتی رسمی خود را با رشد قیمت به پایان رساند.

Sena.ir/
اسنپ چت به بورس نیویورک رفت

اسنپ چت به بورس نیویورک رفت

بزرگترین عرضه اولیه یک شرکت تکنولوژی در بازار آمریکا در سال جاری میلادی با ورود اسنپ در بورس نیویورک رقم خورد.

Sena.ir/
انتخابات 20 اسفند، تعیین‌کننده سرنوشت شرکت‌های سهام عدالت کمبود بنزین چقدر جدی است؟ کاهش 80هزار تومانی قیمت سکه افشای اطلاعات بانک ایران زمین / فروش املاک مازاد استاندار قزوین: شرکت نیرو محرکه باعث رونق قطعه سازان شده است وام اجاره تا پایان اسفند تمدید شد کتاب «نقش مالی رفتاری در بهبود مدیریت سرمایه‌گذاری» به کتابخانه سازمان بورس رفت تلاش دولت برای کاستن عوارض غیراقتصادی موثر بر بازارسرمایه کاهش 30درصدی قیمت لوازم خانگی برداشت یک درصدی فولاد مبارکه از زاینده رود جشنواره کارشناسی خودرو "اتوشناس" پرداخت خسارت بیمه خودرو به صورت آنلاین با "بیمیتو" چطور یک سرور مناسب برای استارت آپ انتخاب کنیم؟ ادامه روند نزولی در بورس تهران ایران، پرواز از مبدا و مقصد 32کشور را ممنوع کرد تاثیر افزایش نرخ بهره اوراق قرضه آمریکا بر انتشار صکوک خیار رکورد افزایش قیمت در بهمن را شکست آشنایی با نقشه راه استارت‌آپ قیمت بلیت اتوبوس برای عید گران می‌شود؟ تنظیم قیمت‌ها باید طبق عرضه و تقاضا باشد نه شیوه دستوری حاشیه‌های بورس 10 اسفند 99 / رکورد کمترین ارزش معاملات نیمه دوم سال شکسته شد استخدام 20 هزار فرزند شهید و ایثارگر جزيیات اعطای تسهیلات در قالب طرح "نسخ الکترونیکی پزشکان" اطلاعیه دفتر روحانی درباره اظهارات واعظی پیرامون گران کردن ارز بانک رفاه کارگران وجه التزام اقساط غیر جاری تسهیلات کادر درمان را می بخشد اولین واکنش بازار ارز به وعده ارزانی روحانی / دلار چقدر شد؟ ارزش سهام عدالت امروز 10 اسفند 99 رشد 1100 درصدی فروش اوراق بدهی در بهمن ماه/ صندوق‌ها به جای خرید سهام فقط اوراق بدهی می‌خرند ایران در همایش «بورس 1400» نرخ دلار در صرافی ملی برای پنجمین بار کاهش یافت / دلار وارد کانال 24 هزار تومانی شد امیدواریم شاهد روند کاهشی نرخ ارز باشیم وعده جدید روحانی درباره نرخ ارز ارزش پالایشی یکم 10 اسفند 99 سقف درآمد‌های دولت در لایحه بودجه مشخص شد تداوم افت شاخص بورس در معاملات امروز بازار کاهش 8601 واحدی شاخص بورس تهران / ارزش معاملات 9.6 هزار میلیارد تومان شد سهام عدالت، چگونگی تبدیل فرصت تاریخی حمایت از مردم به ابزاری برای نقره داغ کردن آنها نمای پایانی بورس امروز/ دامنه نوسان نامتقارن؛ نوش دارویی که اثر نمی‌کند مصوبه‌ای که فرصت سوبسید فروشی را از صنایع مادر گرفت! قیمت دلار وارد کانال 24 هزار تومانی شد / چهارمین نرخ ارز در صرافی ملی 99/12/10 ارزش سهام عدالت 171 هزار تومان کاهش یافت افت شاخص با ریزش 8 هزار واحدی ارزش دارایکم و پالایشی یکم امروز 10 اسفند 99 قالیباف: دولت باید برای افزایش حقوق بازنشستگان کشوری از مجلس مجوز می‌گرفت قصد ما این نیست که سقف حقو... تعرفه 86درصدی برای واردات خودرو در سال آینده قیمت دلار به 25047 تومان رسید / سومین نرخ ارز در صرافی ملی 99/12/10 پروپیلن پالایش نفت شازند مهمان امروز بورس انرژی معامله بیش از 44 هزار قرارداد توسط شرکت تولید نیروی برق پرند مپنا ثبت نخستین معامله مناقصه‌گذار در بورس کالا مجلس به دنبال کاهش حقوق بازنشستگان نیست

در حال بارگیری...