نرخ خرید تضمینی برق نیروگاه‌های توربین انبساطی و برقابی کوچک

نرخ خرید تضمینی برق نیروگاه‌های توربین انبساطی و برقابی کوچک

وزارت نیرو با هدف حداکثرسازی ضریب تحقق مزایای تولید برق از منابع تجدیدپذیر، مصوبه نرخ خرید تضمینی برق نیروگاه های توربین انبساطی و برقابی کوچک را ابلاغ کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت نیرو، با ابلاغ مصوبه نرخ و ضوابط خرید تضمینی برق از نیروگاه‌های غیردولتی تجدید پذیر، قیمت خرید تضمینی برق نیروگاه‌های توربین انبساطی با ظرفیت حداکثر 10 مگاوات، 14 هزار و 500 ریال به ازای هر کیلووات ساعت با حداکثر دوره مجاز احداث 12 ماه تعیین شده است.

نیروگاه‌های توربین انبساطی موضوع این مصوبه، مشمول اعمال ضریب کاهش نرخ خرید (ضریب دوره) در رقم صورت حساب نهایی در ابتدای سال‌های هشتم، دوازدهم و شانزدهم هستند. این ضریب برابر با 60 درصد است. توربین‌های انبساطی (Expansion Turbines) یا همان توربواکسپندرها (Turbo Expanders) ماشین‌های چرخشی مدرن هستند که انرژی فشار گاز یا جریان بخار را به کار مکانیکی تبدیل می‌کند، بطوری که گاز یا بخار در توربین انبساط پیدا می‌کند. قیمت خرید تضمینی

برق نیروگاه‌های برقابی کوچک 10 مگاوات و کمتر روی خطوط انتقال، 15 هزار ریال به ازای هر کیلووات ساعت با حداکثر دوره مجاز احداث 12 ماه تعیین شده است.

همچنین قیمت خرید تضمینی برق نیروگاه‌های برق آبی جریانی، 19 هزار ریال به ازای هر کیلووات ساعت با حداکثر دوره مجاز احداث 18 ماه تعیین شده است. نیروگاه برق آبی تاسیساتی است که از طریق آب ذخیره شده در پشت سدها انرژی الکتریکی تولید می‌کند که به آن انرژی برق آبی نیز گفته می‌شود؛ این نیروگاه با مهار قدرت آب در حین حرکت – مانند آبی که از بالای یک آبشار عبور می‌کند – برق تولید می‌کند.

در این مصوبه وزارت نیرو خاطرنشان شده است که نرخ‌های جدید تعیین شده برای خرید تضمینی برق نیروگاه‌های تجدید پذیر رشد حدود 40 درصدی نسبت به سال گذشته داشته است.

بر اساس این گزارش در صورت درخواست سرمایه گذار، نرخ پایه قراردادهایی که قبل از این مصوبه از محل ماده 61 به قانون اصلاح الگوی مصرف انرژی مبادله شده‌اند، قابل اصلاح به نرخ‌های جدید ابلاغی با رعایت سایر شرایط اعلام شده در این مصوبه است.

اخبار مرتبط

آخرین اخبار بورس و اقتصاد