طلا نقد بفروشید، پولش را نسیه بگیرید

طلا نقد بفروشید، پولش را نسیه بگیرید

محمدولی ريیس اتحادیه طلا و جواهر تهران گفت: بانک مرکزی باید توجه داشته باشد که یک کیلو طلا امروز حدود 400 تا 500...

طلا برای ایرانی‌ها سرمایه قابل اعتمادی است و در شرایط شادی و غم این سرمایه قابل استفاده است. خیلی از مردم طلا ذخیره می‌کنند تا در آینده خانه‌ای بزرگ‌تر بخرند. حتی طلا را به چشم دارایی برای روز مبادا می‌بینند. این دارایی باید قابلیت نقد شوندگی خوبی داشته باشد. در ایران دادوستد طلا روند مرسومی است و در بازار طلافروشان خیلی از کاسبان خریدار طلا شما هستند. به تازگی مردم گلایه‌ای از طلافروشان مطرح کرده‌اند که جویای این موضوع از اتحادیه طلا و جواهر تهران شدیم. گزارش‌های مردمی حکایت از این دارد که در زمان فروش طلا پول به صورت یک جا پرداخت نمی‌شود. خیلی از طلافروشی‌های بزرگ هم ممکن هم‌زمان خریدار و فروشنده طلا در مغازه خود داشته باشند. در این شرایط از خریداری می‌خواهند، پول طلا را به حساب مشتری بریزد که فروشنده طلا است. این روند داد و ستد در بازار را برای مردم مبهم و سخت کرده است.  همچنین در خصوص فرار مالیاتی نیز گمانه‌زنی‌هایی شده است.

پیرامون این موضوع آیت محمدولی؛  ريیس اتحادیه طلا و جواهر تهران در گفتگو با گسترش نیوز گفت: در 6 ماهه اخیر داد و ستد جواهر آن گونه که باید باشد، در بازار رونق نداشته است.در شرایطی جواهر فروش طلایی را از فروشنده خریداری می‌کند اما در آن لحظه پول ندارد. نباید انتظار داشته باشیم که صندوق جواهر فروشان همیشه مملوء از پول باشد. اگر فروشنده آشنا باشد، طلا فروش می‌گوید باید چند روزی صبر کنید تا خرید و فروشی انجام دهم. اگر فروشنده را بشناسد، معامله با چک انجام می‌شود. البته نمی‌خواهم منکر شوم که این اتفاق صد در صد نمی‌افتد. ممکن در این میان کسانی در بین جواهرفروشان اذیت‌هایی برای فروشنده‌های طلا داشته باشند اما عموما همیشه به این شکل نیست. مرسوم است که مقداری از هزینه خرید طلا را پرداخت می‌شود، مابقی مبلغ را در چند روز بعد پرداخت می‌کند اما این به معنای اذیت مشتری یا فرار مالیاتی نیست.

طلافروشان درگیر قوانین سخت انتقال پول

محمدولی ضمن اشاره به شرایط قانونی کشور و مشکلات پرداخت اظهار کرد: در این روزها پول به سختی جا بجا می‌شود. برای جا به جایی پول سقفی را بانک مرکزی مشخص کرده است. امیدواریم این مشکلات به زودی حل شود. گلایه از فرار مالیاتی می‌شود اما باید به این موضوع نیز اشاره کرد که همکاران ما در حال حاضر مشغول پرداخت مالیات سال 1400 هستند. ای کاش شرایطی ایجاد شود که اگر طلا فروش داد و ستد بالایی داشت؛ در همان روز مالیات خود را پرداخت می‌کرد. در این شرایط سازمان امور مالیاتی نیز معطل پرداخت نمی‌ماند.

وی افزود: انتقال پول بین فروشنده و خریدار از طریق کارت ممکن 24 ساعت زمان ببرد. به دلیل روند طولانی پرداخت پول فروش خریدار گزینه‌های دیگری را جایگزین می‌کند و این روند به معنای فرار مالیاتی نیست.

پیشنهاد صنف طلا برای دریافت مالیات لحظه‌ای

ريیس اتحادیه طلا و جواهر تهران خاطرنشان کرد: نشستی با سازمان امور مالی داشته‌ایم، در این نشست پیشنهاد دریافت لحظه‌ای مالیات از طلافروشان را ارايه کردیم. این روند در کشورهای اروپایی نیز اجرا شده است. فعال صنفی در لحظه صدور فاکتور، به صورت آنلاین مالیات خود را به سازمان امور مالیاتی پرداخت می‌کند. اصناف متعدد از جمله صنف طلا آمادگی پرداخت لحظه‌ای مالیات را دارد.

محمدولی در پایان گفت: بانک مرکزی باید توجه داشته باشد که یک کیلو طلا امروز حدود 400 تا 500 میلیارد تومان شده است. جا به جایی این رقم خیلی سخت است. نباید صنف طلا را همانند سایر اصناف ببینیم. باید شرایط و مسيولیت‌های مجزا برای صنف طلا ایجاد کنند تا طلا فروش به راحتی پول جا به جا کند. امیدواریم بانک مرکزی کمک کند و این مشکلات برطرف شود.

چند محل برای فروش طلا

با ظهور فناوری‌های جدید به تازگی امکان فروش طلا در سایت‌های اینترنتی نیز فراهم شده است. سایت‌هایی مثل دیوار، شیپور و … به مرکزی برای خرید و فروش تبدیل شده‌اند. البته این روش برای فروش طلا خیلی ایمن نیست. فروش طلا به همکار و آشنایان به یک شرط سودآور است.  به شرط آنکه خریداری دست به نقد در بین آشنایان و همکاران داشته باشید. فروش قسطی و تسویه خرد خرد له به سود شما نخواهد بود. فروختن طلا به طلافروشان محلی خوب است اما اصلا مقرون به صرفه نیست. کوتاهی مسیر و اعتماد به طلا فروش نکته مثبت است اما بیشتر طلا فروشان محلی قیمت کمی روی گوشی شما می‌گذارند.

تعیین تکلیف دولت برای کارت نان به کجا رسید؟ | چه کسانی یارانه نان دریافت می کنند؟ درآمد نجومی مشاوران املاک متاورسی در ایران/... قیمت نفت برنت به 95 دلار رسید کدام اینترنت طرفدار بیشتری دارد؟ روند کاهشی هزینه وام مسکن ادامه دارد خاندوزی: تلاش دولت بر این است که کارها معطل نماند یک بام و دو هوای دولت در تنظیم بازار کالاهای اساسی/ جریمه عجیب و سنگین برای تولید کنندگان رب دردسرهای بی پایان قیر تهاتری/ اصلاح قانون به سود فساد قیر رایگان؟ وزش باد شدید، رگبار و رعد و برق در شمال کشور 75درصد مصرف کنندگان آمریکایی در پرداخت صورت حساب مشکل دارند قیمت اوراق مسکن برای مجردها و متاهل‌ها تشریح دلیل کمبود دستمال کاغذی و پوشاک در بازار/ 50 درصد مواد اولیه وارداتی است فارس من| مطالبه مردمی برای عرضه چادر و روسری با قیمت مناسب پروژه‌های آبی عراق؛ از تغییر مسیر دجله تا سدسازی روی اروند/ چالش جدید آبی برای ایران تعریف شد؟ ترفند مشاورین مسکن برای گران کردن املاک کدام بانک‌ها بیشتر وام دادند؟ هزینه وام مسکن باز هم کاهش یافت ترفند برخی از مشاورین املاک برای گران کردن املاک ایران چه جایگاهی در بین ابرتولیدکنندگان گاز در دنیا... توضیح رییس اسبق کانون صرافان درباره تغییرات قیمت دلار/... قیمت جدید برنج اعلام شد تلاش دولت بر این است که کارها معطل نماند وداع با یارانه نقدی؟ خاندوزی: افق روشنی در انتظار اقتصاد کشور است قیمت جدید برنج اعلام شد/ گزارش رسمی دولت از افزایش... سخنان جدید رییس کانون بازنشستگی درباره حقوق بازنشستگان/... قیمت این نوع پنیر به بیش از 100 هزار تومان رسید+ لیست قیمت خبرگزاری دولت خیال مردم را بابت ارزانی راحت کرد! بحران پیش رو مانند بحران بزرگ مالی است قیمت این خودرو در تهران از 11میلیارد فراتر رفت نخستین واحد نیروگاهی احداثی توسط صنایع وارد مدار شد فاکتور الکترونیکی یک گام دیگر به اجرا نزدیک تر شد دستورالعمل‌های بهداشتی ذبح دام در مراسم تاسوعا و عاشورا اعلام شد تراکنش‌های بانکی تیر ماه 686 هزار میلیارد تومان شد افتتاح حساب به صورت گروهی در بانک‌ها ممنوع شد صفر تا صد پیکان از اولین تا آخرین تولید / آنچه درباره خودرو مجبوب نمی دانید قیمت جدول خانه در چیتگر قیمت این خودرو آلمانی در بازار تهران از 11 میلیارد... قیمت آپارتمان در چیتگر ؟ + جدول قیمت نقل قول‌ها از افزایش 38 درصدی حقوق بازنشستگان حکایت دارند اما این اخبار به معنی افزایش حقوق ماه مردا... اقتصاد در رکود است؛ منتظر آمار نباشید اقتصاد در رکود است؛ منتظر آمار نباشید / کافی است نگاهی به جست‌وجوهای گوگل بیاندازید اولین چاه نفت خاورمیانه در ایران / «چاه شماره یک» ، اکنون موزه شده + عکس ها در یارانه‌ پنهان کالاها اقشار مرفه بیشترین بهره را می‌بردند اما با واقعی شدن قیمت ها یارانه هم به اق... تلاش‌های ستودنی ایران خودرو در عبور از روزهای سخت میزان خسارت هنگفت سیل به کشور اظهارنظر نماینده تبریز، کاربران را شاکی کرد نقش سامانه مودیان در شفافیت اقتصادی و کارآمدی بیشتر نظام مالیاتی/ مشخصات پایانه‌های فروشگاهی نهایی ش... گرانی، سفره مردم را جارو کرد بنگلادش قیمت نفت و بنزین را برای مردم بیش از 50 درصد افزایش داد