وابستگی شدید بورس به دلار، بازار را قرمز کرد!

وابستگی شدید بورس به دلار، بازار را قرمز کرد!

یک کارشناس بازار سرمایه گفت: دلیل عمده ریزش روز گذشته بورس، قیمت دلار و صحبت‌هایی در مورد قیمت گذاری دستوری است.

مهدی سوری کارشناس بازار سرمایه در گفت‌وگو با خبرنگار بورس گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان؛گفت: بازار مدتی است که در یک محدوده نوسانی قرار گرفته که سهم‌های بزرگ در ناحیه ارزندگی قرار دارند و سهام‌های کوچک در حال جبران عقب افتادگی خودشان هستند.

وی ادامه داد: بورس چند روزی مثبت و چند روزی منفی است، اما شدت مثبت و منفی بودن‌ها نشان از ترس و طمع سهامدار‌ان دارد. این ترس از عدم اطمینان نسبت به آینده سرچشمه می‌گیرد.

بیشتر بخوانید

  • شاخص کل بورس دوباره وارد کانال یک میلیون و 400 هزار واحد شد

این کارشناس بازار سرمایه در پاسخ به این پرسش که علت ریزش 40 هزار واحدی روز گذشته شاخص کل بورس چیست؟ عنوان کرد: از تابستان سال گذشته در رابطه با همبستگی دلار با شاخص کل هشدارهایی داده بودیم و این روز‌ها شاهد این امر هستیم که هر خبر مثبتی که منجر به رشد دلار می‌شود باعث رشد بازار سرمایه و هر خبری که باعث ریزش دلار شود، منجر به افت بازار می‌شود.

وابستگی مریض گونه بورس به دلار، ریزش 40 هزار واحدی را  رقم زد

 وی ادامه داد: ایجاد وابستگی شدید بین قیمت دلار و بازار سرمایه از اساس اشتباه است، اما زمانی که کل اهالی بازار سرمایه به یک تحلیل غلط پایبند هستند، با افزایش یا کاهش قیمت دلار، بازار به سرعت واکنش نشان می دهد. عمده دلیل ریزش دیروز بازار نیز قیمتدلار است.

این کارشناس بازار سرمایه تشریح کرد: نگرانی عمده ای که نسبت به بازار سرمایه وجود دارد، رویکرد دولت جدید به  وضعیت بورس است. از اوایل سال 1400 نیز هشدار داده بودیم که  رویکرد انتخابی دولت به بورس ممکن است بزرگ ترین تهدید برای بازار سرمایه باشد.

سوری با اشاره به قیمت گذاری دستوری عنوان کرد: مهم ترین موضوع، قیمت گذاری دستوری است، اگر اقداماتی برای حذف قیمت گذاری دستوری صورت بگیرد، می‌تواند باعث پویایی اقتصاد شود. حال اگر اخبار منفی در رابطه با اینکه  تیم جدید به اقتصاد نگاه دستوری داشته باشد به گوش برسد، می‌تواند به بازار لطمه جدی وارد کند.

 قیمت گذاری دستوری کمر به قتل بازار سرمایه بسته است!

وی ادامه داد: در چند وقت اخیر شاهد صحبت‌های غیرکارشناسی در رابطه با قیمت گذاری سیمان، فولاد و میلگرد هستیم که مرتبط با هدف ساخت یک میلیون واحد مسکونی است و خود این امر می‌تواند بی اعتمادی را در بازارسرمایه زیاد کند و باعث ریزش شدید شود.

سوری بیان کرد: دلیل عمده ریزش روز گذشته بازار، دلار و صحبت‌هایی در مورد قیمت گذاری دستوری است و جز این موارد علت خاصی وجود ندارد.

این کارشناس بازار سرمایه در پاسخ به این پرسش که  آیا ریزش شدید بازار، ناشی از مشخص نبودن ريیس کل بانک مرکزی است؟ بیان کرد: بانک مرکزی مستقلی نداریم به همین علت تفاوت نمی کند چه کسی ريیس بانک مرکزی باشد.

وی ادامه داد: بانک مرکزی تابع دولت است و تاجایی که دولت ما به جای پیش گرفتن سیاست انقباضی مالی، طرح هزینه و سیاست انبساطی را بیان می‌کند، شاهد تورم خواهیم بود. به عنوان مثال  20 درصد منابع بانک‌ها به ساخت‌ واحد‌های مسکونی اختصاص ‌یابد. زمانی که ما به بانک‌ها تسهیلات تکلیفی می‌دهیم، منجر به تولید تقدینگی و بالا رفتن تورم و ایجاد مشکلات بسیار شدید در کسب و کار‌ها خواهد شد. بنابراین پیش فرض این خواهد بود که ريیس کل بانک مرکزی هر کسی باشد با فشار‌های دولت اقدام به تولید نقدینگی خواهد کرد، بنابراین تفاوتی نمی‌کند چه کسی در این مقام قرار بگیرد.

انتهای پیام/

آخرین قیمت دلار پیش از امروز 30 شهریور / فعالیت معامله‌گران دلار چگونه است؟

آخرین قیمت دلار پیش از امروز 30 شهریور / فعالیت معامله‌گران دلار چ...

در سومین روز هفته، معاملات زیادی در بازار انجام نمی‌شد. خریداران و فروشندگان با احتیاط زیادی در بازار حضور داشتند و سعی می‌کردند به سرعت موقعیت معاملاتی خود را تغییر دهند. در فضای احتیاطی بازار، نوسان...

TejaratNews.com/
کاهش قیمت‌های طلا و سکه در بازار / قیمت دلار و یورو امروز 1400/6/29

کاهش قیمت‌های طلا و سکه در بازار / قیمت دلار و یورو امروز 1400/6/2...

قیمت طلا و سکه امروز با پیروی از افت بهای طلای جهانی و افت نرخ ارز، کاهش یافت که بر این اساس قیمت سکه طرح قدیم به 11 میلیون و 198 هزار تومان رسید.

TejaratNews.com/
بیش واکنشی بازار سرمایه به ابهامات

بیش واکنشی بازار سرمایه به ابهامات

بازار سرمایه ما دچار بیش واکنشی شده و این میزان اصلاح در بازار سرمایه، آن هم در شرایطی که در بازارهای موازی اصلاحی انجام نشده، منطقی نیست.

BourseNews.ir/
سیگنال مهم نیویورک برای قیمت دلار / خبر مهم 30 شهریور چیست؟

سیگنال مهم نیویورک برای قیمت دلار / خبر مهم 30 شهریور چیست؟

قیمت دلار تا 27 هزار و 350 تومان ارزان شده و این درحالیست که امروز دو اتفاق مهم در راه است. یکی حضور وزیر امور خارجه در نیویورک و دیدارهای او و دیگر خبر اخیر بلومبرگ که نوشته بود احتمالا دور هفتم مذاک...

TejaratNews.com/

افزایش دلار بازار آزاد و بازار متشکل ارزی / قیمت دلار امروز 29 شهریور چقدر شد؟

شاخص کل بورس مثبت شد / سبزپوشی بیشتر گروه‌های بورسی

شاخص کل بورس مثبت شد / سبزپوشی بیشتر گروه‌های بورسی

بازار سهام امروز در نیم ساعت ابتدایی شروع به کار خود مثبت شد و شاخص کل بورس هم با حدودا چهار هزار واحد رشد در محدوده یک میلیون و 425 هزار واحد قرار گرفت

TejaratNews.com/

افت 2٫5 درصدی شاخص کل بورس/ بازار فردا هم منفی است؟

نوسان اندک قیمت‌ها در بازار طلا و سکه / قیمت دلار و یورو امروز 1400/6/28

نوسان اندک قیمت‌ها در بازار طلا و سکه / قیمت دلار و یورو امروز 140...

قیمت طلا و سکه امروز بر ثبات افزایش بهای طلای جهانی، کاهش یافت که بر این اساس قیمت سکه طرح جدید به 11 میلیون و 822 هزار تومان رسید.

TejaratNews.com/
سرمایه‌گذاری مستقیم؛ آفت بازار سرمایه

سرمایه‌گذاری مستقیم؛ آفت بازار سرمایه

یک کارشناس بورس به بررسی تغییر دستورالعمل عرضه‌های اولیه و تحلیل مزیت‌های این روش پرداخت.

FarsNews.ir/
طرح تامین مالی مسکن روی میز بازار سرمایه

طرح تامین مالی مسکن روی میز بازار سرمایه

محمودزاده گفت: طرح تامین مالی پروژه‌های دولت در حوزه مسکن در بازار سرمایه در حال بررسی‌ است.

YJC.news/
نقش عرضه‌‌‌های اولیه در ریزش بورس

نقش عرضه‌‌‌های اولیه در ریزش بورس

در حالی که یکی از لوازم حیات، رشد و بالندگی بازار سهام، عرضه‌‌‌‌‌‌های اولیه هستند اما در دو هفته اخیر برخی صاحبان کانال‌‌‌های بورسی و به تبع آن بعضی از سهامداران،...

EghtesadOnline.com/
عرضه‌های اولیه مقصر ریزش بورس هستند؟

عرضه‌های اولیه مقصر ریزش بورس هستند؟

کارشناس بازار سرمایه گفت: وزن عرضه اولیه و کمابیش نوع رفتار سرمایه گذار می‌تواند بر بازار موثر باشد.

YJC.news/
پیش‌بینی قیمت دلار امروز 28 شهریور / شرایط برای ورود خریداران مناسب است؟

پیش‌بینی قیمت دلار امروز 28 شهریور / شرایط برای ورود خریداران مناس...

روز شنبه خط 27 هزار و 500 تومانی دلار در بازار ارز نقش اساسی ایفا کرد. زمانی که معامله‌گران مشاهده کردند دلار توان حفظ خود بالای سطح 27 هزار و 500 تومان را ندارد، میزان فروش‌ها را بالا بردند و به دنبا...

TejaratNews.com/
ادامه روند کاهشی قیمت در بازار ارز / قیمت دلار امروز 28 شهریور چقدر شد؟

ادامه روند کاهشی قیمت در بازار ارز / قیمت دلار امروز 28 شهریور چقد...

قیمت دلار در بازار آزاد امروز همچون دیروز با کاهش قیمت همراه بود و به قیمت 27 هزار و 300 تومان رسید و کاهش حدود100 تومانی را ثبت کرد.

TejaratNews.com/

کاهش قیمت‌های بازار طلا و سکه در آغاز هفته / قیمت دلار و یورو امروز 1400/6/27

بیش واکنشی بازار سرمایه به ابهامات شیوه‌های جدید عرضه اولیه، رانت یا فرهنگسازی!؟ سامانه جدید معاملاتی بومی در بورس آماده به کار شد سامانه ایرانی معاملات بورس آماده عقد قرارداد/ ظرفیت معاملات 10 برابر می‌شود مهمترین عوامل تاثیرگذار در تداوم رشد معاملات بورس پل روگذر راه‌آهن مجتمع فولاد سبا اهداف لجستیک فولاد مبارکه آغاز پروژه استحصال آب صنعتی از پساب شهری توسط فولاد مبارکه هشدار به ایرلاین‌ها درباره بلیت سفر به عراق فولادمبارکه، از صنعت خودروسازی کشور پشتیبانی می کند چه تعداد تارا وارد بازار شد؟ / تولید تارا شکست خورد؟ کدام صنایع بورسی بعد از برجام رشد می‌کنند؟ " اعتلا " هیات مدیره جدید انتخاب کرد یک عرضه اولیه دیگر فقط برای صندوق های بورسی شاخص هم وزن با افت 9 هزارواحدی مواجه است تقدم سرپناه بر غذا برای شهروندان ایرانی کدام خانه‌ها مشمول مالیات می‌شوند؟ آغاز بازارگردانی " تشتاد " به روش مبتنی بر حراج در فرابورس پیش بینی افزایش 5 دلار قیمت هر بشکه نفت کاهش نرخ 23 ارز رسمی/ نرخ 12 ارز افزایش یافت افزایش سرمایه " کدما " به ثبت رسید آغاز عرضه اولیه «شکام» / ثبت سفارس تا چه زمانی ادامه دارد؟ اثر واکسیناسیون عمومی بر بورس سایه کسری بودجه دولت و فرجام برجام بر سر بازار سرمایه " کیمیا " 44 میلیون سهم "فگستر" را وثیقه کرد رشد قابل توجه 157 درصدی سود خالص "سمازن" انعقاد قرارداد عملیات اجرایی پارکینگ در " کیسون " محدودیت دسترسی کارگزاران به نامک لغو شد عرضه صادراتی هیدروکربن سبک پتروپالایش نیک یزد در بورس انرژی سامانه جدید معاملاتی بومی در بورس آماده به کار شد سنگین‌ترین صف‌های خرید و فروش سهام در 30 شهریور ماه فولادی‌ها با 250 هزار تن محصول به بورس کالا می‌آیند توسعه ویژه هسته معاملات برای عرضه‌های اولیه بورس و فرابورس شاخص افت 21 هزار واحدی دارد مجوز کارگزاری‌ها در صورت عدم تجمیع مجوزها، مرحله به مرحله لغو می‌شود دست پر فولادی ها برای عرضه در بورس کالا سامانه جدید معاملات بومی برای فعالیت آماده شد " دسبحا " در وضعیت سفارش گیری/ " کیمیاتک " متوقف شد سهامداران حکشتی بخوانند / 2 درصد افت در بخش سرمایه‌گذاری مناقصه اجرای عملیات یک پروژه در " بالاس " " وملل " 0.5 دانگ از دو زمین تملیکی را می فروشد هیدروکربن سبک پتروپالایش نیک یزد مهمان ویژه بورس انرژی عرضه اولیه با روش ترکیبی به یک شرط عرضه صادراتی «هیدروکربن سبک» پتروپالایش نیک یزد در بورس انرژی بورس 822 واحد افت کرد مردم مثل چینی‌ها، دوچرخه‌سوار بشوند مهمترین عوامل تاثیرگذار در تداوم رشد معاملات بورس شیوه خرید سیمان 25 هزار تومانی / سیمان ارزان به دست چه کسانی می‌‎رسد؟ تصمیمات مجمع عمومی "کترام" ثبت شد آیا پالایشی‌ها زیر شاخص را داغ می‌کنند سامانه جدید معاملاتی آماده کار شد

در حال بارگیری...