دستکاری در بازار با سیاست‌های غلط / چرا شاخص مثبت است اما پرتفوی سهامداران منفی؟

دستکاری در بازار با سیاست‌های غلط / چرا شاخص مثبت است اما پرتفوی سهامداران منفی؟

هفته‌های گذشته کلیت بازار سهام با افت شدید همراه شد و حالا دو روزی است دوباره تحرکات مثبت اما اندک در بازار شکل گرفته‌ است حالا چرا با وجود روند مثبت شاخص کل پرتفوی سهامداران رشد نمی‌کند و زیان بورسی‌ها جبران نمی‌شود؟

به گزارش تجارت‌نیوز، بازار سهام با رشد شاخص کل بورس مواجه شد و شاخص در محدوده یک میلیون و 431 هزار واحد قرار گرفت و هفت هزار واحد رشد را در نیمه اول معاملات ثبت کرد. علت مثبت شدن شاخص بورس چه بود؟

محمد خیری، کارشناس بازار سرمایه در گفتگو با تجارت‌نیوز درباره علت رشد شاخص در دو روز گذشته گفت: در زمان کوتاهی کلیت بازار افت شدیدی را داشت و برخی از سهم‌ها تا 20 درصد ریزش را هم داشتند. او می‌گوید، در دو روز گذشته جو اصلاحی و فشار فروش در بازار کم شده است

خیری در این باره افزود: شایعاتی درباره تخفیف نرخ دلار پالایشی‌ها دلیل مثبت شدن بازار سهام در دو روز گذشته بوده است. به غیر از این خبر بقیه گروه‌ها سیگنال مثبتی را دریافت نکردند و جز گروه پالایشی بقیه بازار منفی است.

این کارشناس بازار می‌گوید: بیشتر گروه‌ها امروز هم با وجود مثبت بودن شاخص منفی هستند حتی گروه نمادهای فولادی در محدوده صفر قیمت هستند.

بازار مثبت اما پرتفوی سهامداران منفی

خیری درباره علت رشد نکردن پرتفوی بورسی سهامداران می‌گوید: پرتفوی افراد ترکیبی از نمادهای گروه‌های مختلف است. در چند هفته گذشته شاخص بیشتر بر روی صنایع بزرگ مثل پتروشیمی‌ها و اوره‌سازها حرکت کرد و بقیه گروه‌ها با جوی منفی و افت قیمت همراه شدند. به همین دلیل در پرتفوی سهامداران تنها همین نمادهایی که رشد اندکی را داشتند تغییر کردند.

این کارشناس بازار می‌گوید روزهای گذشته کلیت بازار با افت قیمت رو به رو بوده است و بازار رونددار مثبتی وجود نداشته است. خیری معتقد است ضعف بازار در حال حاضر این است که عدد شاخص بر مبنای فرمولی است، که با ماهیت بازار هم‌خوانی ندارد.

خیری تاکید کرد، برای تحلیل بازار و نگاه به وضعیت آن شاخص هم‌وزن معیار درست‌تری نسبت به شاخص کل است و رفتار بازار را در مثبت و منفی به درستی نشان می‌دهد.

دستکاری در بورس یا سیاست‌های نادرست؟

خیری درباره احتمال دستکاری در روند بازار سهام گفت: بازار سهام به واسطه نبود سرمایه در گردش با کوچک‌ترین خبر و تغییرات ساختاری در آن واکنش منفی نشان می‌دهد و این موضوع به دلیل عمق کم بازار است.

وی می‌گوید: در وضعیت فعلی به واسطه نرخ دلار و برجام حجم معاملات پایین آمده و ترید سهامداران زیاد شده است اما این عوامل بهانه است. عامل مهم دیگر در ایجاد جو منفی بازار سیاست‌های وزیر جدید اقتصاد است که رنگ و بوی سیاست‌های انقباضی و کاهش تورم را دارد.

خیری در این باره افزود: به نظر می‌رسد وزیر اقتصاد تمایل به انتشار اوراق و افزایش نرخ سپرده بانکی دارد و در کنار تمامی اظهار نظراتش به صورت شعار گونه صحبت از حمایت از بازار سهام می‌کند؛ اما در عمل حمایت خاصی از بازار نکرده است.

این کارشناس بازار همچنین درباره مشکلات فعلی اقتصاد کشور و کم شدن تمایل افراد برای سرمایه‌گذاری در بورس گفت: مشکل بنیادی وضعیت اقتصادی کشور کسری بودجه دولت و تورم است وزیر جدید هم قايل به این مساله است که برای حل مشکل کسری بودجه انتشار اوراق و افزایش سود سپرده‌های بانکی را در پیش بگیرد تا نقدینگی در سطح جامعه را به این صورت جمع‌آوری کند. همین موارد دلیلی پنهان برای ایجاد رکود در بازار سهام و بی‌روند شدن آن است تا کسانی که تمایل به سرمایه‌گذاری در این بازار را دارند تمایل خود را از دست بدهند و به سمت بانک‌ها بروند.

آخرین اخبار بازار سهام را در صفحه بورس تجارت‌نیوز بخوانید.

بازار سرمایه در گذر زمان / بورس، چه فراز و نشیب‌ هایی را پشت سر گذاشته است؟

بازار سرمایه در گذر زمان / بورس، چه فراز و نشیب‌ هایی را پشت سر گذ...

بازار سرمایه در طول تاریخ خود، روزهای پرفراز و نشیبی را سپری کرده است. اما روزهایی که در سال‌‎های اخیر تجربه شد، از جنس نوسانات معمول بازار نبود. به نحوی که...

EghtesadOnline.com/
بورس کالا؛ بهترین ابزار رقابتی کردن بازار

بورس کالا؛ بهترین ابزار رقابتی کردن بازار

قايم مقام وزیر صمت در امور بازرگانی در خصوص توقف سهمیه بندی محصولات پتروشیمی گفت: این طرح با نام مدیریت بازار تعریف شده و هدف آن حذف قیمت‌گذاری دستوری و رقابتی...

EghtesadOnline.com/
کلاهی برای بورس

کلاهی برای بورس

گزارش پنج و نیم امروز نیم نگاهی دارد به یک چاه 470 هزار میلیارد تومانی و انجمن هایی که از همه چیز بی خبرند و جفت پوچ جاده مخصوص برای برندگان لاتاری و...

BourseNews.ir/
3 پیش‌بینی کارشناسان از آینده بورس / کدام گروه‌ها رشد بیشتری دارند؟

3 پیش‌بینی کارشناسان از آینده بورس / کدام گروه‌ها رشد بیشتری دارند...

در آخرین روز معاملاتی شاخص کل در کانال یک میلیون و 436 هزار واحد به کار خود پایان داد. پیش‌بینی کارشناسان از روزهای آینده بازار به چه صورت است؟

TejaratNews.com/

افت شخص بورس در آخرین روز معاملاتی مهرماه

افت شاخص بورس در آخرین روز معاملاتی مهر

افت شاخص بورس در آخرین روز معاملاتی مهر

شاخص کل بورس با افت 13 هزار و 125 واحد، روی پله یک میلیون و 436 هزار و 372 واحدی قرار گرفت.

YJC.news/
بودجه 1401، مهم‌ترین علامت سوال بورس

بودجه 1401، مهم‌ترین علامت سوال بورس

هنوز مشخص نیست سیاست های اقتصادی دولت جدید چگونه خواهد بود و آیا دولت در بودجه 1401 برنامه برای افزایش نرخ خوراک پتروشیمی ها یا افزایش حق مالکانه معادن و... دارد یا نه.

BourseNews.ir/
عرضه متانول فن آوران در رینگ بین الملل بورس انرژی

عرضه متانول فن آوران در رینگ بین الملل بورس انرژی

امروز، چهارشنبه 28 مهر ماه کالاهای هیدروکربن سنگین، ریفورمیت و رافینیت پتروشیمی بوعلی سینا، اکستراکت سنگین DAE40 و اکستراکت سبک DAE10 شرکت نفت ایرانول، رافینت و برش سنگین حاصل از پالایشگاه نفت و پتروش...

Sena.ir/
بورس در انتظار حذف ارز 4200 تومانی

بورس در انتظار حذف ارز 4200 تومانی

بورستهران- ایرنا- زمزمه‌های مربوط به حذف ارز 4200 تومانی با استقبال فعالان بازار سرمایه مواجه شده است، کارشناسان بورس معتقد هستند که حذف این نوع ارز، علاوه بر جلوگیری از توزیع رانت باعث افزایش شفافیت ...

Irna.ir/
اصلاح قیمت مرغ در راستای افزایش نرخ مولفه‌های تولید سود کارگزاری‌های چقدر است؟ " تپکو " بالاخره قرارداد فروش افشا کرد درس عبرت از دخالت چینی در بازار مسکن پتروشیمی‌ها، نوار بهداشتی را گران کردند! بخش خصوصی مشکل برق را حل می‌کند؟ / برق گران می‌شود؟ " کلوند" کاشی‌های کف را 20 درصد گران کرد عرضه‌های دلار جنب کوچه "ارباب جمشید" 200 کیسه پول زیر آوار شعبه بانک مرکزی عراق قیمت رهن کامل آپارتمان در مناطق 7 و 12 تهران تولیدکنندگان تایر 48 ساعته مستندات ارايه کنند قیمت مرغ برای مصرف کننده: کیلویی 31هزار تومان راغفر: با حذف ارز 4200 تومانی آبان 98 تکرار می‌شود جزيیات دقیق ثبت‌نام در جهش مسکن + لینک‌های دسترسی پرکشیدن کالاهای اساسی از سفره‌ی مستمری‌بگیران قیمت تایر افزایش می‌یابد؟ معاملات الگوریتمی، چاقوی دولبه برای بورس شرایط جدید پیش فروش محصولات ایران خودرو اعلام شد بنزین گران نمی‌شود/ 3000 تومان قیمت واقعی بنزین است؟ قیمت خودروهای کارکرده نیم میلیاردی در بازار / پژو 2008 کارکده 790 میلیون تومان عربستان در این بازار مهم نفتی جایگزین ایران شد تخفیف بیمه شخص ثالث خودرو منتقل می‌شود؟ قیمت سکه تمام طرح قدیم به 11300000 تومان رسید/ قیمت دلار و یورو امروز 1400/7/28 پرواز ارز‌های دیجیتال با پرچمداری بیت‌کوین فملی 156 درصد سود بیشتری ساخت کارشناسان می‌گویند نفت به 200 دلار هم می‌رسد شرایط نامطمين بازار سکه / پیش‌بینی قیمت طلا و سکه 29 مهر بورس‌بازها منتظر اقدامات تیم مدیریتی جدید هستند 10 هزار ثبت نام موفق در سامانه تقاضای مسکن کلاهی برای بورس 3 پیش‌بینی کارشناسان از آینده بورس / کدام گروه‌ها رشد بیشتری دارند؟ «وملل» تبدیل به بانک می‌شود بیت کوین به مرز 64 هزار و 500 دلار رسید صادرات گوجه فرنگی آغاز شد / گوجه فرنگی ارزان می‌شود هفته گیج کننده بورس/ حقیقی‌ها فروشنده بودند بدون خلق پول پرداخت‌های ماهیانه را انجام می‌دهد بورس هفته را با چراغ قرمز به پایان برد بروزرسانی رایگان شماره شبای 633 هزار سهامدار 3 بانک ادغامی خرید و فروش امتیاز طرح ملی مسکن ممنوع شد رشد 180 درصدی درآمد شرکت‌های بورس نرخ بهره و تاثیر آن بر تصمیمات سرمایه‌گذار تکلیف سهام عدالت فوت شدگان چه شد؟ آیا می‌توان قیمت‌گذاری دلار را حذف کرد؟ / خطر افزایش قاچاق ثبت‌ نام، احراز هویت سامانه سجام، اعتبارسنجی و ده‌ها خدمات کاربردی دیگر با سوپر اپلیکیشن تاپ مجمع " شتوکا " نزدیک است " اعتلا " در مجمع به افزایش سرمایه رسید گردهمایی سهامداران " ولشرق " در نهمین روز آبان آخرین خبرها از پرداخت سود " شستا "/زمان پرداخت سود " شستا " تغییر کرد انتشار اوراق بدهی " ثتران " جهت تامین مالی یک پروژه " غپینو " از افزایش نرخ خرید مواداولیه گفت