رکوردشکنی تولید جهانی برق زغال‌سوز

رکوردشکنی تولید جهانی برق زغال‌سوز

نیروگاه‌های زغال سوز در واکنش به افزایش تقاضا برای برق و افزایش قیمت گاز، بیش از همیشه برق تولید می‌کنند و امسال در مسیر ثبت رکورد جدیدتری هستند.

به گزارش ایسنا، نیروگاه‌های زغال سوز جهان 10244 تراوات ساعت در سال 2021 تولید کردند و رکورد قبلی که 10098 تراوات ساعت در سال 2018 بود را شکستند. تولید برق با استفاده از زغال سنگ در سال 2022 رکورد بالاتری را خواهد شکست زیرا نیروگاه‌ها در اروپا و آسیا استفاده از گاز گران قیمت را پس از حمله نظامی روسیه به اوکراین و تحریمهای آمریکا و اتحادیه اروپا علیه مسکو، به حداقل رسانده‌اند.

در مقابل، تولید معدنی همچنان پایین‌تر از رکوردی مانده که در فاصله سال 2012 تا 2014 مشاهده شد، زیرا ژنراتورهای زغال سوز قدیمی جای خود را به دستگاه‌های جدیدتر و کارآمدتر داده‌اند که به ازای هر کیلووات ساعت، برق کمتری مصرف می‌کنند.

تولید جهانی زغال سنگ در سال 2021 به 8173 میلیون تن در مقایسه با تولید سالانه 8180 تا 8256 میلیون تن در فاصله سال 2012 تا 2014، کاهش پیدا کرد. اما تولید معدنی امسال احتمالا به رکورد جدیدی صعود می کند زیرا افزایش تقاضا برای تولید برق با استفاده از زغال سنگ، فراتر از بهبودهای صورت گرفته در بهره وری بوده است.

تاب آوری زغال سنگ

افزایش استفاده از زغال سنگ، تلاش‌های سیاستگذاران آمریکا و اتحادیه اروپا که انتظار داشتند مصرف زغال سنگ در راستای برنامه‌شان برای صفر کردن آلایندگی‌ها کاهش پیدا کند را پیچیده کرده است. در فاصله سال 2011 تا 2021، تولید برق با استفاده از زغال سنگ رشد بسیار آهسته تری (1.2 درصد در سال) در مقایسه با آب (دو درصد)، گاز (2.8 درصد)، باد (15.5 درصد) و خورشیدی (31.7 درصد) داشت. در نتیجه سهم زغال سنگ از تولید جهانی برق از 40.8 درصد در سال 2013، به 36 درصد در سال 2021 کاهش پیدا کرد. اما رشد عظیم تقاضا برای برق (2.5 درصد در سال)، تقاضای رو به رشد برای همه منابع تولید نیرو را تضمین می‌کند.

تولید زغال سنگ و مصرف آن برای تولید برق حداقل تا سال 2027 ادامه پیدا خواهد کرد زیرا تقاضای رو به رشد برای برق، بهبود بهره وری در مصرف گاز و تجدیدپذیرها را تحت الشعاع خود قرار می‌دهد.

احیای اقتصادی

احیای اقتصادی سریع پس از دوران پاندمی، به این روندها شتاب بخشید و تقاضا برای برق و وابستگی به تولید نیروی زغال سنگ را افزایش داد و مصرف زغال سنگ را به رکورد بالایی رساند. حمله نظامی روسیه به اوکراین و کاهش صادرات گاز، تقاضا برای زغال سنگ را به میزان بیشتری تقویت کرد زیرا نیروگاه‌ها تلاش کردند مصرف گاز گران را به حداقل برسانند و کشورها تلاش کردند تامین انرژی خود را بومی کنند.

در اروپا، دولتها نیروگاه‌های زغال سوز را تشویق کردند به جای تعطیلی، برای مدت طولانی‌تری فعالیت کنند تا در صورت توقف عرضه گاز روسیه در زمستان 2023-2022 با بحران نیرو روبرو نشوند.

چین و هند در واکنش به کمبود نیرو و نگرانی‌های امنیت انرژی، معدنکاران داخلی را تشویق کردند تولیدشان را افزایش دهند تا نسبت به کافی بودن ذخایر داخلی و کاهش وابستگی به واردات گران گاز و زغال سنگ، اطمینان پیدا کنند. تولید زغال سنگ چین، در فاصله ژانویه تا ژوين به رکورد 2192 میلیون تن صعود کرد در حالی که در مدت مشابه سال گذشته 1949 میلیون تن و 1758 میلیون تن در سال 2019 بود. تولید هند در فاصله ژانویه تا مه، به 393 میلیون تن در مقایسه با 349 میلیون تن در مدت مشابه سال گذشته صعود کرد.

کمبود سوخت

با وجود رشد سریع تولید داخلی زغال سنگ در چین و هند، همچنان کمبود جهانی این سوخت وجود دارد و قیمتهای زغال سنگ را به بالاترین حد در بیش از 50 سال گذشته رسانده است. تحریمهای آمریکا و اتحادیه اروپا فشارهای صعودی روی قیمتها را تشدید کرده است و جریان تجارت زغال سنگ روسیه را به آسیا و زغال سنگ استرالیا و اندونزی را به اروپا تغییر داده و باعث افزایش هزینه‌های حمل شده است.

حمل زغال سنگ نسبت به ارزش آن گران‌تر است بنابراین سفرهای طولانی‌تر تاثیر مستقیم و قابل توجهی روی قیمت نهایی دارد که تولیدکنندگان نیرو پرداخت می کنند.

قیمت بالاتر گاز در اروپا هم قیمت زغال سنگ را بالا برده است زیرا تولیدکنندگان نیروی زغال سوز در تلاش برای تامین خوراک هستند تا حد ممکن، واحدهایشان برای ساعت طولانی‌تری کار کنند.

قیمت معاملات ماه آتی برای گاز که به شمال غرب اروپا تحویل داده می‌شود، از 41 یورو به ازای هر مگاوات ساعت در سال 2021 به 157 یورو صعود کرده است و همزمان، قیمت زغال سنگ از 16 یورو به 53 یورو افزایش پیدا کرده است.

اگر زمستان 2023-2022 سردتر از حد معمول باشد، کمبود زغال سنگ، گاز و برق احتمالا شدید خواهد بود و باعث جیره بندی انرژی خواهد شد.

کمبود جهانی زغال سنگ، بخشی از کمبود گسترده انرژی است که در سراسر بازارهای نفت خام، دیزل، گاز و برق مشاهده می‌شود. در هر کدام از این بازارها، کمبود عرضه ناشی از بهبود دوره‌ای قوی تقاضا از دوران پاندمی بوده که با حمله روسیه به اوکراین و تحریمهای وضع شده علیه مسکو، تشدید شده است.

قیمتهای بالا، سیگنال قوی به تولیدکنندگان ارسال کرده است تا تولیدشان را افزایش دهند و مصرف کنندگان هم تا جای ممکن است سعی می کنند در مصرف سوخت صرفه جویی کنند.

بر اساس گزارش رویترز، با این حال، مانند نفت و دیزل، متعادل کردن بازار زغال سنگ احتمالا مستلزم آن است که اقتصادهای بزرگ کندی قابل توجهی پیدا کنند تا از فشار فوری بر ذخایر کاسته شود و تولیدکنندگان فرصت پیدا کنند خود را با مصرف همگام کنند.

هند در واردات زغال سنگ رکورد زد

هند در واردات زغال سنگ رکورد زد

در بحبوحه کمبود سوخت در هند، واردات زغال سنگ این کشور در ماه ژوين با وجود افزایش قیمت در سطح جهان، رکورد زد.

FarsNews.ir/
چرا قیمت گاز اروپا بالا می‌رود؟

چرا قیمت گاز اروپا بالا می‌رود؟

اعتصاب کارگران نفتی و گازی در نروژ در کنار کاهش صادرات نفت روسیه باعث شده تا قیمت گاز در اروپا به بالاترین میزان در 4 ماه گذشته برسد.

FarsNews.ir/

افزایش قیمت گاز در اروپا به بیشترین میزان 4 ماه گذشته

رشد 53 درصدی استخراج زغال سنگ

رشد 53 درصدی استخراج زغال سنگ

تولید کنسانتره زغال سنگ ایمیدرو طی سه ماه نخست امسال، 44 درصد و استخراج زغال سنگ 53درصد رشد یافت.

FarsNews.ir/
هشدار سه برابر شدن قیمت گاز برای مردم آلمان

هشدار سه برابر شدن قیمت گاز برای مردم آلمان

ريیس آژانس شبکه فدرال آلمان گفت: هزینه گاز در فصل زمستان برای شهروندان این کشور دو تا سه برابر خواهد شد.

FarsNews.ir/
ایران قدرت اول تولید برق منطقه/ باتری به باتری برق ایران و روسیه در دستور کار دولت

ایران قدرت اول تولید برق منطقه/ باتری به باتری برق ایران و روسیه د...

در سال 2021، میزان تولید برق ایران به رقم 357.8 تراوات ساعت رسیده است که بیشترین میزان تولید برق یک کشور در غرب آسیاست و نسبت به سال 2020 رشد 6 درصدی را تجربه کرده است.

FarsNews.ir/

رکوردزنی تولید برق نیرگاه اتمی بوشهر/50 میلیارد کیلووات ساعت انرژی ارزان و پاک به شبکه برق عرضه شد

نقش تعمیر نیروگاه‌ها در جلوگیری از خاموشی‌/هزینه سنگین دولت برای تعمیر واحدهای تولید برق

نقش تعمیر نیروگاه‌ها در جلوگیری از خاموشی‌/هزینه سنگین دولت برای ت...

تکمیل تعمیرات نیروگاهی تا قبل از شروع فصل گرم پس از 8 سال یکی از مهمترین دلایل تامین برق پایدار در تابستان سال 1401 به شمار می‌رود.

FarsNews.ir/
اتریش برای بازگشایی نیروگاه زغال سنگ آماده می شود

اتریش برای بازگشایی نیروگاه زغال سنگ آماده می شود

ایلنا: این نیروگاه، آخرین نیروگاه برق اتریش با سوخت زغال سنگ، در بهار سال 2020 تعطیل شد، اما اکنون دولت - نگران از اینکه روسیه ممکن است تحویل گاز حیاتی خود را بیشتر...

Ilna.ir/
افزایش صادرات زغال سنگ روسیه به چین

افزایش صادرات زغال سنگ روسیه به چین

ایلنا: تحویل زغال سنگ روسیه از طریق دریا به چین در 28 روز اول ژوين نسبت به مدت مشابه سال گذشته 55 درصد افزایش یافته و به 6.2 میلیون تن رسیده است

Ilna.ir/
غول‌های زغال سنگ در بحران انرژی پول پارو کردند

غول‌های زغال سنگ در بحران انرژی پول پارو کردند

در حالی که جهان با افزایش دما و خشک شدن رودخانه‌ها، در آستانه بحران اقلیمی قرار دارد، درآمدزایی از تولید زغال سنگ هرگز...

Gostaresh.news/
پیش‌بینی جدید نایب رییس اتحادیه طلا از قیمت‌ها واریز افزایش حقوق بازنشستگان از امروز | حقوق بازنشستگان چند میلیونی شد؟ پیش‌بینی جدید نایب رییس اتحادیه طلا از قیمت‌ها/ طلا... برای خرید مونوپاد چقدر هزینه کنیم؟ بورس کالا دست دلالان خودرو را از سود بادآورده کوتاه می‌کند کاهش قیمت مرغ تازه در میادین تره بار هشدار 5 رییس کل اسبق بانک مرکزی به قالیباف: طرح بانکداری سلطه دولت بر بانک مرکزی را تشدید می‌کند هشدار یک اقتصاددان به یک اتفاق خطرناک ارزی/ قیمت واقعی... افشای جزيیات جدید درباره آیفون 15 و پرو مکس پیشتازی گروه خودرو، شاخص کل را مثبت نگه داشت! شروط رییس‌جمهور برای ترمیم حقوق اعلام شد/ بازنشستگان هنوز چشم به راه هستند برجام، تهدید یا فرصت برای بورس؟ یک بیت‌ کوین بدهید؛ بوگاتی تحویل بگیرید! آخرین قیمت خودروهای پرفروش در بازار امروز (26... قیمت خودروهای فردا ارزان شد! خودرو رکورد صدور کد معاملاتی در بورس کالا را شکست عرضه بلیت پروازهای اربعین با نرخ مصوب فقط در 10 روز پایانی شهریور خبر خوش دولت برای این افراد | ماجرای وام بانکی کم‌بهره خبرنگاران چیست؟ حال و هوای خیابان فردوسی پس از اخبار برجام معلمان از ثبت نام در سامانه رتبه بندی جا نمانند | سامانه رتبه‌بندی معلمان شروع به کار کرد حکمرانی ریال و اصلاح نظام بانکی به طور قاطع پیگیری می‌شود تصمیم نهایی دولت برای بازنشستگان | تکلیف مستمری‌بگیران تامین اجتماعی روشن می‌شود؟ دو خط پدافندی آب شرب شهرکرد وارد مدار شد گزارش بازار‌ها امروز 26 مرداد 1401 |بیت کوین همانند طلا و سکه کاهش یافت! خرید تضمینی گندم از 7 میلیون تن گذشت کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و پاکستان بعد از 5 سال برگزار شد خریداران ملک گوش بزنگ باشند | قیمت آپارتمان در تهران؛ 26 مرداد 1401 حال و هوای خیابان فردوسی پس از اخبار برجام/ ریزش عجیب دلار در بازار تهران جزيیات پیش فروش محصولات زامیاد اعلام شد نرخ تورم انگلیس دو رقمی شد کدام بانک وام سربازی پرداخت می‌کند؟ | نحوه ثبت نام چگونه است؟ تعطیلی دوماهه کارگروه ویژه سهام عدالت جاماندگان سهام عدالت گوش بزنگ باشند | از این طریق سهام عدالت دریافت کنید افزایش پروازهای ایران و پاکستان به 15 پرواز در هفته بازنشستگان از دریافت وام جا نمانند | وام بازنشستگان افزایش یافت امکان استفاده از دستگاه رادیولوژی دندان برای مراکز درمانی آزاد شد برای خرید میز ناهارخوری چقدر هزینه کنیم؟ تالار املاک و مستغلات در بورس کالا ایجاد می‌شود طرح فروش اقساطی لوازم خانگی برای زوج‌های جوان خرید تضمینی گندم از 7 میلیون تن گذشت افزایش پروازهای ایران و پاکستان به 15 پرواز در هفته قیمت گوشی هواوی امروز 25 مرداد+ لیست قیمت برنامه‌ریزی‌ برای تسریع تملک اراضی ‌پروژه راه‌آهن رشت-آستارا سرنوشت صنعت خودروسازی ایران بعد از امضای برجام سقوط آزاد قیمت‌ها در بازار خودرو/ آخرین قیمت تیبا،... جزيیات فروش فوری محصولات هایما ایران خودرو اعلام شد تفاوت عجیب دستمزد در ایران و کره‌جنوبی امکان استفاده از دستگاه رادیولوژی دندان برای مراکز درمانی آزاد شد تفکیک حساب‌های شخصی و تجاری‌ از پایان شهریور امسال/ پیگیری قاطع حکمرانی ریال در دستور کار‌ ساخت راه‌آهن آستارا به عنوان قطعه پایانی کریدور ریلی شمال- جنوب سرعت می‌گیرد