احتمال بلک‌اوت شبکه برق

احتمال بلک‌اوت شبکه برق

عضو سندیکای تولیدکنندگان برق گفت: احتمال بلک اوت یا خارج شدن شبکه برق از مدار همیشه وجود دارد، اما در حال حاضر این احتمال بیشتر است چرا که شبکه در حالت ضربه پذیر قرار دارد.

خبرگزاری ایسنا: عضو سندیکای تولیدکنندگان برق گفت: احتمال بلک اوت یا خارج شدن شبکه برق از مدار همیشه وجود دارد اما در حال حاضر این احتمال بیشتر است چرا که شبکه در حالت ضربه پذیر قرار دارد.

محمد ملاکی امروز در نشستی خبری با بیان اینکه خواهش من این است که همه قبول کنند وضعیت خاموشی ها یک مسيله جدی است و باید مورد توجه قرار گیرد، اظهار کرد: تعدادی از مسيولان برای اینکه می خواهند مردم نگران نشوند این مسيله را آنطور که باید واقعی و جدی جلوه نمی دهند.

وی افزود: ما در سال های گذشته همه خاموشی داشتیم اما میزان خاموشی ها در مقدار کم بود و معمولا کمبود 2000 مگاوات را از طریق محدود کردن صنایع و تنها در طول دو تا سه هفته مدیریت می کردیم.

وی با تاکید بر اینکه اگر بخواهیم بگوییم استثنایی وجود داشته است باید گفت که پارسال استثنا بود نه امسال، چرا که واقعیت این است که انتظار خاموشی ها از سال گذشته وجود داشت که به دلیل بارش های زیاد این اتفاق نیفتاد، تصریح کرد: باید گفت که خاموشی های امسال کاملا قابل پیش بینی بود و اقداماتی که باید انجام می شد صورت نگرفت و همین موضوع خاموشی های گسترده ای را به وجود آورد.

به گفته وی در سال های قبل از 1379 قیمت خاموشی برای هر کیلووات ساعت در ایران دو دلار و در آمریکا 9 دلار بود که اگر همان دو دلار را محاسبه کنیم، عدد بسیار بالایی می شود. در شرایط فعلی خاموشی صنایع می تواند تبعات زیادی را به دنبال داشته باشد که باید مسيولان به طور جدی به آن توجه کنند.

وی اظهار کرد: خواهش ما از مسيولان این است که موضوع خاموشی را جدی بگیرند. ما نیز در این مسيله علی رغم مشکلات و چالش های موجود به آنها کمک خواهیم کرد و باید ریشه یابی خوب برای حل مسيله ایجاد شود تا بتوانیم خاموشی ها را دور بزنیم.

وی با اشاره به اقدامات کوتاه مدت برای حل مشکل خاموشی گفت: 600 مگاوات دیزل پراکنده در کشور داشته باشیم که بتوانیم در تابستان امسال از آن استفاده کنیم. این امکانات تولید برق اضطراری وجود دارد که می توان در کوتاه مدت از آنها استفاده کرد اما باید توجه داشت که مسيله برق در کوتاه مدت حل نمی شود و باید در دراز مدت و با سرمایه گذاری روی نیروگاه ها این مشکل را برطرف کنیم.

وی با تاکید بر اینکه باید تمرکز روی نیروگاه های حرارتی باشد و به دنبال توسعه آنها باشیم گفت: نمی توان روی نیروگاه های تجدیدپذیر و آبی تکیه کرد. چرا که این نیروگاه ها وابسته به عواملی هستند.

وی با اشاره به بزرگترین چالش وزارت نیرو گفت: وزارت نیرو در سال های اخیر به دنبال مدیریت تقاضا رفت و اهمیت بیشتری برای آن قايل شد. به خصوص در سال های اول وزیر نیرو اعلام کرد که دولت های قبلی اشتباه کردند و باید تمرکز روی مدیریت تقاضا باشد اما باید گفت که نمی توان روی این مسيله حساب جدی باز کرد.

او افزود: اگر سرمایه گذاری روی نیروگاه ها صورت نگیرد و تولید افزایش پیدا نکند با چالش مواجه خواهیم بود. وزارت نیرو مسيول تامین برق کشور است. مدیریت مصرف معمولا در کشوری مانند ایران شرایط ویژه ای دارد و نمی توان با اتکاء به ابزارهای کاهنده مصرف آن را مدیریت کرد.

وی تصریح کرد: باید به این موضوع نیز توجه کرد که به دلیل تحریم بخش قابل توجهی از صنایع متوقف شده است که اگر این صنایع نیز روی کار آیند قطعا بخش برق پاسخگوی نیاز نخواهد بود. تاکید وزارت نیرو روی مدیریت تقاضا است اما نمی توان با مدیریت تقاضا به طور صرف مشکلات صنعت برق را برطرف کرد.

وی با تاکید بر اینکه هر چه به جلو پیش می رویم شرایط سخت تر می شود و در سال آینده نیز بی شک شرایط سخت تری را پیش رو داریم گفت: بحث هایی همچون رمز ارز، درجه حرارت و مسايلی از این قبیل که دلایل خاموشی مطرح می شود در واقع سهم بسیار کمی دارند و آنچه مورد توجه بودعدم سرمایه گذاری در صنعت برق است.

وی با بیان اینکه اگر بخواهیم این مسيله حل بشود باید به دنبال چند راهکار باشیم گفت: یک مسيله موضوع قیمت است؛ در سال های اخیر قیمت برق آنطور که باید افزایش پیدا نکرده و در شرایط فعلی باید تعرفه برق به طور تدریجی افزایش یابد. علاوه بر این وزارت نیرو باید به موضوع سرمایه گذاری در نیروگاه ها و نگاه جدی به بخش خصوصی توجه بیشتری داشته باشد اما با این وجود بخش خصوصی علی رغم مشکلات قطعا به وزارت نیرو کمک خواهد کرد تا مشکلات بیش از این نشود.

وی با بیان اینکه تا زمانی که تعهد صادرات داشته باشیم باید به آنها عمل کنیم اما اگر خودمان با مشکل روبرو شویم، مجبور خواهیم شد صادرات برق را قطع کنیم، گفت: بسیاری از سرمایه گذاران بخش برق در سال های اخیر در بخش های دیگری فعالیت خود را آغاز کرده اند. چرا که دیگر صنعت برق سود کافی برای آنها نداشت.

در ادامه این نشست رضا حدادیان - عضو سندیکای تولید کنندگان برق با اشاره به علت عدم توجه وزارت نیرو به بخش خصوصی، گفت: در کشور ما هر چه به سوبسید وصل شود دچار مشکل می شود، اگر تعرفه برق افزایش پیدا می کرد مردم نسبت به مصرف توجه بیشتری داشتند و لازم است که این مسيله مورد بازبینی قرار گیرد.

وی با بیان اینکه بخش خصوصی باید در صنعت برق سرمایه گذاری می کرد که این مسيله صورت نگرفت و وزارت نیرو نیز توجهی به آن نشان نداد اظهار کرد: سه سال و نیم پیش به وزیر نیرو گفتیم که اگر به این مسيله توجه نکند، دچار خاموشی خواهیم شد که متاسفانه وزیر نیرو توجه نکرد و بخش خصوصی که می توانست مشاور خوبی در این میان باشد، کناره گیری کرد و همین مسيله مشکلاتی را به وجود آورد.

همچنین در این نشست نصرالله کاظمیان - عضو دیگر سندیکای تولید کنندگان برق با بیان اینکه برای رفع کمبودهای ایجاد شده باید یک بازبینی و شناخت از وقوع پدیده صورت گیرد گفت: نگاه ما باید از بعد فنی و مهندسی باشد و در شرایط فعلی نباید به دنبال مقصر باشیم.

وی افزود: بسیاری از عواملی که در صنعت برق اتفاق افتاد کاملا قابل شناسایی بود و اگر امروز این بی برقی موجب شده تا تمام مسيولان به این صنعت توجه کنند باید مشکلات آن نیز اصلاح شود.

وی با بیان اینکه موضوع ماینرها کاهش بارندگی، گرمای هوا و رشد مصرف در وقوع خاموشی های اخیر تاثیر چندانی نداشت، گفت: آنچه باید مورد توجه قرار گیرد لزوم سرمایه گذاری در صنعت برق و افزایش تولید است. اکنون نیز باید یک پیش بینی مصرف و نیاز برای آینده صورت گیرد و بهترین کار حفظ شرایط موجود است.

وی با اشاره به اهمیت موضوع ذخیره سازی برق در شبکه سراسری گفت: ذخیره تولید یک امر اجتناب ناپذیر است و اگر در شرایط فعلی وزارت نیرو به بخش ذخیره توجه نکند ممکن است با بلک اوت مواجه شویم.

وی با بیان اینکه اگر از اکنون به دنبال کسری تولید نباشیم در سال 1402 وضعیت امروز را خواهیم داشت، گفت: وزارت نیرو به راحتی می تواند تمام آمار مصرف و نیاز را ارزیابی کند. لذا لازم است با در اختیار داشتن این آمار به دنبال تولید باشیم.

local_offerبرچسب‌ها:
تعرفه برق در ساعات اوج مصرف دو برابر می‌شود

تعرفه برق در ساعات اوج مصرف دو برابر می‌شود

مدیر کل روابط بین الملل توانیر گفت: ساعت اوج مصرف برق از ساعت 13 تا 17 است که در این ساعات نحوه محاسبه برق بیش از 2 برابر است.

Bartarinha.ir/
علت قطعی برق کشور چیست؟/خاموشی تا آخر هفته ادامه دارد

علت قطعی برق کشور چیست؟/خاموشی تا آخر هفته ادامه دارد

طبق برنامه و جدول خاموشی منتشر شده از سوی شرکت توانیر، آخرین ساعت اعلامی برای قطع مناطق پایتخت ساعت 20-22 است اما روز پیش برق تقریبا در کل کشور و ساعات طولانی قطع شده بود. علت این قطعی چیست و تا کی اد...

TejaratNews.com/
اعلام جدول خاموشی در کرج

اعلام جدول خاموشی در کرج

سرپرست شرکت توزیع برق البرز گفت: اگر مشترکین در مدیریت مصرف برق نداشته باشند، چاره‌ای جز این وجود ندارد که بر اساس بلوک بندی که در سایت شرکت نیروی برق استان بارگذاری شده، از ساعت 9 صبح برق محلات مختلف...

Bartarinha.ir/
آیا امروز قطعی برق داریم؟

آیا امروز قطعی برق داریم؟

سخنگوی صنعت برق کشور گفت: با وجود اینکه پیش‌بینی می‌شود مصرف برق از مرز 50 هزار مگاوات گذر کند، ولی خوشبختانه قطعی برق نخواهیم داشت.

TejaratNews.com/
افزایش قیمت برق برای مشترکان پرمصرف

افزایش قیمت برق برای مشترکان پرمصرف

مدیرعامل توانیر از افزایش 33 درصدی قیمت برق برای مشترکان پرمصرف که تا اردیبهشت مصرف خود را کاهش ندهند، خبر داد.

TejaratNews.com/
جزيیات حمله به خط انتقال برق ایران در عراق

جزيیات حمله به خط انتقال برق ایران در عراق

حادثه در خاک عراق رخ داد و باتوجه به اینکه خارج از مرز ایران بوده هیچ آسیبی به تاسیساتی ایرانی وارد نکرده است.خط مذکور در حال حاضر قطع است و تا رفع کامل این مشکل نمی‌توان این خط را مجددا وارد مدار کرد...

Bartarinha.ir/
مزارع رمزارز خارجی عامل قطع برق هستند؟

مزارع رمزارز خارجی عامل قطع برق هستند؟

مجیدرضا حریری، رییس اتاق ایران و چین گفته بود که به جز چین کشورهای هند، ترکیه و لهستان هم در ایران رمزارز استخراج می‌کنند. در عین اینکه دلیل خاموشی‌های اخیر، استخراج رمزارز نمی‌تواند باشد.

TejaratNews.com/
قطعی برق، آب استان البرز را قطع کرد / کدام مناطق آب ندارند؟

قطعی برق، آب استان البرز را قطع کرد / کدام مناطق آب ندارند؟

قطعی برق در استان البرز، حالا سبب شده که آب هم در برخی از مناطق این استان قطع شود. اگرچه شرکت آبفای کرج از قطع آب اظهار بی‌اطلاعی می‌کند اما وزارت نیرو می‌گوید دلیل قطعی آب در این استان، قطع برق است. ...

TejaratNews.com/
ببینید چه کسی برق رو قطع کرد!

ببینید چه کسی برق رو قطع کرد!

استخراج بی‌رویه از مزرعه های رمز ارز که به عنوان یکی از مهمترین عوامل خاموشی های اخیر در کشور معرفی می‌شود، سوژه کارتونی از محمدرضا ثقفی در صفحه طنز شهرونگ شد.

Bartarinha.ir/
تعرفه آب و برق از اول اردیبهشت 7 درصد گران می‌شود

تعرفه آب و برق از اول اردیبهشت 7 درصد گران می‌شود

وزیر نیرو گفت: بر اساس مصوبه 3 سال قبل دولت، از ابتدای اردیبهشت هر سال، تعرفه آب و برق 7 درصد افزایش می یابد.

TejaratNews.com/
نصب اپلیکیشن «برق من» برای اطلاع از خاموشی

نصب اپلیکیشن «برق من» برای اطلاع از خاموشی

مشترکین برق می‌توانند با نصب اپلیکیشن «برق من»، از ساعات احتمالی خاموشی در برخی محدوده‌ها مطلع شوند.

Bartarinha.ir/
درخواست فولادسازان برای پایان دادن به قطع برق صنعت فولاد

درخواست فولادسازان برای پایان دادن به قطع برق صنعت فولاد

شرکت‌های فولادسازی در نامه‌‌ای به وزیر صنعت خواستار پایان یافتن قطعی برق این صنعت برای جلوگیری از خسارت‌های بیشتر به صنعت فولاد شده‌اند.

TejaratNews.com/
محدودیت تامین برق صنایع سیمان و فولاد شب گذشته رفع شد

محدودیت تامین برق صنایع سیمان و فولاد شب گذشته رفع شد

سخنگوی صنعت برق کشور گفت: شب گذشته با پایداری شرایط تامین برق به تدریج محدودیت دو صنعت فولاد و سیمان رفع شد. نیروگاه‌ها در حال حاضر در شرایط پایداری قرار دارند.

TejaratNews.com/
قطع برق تا کی ادامه دارد؟

قطع برق تا کی ادامه دارد؟

قطعی برق گسترده و بی‌برنامه در کشور از اول هفته کلافه‌کننده شده و مسولان پاسخ درستی برای درخواست مهر این وضعیت ندارند. آنها همچنین اعلام کرده‌اند که این وضعیت نه تنها در روزهای آینده مهار نمی‌شود که ا...

TejaratNews.com/
سخنگوی صنعت برق: خاموشی در راه است

سخنگوی صنعت برق: خاموشی در راه است

سخنگوی صنعت برق گفت: باتوجه به افزایش دمای هوا و افزایش مصرف، در تامین برق با مشکل مواجه هستیم و احتمال افزایش خاموشی ها وجود دارد اما این موضوع را به طور دقیق اطلاع رسانی خواهیم کرد.

Bartarinha.ir/
پاداش 500میلیونی جزو کمترین پاداش‌‎ها است! تورم نقطه‌ای 62 درصدی هتل و رستوران‌ها قیمت لحظه‌ای دلار و یورو در بازار + قیمت انواع سکه | دلار در انتظار پایان دولت تدبیر و امید برق دوباره قطع می‌شود؟ نگاهی به اخبار رمزارز‌ها 1400/05/03 جزییات تقسیم سود 7 نماد بورسی | سهامداران کدام نماد بیشترین سود را دریافت میکنند؟ 147 هزار تن موز در 15 ماه گذشته غیرمجاز وارد شد کاهش تولید و عرضه در بورس کالا باعث افزایش قیمت سیمان شد کاهش بی‌سابقه تعهدات سایپا به 170هزار خودرو آغاز فروش سهام عدالت چه زمانی است؟| زمان پرداخت 10 درصد باقیمانده سود سهام عدالت توضیح بانک در مورد رقم پاداش نیم میلیاردی اختلاف 11 درصدی قیمت ارز نیمایی و آزاد، رانت‌آفرین است چرا قیمت بیت‌کوین در سه روز اخیر رشد کرد؟ بازار سیمان در دست 15 نفر!/ سلاطین سیمان چه کسانی هستند؟ تداوم تولید «شاهین» در ایام تعطیلات تابستانی ویديوی عجیب از تصویب پاداش 500میلیون تومانی قیمت گوجه‌فرنگی به بیش از 10هزار تومان رسید پیش‌بینی بورس 4 مرداد / اولین روز معاملاتی بورس مثبت خواهد بود؟ تکلیف گرانفروشی ایرلاین‌ها مشخص می‌شود؟ سیگنال‌های مهم برای بورس فردا دوشنبه 4 مرداد | افزایش سرمایه آپ لغو شد! اخلالگر 135میلیاردی بازار مرغ دستگیر شد آزاد سازی سهام عدالت بدون تاثیر در بازار سهام سقوط قیمت مسکن جدی است؟ آیا قیمت مرغ دوباره پرواز می‌کند؟ اجاره خانه دوباره افزایش یافت/ تعطیلات کرونایی به ضرر بازار مسکن تحلیلی بر دلایل رشد امروز قیمت بیت کوین بیت‌کوین 900 دلار بالا رفت/ روز نسبتا سبز بازار بقیه ارزهای مجازی توقف تولید نیسان آبی بعد از نیم قرن / آخرین قیمت نیسان چند است؟ سایپا چقدر خودرو به مردم بدهکار است؟ استارتاپ‌های سلامت؛ میان‌بری از داروخانه تا خانه دستان خالی سهامداران "لازما" از مجمع/مجمع لازما سود نداد تورم 2 رکورد جدید زد هیات مدیره جدید "فتوسا" تعیین شد رشد چراغ خاموش دلار در تعطیلات چرا ایرانی‌ها هر سال فقیرتر می‌شوند؟ سیگنال مهم به صنعت روغن‌سازی / ساوه در بهار به ازای هر سهم چقدر سود محقق کرد؟ 20 نماد با بیشترین بازدهی در تیرماه | عرضه اولیه‌ای با 100 درصد سود آغاز فروش سهام عدالت چه زمانی است؟ صادرات نفت ایران به چین قطع می‌شود؟ چین از ایران نفت وارد نمی‌کند افزایش 41 درصدی قیمت روغن موتور هیات مدیره "شرنگی" با مصوبه مجمع تغییر کرد چرا مجوزهای زايد کسب و کار حذف نمی‌شود؟ استخدام در یک شرکت خودروسازی جزيیاتی از افزایش سرمایه چند شرکت بورسی / لغو افزایش سرمایه آپ روغن خودرو 41درصد گران شد فروش سهام عدالت از چه زمانی آغاز می‌شود؟ "سکارون" املاک تهرانی را می‌فروشد "حفارس" اعضای هیات مدیره را تغییر داد اگر جنگ اقتصادی نبود دلار امروز 5 تومان بود

در حال بارگیری...