از پیش‌بینی پذیری اقتصادی تا موفقیت در سرمایه‌گذاری

از پیش‌بینی پذیری اقتصادی تا موفقیت در سرمایه‌گذاری

آینده روشن و قابل پیش‌بینی عامل اصلی سرمایه‌­گذاری کلان و بلندمدت در اقتصاد است. رونق اشتغال و فعالیت­‌های اقتصادی نه تنها در گروی پیش­‌بینی‌پذیری اقتصاد است، بلکه رمز سرمایه‌گذاری موفق داخلی و خارجی پایبندی به این مولفه مهم است.

بابک ابراهیمی، مدرس دانشگاه خواجه نصیر طوسی با بیان این مطلب در رابطه با  ضرورت «پیش‌بینی پذیر بودن اقتصاد» به خبرنگار پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، گفت: قابل پیش‌­بینی بودن قوانین حاکم بر مبادلات تجاری و بازرگانی، تعرفه­‌های گمرکی، نرخ ارز و قوانین مالیاتی نمونه‌هایی از مولفه‌های مهم پیش­‌بینی پذیری اقتصاد هستند که تمامی این عوامل بر رفتار سرمایه­‌گذاران و بنگاه­‌ها تاثیر می­‌گذارد.

وی با اشاره به اینکه بورس به عنوان شاخص و سنجه میزان تولیدات کشور، تاثیرپذیری چشمگیری از میزان پیش‌­بینی پذیری اقتصاد کشور دارد، افزود: از اواخر سال 1398، پیش­‌بینی فعالان اقتصادی از تورم و نرخ ارز با ابهامات بسیاری روبه‌رو شد. بروز کرونا و در پی آن کاهش تقاضا برای نفت، کاهش حمل‌ونقل و درنتیجه کاهش ورود ارز به کشور، باعث شد تا قیمت دلار در بازار با افزایش قابل‌توجه مواجه شود که این روند افزایشی تا پاییز 1399، با شدت بیشتر ادامه یافت.

این کارشناس بازار سرمایه با اشاره به نقش کرونا و تعطیلی‌های گسترده در افزایش نرخ ارز گفت: در آبان 1399، تغییر دولت در آمریکا، باعث زدودن بخشی از ابهامات فعالان اقتصادی در بازار شد اما پس‌ازآن، دوباره دور تازه‌ای از بیم و امید مذاکرات هسته‌ای و احیای برجام آغاز شد. طوری‌که در زمان بررسی لایحه بودجه 1400 دعوای مجلس و دولت بر سر این بود که در بودجه سال 1400، نرخ ارز 110 هزار ریال یا 175 هزار ریال تعیین شود.

ابراهیمی اذعان کرد: این وضعیت، موجب تشدید نااطمینانی و توقف بسیاری از تصمیمات مهم اقتصادی شد و در ادامه با داغ شدن انتخابات 1400 نا اطمینانی‌ها افزایش پیدا کرد. بنابراین، نوسانات چشمگیر شاخص کل بورس تهران در این دوره رقم خورد.

این مدرس دانشگاه تصریح کرد: بخش بزرگ و بااهمیتی از بازار سرمایه کشور شرکت‌ها کامودیتی محور هستند. بنابراین، پارامترهای ازجمله فرمول محاسبه نرخ خوراک، نحوه قیمت‌گذاری محصولات و فرآورده‌ها و نرخ ارز نقش تعیین‌کننده‌ای در سودآوری شرکت‌ها و به‌تبع آن ارزندگی بازار سرمایه دارند که در 3 ماه اخیر در بازار سرمایه اتفاقات و شایعاتی رخ داد که سبب شد وضعیت سودآوری فعلی و آتی شرکت‌های بازار سرمایه در شرایطی مبهم قرار گیرد.

وی ادامه داد: عواملی از جمله عملکرد کمتر از انتظار بعضی از شرکت‌های پالایشگاهی بعد از دستورالعمل جدید نرخ‌گذاری خوراک دریافتی پالایشگاه‌ها و فرآورده آن‌ها، پخش اخبار و شایعات مربوط به نرخ‌گذاری دستوری برخی از محصولات (نظیر فولاد، سیمان و پتروشیمی) و گمانه‌زنی در خصوص افزایش نرخ خوراک پتروشیمی‌ها سبب کاهش شفافیت اطلاعاتی در بازار سرمایه و به‌تبع آن نگرانی فعالین بازار از آینده سودآوری شرکت‌ها  بورسی شده است.

ابراهیمی تاکید کرد: از لازمه‌های یک سرمایه‌گذاری با سطح اطمینان مناسب در بازار سرمایه، بحث شفافیت اطلاعاتی و ثبات در سیاست‌گذاری مربوط به پارامترهای اثرگذار بر سودآوری شرکت‌های بازار سرمایه است به‌نحوی‌که تحلیلگران و فعالین بازار سرمایه بتوانند با دسترسی سریع، کامل و به‌موقع به اطلاعات مربوط به هر شرکت، به‌پیش بینی سود و ارزش‌گذاری آن شرکت بپردازند.

وی افزود: در شرایط فعلی بازار سرمایه، تلاش دولت در جهت شفافیت هر چه بیشتر پارامترهای اثرگذار بر وضعیت اقتصادی شرکت‌ها و همچنین تلاش به‌منظور ثبات در تصمیمات می‌تواند ابهامات موجود در بازار سرمایه را کمتر کند و اثر مثبتی بر بازار سرمایه داشته باشد.

این رسانه پذیرای دیدگاه‌های کارشناسی مختلف در خصوص بازار سرمایه است؛ اما دیدگاه‌های ارايه شده توسط کارشناسان لزوما دیدگاه این رسانه یا دیدگاه سازمان بورس و اوراق بهادار و سایر ارکان بازار سرمایه نیست.
خطر جدی برای بازار جهانی پسته و خرمای ایران

خطر جدی برای بازار جهانی پسته و خرمای ایران

هر چند از دیرباز حضور تجار ایرانی در بازار جهانی خشکبار، حضوری قدرتمند بوده، اما به نظر می‌رسد در سال‌های اخیر، زنگ خطر‌های جدی برای از دست رفتن این بازار به صدا در آمده است.

Irinn.ir/
افت 6 دلاری قیمت نفت در پی کشف سویه کرونا

افت 6 دلاری قیمت نفت در پی کشف سویه کرونا

قیمت جهانی نفت در واکنش به کشف سویه جدید کرونا بیش از 6 دلار کاهش یافت و به 75 دلار و 57 سنت در هر بشکه رسید.

Bartarinha.ir/

سویه جدید کرونا، بهای نفت را کاهش داد

پیش‌بینی بورس از نگاه کارشناسان بازار سرمایه/بورس بی‌افت‌وخیز شد؟

پیش‌بینی بورس از نگاه کارشناسان بازار سرمایه/بورس بی‌افت‌وخیز شد؟

شاخص کل بورس در هفته اول آذر نسبت به هفته گذشته 1٫5 درصد کاهش داشت. اکثر کارشناسان بازار سهام را در آغاز هفته خنثی پیش‌بینی کرده‌اند.

TejaratNews.com/

60 درصد کارشناسان، بورس را بدون نوسان می‌بینند

کاهش 84 درصدی خروج پول از بورس/ کانون سهامداران خرد تشکیل شود

ارز 4200 تومانی فعلا حذف نمی‌شود

ارز 4200 تومانی فعلا حذف نمی‌شود

وزیر اقتصاد‌ گفت: دولت به این نتیجه رسید که با توجه به پیامدهای منفی در بخش تولید به سمت حذف ارز 4200 تومانی حرکت کند و با توجه به اینکه این لایحه در مجلس به تصویب نرسید به تعویق خواهد افتاد.

TejaratNews.com/

وزیر اقتصاد‌: حذف ارز 4200 تومانی به تعویق افتاد‌

شاخص کل بورس به کانال 1٫4 میلیون واحد برمی‌گردد؟/کدام گروه فردا پیشتاز است؟

شاخص کل بورس به کانال 1٫4 میلیون واحد برمی‌گردد؟/کدام گروه فردا پی...

بازار سهام در حالی چهارشنبه را به پایان رساند که شاخص کل کانال 1٫4 میلیون واحد را از دست داد. فردا وضعیت بازار چگونه خواهد بود؟

TejaratNews.com/
تصویب ضوابط ورود استارتاپ‌ها به فرابورس توسط سازمان بورس

تصویب ضوابط ورود استارتاپ‌ها به فرابورس توسط سازمان بورس

بورستهران- ایرنا- مدیر عامل فرابورس ایران اعلام کرد که اخیرا ضوابط خاص استارتاپ‌ها برای ورود به بازار سرمایه فراهم و در سازمان بورس نیز تصویب شد.

Irna.ir/

برداشتن قدم اول؛ ورود استارتاپ ‌ها به بازار سرمایه

ارزش معاملات بورس تهران 18 درصد کاهش یافت

ارزش معاملات بورس تهران 18 درصد کاهش یافت

کارشناس بازار سرمایه گفت: ارزش کل معاملات بورس تهران در این هفته معاملاتی با کاهش 18 درصدی به مبلغ 23 هزار و 205 میلیارد تومان رسید.

YJC.news/

بازگشت اعتماد سهامداران به بورس در سایه ثبات قوانین

اولین شرکت استارتاپی به زودی در بورس عرضه اولیه می‌شود

اولین شرکت استارتاپی به زودی در بورس عرضه اولیه می‌شود

مدیرعامل فرابورس ایران با بیان اینکه پذیرش یک شرکت استارتاپی به نام تپسی در فرابورس انجام شده است، اظهار امیدواری کرد: در هفته‌های آینده سهام این شرکت در فرابورس عرضه اولیه شود.

FarsNews.ir/
آیا وقت خروج از بازار ارز فرا رسیده است؟

آیا وقت خروج از بازار ارز فرا رسیده است؟

شخصی که روز 15 اردیبهشت امسال هر دلار را 20 هزار و 900 تومان خریده، پنجشنبه چهارم آذر می‌توانست اسکناس‌های آمریکایی خودش را با سود 28 درصدی بفروشد و از بازار ارز خارج شود؛ این فرد خوش‌شانس‌ترین سرمایه...

Bartarinha.ir/
پیش‌بینی بورس از نگاه کارشناسان بازار سرمایه/بورس بی‌افت‌وخیز شد؟ مصرف برق رمز ارز‌های غیرمجاز معادل مصرف 3 کلانشهر! ضرورت تسریع در تعیین تکلیف سیاست‌های اقتصادی اختلال زا افت 6 دلاری قیمت نفت در پی کشف سویه کرونا خطر جدی برای بازار جهانی پسته و خرمای ایران ارزش معاملات بورس تهران 18 درصد کاهش یافت تصویب ضوابط ورود استارتاپ‌ها به فرابورس ارز 4200 تومانی فعلا حذف نمی‌شود تصویب ضوابط ورود استارتاپ‌ها به فرابورس توسط سازمان بورس شاخص کل بورس به کانال 1٫4 میلیون واحد برمی‌گردد؟/کدام گروه فردا پیشتاز است؟ وزیر اقتصاد‌: حذف ارز 4200 تومانی به تعویق افتاد‌ سویه جدید کرونا، بهای نفت را کاهش داد پاتک علاءالدین به شهرداری تهران برداشتن قدم اول؛ ورود استارتاپ ‌ها به بازار سرمایه آخرین قیمت میوه‌ها در بازار وضعیت سرچشمه های زاینده رود در چهارمحال و بختیاری 60 درصد کارشناسان، بورس را بدون نوسان می‌بینند پایین آمدن هزینه وام مسکن از قله 1400 آمریکا، رقیب جدید پسته ایرانی! فروش اینترنتی مرغ گرم از هفته‌ آینده اولین شرکت استارتاپی به زودی در بورس عرضه اولیه می‌شود بازگشت اعتماد سهامداران به بورس در سایه ثبات قوانین آزادی متهمی که با هشت هزارمیلیارد دستگیر شد! واقعیت ماجرای صادرات قطعه خودرو به بنز چیست؟ برنامه دولت برای افزایش حقوق سال آینده چیست؟ آب زاینده رود باز می‌شود؟ ملی مس ایران به خود استراحت داد کاهش 84 درصدی خروج پول از بورس/ کانون سهامداران خرد تشکیل شود کشف گونه جدید ویروس کرونا قیمت جهانی طلا را افزایش داد ذوب آهن عزم صعود را در آذر محکم بست آیا وقت خروج از بازار ارز فرا رسیده است؟ کاهش 2 درصدی ارزش سهام عدالت/ برنامه جدید برای سهام عدالت در راه است؟ آغاز بکار نمایشگاه بین المللی آسانسور، پله برقی و بالابر‌ها حباب سکه به 280 هزار تومان رسید صادرات تقلبی خودروی ایرانی! «شمش 99.7» ایرالکو کاستی‌ها را جبران کرد نخل‌های جنجالی از قطر به ایران برگشت خوردند!؟ نرخ ارز صرافی ملی امروز جمعه 5 آذر آیا سیمان آبیک می‌تواند نیاز مشتریان پاسخ دهد کاهشی بسیار اندک در نرخ وکیوم‌باتوم "شبندر" قیمت جهانی نفت امروز آذر‌ماه / برنت به 80 دلار و 20 سنت رسید سیگنال مهم برای بورس / نرخ سود بین بانکی چقدر شد؟ بانک مرکزی در بخشنامه‌ای به شبکه بانکی ابلاغ کرد؛ تفکیک مالکیت در واگذاری شرکت‌های دولتی آیا تمرکز سیمان تهران باید تنها به فروش «تیپ 2» باشد عبور صنایع از زمستان با توزیع عادلانه قطعی گاز جهش کرونا در آفریقا ، کاهش ارزش بورس اوراق بهادار توکیو سبدکالای «آلومینیوم المهدی» سربه‌سر فروخته شد قیمت دلار عقب‌نشینی کرد آخرین قیمت طلا پیش از امروز 5 آذر / پیش‌بینی حرکت اونس جهانی