فبیستون در صف عرضه اولیه | ذوب آهن بیستون بورسی شد

فبیستون در صف عرضه اولیه | ذوب آهن بیستون بورسی شد

پس از حدود 13 سال شرکتی دیگر از کرمانشاه وارد بازار سرمایه خواهد شد و نام شرکت ذوب آهن بیستون بر روی تابلوی بورس تهران قرار خواهد گرفت. محصولات تولیدی این شرکت کدامند؟

به گزارش نبض بورس، آخرین شرکت استان کرمانشاه که موفق شد به بازار سرمایه ورود کند، شرکت پتروشیمی کرمانشاه بود و حال پس از حدود 13 سال شرکتی دیگر از کرمانشاه وارد بازار سرمایه خواهد شد و نام شرکت ذوب آهن بیستون بر روی تابلوی بورس تهران قرار گرفت تا پای یک واحد اقتصادی دیگر از استان کرمانشاه به بازار سرمایه باز شود.

البته لازم به ذکر است که در مهر ماه امسال نیز شرکت سوخت سبز زاگرس (بیواتانول کرمانشاه) به عنوان اولین «شرکت - پروژه» وارد بازار سرمایه‌گذاری حرفه‌ای بورس شد و تنها طی 2 روز بیش از 2 هزار میلیارد تومان سرمایه جذب کرد.

درج نماد فبیستون

پس از 13 سال ناکامی ورود شرکت‌های اقتصادی استان کرمانشاه به بورس، اکنون و در نتیجه پیگیری و تلاش‌های صورت گرفته، ذوب آهن بیستون در بورس تهران درج شد

در نتیجه پیگیری و طبق اعلام بورس اوراق بهادار تهران، هیات پذیرش بورس اوراق بهادار تهران با پذیرش سهام شرکت مجتمع ذوب آهن بیستون (سهامی عام) در بورس تهران موافقت کرده و این مجتمع از روز شنبه 21 بهمن به عنوان ششصد و سیزدهمین شرکت پذیرفته شده در بخش «فلزات اساسی» با نماد «فبیستون FEBISTOUN» در فهرست نرخ‌های بازار دوم بورس اوراق بهادار تهران درج شد.

پذیرش اولین شرکت کاملا خصوصی کرمانشاه

مدیر بورس منطقه‌ای کرمانشاه از پذیرش شرکت “ذوب آهن بیستون” کرمانشاه در بورس بعد از 13 سال وقفه در پذیرش شرکت‌های استان در بازار سرمایه خبر داد.

محمد بهمن گفت: با بیان اینکه پذیرش یک شرکت جدید از استان کرمانشاه در بازار سرمایه بعد از 13 سال وقفه رخ داده است افزود: شرکت ذوب آهن بیستون اولین شرکت کاملا خصوصی از استان کرمانشاه است که در بازار سرمایه پذیرش شده است.

هم‌اکنون از استان کرمانشاه شرکت‌های پتروشیمی کرمانشاه، سیمان غرب و شرکت سرمایه‌گذاری سهام عدالت در بورس و نیروگاه زاگرس و قند بیستون در فرابورس حضور دارند.

تاریخچه مجتمع ذوب آهن بیستون

مجموعه ذوب آهن بیستون فعالیت خود را سال 1391 و به طور رسمی در قالب سه فاز ریخته‌گری، احیا و نیروگاه آغاز و سال 1397 فاز نخست خود را در بخش ریخته‌گری مورد بهره‌برداری قرار داد. مرحله اول کارخانه ذوب آهن بیستون در سال 1398 با حضور رییس جمهور وقت در شهرستان هرسین از توابع استان کرمانشاه به بهره‌برداری رسید.

این طرح در هفت کیلومتری شهر هرسین و جنوب شرق کرمانشاه در همسایگی مجتمع جهان فولاد غرب قرار دارد و همزمان با فجر انقلاب اسلامی به جمع شرکت‌های بورسی پیوست.

فعالیت این مجتمع در زمینه تولید انواع شمش فولادی و آهن اسفنجی میباشد. این شرکت دارای اهداف گوناگونی میباشد که از مهم‌ترین آن‌ها میتوان به موارد زیر اشاره نمود:

توسعه اشتغال زایی در منطقه
تامین بخشی از شمش مورد نیاز کارخانجات نورد در منطقه
توسعه اشتغال زایی در سایر مناطق و کارخانجات تولیدی در صنایع زیردستی

پروژه مجتمع ذوب آهن بیستون، شامل سه فاز میباشد. فاز اول این مجتمع با ظرفیت 200 هزار تن شمش فولادی در سال 1398 افتتاح شد.

فاز دوم با ظرفیت تولید 150 هزار تن آهن اسفنجی در حال احداث میباشد. فاز سوم نیز به منظور تولید 12 مگاوات برق بر ساعت، در حال تکمیل میباشد.

محصولات شرکت مجتمع ذوب آهن بیستون

شمش فولادی
آهن اسفنجی

بزودی زمان عرضه اولیه ذوب آهن بیستون اعلام و قیمت سهام آن هم مشخص می‌شود.

آخرین اخبار بورس و اقتصاد