ريیسی پنج‌شنبه متوجه گرانی خودرو شد؟/ چه کسی مجوز افزایش قیمت خودرو را صادر کرد؟

ريیسی پنج‌شنبه متوجه گرانی خودرو شد؟/ چه کسی مجوز افزایش قیمت خودرو را صادر کرد؟

روز سه شنبه دو خودروساز قیمت خودروهای خود را رسما افزایش دادند. اما روز پنج‌شنبه افزایش قیمت خودرو با دستور مستقیم ريیس جمهور منتفی شد. اما دلیل این ماجرا چه بود؟ آیا واقعا ابراهیم ريیسی در جریان افزایش قیمت خودرو نبود یا این اقدام دلیل دیگری دارد؟

به گزارش تجارت‌نیوز، اولین سوالی که مطرح می‌شود این است که مسيول قیمت‌گذاری خودرو کدام نهاد است؟ اگرچه پیش‌ از این قیمت‌گذاری خودرو توسط شورای رقابت انجام می‌شد اما در اقدامی ناگهانی این شورا از روند قیمت‌گذاری کنار گذاشته و وزارت صمت، متولی قیمت‌گذاری و تنظیم بازار خودرو شده است.

اقدامی که گویا در جلسه 28 مهرماه سران قوا به آن رای داده شده بود. جلسه‌ای که اتفاقا ابراهیم ريیسی هم در آن حضور داشته و می‌دانسته که بعد از این قرار است قیمت‌گذاری و تنظیم بازار خودرو بر عهده وزارت صمت باشد.

حالا هم خودروسازان و هم وزارت صمت می‌گوید که افزایش قیمت خودرو با مصوبه و مجوز این وزارتخانه انجام شده و حتی قیمت‌ها را وزارت صمت تعیین و به خودروسازان اعلام کرده است.

چه کسی مجوز افزایش قیمت خودرو را صادر کرد؟

روز چهارشنبه 19 آبان ماه و یک روز بعد از افزایش رسمی خودرو، فرشاد مقیمی، مدیر عامل ایران‌خودرو اعلام کرد که قیمت‌های اعلامی دو خودروساز توسط وزارت صمت تعیین و به خودروسازان اعلام شده است. مقیمی گفته بود :«وزارت صمت اعداد (لیست قیمت خودروها) را به خودروسازان اعلام کردند و ما نیز طبق آن اقدام کردیم.»

در همان برنامه تلویزیونی روز چهارشنبه، سهیل معمارباشی، مدیرکل صنایع حمل‌ونقل وزارت صمت هم اعلام کرد که افزایش قیمت خودرو با مجوز دولت و وزارت صمت بود. او گفت: «هماهنگی‌ها و مجوزهای لازم در زمینه افزایش قیمت خودروها از سوی خودروسازان اخذ شده است.»

حالا سوالی که وجود دارد این است که چگونه وزیر صمت و ريیس جمهور در جریان چنین مصوبه و موضوع مهمی نبوده‌اند؟ آیا معاونان وزیر صمت بدون هماهنگی با وزیر اقدام به افزایش قیمت خودرو کرده‌اند؟

البته معارباشی گفته بود فراموش کرده تغییر روند قیمت‌گذاری خودرو را به اطلاع شورای رقابت برساند. این آیا به این معناست که وزیر هم فراموش کرده که موضوع افزابش قیمت را به ابراهیم ريیسی منتقل کند؟

ريیسی چگونه متوجه افزایش قیمت خودرو شد؟

البته ابراهیم ريیسی در جریان تغییرات متولی قیمت‌گذاری خودرو بوده اما مخالفت او با مصوبه افزایش قیمت‌ها به گونه‌ای است که گویا در جریان تغییر قیمت‌ها نبوده و احتمالا از طریق رسانه‌ها در جریان قرار گرفته است.

اما یک نکته مهم دیگر هم وجود دارد. آن هم اینکه وزیر صمت چند روز پیش اعلام کرده بود که از هفته بعد 700 دستگاه خودرو بیشتر از قبل به بازار عرضه می‌شود و حتی وعده داد طی هفته‌های آینده خودروهای مانده در کف پارکینگ تکمیل و وارد بازار شود. اما مدیرعامل ایران خودرو گفته بود با افزایش قیمت‌های جدید می‌توانند بدهی خود به قطعه‌سازان را بدهند و بتوانند تولید خود را هم افزایش دهند.

یعنی به نظر می‌رسد که این برنامه هماهنگ شده میان وزارت صمت و خودروسازان است و حتی معاون وزیر گفته بود خودروسازان جلسات هفتگی برای این موضوع با وزیر داشته‌اند. پس افزایش سرخود قیمت خودرو منتفی است و مشخص است که دولت در جریان تغییر قیمت خودرو بوده است.

از طرف دیگر گفته شده علت مخالفت ريیس جمهوری با افزایش قیمت خودرو این بوده که این مساله در ستاد تنظیم بازار تصویب نشده است. اما خبرگزاری مهر اعلام کرده که اطلاعات منتشر شده از شرکت سایپا در کدال نشان می‌دهد که خودروسازان با مجوز مستقیم ستاد تنظیم بازار اقدام به افزایش قیمت کرده‌اند.

از طرفی در جلسه ستاد تنظیم بازار معاون اول ريیس جمهور، وزیر صمت، وزیر اقتصاد هم حضور دارند. پس چگونه ممکن است این مساله به ريیسی اعلام نشده باشد؟

اگرچه فعلا افزایش قیمت خودرو منتفی شده و اما به نظر می‌رسد که دولت تصمیم به افزایش قمیت خودرو گرفته و بعد از تصمیم خود منصرف شده است. یا اینکه واکنش‌های مردم به افزایش قیمت دولت را از تصمیم خود عقب نشانده است.

اما مساله مهم این است که چنین اقدامی قطعا تاثیر خود را بر بازار خودرو می‌گذارد و می‌تواند سیگنال افزایشی به بازار آزاد بدهد و قیمت‌ها را افزایش دهد. از طرف دیگر خودروسازان می‌توانند به بهانه قیمت‌گذاری دستوری و افزایش زیان خود، میزان تولیدات خود را کاهش دهند و همین کاهش تولید در برابر افزایش تقاضا می‌تواند منجر به افزایش بیشتر قیمت شود.

مطالعه بیشتر: سیگنال خودروسازان به بازار / چرا تقاضا برای خرید خودرو زیاد شد؟
قیمت خودرو در بازار امروز

قیمت خودرو در بازار امروز

افزایش قیمت خودروی صفر داخلی همچنان وجود دارد. اما آیا این افزایش قیمت‌ در بازار موقتی است؟

Bartarinha.ir/
پیش‌بینی قیمت خودرو در هفته سوم آذر / خودروهای خارجی گران شدند

پیش‌بینی قیمت خودرو در هفته سوم آذر / خودروهای خارجی گران شدند

بازار خودرو منتظر نتایج نهایی مذاکرات است. همین مساله باعث توقف خرید و فروش خودروهای ایرانی شده است اما در مقابل تقاضا برای خرید خودروهای خارجی رونق گرفته است. آیا خودرو در هفته سوم گران می‌شود؟

TejaratNews.com/
پیش‌بینی قیمت خودرو در صورت لغو تحریم‌ها

پیش‌بینی قیمت خودرو در صورت لغو تحریم‌ها

با آغاز مجدد مذاکرات برای لغو تحریم‌ها، این سوال در اذهان ایجاد شده که در صورت امضای برجام چه تغییراتی در صنعت خودرو داخلی و قیمت ها در کارخانه و بازار به وجود خواهد آمد. کارشناسان در این زمینه نظرات ...

TejaratNews.com/
قیمت خودرو امروز 11 آذر 1400(جدول)

قیمت خودرو امروز 11 آذر 1400(جدول)

به نظر می‌رسد مذاکرات وین از آغاز کار خود، تاثیر خود را بر بازار خودروی صفر داخلی گذاشته است. برای آگاهی از قیمت‌ها گزارش زیر را بخوانید.

TejaratNews.com/
خودرو گران می‌شود؟/ قیمت خودرو امروز 10 آذر 1400(جدول)

خودرو گران می‌شود؟/ قیمت خودرو امروز 10 آذر 1400(جدول)

مذاکرات وین از ابتدای کار، تاثیر خود را بر بازار خودروهای صفر داخلی گذاشته است. برای آگاهی از قیمت‌ها گزارش زیر را بخوانید.

TejaratNews.com/
هشدار درباره فروش سهام ایران خودرو و سایپا!

هشدار درباره فروش سهام ایران خودرو و سایپا!

نماینده سابق مجلس با اشاره به سهام‌داری پیچیده دولت، شبه‌دولتی‌ها و زیرمجموعه‌ها در صنعت خودرو گفت: قدم اول در فرآیند خصوصی‌سازی شرکت‌های خودروسازی، ایجاد شفافیت در وضعیت سهام‌داری و هویت مالکان این ش...

TejaratNews.com/
افزایش قیمت خودرو 2٫5 برابر بیشتر از تورم!

افزایش قیمت خودرو 2٫5 برابر بیشتر از تورم!

در هشت ماه امسال میانگین قیمت کارخانه‌ای خودرو 64 درصد افزایش یافته است. این رقم 2٫5 برابر بیشتر از رشد شاخص تورم در هشت ماهه امسال است. شاخص تورم از پایان سال گذشته تا پایان آبان ماه امسال تنها 25 در...

TejaratNews.com/
پراید گران شد/ قیمت خودرو امروز 9 آذر 1400(جدول)

پراید گران شد/ قیمت خودرو امروز 9 آذر 1400(جدول)

با شروع مذاکرات وین، بازار خودروهای صفر داخلی با افزایش قیمت مواجه شد. برای آگاهی از قیمت‌ها گزارش زیر را بخوانید.

TejaratNews.com/
پژو گران شد/قیمت خودرو امروز 8 آذر 1400 (جدول)

پژو گران شد/قیمت خودرو امروز 8 آذر 1400 (جدول)

در این هفته، بازار خودرو، برخلاف هفته گذشته، شاهد افزایش قیمت خودروهای صفر داخلی است. برای آگاهی از قیمت خودرو متن زیر را بخوانید.

TejaratNews.com/
احتمال افزایش 10 درصدی قیمت خودرو / زیان انباشته خودروسازان کاهش می‌یابد؟

احتمال افزایش 10 درصدی قیمت خودرو / زیان انباشته خودروسازان کاهش م...

ستاد تنظیم بازار، احتمالا در جلسه روز چهارشنبه دهم آذر خود در مورد افزایش نرخ خودرو تصمیم‌گیری می‌کند. برخی اخبار از احتمال افزایش 10 درصدی قیمت خودرو حکایت می‌کنند. اما آیا این اقدام می‌تواند چالش زی...

TejaratNews.com/
خبر مهم برای سهامداران خساپا / فروش صادراتی سایپا افزایش یافت

خبر مهم برای سهامداران خساپا / فروش صادراتی سایپا افزایش یافت

شرکت ایرانی تولید اتومبیل (سایپا) با نماد خساپا گزارش فعالیت ماهانه دوره یک ماهه منتهی به 30 آبان 1400 خود را منتشر کرد.

TejaratNews.com/
خودرو گران شد/ قیمت خودرو امروز 7 آذر 1400(جدول)

خودرو گران شد/ قیمت خودرو امروز 7 آذر 1400(جدول)

در هفته گذشته بازار خودرو با تغییر قیمتی مواجه نبوده است. اما افزایش قیمت خودرو، ثبات نسبی بازار خودروی ایران را بر هم زد.

TejaratNews.com/
نقشه‌های سایپا برای تحول در بازار خودرو

نقشه‌های سایپا برای تحول در بازار خودرو

از شواهد چنین برمی‌آید که خودروسازهای داخلی تصمیم دارند رخوت چند ساله را کنار بگذارند. برای نمونه اواخر ماه گذشته مدیرعامل سایپا تاکید کرد سایپا پیشرفت زیادی کرده و وقت آن رسیده که ذهنیت گذشته نسبت به...

Bartarinha.ir/
احتمال افزایش 10 درصدی قیمت خودرو

احتمال افزایش 10 درصدی قیمت خودرو

اخبار واصله بیانگر این است که ستاد تنظیم بازار مخالف افزایش قیمت های قبلی خودرو بوده و به دنبال افزایش 10 درصدی قیمت است و احتمالا چهارشنبه هفته جاری، این ستاد نظر نهایی خود را اعلام می‌کند.

TejaratNews.com/
قیمت خودرو خارجی در ایران 10برابر نرخ جهانی

قیمت خودرو خارجی در ایران 10برابر نرخ جهانی

ريیس اتحادیه نمایشگاه‌داران خودروی تهران گفت: قیمت خودروهای خارجی در ایران 10 برابر قیمت‌ جهانی است. سعید موتمنی افزود: بازار خودرو نسبت به 20 روز پیش آرام‌تر و قیمت‌ها کاهشی شده است و تقاضای کاذبی در...

Bartarinha.ir/
خرید آنلاین سیمان از انبار 21 شرکت فراهم شد اثر «امیکرون» بر بازار فلزات هفته‌ای سرخ دست صندوق‌های مختلط‌ها را سوزاند نظر حسابرس بر تامین نقدینگی "دکیمی" افزایش سرمایه "بموتو" به منظور اصلاح ساختار مالی اظهارنظر حسابرس بر گزارش توجیهی افزایش سرمایه "دسینا" بازار ارز‌های دیجیتال سقوط کرد سهام "غکورش" 66 میلیون سهم را وثیقه کرد افزایش سرمایه از سود انباشته "پیزد" به پیشنهاد هیات مدیره مجمع "شبندر" ترکیب هیات مدیره را تغییر داد سهامداران بورس منتظر جبران باشند صف‌های خرید و فروش سهام در 13 آذر ماه توسعه صندوق‌های پروژه‌محور با هدف تامین مالی بخش‌های مختلف اقتصادی اعتماد از دست رفته سهامداران بورس در بودجه جبران می‌شود درآمد سرانه ایرانی‌ها، کمتر از نصف خط فقر درخواست مهم ريیس سازمان بورس از دولت رشد بورس به لطف فولاد و شستا/ آغاز متعادل برای بازار سهام سلام «پیشگامان سرمایه نوآفرین» به قعرنشینی رشد 59 درصدی در فروش صنایع بورسی مردم بلیت هواپیما را گران نخرند اعتماد از دست رفته سهامداران جبران می‌شود / دامنه نوسان فعلا حذف نمی‌شود بورس یک هزار و 283 واحد رشد کرد بودجه 1401 با نگاه به منفعت سهامداران به دنبال افزایش معافیت مالیاتی شرکت‌های بورسی هستیم قیمت خودرو در بازار امروز قیمت مسکن در منطقه مرکزی تهران بحران تامین مواد غذایی با خشک‌شدن زاینده‌رود "لکما" 2 روز آینده بازگشایی می‌شود توقف "حپترو" به مدت 2 روز کاری پیش‌بینی قیمت‌ها پس از توزیع اینترنتی کالا‌ها برگزاری مجمع صندوق سرمایه گذاری آسمان آرمانی سهام(ETF) در هفته آینده در 7 ماهه اول امسال چقدر خودرو تولید شد؟ مجمع صندوق سرمایه گذاری بادرآمد ثابت کیان فردا برگزار می شود دلیل منع واردات محصولات ایران از سوی روسیه تصمیمات مجمع فوق العاده "وثنو" به ثبت رسید ثبت تصمیمات مجمع عمومی "شصدف" "خودکفا" تصمیمات مجمع را ثبت کرد سایه دلار و ابهام نوسان در تمام بازارهای مالی صندوق نوویرا بازار صورت مالی 12 ماهه منتشر کرد بی‌تدبیری وزیر نفت در اجلاس اخیر اوپک انتشار صورت سود و زیان زیرمجموعه "فخوز" "خاهن" صورت مالی 6ماهه حسابرسی شده منتشر کرد کف کانال نزولی هدف تکنیکالی شاخص کل است قیمت خودرو امروز 13 آذر 1400(جدول) "خبازرس" صورت مالی تلفیقی 12 ماهه منتشر کرد سیگنال های بورسی برای سهامداران | وعده های عشقی حال بازار سرمایه رو خوب می کند؟ سیگنال‌های مهم بورسی برای سهامداران/ وعده‌های عشقی، حال بورس را خوب می‌کند؟ تسهیلات 10 میلیون تومانی خودروی خانوادگی بوگاتی: کمیاب، متفاوت و سریع! پیش‌بینی بورس از نگاه کارشناسان بازار سرمایه