زنان روستایی و عشایر دارای 3 فرزند بیمه می‌شوند

زنان روستایی و عشایر دارای 3 فرزند بیمه می‌شوند

دفتر امور زنان ریاست جمهوری، اقداماتی در جهت پوشش بیمه‌ای و ارايه تسهیلات و اعتبارات صندوق اعتبارات خرد در جامعه عشایر به زنان این مناطق را در دست اقدام دارد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، دفتر امور زنان ریاست جمهوری اقداماتی در جهت بیمه و ارايه تسهیلات و اعتبارات صندوق اعتبارات خرد در جامعه عشایر به زنان عشایر و روستایی در دست اجرا و اقدام دارد.

فریده موسوی مشاور امور زنان خانواده در سازمان عشایر ایران در گفتگو با برنامه روی خط اقتصاد، ضمن تبریک روز جهانی زن روستایی و عشایر اظهار داشت: الگوی زیستی جامعه عشایر بر مبنای انطباق با محیط بوده و این سازگاری به عنوان یک نیاز فرهنگی از هزاره ها تا کنون در سرزمین ما با تنوع قلمرو عرضی در عین اتحاد و انسجام به جا در حال زندگی است.

خانم موسوی با عنوان کردن رنگ واره‌های یکرنگ به جامعه عشایری کشور افزود: در ایران 251هزار و 624 خانواده عشایر با 104 ایل، 552 طایفه مستقل و 19هزار و 849 رده ایلی داریم که 2درصد از جمعیت ایران را تشکیل می‌دهند و نیمی از این جمعیت زنان هستند.

وی با اشاره به طرح‌های حمایتی از سال 84 تا کنون ادامه داد: طرح صندوق اعتبارات خرد در جامعه عشایر با الگو گرفتن از گرامین بانک محمدیونس (بانک دهکده دربنگلادش) در سال 2005 بومی سازی و در دو استان کرمانشاه و مازندران اجرایی شد که تاکنون 491صندوق بالغ بر 15هزار عضو فعال با سرمایه 22میلیارد تومانی مشغول به فعالیت است.

وی بیان داشت: با 491مدیرعامل صندوق و از بین زنان و دختران تحصیل کرده 430 تسهیل‌گر در استانهای مختلف مشغول به فعالیت هستند.

موسوی با اشاره به ظرفیت محصولات عشایر در حوزه صنایع دستی، گردشگری، تولید گوشت و فرآورده‌های دامی که زندگی عشایر نیز به آن وابسته است، یادآور شد: برای بازاریابی محصولات عشایر در سال1400 در استانهای مختلف 65 نمایشگاه و 32جشنواره و در سال 1401 هم 107 نمایشگاه و 71 جشنواره برگزار شد که امیدواریم با شناسنامه دارکردن صنایع دستی و سیب سلامت برای محصولات دامی اقدامات خوبی در جهت ارتقاء اقتصاد زنان عشایر انجام شود.

وی تسهیلات بیمه زنان روستایی و عشایر با 3فرزند و بیشتر را یکی از اقدامات دولت خواند و گفت: بیمه زوجین دهه 60 هم در دست اقدام است.

موسوی با اشاره به آمار فعالیت زنان عشایر با 28درصدی تولید دام سبک، 20هزارتن گوشت تولیدی، تولید 35 درصد صنایع دستی و 330هزار تن شیر با 32 محصول از فراورده‌های دامی بیان داشت: همه این تولیدات حاصل زحمات و دسترنج زنان روستایی و عشایری است که به دلیل سلامت و تنوع بسیار زیاد آن قابل رتبه بندی نیست.

پایان پیام/

آخرین اخبار بورس و اقتصاد