روش معاینه فنی خودروهای کاربراتوری/خروج از چرخه...

روش معاینه فنی خودروهای کاربراتوری/خروج از چرخه...

آلودگی هوای تهران، مشکل بزرگی است که به این راحتی ها برطرف نخواهد شد. طبق گفته کارشناسان، یکی از مشکلات اصلی آلودگی...

شادی مالکی، مدیر عامل ستاد معاینه فنی خودروهای تهران اظهار کرد: اعمال شرایط و محدودیت های سخت گیرانه حدود مجاز آلایندگی در خودروهای کاربراتوری به دلیل منسوخ شدن سطح تکنولوژی به کار رفته در سیستم سوخت رسانی این خودروها و عدم استفاده از کاتالیست امکان پذیر نبوده و تنها چاره و راهکار کاهش آلایندگی این خودروها خروج آنها از چرخه تردد است.

وی افزود: تکنولوژی خودروهای کاربراتوری در سیستم سوخت رسانی و برق به نحوی است که میزان آلایندگی آن در مقایسه با خودروهای انژکتوری بالاتر است و بدیهی است که حدود مجازی که برای پایش این خودروها توسط سازمان حفاظت محیط زیست تعیین شده به همان نسبت سهل گیرانه تر می باشد. بدون تردید میزان آلایندگی یک خودروی کاربراتوری که از منظر انتشار آلایندگی در سطوح بسیار پایین استاندارد قرار داشته با یک خودروی انژکتوری با استاندارد یورو 2 و بالاتر که دارای کاتالیست و تکنولوژی سوخت رسانی هوشمند است قابل مقایسه نبوده و تنها راه کنترل آن، خروج هر چه سریعتر این خودروها از چرخه تردد است. البته به این نکته بایستی اشاره شود در حال حاضر تعدد خودروهای کاربراتوری در شهر تهران بسیار اندک است و بیشتر مشکل مربوط به موتورسیکلت های کاربراتوری و فرسوده می باشد.

مالکی با اشاره به این موضوع که فرایند معاینه فنی برای وسایل نقلیه براساس ضوابط و دستورالعمل‌های کشوری انجام می شود، افزود: برای خودروهای کاربراتوری و فرسوده نیز معاینه فنی انجام می شود و این خودروها در صورت داشتن شرایط لازم می‌توانند نسبت به دریافت معاینه فنی اقدام نمایند.

به گفته مدیرعامل ستاد معاینه فنی خودروهای تهران، از منظر کارشناسی و فنی به قطع خودروی فرسوده به دلیل خستگی قطعات و پایان عمر کارکرد بعضی از قطعات در هر شرایطی می‌تواند ناایمن باشد و حتی اگر خودرویی با عمر 20 سال معاینه فنی هم داشته باشد از درب معاینه فنی که خارج شود، ‌امکان شکستگی یا خرابی قطعه وجود دارد و ذکر این نکته ضروری است که این مسيله در معاینه فنی قابل تشخیص نیست که تمامی آن قطعات که به نحوی تامین کننده حرکت و ایمنی خودرو است در وضعیت سلامت باشند. بدون تردید تا از رده خارج شدن این خودروها منطقی ترین رویکرد پایش بیشتر این خودروها و افزایش دفعات معاینه فنی است.

وی در توضیح وضعیت مردودی خودروهای فرسوده که بخشی از آن می تواند کاربراتوری باشد گفت: امسال حدود 45 درصد از خودروهای فرسوده با سن 16 تا 20 سال در بار نخست به علت داشتن ایراد فنی موفق به اخذ معاینه فنی نشده اند. این درصد برای خودروهای بالاتر از 20 سال بالغ بر 58 درصد است. در خودروهای بالای 20 سال که بخشی از آنها کاربراتوری هستند و سطح پایش آلایندگی این خودروها سخت گیرانه نیست، بالغ بر 40 درصد از آزمون آلایندگی مردود شده اند.

بنابر اعلام روابط عمومی ستاد معاینه فنی خودروهای تهران، تحلیل اطلاعات نتایج آزمون نشان می دهد که با افزایش سن خودرو میزان مردودی به دلایل مختلف نظیر استهلاک قطعات و یا شرایط نگهداری ضعیف تر به شدت افزایش می یابد که این مسيله مستلزم توجه ویژه دستگاه های دارای مسيولیت در این حوزه جهت از رده خارج کردن خودروهای فرسوده است.

اخبار مرتبط

آخرین اخبار بورس و اقتصاد