خودرو در بهمن ماه 10 درصد گران شد

خودرو در بهمن ماه 10 درصد گران شد

همزمان با شکل‌گیری دوباره انتظارات تورمی در پی بدبینی به متغیرهای غیراقتصادی، قیمت خودرو نیز در بهمن نسبت به دی 10 درصد رشد کرد. دنده معکوس قیمت خودرو در حالی است که متوسط قیمت خودرو طی سه ماه آبان تا دی، بالغ‌ بر 30 درصد افت کرده بود.

به گزارش تجارت‌نیوز، همزمان با شکل‌گیری دوباره انتظارات تورمی در پی بدبینی به متغیرهای غیراقتصادی، قیمت خودرو نیز در بهمن نسبت به دی 10درصد رشد کرد. دنده معکوس قیمت خودرو در حالی است که متوسط قیمت خودرو طی سه ماه آبان تا دی، بالغ‌بر 30درصد افت کرده بود. این افت ناشی از کاهش انتظارات تورمی و نرخ ارز بود که خود ریشه در خوش‌بینی به متغیرهای غیراقتصادی به‌خصوص احیای برجام و لغو تحریم‌ها داشت. حالا با تیره شدن آینده این متغیرها، تبعات خیز جدید قیمتی بیخ گوش بازار خودرو قرار دارد.

روند نزولی قیمت خودرو این روزها نه تنها متوقف شده، بلکه اخبار رسیده از بازار حکایت از آغاز خیز جدید قیمتی دارد. ریشه این خیز جدید اما در رشد انتظارات تورمی و صعود نرخ ارز است که این دو خود از برآورده نشدن توقعات و پیش‌بینی‌ها درباره احیای توافق هسته‌ای و برجام و لغو تحریم‌ها سرچشمه می‌گیرند.

طبق محاسبات متوسط قیمت خودروهای داخلی در انتهای بهمن و نسبت به انتهای دی، چیزی حدود 10 درصد بالا رفته است. هرچند قیمت‌های فعلی هنوز فاصله زیادی تا رسیدن به نرخ‌های قبل از نیمه نخست آبان امسال (دوران اوج قیمت در بازار و پیش از انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا) دارند، با این حال زنگ خطر بازگشت به آن دوران از همین حالا به صدا درآمده است.

مرور روند قیمتی بازار خودرو در نیمه دوم سال نشان می‌دهد منحنی قیمت در آبان (ماه آغاز روند نزولی انتظارات تورمی و ریزش قیمت در بازارها) 19 درصد نسبت به مهر افت کرده است. در آذر و نسبت به آبان نیز کاهش 5/ 8 درصدی در منحنی قیمت خودرو رخ داده و در دی نسبت به آذر هم قیمت‌ها 10 درصد افت کرده‌اند. انتظار می‌رفت در بهمن نیز این روند نزولی ادامه پیدا کند، با این حال آمارها نشان می‌دهد اتفاقی عکس رخ داده است.

خیز قیمت‌ها از محل انتظارات تورمی

ازآنجاکه ریشه اصلی رشد قیمت در بازارها، انتظارات تورمی ناشی از آینده توافق هسته‌ای و مذاکرات با غربی‌ها است، به نظر می‌رسد اگر چشم‌انداز روشنی برای این ماجراها متصور نباشد، خیز قیمتی سنگینی در آینده رخ خواهد داد. طی روزهای اخیر بازارهای داخلی به تبعیت از رشد انتظارات تورمی، با صعود قیمت مواجه شده‌اند و از همین رو کارشناسان هشدار می‌دهند در صورت ادامه این شرایط و بلاتکلیفی برجام، بازگشت توفان‌های سهمگین به بازارها بعید نیست.

مساله‌ای که در حال حاضر ذهن شهروندان ایرانی را به خود مشغول کرده، تصمیم ایران برای پایان دادن به پروتکل الحاقی و محدود کردن بازرسی‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در هفته نخست اسفند امسال است. ایران انتظار داشت با آغاز ریاست‌جمهوری جو بایدن در ایالات متحده آمریکا، این کشور به توافق هسته‌ای و برجام بازگردد و تحریم‌ها را لغو کند، با این حال میهمان جدید کاخ سفید اقدام خاصی در این مورد انجام نداد و لغو تحریم‌ها را منوط به بازگشت ایران به برجام کرد.

از سوی دیگر، مجلس شورای اسلامی در آذر ماه امسال و در حالی که بایدن هنوز قدرت را در آمریکا به دست نگرفته بود، طرحی را با نام «اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از منافع ملت ایران» تصویب کرد که طبق آن، دولت ملزم شد ضمن ازسرگیری غنی‌سازی 20 درصدی اورانیوم، اجرای پروتکل‌های الحاقی را نیز متوقف کند. این پروتکل در واقع اجازه قانونی را برای بازرسی‌های گسترده‌تر و سرزده از کشورهای عضو پیمان عدم اشاعه سلاح‌های هسته‌ای (NPT) فراهم می‌کند و کشورهای عضو آژانس باید آن را به عنوان «ضمیمه توافق جامع» بپذیرند. ایران نیز در سال 82 این پروتکل را پذیرفت و امضا کرد.

ایران اما طبق مصوبه مجلس، غنی‌سازی 20 درصدی را در دی‌ماه امسال از سر گرفته و حالا نیز قرار است اجرای پروتکل الحاقی از 5 اسفند متوقف شود. کارشناسان معتقدند در صورتی که ایران اجرای این پروتکل را متوقف کند، عملا از برجام دور خواهد شد و در نتیجه، احیای این سند بین‌المللی به تاخیر خواهد افتاد و این معنایی جز افزایش تنش با غربی‌ها به خصوص آمریکا و رشد انتظارات تورمی شهروندان ایرانی نخواهد داشت.

دولت امیدوار بود آمریکا اقدامات لازم برای احیای برجام را انجام و به طور مشخص تحریم‌ها را لغو کند تا مجبور به اجرای مصوبه مجلس نشود، با این حال اقدامی از سوی دولت بایدن انجام نشد و حالا راهی جز اجرای این مصوبه نیست. به اعتقاد بسیاری از کارشناسان، توقف اجرای پروتکل الحاقی، به نوعی بازگشت ایران به دوران قبل از برجام است و بنابراین با واکنش غربی‌ها مواجه خواهد شد و این موضوع می‌تواند آینده توافق هسته‌ای و برجام را تیره و تار کند.

طبعا وقتی تصور ایرانی‌ها از آینده برجام منفی باشد، انتظارات تورمی آنها باز هم بالا خواهد رفت و این به معنای اوج‌گیری دوباره قیمت در بازارهای مختلف از جمله خودرو است. اصلا چیزی که ترمز قیمتی بازارها را در سه ماه و نیم گذشته کشید، کاهش انتظارات تورمی بود. پس از آنکه در نیمه آبان امسال، دونالد ترامپ در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا شکست خورد و بایدن پیروز شد، موجی از خوش‌بینی درباره آینده توافق هسته‌ای و برجام ایجاد و سبب شد انتظارات تورمی افت کند و منحنی قیمت در بازارهای مختلف به ویژه خودرو نزولی شود.

تصور کلی این بود که با آمدن بایدن، ایران و آمریکا در مسیر احیای برجام قرار می‌گیرند و به تبع آن، تحریم‌ها لغو و اقتصاد کشور رو به بهبود خواهد رفت. این خوش‌بینی که در واقع همان کاهش انتظارات تورمی بود، سبب شد نرخ ارز کوتاه بیاید و در مقطعی تا زیر 22 هزار تومان نیز عقب رفت. به تبعیت از عقب‌نشینی ارز، بازار خودرو نیز که تا قبل از انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا پی در پی مرزهای قیمتی را در می‌نوردید، سر به زیر شد و ریزشی اساسی در آن رخ داد.

شرایط به شکلی پیش رفت که قیمت خودروهای داخلی پس از مشخص شدن نتیجه انتخابات آمریکا در اواسط آبان، بالغ بر 30 درصد نسبت به دوران قبل از آن افت کرد و عرضه از سوی فروشندگان عام، به بازار زیاد شد. با این حال تقاضای چندانی برای خرید شکل نگرفت، چون شهروندان منتظر بودند تحریم‌ها لغو و برجام احیا شود تا به تبع آنها، قیمت خودرو ریزش سنگین دیگری را تجربه کند.

اما اتفاق دیگری که حدودا سه ماه و نیم گذشته رخ داد، کاهش فاصله قیمت کارخانه و بازار خودروها بود. با کم شدن این فاصله، امیدواری به کمرنگ شدن سوداگری و دلالی در بازار خودرو بالا رفت، زیرا مانند روزهای قبل از نیمه دوم آبان، دیگر خبری از جهش پی در پی قیمت خودرو در بازار نبود.

اتفاقا در جریان ریزش قیمت‌ها، بسیاری از سوداگران از بیم افت بیشتر، خودروهای خود را عرضه کردند، اما در سمت تقاضا میل چندانی به خرید ایجاد نشد تا آنها مجبور شوند نرخ‌های پیشنهادی‌شان را پایین‌تر نیز بیاورند. پیش‌بینی کارشناسان این بود که در صورت احیای توافق هسته‌ای و برجام و لغو تحریم‌ها، نرخ ارز (دلار) تا زیر 20 هزار تومان نیز پایین بیاید و به تبع آن، بازار خودرو هم ریزشی دیگر را تجربه کند. از همین رو تحرک در سمت عرضه افزایش یافت و در بخش تقاضا، کاهش.در حال حاضر با توجه به رشد انتظارات تورمی و افزایش قیمت خودرو بیم آن می رود که سوداگری در بازار دوباره افزایش پیدا کند.

ارز دست خودرو را گرفت

اما پیش‌بینی‌ها درباره برجام و لغو تحریم‌ها تا به امروز درست از آب در نیامده و ایران و آمریکا هر یک در انتظار اقدام طرف مقابل هستند. آمریکایی‌ها می‌گویند ابتدا ایران باید به تعهدات برجامی بازگردد تا در تحریم‌ها تجدیدنظر شود و این در حالی است که ایرانی‌ها نیز تاکید می‌کنند شرط بازگشت به تعهدات در قالب برجام، لغو تحریم‌ها است.

با توجه به شکل‌گیری این فضای نه چندان مثبت، انتظارات تورمی شهروندان طی این روزها بالا رفته و سبب شده منحنی قیمت در بازار ارز نیز صعودی شود. به تبع آن، خودرو نیز با خط گرفتن از ارز، روندی افزایشی را در قیمت به خود گرفت، تا جایی که حداقل پنج، شش میلیون تومان به قیمت‌ها اضافه شد. آن طور که فعالان بازار می‌گویند، اصل ماجرای افزایش قیمت خودرو، ریشه در صعود نرخ ارز دارد.

به گفته آنها، در حال حاضر همچنان مشتری در بازار کم است و فروشندگان عام نیز به دلیل اینکه گمان می‌کنند قیمت‌ها بیشتر بالا خواهند رفت، عرضه را کاهش داده‌اند. فعالان بازار همچنین تاکید می‌کنند سمت عرضه در انتظار پنجم اسفند به سر می‌برد تا تکلیف پروتکل الحاقی مشخص شود. به اعتقاد آنها، اگر ایران اجرای این پروتکل را متوقف کند، انتظارات تورمی شهروندان بالاتر خواهد رفت که خود عاملی فزاینده در بازار ارز است و شعله‌های آن دامان بازار خودرو را نیز خواهد گرفت.

منبع: دنیای اقتصاد

اخبار مرتبط با خودرو را در صفحه اختصاصی خودرو تجارت‌نیوز بخوانید.

پیش‌بینی قیمت خودرو در اسفند / مردم خودروی خارجی نمی‌خرند!

پیش‌بینی قیمت خودرو در اسفند / مردم خودروی خارجی نمی‌خرند!

تنور بازار خودرو در شب عید مثل هر سال داغ نیست. این در حالی است که به گفته نایب ريیس اتحادیه نمایشگاه‌داران خودرو، قیمت‌ها در روزهای گذشته ثابت بوده. اما همچنان بازار خودرو بدون مشتری است.

TejaratNews.com/
پیش‌بینی بازار خودرو پس از اخبار جدید / شوک ارزانی چقدر محتمل است؟

پیش‌بینی بازار خودرو پس از اخبار جدید / شوک ارزانی چقدر محتمل است؟

کاهش تقاضا در بازار خودرو، افزایش میزان تولید، افزایش پیش‌فروش خودرو، اتخاذ تصمیم جدید مالیاتی برای صاحبان خودروهای میلیاردی و در نهایت خبر شب گذشته درباره آزادسازی دارایی‌های ایران چشم‌انداز کاهش قیم...

TejaratNews.com/
اسفند آرام برای بازار خودرو/ سالی که در تب‌وتاب و گرانی گذشت

اسفند آرام برای بازار خودرو/ سالی که در تب‌وتاب و گرانی گذشت

امسال برای بازار خودرو سالی پرنوسان و پرالتهاب بود و قیمت خودرو صعودهایی تاریخی را تجربه کرد؛ با این حال فعالان بازار می‌گویند که اسفند جاری، یک ماه با ثبات برای بازار است.

TejaratNews.com/
تداوم نوسان قیمت‌ها در بازار خودرو

تداوم نوسان قیمت‌ها در بازار خودرو

در حالی که قیمت ها در بازار خودرو در چند روز گذشته قفل شده بود طی 48 ساعت اخیر ریزش قیمت ها دوباره در این بازار آغاز شد؛ این ریزش قیمت ها به طوری است که پراید 111 از 128 میلیون تومان در اواسط هفته جار...

Bartarinha.ir/
کاهش 1 تا 4میلیون تومانی قیمت خودرو

کاهش 1 تا 4میلیون تومانی قیمت خودرو

افت قیمت دلار باعث شده تا بازار راکد خرید و فروش خودرو شاهد کاهش قیمت یک تا چهار میلیون تومانی قیمت‌ها باشد.

Bartarinha.ir/
عقب‌نشینی خریداران واقعی از بازار خودرو / خودرو شب عید گران می‌شود؟

عقب‌نشینی خریداران واقعی از بازار خودرو / خودرو شب عید گران می‌شود؟

با نوسان کاهشی قیمت دلا،ر خریداران واقعی هم از بازار خودرو عقب‌نشینی کردند. ريیس اتحادیه نمایشگاه‌داران خودرو با اعلام این خبر می‌گوید: بازار شب عید سوت و کور است. امسال نمایشگاه‌داران درآمد چندانی ند...

TejaratNews.com/
اوضاع بازار خودرو در روزهای اخیر

اوضاع بازار خودرو در روزهای اخیر

ريیس اتحادیه نمایشگاه‌داران و فروشندگان خودرو تهران در خصوص آخرین وضعیت بازار خودرو توضیحاتی داد.

TejaratNews.com/
پیش‌بینی بازار خودرو تا شب عید / فروش قسطی خودروهای چینی!

پیش‌بینی بازار خودرو تا شب عید / فروش قسطی خودروهای چینی!

در این شرایط که قدرت خرید مردم کاهش یافته است، فروش خودروهای چینی اقساطی است؟ یک کارشناس بازار خودرو می‌گوید: همچنان بعضی شرکت‌ها شرایط فروش اقساطی دارند و در بازه پنج ساله خودروهایشان را می‌فروشند.

TejaratNews.com/
پیش‌بینی قیمت خودرو در هفته اول اسفند / بازار خودرو روند آرامی دارد

پیش‌بینی قیمت خودرو در هفته اول اسفند / بازار خودرو روند آرامی دارد

بازار خودرو در شب عید راکد است و خودرو چندان خرید و فروش نمی‌شود. نایب ريیس دوم اتحادیه نمایشگاه‌داران خودرو با تایید این موضوع می‌گوید: خودرو در شب عید گران نشده است. پیش‌بینی می‌شود قیمت خودرو در هف...

TejaratNews.com/
قیمت خودرو آزاد نمی‌شود

قیمت خودرو آزاد نمی‌شود

مدیرکل صنایع حمل و نقل وزارت صمت گفت:‌ وزارت صمت به دنبال آزادسازی قیمت خودرو نیست، بلکه یک بسته جهش تولید داریم که در آن قیمت‌گذاری برخی از خودروها براساس ضوابط هیات تعیین و تثبیت قیمت‌های سازمان حما...

TejaratNews.com/
طرح ساماندهی بازار خودرو چه شد؟

طرح ساماندهی بازار خودرو چه شد؟

نایب ريیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس اظهار کرد: روز یکشنبه جلسه‌ای با محوریت خودرو برگزار و قرار شد که تا سه‌شنبه موضوع طرح ساماندهی خودرو در کمیسیون نهایی شود. بند اول طرح ساماندهی بازار خودرو که به ...

TejaratNews.com/
برگزاری دو جلسه برای تعیین قیمت‌گذار/ پیشنهاد کمیسیون صنایع، کشف قیمت خودرو در بورس کالا است

برگزاری دو جلسه برای تعیین قیمت‌گذار/ پیشنهاد کمیسیون صنایع، کشف قیمت خودرو در بورس کالا است

بحث عرضه خودرو در بورس کالا در ماه‌های اخیر داغ بود و دیدگاه‌های متفاوتی درخصوص آن از سوی مسيولان و نهادهای مرتبط مطرح شد.

EghtesadOnline.com/
پیش‌بینی قیمت خودرو تا پایان بهمن / خودروهای خارجی بدون مشتری ماندند

پیش‌بینی قیمت خودرو تا پایان بهمن / خودروهای خارجی بدون مشتری ماندند

خودروهای خارجی همچنان بدون مشتری هستند. نایب ريیس دوم اتحادیه نمایشگاه‌داران خودرو با تایید این خبر می‌گوید: با توجه به نوسان قیمت ارز خودروهای خارجی گران نشده و تقاضایی برای این خودروها در بازار وجود...

TejaratNews.com/
پیش‌بینی وزیر صمت درباره قیمت خودرو

پیش‌بینی وزیر صمت درباره قیمت خودرو

علیرضا رزم حسینی اظهار کرد: قیمت خودرو ضمن کاهش در حال رسیدن به یک تعادل می‌باشد و دلالان در حال حذف شدن هستند و در آینده نزدیک خودروهای با کیفیت تارا و شاهین نیز وارد بازار خواهند شد

TejaratNews.com/
پیش‌بینی قیمت خودرو در هفته آخر بهمن / مردم متقاضی خودروی ایرانی‌اند

پیش‌بینی قیمت خودرو در هفته آخر بهمن / مردم متقاضی خودروی ایرانی‌اند

نایب ريیس اول اتحادیه نمایشگاه‌داران خودرو می‌گوید: خودروهای ایرانی و خودروهای خارجی ممکن است دچار نوسان شود اما اکنون در بازار تقاضا برای خودروهای ایرانی بیشتر از خودروهای خارجی است.

TejaratNews.com/
احتمال سقوط قیمت طلا تا 1200 دلار دارندگان سهام عدالت بدون ضامن وام دریافت می‌کنند گلابی کیلویی 125هزار تومان شد! کاهش 70 درصدی معاملات مسکن تهران در بهمن / اجاره‌بها 30 درصد گران شد ورود سهامداران جدید به بورس / متولدین 1400 به بورس می‌آیند جدال لفظی نوبخت و نماینده تهران در مجلس میوه از اولویت سبد خرید مردم حذف شد روند کفپارس در هاله ای از ابهام، صعود یا سقوط؟ عملکرد خوب وپاسار در دی ماه متولدین سال 1400 سهامدار بورس می‌شوند پیش‌بینی قیمت طلا فردا 10 اسفند / ریزش قیمت جهانی طلا ادامه دارد؟ تعرفه اینترنت پیام رسان‌های داخلی مشخص شد 70میلیون تسهیلات مسکن برای تولد فرزند سوم شعب کارگزاری آگاه با اتکاء به سرمایه ‌انسانی کارآمد، متخصص خلق ارزش می کند دارندگان سهام عدالت بدون ضامن وام دریافت می‌کنند معرفی پر بازده ترین بازار برای سرمایه گذاری پیش‌بینی بورس فردا 10 اسفند 99/ نزول شاخص ادامه دارد؟ ایرانی‌ها 7برابر فرانسوی‌ها دورریز غذا دارند پیشنهاد رضایی برای ایجاد ایالت‌های اقتصادی ارزش بازار به 4 میلیون و 771 هزار میلیارد ریال رسید تغییر مالکیت 888 میلیون اوراق بهادار مالی درآمد ماهیانه "دعبید" افزایش یافت بدهی کره به چه شکل به ایران پرداخت می شود؟ پیش‌بینی نرخ ارز در روز‌های آینده دارندگان سهام عدالت بدون ضامن وام دریافت می‌کنند راهکارهای نقل و انتقال منابع ایران در عراق دارندگان سهام عدالت بدون ضامن وام دریافت می‌کنند مظنه خودروی صفر را از اینجا جویا شوید! تامین مالی از بازارسرمایه راهی برای کنترل تورم/ رد فرضیه رشد تورم با صعود بازارسرمایه سرانه مصرف سیمان، یکی از شاخص های توسعه یافتگی دستمزد کارگران پایان اسفند نهایی می‌شود شرکت در انتخابات استانی سهام عدالت مشروط به ثبت‌نام در سجام است ارزش سهام عدالت من (9 اسفندماه) آیا واقعا دولت دلار را گران کرد؟ جدیدترین قیمت دلار و یورو / سومین نرخ ارز صرافی ملی 99/11/9 تدوین مرامنامه استاندارد خدمات در ایران دستپخت خوشمزه یک هیولا فروش محصولات سایپا در قالب طرح «عید تا عید» آغاز شد سهامداران رافزا بخوانند/ ادامه صعود رافزا با صف خرید 25میلیونی ارزش پالایشی یکم 9 اسفند 99 روز متعادل بوعلی/ افت 1.4درصدی بوعلی در اولین روز هفته گلابی کیلویی 125 هزار تومان! / مشکل در تامین نارنگی شب عید ارزش سهام عدالت و دارایکم در 9 اسفند ماه 99 قیمت گوشی موبایل افزایش پیدا می‌کند عقب‌گرد شاخص کل بورس تهران افزایش قیمت 50 تا 370درصدی 51 کالا واریز منابع درآمدی به حساب سازمان هدفمندی تکلیف مالیات بر تراکنش‌های بانکی روشن شد حاشیه‌های امروز بورس 9 اسفند 99 / ارزش معاملات خرد کمتر از 3 هزار میلیارد تومان شد رونمایی از کامیونت ایرانی شیلر 8 تن و خط تولید انبوه مینی‌بوس پگاسوس

در حال بارگیری...