هند عملیاتی شدن تجارت با ایران و روسیه با پول های ملی را تایید کرد

هند عملیاتی شدن تجارت با ایران و روسیه با پول های ملی را تایید کرد

بانک مرکزی هند اعلام کرد برای تسهیل مبادلات تجاری با کشورهایی که از سوی غرب تحریم شده اند مانند ایران و روسیه، ازین پس...

به گزارش خبرگزاری برنا، بانک مرکزی هند (RBI) مکانیزمی را برای تسهیل تجارت بین المللی به روپیه (INR) را با گزینه پرداخت فوری ایجاد کرده است. بانک‌هایی که به‌عنوان نمایندگی‌های مجاز برای چنین تراکنش‌هایی فعالیت می‌کنند، باید برای تسهیل این کار، باید تایید نهادهای مربوط را دریافت کنند.

بانک مرزی هند اعلام کرد به منظور رشد تجارت جهانی با تاکید بر صادرات از هند و حمایت از علاقه روزافزون جامعه تجاری جهانی به روپیه، تصمیم گرفته شده است که راه هایی برای صدور صورتحساب، پرداخت و تسویه صادرات/واردات ایجاد شود.

در بیانیه بانک مرکزی هند آمده است: قبل از اجرای این سازوکار، بانک‌ها ملزم خواهند بود تا از اداره ارز خارجی بانک مرکزی هند، دفتر مرکزی بمبيی، تاییدیه بگیرند.

«ماهش دسای»، ريیس EEPC (شورای توسعه صادرات مهندسی هند) گفت: «اقدام بانک مرکزی برای ایجاد مکانیسم تسویه تجارت بین‌المللی با روپیه، تجارت با کشورهای تحت تحریم مانند ایران و روسیه را تسهیل می‌کند.

از زمانی که تحریم ها علیه روسیه اعمال شد، تجارت با این کشور به دلیل مشکلات پرداخت تقریبا متوقف شده است. در نتیجه مکانیسم تسهیل تجارت با برنامه بانک مرکزی، شاهد کاهش مشکلات پرداخت با روسیه هستیم. این کار همچنین خطر نوسانات بازار تبادل ارز را به ویژه با توجه به برابری یورو-روپیه کاهش می دهد. ما این کار را اولین گام به سمت تبدیل 100 درصدی روپیه می‌دانیم.

بانک مرکزی هند، در این اطلاعیه اعلام کرده است که کلیه صادرات و واردات، در چارچوب این برنامه ممکن است بر اساس روپیه صورت گیرد و نرخ مبادله بین ارزهای دو کشور شریک تجاری، در بازار تعیین شود.

در این بیانیه آمده است که بانک های AD در هند مجاز به باز کردن حساب های روپیه ووسترو (Vostro حساب سپرده ای که یک کشور در بانک یک کشور خارجی دارد) شده اند. واردکنندگان هندی که واردات را از طریق این مکانیسم انجام می‌دهند، در قبال صورت‌حساب‌های عرضه کالا یا خدمات از فروشنده خارج از کشور، هزینه ها را به روپیه پرداخت خواهند کرد که به حساب ویژه کشور هدف، واریز می‌شود.

صادرکنندگان هندی نیز که از این مکانیسم استفاده می کنند، درآمد حاصل از صادرات را به روپیه از موجودی موجود در حساب ویژه برداشت خواهند کرد.

کارشناسان اقتصادی معتقدند که این مکانیسم احتمالا به روپیه در بازار تبادل ارز قدرت می بخشد. «راهول باجوریا»، اقتصاددان ارشد هند، گفت: «در میان ضعف مداوم روپیه در برابر دلار و یورو، بانک مرکزی، اقداماتی را صورت داده که به نظر می‌رسد هدف آن کاهش تقاضا برای ارز خارجی، از طریق ترویج تسویه حساب های تجاری با روپیه باشد.

وی افزود: ما این اقدامات را به عنوان گام های مفید بلندمدت می بینیم که می تواند استفاده بیشتر از روپیه در تجارت خارجی را امکان پذیر کند.

طبق این اطلاعیه، صادرکنندگان هندی ممکن است از طریق مکانیسم پرداخت روپیه، پیش پرداختی را در مقابل صادرات از واردکنندگان خارج از کشور به روپیه هند دریافت کنند.

بانک مرکزی هند اعلام کرده است: قبل از اجازه هرگونه دریافت پیش پرداخت در قبال صادرات، بانک‌های هندی باید اطمینان حاصل کنند که وجوه موجود در این حساب‌ها ابتدا برای انجام تعهدات پرداختی برای سفارش‌های صادراتی که قبلا انجام شده‌اند، استفاده می‌شود.

انتهای پیام/

اولین کشتی باری به آب های اوکراین رسید تعیین تکلیف دولت برای کارت نان به کجا رسید؟ | چه کسانی یارانه نان دریافت می کنند؟ درآمد نجومی مشاوران املاک متاورسی در ایران/... هزینه وام مسکن باز هم کاهش یافت قیمت نفت برنت به 95 دلار رسید قیمت نفت برنت به 95 دلار رسید بدهی خارجی در دولت سیزدهم کاهش یافت/ دیگر خبری از استقراض‌های پی‌درپی و چاپ پول نیست کدام اینترنت طرفدار بیشتری دارد؟ روند کاهشی هزینه وام مسکن ادامه دارد خاندوزی: تلاش دولت بر این است که کارها معطل نماند یک بام و دو هوای دولت در تنظیم بازار کالاهای اساسی/ جریمه عجیب و سنگین برای تولید کنندگان رب تردد در شمال کشور روان است دردسرهای بی پایان قیر تهاتری/ اصلاح قانون به سود فساد قیر رایگان؟ وزش باد شدید، رگبار و رعد و برق در شمال کشور 75درصد مصرف کنندگان آمریکایی در پرداخت صورت حساب مشکل دارند قیمت اوراق مسکن برای مجردها و متاهل‌ها تشریح دلیل کمبود دستمال کاغذی و پوشاک در بازار/ 50 درصد مواد اولیه وارداتی است فارس من| مطالبه مردمی برای عرضه چادر و روسری با قیمت مناسب پروژه‌های آبی عراق؛ از تغییر مسیر دجله تا سدسازی روی اروند/ چالش جدید آبی برای ایران تعریف شد؟ ترفند مشاورین مسکن برای گران کردن املاک کدام بانک‌ها بیشتر وام دادند؟ هزینه وام مسکن باز هم کاهش یافت ترفند برخی از مشاورین املاک برای گران کردن املاک ایران چه جایگاهی در بین ابرتولیدکنندگان گاز در دنیا... توضیح رییس اسبق کانون صرافان درباره تغییرات قیمت دلار/... قیمت جدید برنج اعلام شد تلاش دولت بر این است که کارها معطل نماند وداع با یارانه نقدی؟ خاندوزی: افق روشنی در انتظار اقتصاد کشور است قیمت جدید برنج اعلام شد/ گزارش رسمی دولت از افزایش... سخنان جدید رییس کانون بازنشستگی درباره حقوق بازنشستگان/... قیمت این نوع پنیر به بیش از 100 هزار تومان رسید+ لیست قیمت خبرگزاری دولت خیال مردم را بابت ارزانی راحت کرد! بحران پیش رو مانند بحران بزرگ مالی است قیمت این خودرو در تهران از 11میلیارد فراتر رفت نخستین واحد نیروگاهی احداثی توسط صنایع وارد مدار شد فاکتور الکترونیکی یک گام دیگر به اجرا نزدیک تر شد دستورالعمل‌های بهداشتی ذبح دام در مراسم تاسوعا و عاشورا اعلام شد تراکنش‌های بانکی تیر ماه 686 هزار میلیارد تومان شد افتتاح حساب به صورت گروهی در بانک‌ها ممنوع شد صفر تا صد پیکان از اولین تا آخرین تولید / آنچه درباره خودرو مجبوب نمی دانید قیمت جدول خانه در چیتگر قیمت این خودرو آلمانی در بازار تهران از 11 میلیارد... قیمت آپارتمان در چیتگر ؟ + جدول قیمت نقل قول‌ها از افزایش 38 درصدی حقوق بازنشستگان حکایت دارند اما این اخبار به معنی افزایش حقوق ماه مردا... اقتصاد در رکود است؛ منتظر آمار نباشید اقتصاد در رکود است؛ منتظر آمار نباشید / کافی است نگاهی به جست‌وجوهای گوگل بیاندازید اولین چاه نفت خاورمیانه در ایران / «چاه شماره یک» ، اکنون موزه شده + عکس ها در یارانه‌ پنهان کالاها اقشار مرفه بیشترین بهره را می‌بردند اما با واقعی شدن قیمت ها یارانه هم به اق... تلاش‌های ستودنی ایران خودرو در عبور از روزهای سخت