استقبال ایران از سرمایه گذاران طرحهای ریلی و بندری

استقبال ایران از سرمایه گذاران طرحهای ریلی و بندری

وزیر راه و شهرسازی در کنفرانس راه آهن خاورمیانه در ابوظبی با اعلام آمادگی از مشارکت سرمایه گذاران و موسسات مالی و اعتباری در پروژه‌های بزرگ حوزه حمل و نقل ریلی و بندری در ایران استقبال کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از صدا و سیما، مهرداد بذرپاش که امروز به دعوت رسمی وزیر انرژی و زیرساخت امارات متحده عربی به عنوان ريیس کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی در کنفرانس راه آهن خاورمیانه در ابوظبی حضور یافت، تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران دارای تجربیات و دانش بالایی در حوزه طراحی و ساخت پروژه‌های ریلی، بخش ناوگان و علايم ارتباطات می‌باشد که صدور خدمات فنی و مهندسی و مشارکت شرکتهای ایرانی در ساخت پروژه‌های ریلی کشورهای منطقه از موارد همکاری می‌تواند باشد.

وی با اشاره به اینکه پروژه‌های بزرگی در حوزه‌های مختلف حمل و نقل ریلی در ایران برای تکمیل زنجیره حمل و نقل در حال اجرا است، بیان کرد: گسترش ارتباطات با همسایگان جزو برنامه‌های اولویت دار دولت جمهوری اسلامی ایران می است به طوری که در بخش حمل و نقل ریلی، در ماه جاری میلادی توافقات خوبی با راه آهن‌های کشورها صورت گرفت که کشورهای منطقه باید به عنوان فرصتی استراتژیک به آن بنگرند.

بذرپاش گفت: اخیرا روابط میان ایران و عربستان شکل جدیدی به خود گرفته است که نوید بخش توسعه مبادلات در آینده می‌تواند باشد.

همکاری در حوزه حمل و نقل ترکیبی از دبی به سمت بندرعباس

وزیر راه و شهرسازی که با حضور ابوظبی با وزرای حمل و نقل کشورهای منطقه دیدار خواهد کرد، ادامه داد: ما با کشور امارات نیز از گذشته ارتباطات زیادی در حوزه حمل و نقل دریایی داشتیم و هم اکنون نیز برقرار است؛ اما ظرفیت‌های بیشتری برای همکاری در حوزه حمل و نقل ترکیبی به ویژه برای حمل کالاها از دبی به سمت بندرعباس و سپس به سمت روسیه و کشورهای آسیانه میانه از مسیر ایران با حمل و نقل ریلی وجود دارد و ما آماده همکاری و مساعدت با شرکت‌های کشتیرانی، لجستیک و فورواردری برای این امر مهم هستیم.

بذرپاش به عنوان ريیس کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی ایران و امارات در جمع وزرا و میهمانان حاضر در کنفرانس راه آهن گفت: کریدور بین المللی شمال-جنوب می‌تواند در آینده سهم بالایی از حمل و نقل بین المللی میان روسیه و کشورهای CIS با هند، کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس و اروپا را به خود اختصاص دهد و در حال حاضر در شاخه شرقی از طریق مرزهای سرخس و اینچه برون و در شاخه میانی از طریق بندر امیر آباد برقرار می‌باشد.

وی اضافه کرد: در شاخه غربی دریای خزر نیز حلقه مفقوده رشت – آستارا در داخل ایران به طول 164 کیلومتر می‌باشد که جزو پروژه‌های اولویت دار ما بوده و فرایند احداث آن آغاز شده و در حال نهایی کردن آن تا سه سال آتی هستیم.

راحت ترین راه دسترسی کشورهای آسیای میانه به آب‌های آزاد جهانی

وزیر راه و شهرسازی اظهار کرد: بندر چابهار به عنوان تنها بندر اقیانوسی ایران که در بخش شمالی دریای عمان واقع شده، در آینده نقش مهمی را در حمل و نقل و ترانزیت کالا از هند به افغانستان و کشورهای آسیای میانه و همچنین اروپا از طریق اتصال به شبکه ریلی ایران از طریق راه آهن چابهار-زاهدان ایفا خواهد کرد. این مسیر ریلی، در حقیقت، راحت ترین راه دسترسی کشورهای آسیای میانه و نیز افغانستان به آب‌های آزاد جهانی از طریق بندر چابهار خواهد بود.

وی افزود: در این باره، راه آهن خاش – زاهدان به طول 157 کیلومتر که بخشی از این طرح است، افتتاح شد که کل مسیر ریلی چابهار - زاهدان بیش از 60 درصد پیشرفت دارد و روند تکمیل آن در حال انجام است.

بذرپاش تاکید کرد: کریدورهای بین المللی ریلی مختلفی از ایران عبور می‌کنند که از مهمترین آنها می‌توان به کریدور ترانزیتی بین المللی شمال - جنوب، کریدور ریلی قزاقستان -ترکمنستان - ایران، کریدور ریلی اسلام آباد تهران استانبول، شاخه جنوبی راه ابریشم یعنی کریدور ریلی چین به ایران و ترکیه و اروپا، کریدور آلماتی بندرعباس و آلماتی تهران – استانبول اشاره کرد.

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه بخش حمل و نقل از جمله بخشهای زیربنایی اقتصاد هر کشوری می‌باشد که می‌توان آن را به عنوان شاخصی از میزان توسعه یافتگی، پیشرفت و پویایی اقتصاد یک کشور قلمداد کرد، تصریح کرد: در این میان حمل و نقل ریلی نقش مهمی را در توسعه اقتصادی و اجتماعی هر کشوری ایفا می‌کند و یکی از عوامل مهم در نیل به توسعه پایدار به شمار می‌رود.

ایران مسیر ترانزیتی مهم و پل ارتباطی اتصال آسیا به اروپا

بذرپاش به عنوان ريیس کمیسیون مشترک اقتصادی که به دعوت همتای اماراتی خود به ابوظبی در کنفرانس راه آهن خاورمیانه 2023 شرکت کرده است، بیان کرد:

با در نظر گرفتن موقعیت حساس جغرافیایی و استراتژیک ایران در منطقه و ارتباط آن با آب‌های آزاد بین المللی از طریق خلیج فارس و دریای عمان و نظر به وجود زیرساختهای موجود شبکه ریلی در اتصال به همسایگان و برخی بنادر مهم، هم اکنون جمهوری اسلامی ایران که به نوعی در مرکزیت بزرگترین پهنه خشکی دنیا قرار دارد، به عنوان یک مسیر ترانزیتی مهم و پل ارتباطی در اتصال آسیا به اروپا به حساب می‌آید.

وی اعلام کرد: توسعه و عملیاتی سازی کریدورهای بین المللی ریلی که از ایران می‌گذرند جزو برنامه‌های اولویت دار دولت جمهوری اسلامی ایران بوده و در این بین گسترش ارتباطات با کشورهای همسایه از سیاستهای اصولی جمهوری اسلامی ایران و بویژه مورد تاکید ريیس جمهور ایران است.

وزیر راه و شهرسازی در پایان اظهار امیدواری کرد که کنفرانس راه آهن خاورمیانه آغازی بر گسترش همکاریها در حوزه حمل و نقل ریلی و ترکیبی بین کشورهای حاضر باشد و نتایج خوب و پرباری را برای همه شرکت کنندگان و نیز برگزار کنندکان این نمایشگاه آرزو کرد.

کنفرانس راه آهن خاورمیانه از 25 تا 26 اردیبهشت 1402 در شهر ابوظبی کشور امارات متحده عربی برپا است که بزرگترین کنفرانس راه آهن در خاورمیانه و شمال آفریقا است.

کنفرانس راه آهن خاورمیانه شرکت‌های راه آهن و وزارتخانه‌های حمل ونقل را گرد هم می‌آورد تا خدمات مورد نیاز خود در حوزه تجهیزات و ساخت شبکه ریلی در خاورمیانه مورد بررسی قرار دهند.

سقوط بیت‌کوین رکورد زد دویچه بانک هشدار داد: موجی از نکول در جهان در راه است رفع فوری تعرض به بیش از 130 هکتار زمین دولتی در اردیبهشت ماه برنامه جذب 20 هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری بخش خصوصی در سواحل مکران افزایش 17.2 درصدی تردد در محورهای برون‌شهری پیشرفت 90 درصدی طرح ملی پایش وضعیت رویه راه‌های کشور عقب نشینی نفت پس از اعلام کاهش تولید عربستان قیمت طلا در حال نوسان است بورس کالا میزبان بیش از 424 هزار تن کالا راهکار جدید برای ثبات بازار مسکن در این کشور، به کارگران دستمزد 4برابری می‌دهند قیمت مرغ اشک همه را درآورد | قیمت مرغ در بازار امروز به کیلویی چند تومان رسید؟ اجرای پیشنهاد قالیباف یعنی افزایش مصرف کالاهای ارزان، واردات بی رویه و در نتیجه کاهش تولید به عراقی‌ ها همین را بفرمایید و پولتان را بگیرید! پژو 207 با موتور جدید/ یک تغییر دور از انتظار! کادیلاک تاج قدیمی را از سر برداشت و نشانی تازه بر سینه زد! / عکس تبعات واردات خودرو بدون انتقال ارز/ نفع حداقلی و زیان حداکثری برگزاری 4 پنل تخصصی سازمان بورس در نمایشگاه صنعت مالی راه‌آهن میانه - بستان آباد - تبریز 18 خرداد با حضور ريیس جمهور افتتاح می‌شود/ زمان سفر ریلی بین تهرا... دلار 50 هزار تومانی خریدار ندارد/ منتظر دلار 40 هزار تومانی باشید عربستان یک‌تنه نفت را گران کرد سقوط آزاد قیمت‌ها در بازار رمزارز/ گاوها بازار را در... عربستان یک‌تنه نفت را گران کرد یک کیلو گوشت چرخ کرده گوسفندی چند است؟ عراقی‌ها برای کدام کالای ایرانی دست به جیب شدند؟ قیمت باورنکردنی سوخت هواپیما! زلزله شدید در قیمت بیت کوین خطر نسخه‌پیچی بنگاه‌ها برای بازار مسکن خبر جدید درباره یارانه ها؛ جزيیات اجرای طرح کالا برگ اعلام شد امضای تفاهم‌نامه همکاری بین مرکز نوآوری پست و مرکز نوآوری بانک ملی (فینوداد) حرکت غیر قابل پیش بینی عربستان در نشست اوپک پلاس، نفت را بالا کشید! اجاره نشینی در زعفرانیه چقدر هزینه دارد؟ اقتصاد عربستان کی از ایران جلو افتاد؟ کاهش شدید سرانه مصرف مرغ در کشور هزینه وام مسکن برای متاهل‌ها چقدر است؟ کاهش 100 تا 300 میلیون تومانی قیمت خودروها قیمت قارچ از مرغ سبقت گرفت! پیش بینی بورس سه شنبه 16 خرداد | کدام نمادها پرتقاضا هستند؟ خطر نسخه‌پیچی بنگاه‌ها برای بازار مسکن ساختار تاسیس «صندوق‌های سرمایه‌گذاری بازنشستگی تکمیلی» تصویب شد این کارخانه‌های ایرانی در اروپا تاسیس شدند! اجاره نشینی در زعفرانیه چقدر هزینه دارد؟ اخبار مهم کدال دوشنبه 15 خرداد 1402 | خبرهای مهم برای سهامداران اخابر، شگویا و فرابورس افزایش تعرفه ترانزیت از تنگه‌ «بسفر» و «داردانل» توسط ترکیه کاهش تسهیلات تکلیفی بانک‌های قرض الحسنه/ وام فرزندآوری و ازدواج جدید نمی‌دهیم تغییرات جدید در مشاغل سخت و زیان آور / چه کسانی با 20 سال سابقه بازنشسته می‌شوند؟ واکنش همتی به گشایش ارزی جدید؛ صندوق بین المللی پول دیگر جزء استکبار نیست؟ قیمت‌های نجومی رهن و اجاره در این محله از تهران / نرخ اجاره بها به سلیقه مالکان + جدول عکس | حداکثر سرعت این خودرو نقلی فیات 45کیلومتر بر ساعت است! روسیه به توافق کاهش تولید متعهد است