آب در لانه مورچه های قرمز

آب در لانه مورچه های قرمز

گزارش پنج و نیم امروز نیم نگاهی دارد به عاشق دلخسته کار در شرکت های پتروشیمی و مقصران پنهان منفی های بازار و...

به گزارش بورس نیوز، بعد از آنکه ريیس تخت طاووس دیشب از تقویت صندوق تثبیت بازار سرمایه گفت، اتفاقات زیادی رخ داد؛ البته نه روی تابلوی معاملات! تابلوی بورس مان با خبر تخصیص 50 همت سهام و 20 همت منابع نقدی به این صندوق، فقط کمی از این پهلو به آن پهلو شد و دوباره به کانال 1 میلیون و 300 هزار واحدی ورود کرد؛ اما واکنش فعالان بازار سرمایه و اساتید تحلیلگر جالب توجه بود.
این خبر ريیس تخت طاووس مثل آبی بود که به لانه مورچه های قرمز ریخته اند و بعضی از به اصطلاح اقتصاددانان (که البته حتی اقتصادخوان نبوده اند و خودشان، به خودشان لقب اقتصاددانی داده اند)، با شنیدن این خبر چنان براشفتند و کف به دهان آوردند که انگار تا حالا در قلب بهشت متاورس زندگی می کرده اند و حالا می ترسند به زمین رانده شوند! اهالی بازار سرمایه را هم دشمن توافق و مذاکرات معرفی کرده اند.
جالب اینجاست که هرجوری حساب میکنیم توافق و رفع تحریم‌ها به نفع بازار سرمایه خواهد بود، چراکه هم صنایع بزرگ داخلی فرصتی برای صادرات و اجرای طرح‌های توسعه نیمه تمام خود خواهند داشت و هم آنکه با رفع تحریم‌ها جیب خالی اهالی پاستور شاید پر شود و سایه شوم این همیشه بی پول های عالم، از سر بازار سرمایه برداشته شود. اما وای به آنان که عمری به در و دیوار زدند تا خود را تحلیل‌گر و کارشناس اقتصادی معرفی کنند، اما حالا وحشت حباب مسکن و رکود سنگین این بازار را دارند.

با خودتان چند_چند هستید 
بعضی دوستان در بهارستان معلوم نیست با خودشان چند چند هستند.‌ از یک سو خود را دلواپس مشکلات بازار سرمایه نشان می دهند و سعی می کنند راهکاری برای نجات این بازار پیدا کنند، از سوی دیگر با اصرار به قیمت گذاری های دستوری، مجال نفس کشیدن به بازار سرمایه نمی دهند.
ريیس بهارستان هم اعلام کرده "بدهی‌ اهالی جاده مخصوص به 85 همت و به روایتی هم به 185 همت رسیده است. به نظر این بزرگوار دلیل این بدهی این است که مدیران جاده مخصوص از جیب شان خرج نمی کنند که نگران بدهی‌های شرکت ها باشند"! با کمال احترامی که برای این بزرگوار قايل هستیم و ضمن تاکید بر سوءمدیریت ها در جاده مخصوص، باید به عرض ایشان برسانیم که بقیه مدیران عاملی که شرکت‌های سودآور را اداره می‌کنند هم، ارث پدرشان را برای اداره شرکت خرج نمی کنند. یکی از مهمترین دلایل بدهکار شدن جاده مخصوصی ها قیمت گذاری های دستوری است. همان دستوری که باعث شده قیمت خودرو در کارخانه با قیمت بازار آزاد اختلاف 40 _ 50 درصدی داشته باشد!

مخالفت بی دلیل با برچیدن بساط رانت

وقتی صحبت از حذف ارز 4200 تومانی و رانتی که این سیاست به همراه داشته می‌شود، عده‌ای افزایش قیمت دارو را بهانه مخالفت خود با حذف دلار 4200 تومانی می کنند و اجازه برچیدن بساط رانت نمی دهند‌. اما گویا ارز دولتی مواد اولیه دارو به تدریج در حال حذف شدن است و داروها، یکی بعد از دیگری گران می شوند. کافیست سری به داروخانه ها بزنید و قیمت برخی اقلام دارویی را با قیمت های دو سال قبل مقایسه کنید تا متوجه رشد چند برابری قیمت دارو شوید! حالا اصرار برای تداوم این سیاست غلط چیست، ما که نفهمیدیم...

مقصران پنهان منفی های بازار 

وقتی صحبت از مشکلات بازار سرمایه می شود، معمولا کاسه کوزه ها بر سر مستاجران قبلی پاستور و مستاجران فعلی و اهالی باب‌همایون و سایر رفقایشان میشکند. اما نکته جالب توجه اینجاست که برخی دوستان در دیدار شمالی خودشان انگار جزو دشمنان قسم خورده این بازار هستند. مثلا اگر اوراق یا یونیت های صندوق های سرمایه گذاری با درآمد ثابت را نقد کنید تا سهامی را که این روزها خیلی هم ارزنده شده بخرید، به محض آنکه اردر خرید بگذارید تهدید می‌شوید که الان کد معاملاتی تان را می بندیم!!! امان از بگیر و ببندهای الکی...

این شما و این، عاشق دلخسته کار در شرکت های پتروشیمی 

و در پایان یک خدا قوت اساسی بگوییم به دوست بزرگواری که از سال 97 تا کنون، خود را در هیيت مدیره 5 شرکت پتروشیمی چپانده و هر بار به فاصله کوتاهی برکنارشده؛ اما نه فقط خسته نشده و از رو نرفته، که این روزها خود را برای ورود به یکی دیگر از شرکت‌های نفتی گرم می‌کند!

local_offerبرچسب‌ها:
فروش زنجیره‌ای خودرو یارانه‌ای/ ثبت‌نام کدام خودروها ادامه دارد؟ مردم سفر زیاد رفته‌اند، ولی پول خرج نمی‌کنند! ریل گذاری ذوب در مسیر صعودی قیمت جدید سیمان اعلام شد قیمت جدید سکه اعلام شد + جدول اداره گاز پاسخگوی "فسبزوا" نیست اقتصاد جهانی سال 2022 را چگونه آغاز کرد؟ | رشد اقتصادی در سال 2022 چقدر پیش بینی شده است؟ در چه شرایطی یک خانه مشمول مالیات می‌شود؟ نبود سود فروش سرمایه‌گذاری‌ها و کاهش 78 درصدی سود خالص "توریل" خودرو ارزان شد کاهش تولید، تحویل و صادرات سیمان/ شب‌ها آسیاب می‌کنیم تا عرضه به مشکل نخورد "وسپه" ارز را بهانه کرد و به داخلی‌سازی اشاره‌ای نکرد بازی با جان در قبال درآمدی ناچیز / کولبری کردم... مزایده "گنگین" پیشنهادی نداشت طلا 37 دلار ارزان شد اتکای صرف به روس‌ها و چینی‌ها در قراردادهای بلندمدت به ضرر منافع کشور است آیا دلایل "خوساز" به نظر شما سهامداران، بوی مدیریت می‌دهد! پیش بینی وضعیت قیمت دلار در هفته آینده ابراز تمایل کشورهای آسیای میانه برای خرید سیب‌زمینی ایران/ بازید هیات ازبکستانی از انبارهای کشور پیش‌بینی عدد نرخ دلار پس از توافق وین/ دو رویکرد احتمالی... ترمز شوک های بورس چگونه کشیده می شود؟ پیشرفت فیزیکی 86 درصد طرح‌ها زیر 20 درصد! خودروسازان و قطعه‌سازان رفاقت می‌کنند/ زدوبندهای سیاسی بیش از تحریم‌ها به خودروسازی کشور آسیب زد چرا روس‌ها، کالای ایرانی نمی‌خرند؟ نفت برنت به مرز 90 دلار رسید مهلت یک ماهه واتس‌اپ برای رفع نگرانی اتحادیه اروپا چین 47 مدیر فولادی را به زندان انداخت جدیدترین قیمت خودروهای داخلی در بازار + جدول انحصارزدایی از مشاغل با الکترونیکی شدن صدور مجوزها توسعه CNG در گرو ساماندهی گازمایع در سبد سوخت/ ایجاد مشوق اقتصادی برای وزارت نفت جهت توسعه اتوگاز 3 پیشنهاد ویژه وزیر اقتصاد برای حمایت از بورس خودرو ارزان شد؟ | جدیدترین قیمت خودروهای داخلی و خارجی قیمت بیت کوین در نوسان / فاجعه برای رمز ارزها... نحوه محاسبه مالیات خودرو و خانه‌ های لوکس طلا باز هم گران شد + جزيیات روند آتی بازار سرمایه، در هاله‌ای از ابهام صفر تا صد محاسبه مالیات خودروها و خانه‌های لوکس/ در چه شرایطی یک خانه مشمول مالیات می‌شود؟ نمایندگان مجلس قسمتی از حقوق شان را ببخشند! پول جدید ایران به زودی در دسترس مردم صفر تا صد محاسبه مالیات خودروها و خانه‌های لوکس | در چه شرایطی یک خانه مشمول مالیات می شود؟ مصوبه های مهم دولت برای حمایت از بورس خودرو ارزان شد/ جدول جدیدترین قیمت‌های خودرو ارزان ترین و گران ترین خانه ها در تهران + جدول بازگشت امید به بازار سرمایه با تدابیر تیم اقتصادی دولت سیزدهم نحوه محاسبه مالیات خودرو و خانه‌ های لوکس ارزان شدن 1 تا 2 میلیونی این خودروها + جدول تسلا شبکه شارژ خودروهای برقی را ارتقا می‌دهد/ سرعت این شارژرها چقدر است؟ خبر جدید مدیرعامل سازمان تامین‌ اجتماعی درباره زمان پرداخت عیدی بازنشستگان/ جزيیات چگونگی افزایش حقو... بانک مرکزی: پول جدید ایران به‌ زودی در دسترس مردم قرار می‌گیرد | اعلام جزییات فتح قله 90 دلاری نفت