مدیریت بازار ارز و مسکن در گرو طرح‌ ‌مالیات بر عایدی سرمایه‌/ چرا بررسی طرح از اولویت‌ مجلس خارج شد

مدیریت بازار ارز و مسکن در گرو طرح‌ ‌مالیات بر عایدی سرمایه‌/ چرا بررسی طرح از اولویت‌ مجلس خارج شد

یکی از ابزارهایی که با استفاده از آن می‌توان بازار دارایی‌ها از جمله بازار ارز را از وجود دلالان و سفته‌بازان خالی کرد، پایه مالیات بر عایدی سرمایه است که باوجود گذشت 7 ماه از تاریخ اعلام وصول هنوز در صحن علنی مجلس مورد بررسی قرار نگرفته است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، مالیات بر عایدی سرمایه یکی از پایه‌های مالیاتی است که در بسیاری از کشورها استقرار دارد.

مالیات بر عایدی سرمایه، مالیاتی است که از سود یا درآمد حاصل از خرید و فروش در بازار دارایی‌ها مانند بازار ارز، طلا، مسکن، زمین و خودرو دریافت می‌شود. هدف از این اقدام، از بین بردن تقاضای در بازار دارایی‌ها و جلوگیری از رشد غیرمنطقی و بدون دلیل این نوع دارایی‌هاست. منظور از بازار دارایی‌ها، بازار سرمایه و بازار اوراق بهادار نیست.

مالیات بر عایدی سرمایه بیش از 100 سال است که در بسیاری از کشورها پایه‌‌‌گذاری شده و بیش از آنکه ابزاری برای منابع بودجه دولت باشد، ابزاری برای مدیریت انگیزه‌ها، مدیریت نقدینگی، هدایت نقدینگی و اعتبار و جلوگیری از بروز تورم‌ در بازار دارایی به‌دلیل فعالیت‌های سوداگرانه است. به همین دلیل معمولا در برخی کشورها تا نرخ‌های 90 درصد هم برای اخذ مالیات بر عایدی سرمایه از فعالیت‌های سوداگرانه در نظر گرفته می‌شود.

یکی از دلایل رشد‌های غیرمنطقی قیمت‌ها در بازار ارز و مسکن در ایران جولالان دلالان در فقدان مالیات بر عایدی سرمایه است.

* چرا ريیس وقت مجلس ‌یکباره پیشنهاد حذف مالیات بر عایدی سرمایه را به رای گذاشت

اولین تلاش‌ها برای مالیات بر عایدی سرمایه، در دولت دهم در قالب لایحه اصلاح قانون مالیات‌های مستقیم انجام شد. این لایحه از سوی دولت دهم در سال 91 به مجلس ارسال شد. مالیات بر عایدی سرمایه یکی از محورهای لایحه اصلاح قانون مالیات‌های مستقیم بود. این لایحه در کمیسیون اقتصادی مجلس نهم بررسی و تصویب شد و در سال 93 و بعد از تغییر دولت، این لایحه فرصت طرح در صحن علنی پیدا کرد.

در حین بررسی فصل مالیات بر عایدی سرمایه، علی لاریجانی، ريیس وقت مجلس شورای اسلامی اعلام کرد مالیات بر عایدی سرمایه موجب افزایش قیمت مسکن خواهد می‌شود و به همین خاطر پیشنهاد حذف کامل مالیات بر عایدی سرمایه را به رای گذاشت، باوجود مخالفت کمیسیون اقتصادی مجلس با حذف این پایه مالیاتی، در مجموع نمایندگان به حذف آن رای مثبت دادند.

بعدها اسناد و اطلاعات به دست آمد که نشان می‌داد حسن روحانی ريیس جمهور دولت تدبیر و امید، عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی و مشاور وزیر راه (عبده تبریزی) رایزنی‌ها و تلاش‌های زیادی برای حذف مالیات بر عایدی سرمایه از لایحه اصلاح قانون مالیات‌های مستقیم انجام داده بودند.

* روایت احمد توکلی از ناکام گذاشتن دومین تلاش نمایندگان برای اخذ مالیات از سوداگری توسط‌ لاریجانی‌

سه ماه بعد مجددا، برخی نمایندگان طرح مالیات بر عایدی سرمایه را به صحن علنی بردند که این بار 57 درصد نمایندگان به این طرح رای مثبت دادند.

احمد توکلی از نمایندگان وقت مجلس و پیگیر این طرح، درباره جزيیات جلسه بررسی طرح مالیات بر عایدی سرمایه در سال 93 می‌گوید: این بار الحمدلله 57 درصد (نمایندگان) رای دادند. (اما یکباره) آقای لاریجانی گفت تصویب نشد، من فوری داد زدم چرا تصویب نشد؟ گفت تبصره 13 این طرح مغایر با قانون برنامه توسعه است و به همین دلیل نیاز به دوسوم رای نمایندگان دارد. تا ما بالا برویم (به سمت جایگاه هیات ريیسه مجلس برویم) و بگوییم بدون تبصره 13 رای بگیر، گفت: پیشنهاد بعدی را قرايت کنید. به او گفتم (به علی لاریجانی) علی آقا بدون تبصره 13 رای بگیر، گفت دیگر رفتیم سراغ پیشنهاد (دستور کار) بعدی. میل نداشت، رای نگرفت.

* تصویب کلیات و شور اول طرح مالیات بر عایدی سرمایه در مجلس یازدهم

این شرایط ادامه داشت تا اینکه در مجلس یازدهم، طرح مالیات بر عایدی سرمایه از سوی نمایندگان کمیسیون اقتصادی مجلس به صحن علنی مجلس ارايه شد. برای اولین بار کلیات طرح مالیات بر عایدی سرمایه در 5 خرداد سال 1400 در صحن علنی مجلس به تصویب رسید اما برای بررسی بیشتر مجددا به کمیسیون اقتصادی مجلس بازگشت داده شد و بررسی طرح شد. اینکه بالاخره مجلس یازدهم بدون اینکه تحت تاثیر فضاسازی‌ها، کلیات این طرح را تصویب کرد، اتفاق امید‌بخشی بود.

* انتظار برای بررسی طرح در صحن علنی از 7 ماه گذشت

شور دوم طرح مالیات بر عایدی سرمایه در 21 فروردین سال 1401 با حضور مسيولان دستگاه‌های اجرایی مربوط با موضوع، دیوان محاسبات و کارشناسان مرکز پژوهش‌های مجلس مورد بحث و بررسی قرار گرفت و با اصلاحاتی در عنوان و متن به تصویب رسید.

اما با وجود اینکه این طرح در 21 فروردین ماه به تصویب کمیسیون رسیده و به صحن علنی مجلس ارسال شده است، هنوز در دستور کار صحن علنی مجلس قرار نگرفته است. چند ماه پیش این طرح به‌عنوان یکی از چند اولویت بررسی در صحن قرار گرفت اما آنقدر طرح‌ها و لوایح دو فوریتی و طرح‌ها و لوایح اعاده شده از شورای نگهبان و استیضاح و نطق‌های میان‌دستور و تذکرات وقت مجلس گرفته شد، هنوز در دستور کار صحن علنی قرار نگرفته است.

بررسی دستور کارهای مجلس نشان می‌دهد طرح مالیات بر عایدی سرمایه در ماه‌های اخیر چند بار به عنوان اولویت‌های دستور کار مجلس قرايت شده است اما به‌دلایل نامعلومی دستور کارهای مجلس مدام تغییر می‌کند و این طرح جای خود را به طرح‌ها و دیگری می‌دهد.

محمد باقر قالیباف ريیس مجلس یازدهم 21 مهر ماه در صفحه شخصی خود در فضای مجازی نوشته بود: «تصویب قوانین کارآمد که مورد تاکید رهبر معظم انقلاب در دیدار اخیر ایشان بود، با تمام توان در حال پیگیری است. نمایندگان دیروز کار قانون بسیار مهم شفافیت را در مجلس تمام کردند و برای چند نکته باقیمانده در مسیر نهایی‌شدن به مجمع تشخیص فرستادند. از قوانین پایه‌ای ⁧تحول در قوانین⁩ اقتصادی یعنی طرح ساختار بانک مرکزی چند بند دیگر هم دیروز تصویب شد. نهایی‌شدن بندهای آخر و قانون تحول ساز مالیات بر عایدی سرمایه دستور کار هفته آینده قرار دارد. این قانون، مبارزه با سوداگری و دلالی سکه و ارز را عملیاتی می‌کند که مجلس‌های مختلف در تصویب آن ناکام ماندند.»

به گزارش فارس، با وجود این تاکید ريیس مجلس، در هفته‌های اخیر طرح مالیات بر عایدی سرمایه از اولویت بررسی خارج شده است. طبق گزارش سایت مجلس شورای اسلامی، 8 اولویت اول دستور کار صحن علنی مجلس که برای روز 17 آبان ماه درج شده است، به شرح زیر است:

1- گزارش کمیسیون قضايی و حقوقی مبنی بر تصویب تقاضای تحقیق و تفحص از بازرسی کل استان خراسان رضوی،

2- گزارش کمیسیون صنایع و معادن مبنی بر تصویب تقاضای تحقیق و تفحص از عملکرد سازمان صنایع کوچک و شهرکهای صنعتی ایران،

3- گزارش کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها مبنی بر تصویب تقاضای تحقیق و تفحص از عملکرد استانداری خراسان رضوی،

4- ادامه رسیدگی به گزارش کمیسیون صنایع و معادن در مورد لایحه دوفوریتی الحاق یک تبصره به ماده (10) قانون ساماندهی صنعت خودرو مصوب 1401،

5- گزارش کمیسیون کشور و شوراها در مورد طرح دوفوریتی شفافیت قوای سه‌، دستگاههای اجرايی و سایر نهادها(اعاده شده از شورای نگهبان 3)،

6- گزارش کمیسیون کشور و شوراها در مورد طرح نحوه تشکیل و فعالیت تشکل¬های صنفی- تخصصی(اعاده شده از شورای نگهبان 2)،

7- ادامه رسیدگی به گزارش شور دوم کمیسیون امنیت ملی خارجی درمورد طرح تشکیل سازمان پدافند

8- گزارش کمیسیون ویژه جهش و رونق تولید و نظارت بر اجرای اصل 44 قانون اساسی در مورد طرح تامین مالی و جهش تولید از طریق اصلاح قوانین حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی کشور و حمایت از کالای ایرانی و رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی کشور

به گزارش فارس به اهمیت پایه مالیات بر عایدی سرمایه در کنترل فعالیت‌های سوداگرانه در اقتصاد کشور به‌ویژه در حوزه‌های ارز و مسکن و جولان دلالان در این بازارها، تصویب طرح مالیات بر عایدی سرمایه گامی بسیار مهم و موثر برای ساماندهی بازار دارایی‌ها و خارج کردن دلالان و سفته‌بازار از این بازارهای حیاتی برای مردم و اقتصاد ایران است.

معیشت مردم در سال‌های اخیر از ناحیه افزایش قیمت ارز و مسکن آسیب زیادی دیده است و قطعا تصویب و اجرای دقیق مالیات بر عایدی سرمایه، ابزار مهمی برای دولت و حاکمیت در مدیریت این دو بازار مهم خواهد بود.

در همین راستا جا دارد، هیات ريیسه مجلس با بازنگری در دستور کار صحن علنی، طرح بسیار مهم مالیات بر عایدی سرمایه را دستور کار قرار دهد.

پایان پیام/

ابلاغ شرایط خرید خودروهای عرضه شده در بورس کالا سکه 130 هزار تومان گران شد/ کاهش هزار تومانی هر گرم طلا امروز سورن و پژو پارس را با قیمت کارخانه بخرید +... تشریح دلایل اعتراض کامیونداران/ برخی جایگاه‌ها گازويیل 600 تومانی را تا سه برابر قیمت فروختند/ هیچ ک... قیمت جدید برنج به سوپرمارکت‌ها رسید/ لیست قیمتها اعلام شد جزيیات حادثه در پتروشیمی ایلام/ 4 نفر در بخش مراقبت‌های ویژه بستری شدند آغاز پرداخت وام بازنشستگان | مبلغ وام بازنشستگان افزایش یافت؟ خودروهای وارداتی هم در بورس کشف قیمت شوند امسال سود سهام عدالت 2 برابر سال قبل است تراورس از لیست واگذاری سازمان خصوصی سازی خارج شود شوک به بازار برنج وارد شد عقب‌نشینی درآمد‌های "فسبزوار" عبور ایران خودرو از مرز تولید 400 هزار دستگاه پاسخ مسيولان به درخواست افزایش حقوق: ببخشید وقت ن... واکنش یک اقتصاددان به اجرای آزمایشی طرح کالابرگ/ سرنوشت... تزلزل پایه‌های تجارت با قوانین متعدد و متغیر قزاقستان به دنبال استفاده از ظرفیت ترانزیتی ایران است رشد اندک 541 واحدی شاخص کل بورس زمان قرعه کشی فروش فوق العاده ایران خودرو اعلام شد_ آذر 1401 افزایش سهمیه پایه ناوگان دیزلی قیمت این مدل دنا از نیم میلیارد عبور کرد فضا برای تجارت امن نیست پیگیری جدی مجلس برای پرداخت وام ازدواج+ جزيیات جذب نیروهای بومی در بنادر معطل کنندگان صدور مجوز کسب و کار به بهانه متراژ، تحت تعقیب کیفری قرار می‌گیرند کاهش 6 درصدی صادرات ایران به دوحه/ تداوم فعالیت کریدور ترکیه-ایران-قطر/ بندر دیر مبدا صادراتی می‌شود حضور 5 وزیر در کمیسیون‌های تخصصی مجلس آغاز معاملات توافقی دلار با نرخ33 هزار و 500 تومان جزيیات مهم از رتبه بندی معلمان | مبلغ نهایی حقوق معلمان مشخص شد ابلاغ احکام مالیاتی آیین‌نامه‌ی حمایت از سکوها و کسب‌وکارهای اقتصاد دیجیتال شرط متراژ مغازه از شروط صدور پروانه‌های کسب حذف شد معامله 395 هزار تن فرآورده در بازار فیزیکی بورس انرژی ترخیص 99 تن دارو و مواد اولیه دارویی از بندر شهید رجایی اولین دوره جشنواره «ترنج» برگزار می‌شود ورود سازمان حمایت به ماجرای نوکیای ایرانی / معاونت صنایع وزارت صمت باید پاسخگو باشد! قزاقستان به دنبال استفاده از ظرفیت ترانزیتی ایران است ترافیک نیمه‌سنگین در آزادراه کرج - قزوین امکان ثبت شکایات در سامانه جامع گارانتی برقرار شد / گارانتی کدام کالاها در سامانه قابل استعلام است؟ 580 هزار حقیقی سبد سهام خود را بیمه کردند آغاز پروازهای شرکت هواپیمایی «ادیل» عربستان به استانبول قیمت جهانی طلا امروز شنبه 5 آذرماه 1401 قیمت طلا و سکه امروز شنبه 5 آذرماه 1401 پنجره جمعیتی و اعتراضات اخیر / غیر از ناامیدی برای جوانان دهه های 70 و 80 هیچ نداشتیم نوسانات در بازار سرمایه طبیعی است/ نگاه حمایتی دولت سهامداران را به آینده بورس امیدوار می‌کند مبلغ حقوق کارگران افزایش یافت | افزایش حقوق کارگران واریز شد تراورس از لیست واگذاری سازمان خصوصی سازی خارج شود کاهش تردد در محورهای برون‌شهری تخم مرغ شانه ای 89 هزار تومان قیمت مسکن در سکون/ پاسداران متری 80 تا 100 میلیون تومان هشدار آلمان به تصمیم درباره سهمیه بندی گاز