جذب سرمایه‌گذاری و تحقق توسعه اقتصادی با بهره‌گیری از بازار شفاف بورس

جذب سرمایه‌گذاری و تحقق توسعه اقتصادی با بهره‌گیری از بازار شفاف بورس

بورستهران- ایرنا- بازار سرمایه به‌ عنوان بازاری با ساز و کار شفاف و مولد همواره یکی از گزینه‌های مورد توجه و با اهمیت در پیاده‌سازی برنامه‌های توسعه اقتصادی و کمک به رونق سرمایه‌گذاری بوده که این نقش در سال‌های اخیر اهمیت بیشتری یافته...

مدیر عامل گروه مالی سازمان تامین اجتماعی نیروهای مسلح (ساتا) امروز (سه‌شنبه) در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا با بیان اینکه بازار سرمایه به‌ عنوان بازاری با ساز و کار شفاف و مولد همواره یکی از گزینه‌های مورد توجه و با اهمیت دولتمردان در پیاده‌سازی برنامه‌های توسعه اقتصادی و کمک به رونق سرمایه‌گذاری بوده است، افزود: طی سال‌های اخیر به واسطه تامین مالی پروژه‌های عمرانی و زیرساختی دولتی از طریق انتشار اوراق در بورس، طراحی و ارايه ابزارهای نوین مالی، بازنگری در برخی قوانین بازدارنده و کاهنده تولید، شروع اصلاحات بنیادی و ساختاری در نظام پولی و مالی و فراهم کردن مقدمات ورود سرمایه‌گذاران خارجی شاهد اقدامات مثبت و اثرگذاری در بازار سهام بوده‌ایم که این موضوع بر تغییر روند معاملات بورس و تغییر جایگاه آن در بین مردم بی‌تاثیر نبوده است.

«محمد هاشمی‌نژاد» اظهار داشت: اتخاذ برخی از سیاست‌های کلان اقتصادی برای تامین مالی پروژه‌های دولتی و بخش غیردولتی باعث شد تا نقش بازار سرمایه بیش از گذشته همسو با تجدیدنظر در قوانین و برخی ساز و کارهای اجرایی در معادلات اقتصادی باز تعریف شود.

ورود 50 میلیون سهامدار جدید به بازار سرمایه

هاشمی نژاد به آزادسازی پرتفوی سهام عدالت و ورود حدود 50 میلیون سهامدار جدید به بازار سرمایه تاکید کرد و گفت: ورود این سهامداران به بازار سهام در کنار حدود 15 میلیون سهامدار فعال سبب فعالیت بیش از 70 درصد از مردم ایران و آشنایی آنها برای نخستین بار با فرهنگ سهامداری و سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه شد، همچنین در این بازار ثروت آفرینی مستمر را برای خود از طریق سرمایه‌گذاری های میان مدت و بلندمدت ایجاد خواهند کرد.

مدیرعامل گروه مالی ساتا افزود: در کنار این سرمایه اجتماعی و پتانسیل بالقوه برای مشارکت در سرمایه‌گذاری بنگاه‌های اقتصادی، جهش نرخ ارز و سیاست‌های اعلام‌شده، زمینه ساز نوسانات قابل ‌توجه در اقتصاد کشور بودند که سرعت و تغییرات متوالی در این زمینه منجر به دشواری سرمایه گذاران برای تصمیم‌گیری در این بازار شده است.

وی با بیان اینکه تغییرات مکرر در برخی از سیاست‌گذاری‌ها باعث ایجاد چشم انداز کوتاه مدت در بین سرمایه گذاران برای سرمایه‌گذاری در این بازار شده است، گفت: با توجه به وضع موجود و نیز آغاز به کار دولت سیزدهم، پیشنهاد می‌شود تا دولت از تصمیماتی شفاف جهت سیاست‌گذاری در رونق همه بخش‌های اقتصادی برخوردار باشد.

هاشمی نژاد با تاکید بر اینکه عمده اهداف و چشم‌اندازهای تعیین‌شده در این سال‌ها با انگیزه رسیدن به تعادل در دو بازار پول و بازار سرمایه بوده است، ادامه داد: این اتفاق همچنان مستلزم توجه جدی دولت است،  نیاز است تا با تکیه ‌بر توان داخلی در حوزه تحلیل و مشاوره تامین مالی به‌عنوان حلقه واسط تسهیلات گیرنده و تسهیلات دهنده، مسیر رسیدن به نتیجه هموار شود.

تلاش برای ایجاد افزایش شفافیت در بازار سرمایه

این کارشناس بازار سرمایه اظهار داشت: در این زمینه یکی از راه‌های نهادینه کردن بازار سرمایه در ذهن سرمایه‌گذاران حقیقی و حقوقی، افزایش شفافیت در بازار سرمایه و ایجاد بستری امن‌تر برای تصمیم‌گیری آنها است که البته انتشار اطلاعات به‌ صورت دقیق و صحیح بخشی از رسیدن به این هدف است و این امر مستلزم آن است تا همه در یک ‌زمان از آن مطلع شوند.

وی با بیان اینکه بی‌شک تجمیع وجوه و نقدینگی موجود در جامعه و هدایت آن به سمت بازار سرمایه معامله‌ای برد- برد برای سرمایه‌گذاران و شاغلان صنایع است، گفت: این امر به عنوان وظیفه و کارکرد اصلی بازار سرمایه محسوب می‌شود، در کنار آن، هدایت نظام‌مند کسب و کارهای کوچک به سمت بازار سرمایه و تبدیل آن‌ها به سرمایه‌گذاری‌های بزرگ ازجمله توانمندی‌هایی است که در سال‌های اخیر توجه زیادی به آن شد و نیاز است تا این اتفاق با مشوق‌های متعدد با سرعت بیشتری طی شود.

هاشمی نژاد خاطرنشان کرد: مسایل متعددی مانند تلاش برای به ثمر نشستن مذاکرات برجامی، افزایش درآمد نفتی، ثبات نسبی نرخ ارز، کاهش تورم، گشایش اعتبارات بانکی و از همه مهم‌تر نگاه مثبت و امید ایجادشده باعث تثبیت اوضاع اقتصادی ملی شده و چشم‌انداز آینده را برای شکوفایی بازار سرمایه کشور روشن‌تر از گذشته کرده است.

مدیرعامل گروه مالی ساتا با تاکید بر اینکه براساس پیش‌بینی های صورت گرفته به نظر می رسد با فرض ثبات در سیاست‌های فعلی دولت و نرخ‌های جاری در سطح محصولات جهانی شاهد روند آرام صعودی در  کلیت معاملات بازار سرمایه باشیم، اظهار داشت: این بازار بسته به شرایط بازار بدهی می‌تواند در رتبه اول یا دوم تصمیم‌گیری در حوزه سرمایه‌گذاری قرار گیرد.

روند معاملات بورس در نیمه نخست سال 1400

وی به بررسی روند معاملات بورس در نیمه نخست سال پرداخت و افزود: سرمایه‌گذاران حاضر در بازار سرمایه در 6 ماه نخست سال با بیم و امیدهای مختلفی روبرو بودند.

این کارشناس بازار سرمایه به صنایع پیشرو در نیمه نخست 1400 تاکید کرد و افزود: طی نیمه نخست امسال صنایعی شامل «وسایل ارتباطی»، «محصولات چرمی» و «تامین آب، برق و گاز» جزو صنایع پیشرو در بازار بوده و صنایع با ضعیف‌ترین بازدهی نیز شامل «محصولات چوبی»، «محصولات کاغذ» و «قندوشکر» بودند.

وی وضعیت بازدهی بازارهای موازی در نیمه نخست را بررسی کرد و افزود: اقتصاد ایران در شش ماهه نخست سال شاهد تحولات در عرصه های سیاست گذاری اقتصادی و رشد برخی متغیرهای پولی نظیر نرخ بهره بین بانکی، نقدینگی و در نهایت حجم پول بود که برآیند این متغیرها نیز سبب ایجاد انتظارات تورمی و رشد در برخی بخش های واقعی اقتصاد شده است.

 هاشمی نژاد تاکید کرد: همچنین در این بین بررسی وضعیت بازدهی در بخش های کالایی و مالی اقتصاد بیانگر غلبه رشد منفی در اغلب بازارهاست؛ به طوری که در بخش های غیرتولیدی شاهد رشد و در بخش های مولد، شاهد افت هستیم.

این کارشناس بازار سرمایه اظهار داشت: عملکرد بازارها طی این مدت نشان دهنده آن است که قیمت نفت اوپک در نیمه نخست امسال با رشد 4.6 درصدی بیشترین و رمز ارز بیت کویین با افت 11.7 درصدی کمترین بازدهی را نصیب سرمایه گذاران خود کرده اند.

جدول 2)  بازدهی بازارهای موازی به‌صورت ماهانه در شش‌ماهه اول سال1400

نمودار 1) مقایسه بازدهی فصلی بازارهای موازی در  شش‌ماهه اول سال 1400

نمودار 2) بازدهی بازارهای موازی در شش‌ماهه اول سال 1400

مجوز استفاده از سامانه بومی پس از معاملات بورس را نداریم

مجوز استفاده از سامانه بومی پس از معاملات بورس را نداریم

مدیرعامل شرکت مدیریت فناوری بورس تهران گفت: سامانه بومی پس از معاملات نیز IRPT نام دارد که این سامانه چندین سال پیش توسط یک پیمانکار بیرونی تولید شده است، اما هنوز در حوزه کسب و کار بازار سرمایه به جم...

TejaratNews.com/

زوایای پنهان شاخص‌های بورس را بشناسید

چرا پالایشی‌ها‌ با افزایش قیمت نفت رشد نمی‌کنند؟

چرا پالایشی‌ها‌ با افزایش قیمت نفت رشد نمی‌کنند؟

کارشناس بازار سرمایه گفت: صنعت پالایشی یکی از پر ابهام‌ترین صنایع بورسی است و صورت‌های مالی میاندوره‌ی آن‌ها با تاخیر‌های بیش از 6 ماه منتشر می‌شود.

YJC.news/

نقطه حمایتی اصلاح شاخص بورس کجاست؟

رشد شاخص بورس در معاملات امروز بازار

رشد شاخص بورس در معاملات امروز بازار

شاخص کل بازار بورس امروز (دوشنبه‌، 26 مهرماه) با 853 واحد افزایش در جایگاه یک ‌میلیون و 436 هزار واحدی قرار گرفت.

Bartarinha.ir/

بورس 755 واحد افت کرد

عرضه انواع فرآورده هیدروکربوری در بورس انرژی

مهم‌ترین سیگنال‌ها برای بورس امروز

رمزگشایی از اظهارات جدید دولت / ارزانی ضربتی قیمت دلار در راه است؟

رمزگشایی از اظهارات جدید دولت / ارزانی ضربتی قیمت دلار در راه است؟

قیمت دلار از زمان روی کار آمدن دولت ريیسی تاکنون نوسان قابل توجهی داشته. اما حالا به نظر می‌رسد دولت می‌خواهد به هر طریقی قیمت دلار را پایین نگه دارد. از کنترل دستوری تا تزریق ارز به بازار. اما آیا ار...

TejaratNews.com/
اهرم افت معاملات پلیمرهای بورس کالا

اهرم افت معاملات پلیمرهای بورس کالا

صعود قیمت‌های پایه محصولات پلیمری و شیمیایی بورس کالا در چهارمین هفته مهرماه به گونه‌‌‌ای رقم خورد که اثر رشد قیمت‌های جهانی، به‌عنوان یکی از متغیرهای اصلی در...

EghtesadOnline.com/
«کلینکر» بورس کالایی شد

«کلینکر» بورس کالایی شد

بازار فرعی بورس کالای ایران امروز دوشنبه 26 مهر ماه برای نخستین بار میزبان عرضه 2 هزار تن کلینکر تیپ دو شرکت سیمان ارومیه به عنوان ماده اولیه تولید سیمان است.

Sena.ir/
عوامل گزارش پیش‌بینی قیمت دلار معرفی شد!

عوامل گزارش پیش‌بینی قیمت دلار معرفی شد!

روزنامه کیهان در سرمقاله امروز خود مدعی شد که گزارش پیش‌بینی قیمت دلار توسط برخی از اعضای دولت حسن روحانی درز داده شده است!

Bartarinha.ir/
فعالان بازار ارز چشم انتطار مذاکرات / آخرین قیمت دلار پیش از امروز 26 مهر

فعالان بازار ارز چشم انتطار مذاکرات / آخرین قیمت دلار پیش از امروز...

رفتار احتیاطی بازیگران ارزی به‌طور مشخص در روند بازار روز یکشنبه مشهود بود. دلار در این روز در بیشترین حالت، 27 هزار و 250 تومان قیمت خورد و در نهایت حدود ساعت 3 بعدازظهر با قیمت 27 هزار و 220 تومان ب...

TejaratNews.com/
بورس با مدیران جدید اعتماد مردم را جلب خواهد کرد؟

بورس با مدیران جدید اعتماد مردم را جلب خواهد کرد؟

با مشخص شدن اعضای هیات مدیره و ريیس جدید سازمان بورس، بازار سرمایه وارد دوره جدیدی از دوران سیاستگذاری خود خواهد شد.

YJC.news/
کاهش قیمت‌ها در بازار طلا و سکه / قیمت دلار و یورو امروز 1400/7/25

کاهش قیمت‌ها در بازار طلا و سکه / قیمت دلار و یورو امروز 1400/7/25

قیمت طلا و سکه امروز بر خلاف ثبات بهای طلای جهانی و با پیروی از افت نرخ ارز، کاهش یافت که بر این اساس قیمت سکه طرح جدید به 11 میلیون و 672 هزار تومان رسید.

TejaratNews.com/
خبر مهم برای سهامداران لاستیکی / مجوز افزایش قیمت تایر صادر شد خرید سیمان از بورس کالا آسان شده است/ اصلاح بازار پس از 88 سال علت اصلی ریزش بازار چه بود؟ " برکت " در مجمع به سرمایه 27 درصدی رسید دورهمی سهامداران " قنقش " در هفته آینده آغاز پرداخت سود " کگهر " از فردا " قتربت " از بهار سال آینده سود می دهد خبر جدید برای متقاضیان دریافت وام 450 میلیون تومانی ثبت نام متقاضیان مسکن در سامانه ثمن هزینه فرصت و نقش آن در تصمیمات سرمایه‌گذاری این خبر امروز دلار را ارزان کرد برنامه دولت برای تکمیل کریدورهای ترانزیتی در بخش ریلی ماجرای ورشکستگی دولت چیست؟ وضعیت سبد سهام عدالت در 26 مهر ماه وزیر صمت با واردات خودرو موافقت کرد / از سال 1401 خودرو وارد می‌شود خرید سهام بهتر است یا بیمه عمر؟ وزیر راه: قرار نبود سالی یک میلیون مسکن بسازیم! موافقت وزیر صمت با واردات خودرو از سال آینده رشد 854 واحدی شاخص بورس تهران/ ارزش معاملات دو بازار 53 هزار میلیارد تومان شد خضریان: برگ سبز خودرو حکم سند رسمی دارد رشد شاخص بورس در معاملات امروز بازار افت گروه‌های کوچک بازار/ بانکی‌ها قرمزپوش شدند رشد شاخص بورس در معاملات امروز بازار رشد شاخص بورس در معاملات امروز بازار پراید در آستانه مذاکرات چقدر شده است؟ الزام تولیدکنندگان فولاد به عرضه محصولات در بورس کالا شاخص کل بورس در دقایق پایانی بازار سبز شد سرمایه شرکت‌های کارگزاری در سال 1399 مسیر صعودی پیمودند درآمد 3 هزار میلیارد تومانی یک کارگزاری از بورس، فقط در 6 ماه گام بلند بانک ایران زمین در خدمات دهی نوین دیدار معاونت فناوری اطلاعات بانک ایران زمین با سازمان حمل و نقل شهرداری رشت افتتاح دو مدرسه در راستای مسيولیت اجتماعی بانک ایران زمین روز پرنوسان بورس | افزایش 853 واحدی شاخص کل دست به دست شدن بیش از 7 میلیارد سهام در بورس تهران رشد اندک شاخص در پایان بازار ایران و ونزويلا سند 20ساله امضا می‌کنند آمارهای وحشتناک از زیان مردم / ضرر 60 درصدی در بورس! سازمان بورس به کمک طرح‌های صنعتی نیمه تمام بزرگ بوشهر می‌‎آید رمزگشایی از اظهارات جدید دولت / ارزانی ضربتی قیمت دلار در راه است؟ ثبت سند خودرو ضروری نیست تشدید رکود قیمتی در بازار خودرو فضا برای رقابت در بازار خودرو فراهم‌ می‌شود خوراک لوبیا به غذایی نسبتا گران تبدیل شد تورم عربستان با وجود افزایش، به 0.6درصد رسید اثرگذاری قیمت دلار در بازار طلا / کاهش قیمت طلا و سکه امروز 26 مهر چرا پالایشی‌ها‌ با افزایش قیمت نفت رشد نمی‌کنند؟ واکنش یک نماینده مجلس به رای پرونده سیف رشد 78درصدی درآمد عملیاتی نماد چکاوه در دوره 6ماهه1400 ترویج فرهنگ سهامداری و ارتقاء آموزش مردم درباره بازار سرمایه اجاره 100میلیونی خودرو برای دور دور در تهران