ضرورت توجه به نقش برجسته ایدرو در اصلاح حکمرانی صنعتی کشور

ضرورت توجه به نقش برجسته ایدرو در اصلاح حکمرانی صنعتی کشور

ایلنا: معاون حقوقی و امور مجلس وزارت صمت با بیان اینکه خلاصه و عصاره برنامه‌های تحولی وزارت صمت در دولت سیزدهم عبارت است از اصلاح ساختار حکمرانی بخش‌های صنعتی، معدنی...

به گزارش ایلنا، محمد جواد حاجی حسینی در آیین گرامیداشت پنجاه و پنجمین سالگرد تاسیس ایدرو با تبریک عید سعید غدیر خم، اظهار داشت: نظریه حکمرانی خوب که با ویژگی هایی مانند مشارکت، شفافیت، پاسخگویی، اثربخشی و کارآیی و حاکمیت قانون تعریف می شود، الگویی برای توسعه پایدار با ساز و کار تعامل عملی دولت و بخش خصوصی است .

وی افزود: این الگو به دنبال نقش حداقلی دولت و توانمند سازی بخش خصوصی می باشد و معتقد است دولت باید نقش هماهنگ کننده و تنظیم گر خود را تقویت نموده و به جای تصدیگری به تنظیم و تسهیل روابط بپردازد.

معاون حقوقی و امور مجلس وزیر صمت با اشاره به بخش هایی از بیانیه گام دوم انقلاب با محوریت اصلاح ساختار حکمرانی برای دستیابی به توسعه پایدار، خاطرنشان کرد:  تقویت اقتصاد مستقل کشور مبتنی بر تولید انبوه و باکیفیت و توزیع عادلانه و مصرف به اندازه و مناسبات مدیریتی خردمندانه در بیانیه گام دوم مورد تاکید رهبری معظم انقلاب قرار گرفته و به نوعی اصلاح ساختار حکمرانی بخش های اقتصادی را با تکیه بر محورهایی نظیر استفاده از فرصتها و ظرفیتهای عظیم طبیعی و انسانی موجود در کشور، کم اثر و حتی بی اثر کردن تحریمها از طریق اصلاح و مرتفع نمودن مشکلات درونی، اجرای کامل سیاستهای اقتصاد مقاومتی،  توجه به ظرفیت داخل، درون زایی اقتصاد کشور، مولد شدن دانش بنیان ها، عدم تصدیگری دولت،  تقویت نقش مردم و مردمی کردن اقتصاد و  اهتمام ویژه در به کارگیری تیم جوان، دانا، مومن و مسلط بر دانسته های اقتصادی مورد توجه قرار داده است.

حاجی حسینی ادامه داد: بسیاری از گزاره های مورد تاکید بیانیه گام دوم در حوزه اصلاح حکمرانی اقتصادی با تقویت و برجسته کردن نقش کلیدی ایدرو و شناخت و بهره گیری از ظرفیت های کم نظیر آن می تواند اتفاق بیفتد و مسیر حصول اهداف و اصلاح ساختار حکمرانی صنعتی را هموارتر نماید.

وی  خلاصه و عصاره برنامه های تحولی وزارت صمت در دولت سیزدهم را  اصلاح ساختار حکمرانی بخش های صنعتی، معدنی و تجاری دانست و افزود: بر مبنای نظریه حکمرانی خوب که نقش اولویت گذاری، تنظیم گری، تسهیل گری و نظارت را برای حرکت در مسیر حکمرانی خوب در نظر می گیرد و با کاهش تصدی گری دولت، توانمند سازی بخش خصوصی را پیشنهاد می دهد، ایدرو نقش سازنده و فعالی را پیدا می کند.

معاون حقوقی و امور مجلس وزارت صمت پیشینه قدرتمند و تصویر مثبت و نیرومند ایدرو در جریان تولید صنعتی کشور را بهترین همراه برای اصلاح ساختار حکمرانی صنعتی کشور عنوان کرد و گفت: روند اصلاح حکمرانی که همراه با اجرای برنامه های تحولی میان مدت و بلند مدت وزارت صمت و همچنین تدوین و تنظیم اسناد آمایش سرزمین همراه شده، فعالیت های تولید و تجارت کشور را همگرا و هم افزا می نماید و سند راهبردی ایدرو نیز که برنامه 5 سال آینده این سازمان توسعه ای را شامل می شود، مبتنی بر برنامه های تحولی وزارت صنعت، معدن و تجارت تنظیم و تدوین شده است.

حاجی حسینی در پایان با قدردانی از تلاش های همکاران و مدیران و کارکنان سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران، یکی از بهترین پروژه ها و برنامه های تحولی وزیر صمت در هنگامه رای اعتماد را پروژه گسترش و تقویت زیست بوم نوآوری و فناوری ارزیابی و تصریح کرد:  در محدوده این پروژه بازیگران زیست بوم نوآوری شامل شرکتهای نوآور و دانش بنیان، سازمان های حاکمیتی مرتبط و شرکتهای بزرگ ملی در بخش های صنعتی، معدنی و تجاری فعال هستند و ایدرو می تواند بیشترین سهم را در تحقق و تکمیل این پروژه تحولی ایفا نماید.

گفتنی است امروز همزمان با 26 تیرماه پنجاه و پنجمین سالگرد  تاسیس سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران از ویرایش نخست سند راهبردی ایدرو 1406 رونمایی شد. براساس  سند راهبردی جدید، چشم انداز ایدرو  توسعه  صنعتی  و گسترش پلت فرم  های نوسازی و نوآوری صنعتی در افق 1406 خواهد بود. توانمند سازی و نوسازی صنایع، توسعه  پلت فرم  های نوآورانه،  توسعه هدفمند سرمایه گذاری و توسعه مدیریت و ارتقای شایستگی‌ها چهار راهبرد کلان ایدرو  براساس سند جدید  تعریف شده اند .

قیمت نفت برنت به 95 دلار رسید کدام اینترنت طرفدار بیشتری دارد؟ خاندوزی: تلاش دولت بر این است که کارها معطل نماند یک بام و دو هوای دولت در تنظیم بازار کالاهای اساسی/ جریمه عجیب و سنگین برای تولید کنندگان رب دردسرهای بی پایان قیر تهاتری/ اصلاح قانون به سود فساد قیر رایگان؟ وزش باد شدید، رگبار و رعد و برق در شمال کشور 75درصد مصرف کنندگان آمریکایی در پرداخت صورت حساب مشکل دارند قیمت اوراق مسکن برای مجردها و متاهل‌ها فارس من| مطالبه مردمی برای عرضه چادر و روسری با قیمت مناسب پروژه‌های آبی عراق؛ از تغییر مسیر دجله تا سدسازی روی اروند/ چالش جدید آبی برای ایران تعریف شد؟ ترفند مشاورین مسکن برای گران کردن املاک کدام بانک‌ها بیشتر وام دادند؟ هزینه وام مسکن باز هم کاهش یافت ترفند برخی از مشاورین املاک برای گران کردن املاک ایران چه جایگاهی در بین ابرتولیدکنندگان گاز در دنیا... توضیح رییس اسبق کانون صرافان درباره تغییرات قیمت دلار/... قیمت جدید برنج اعلام شد تلاش دولت بر این است که کارها معطل نماند وداع با یارانه نقدی؟ خاندوزی: افق روشنی در انتظار اقتصاد کشور است قیمت جدید برنج اعلام شد/ گزارش رسمی دولت از افزایش... سخنان جدید رییس کانون بازنشستگی درباره حقوق بازنشستگان/... قیمت این نوع پنیر به بیش از 100 هزار تومان رسید+ لیست قیمت خبرگزاری دولت خیال مردم را بابت ارزانی راحت کرد! بحران پیش رو مانند بحران بزرگ مالی است قیمت این خودرو در تهران از 11میلیارد فراتر رفت نخستین واحد نیروگاهی احداثی توسط صنایع وارد مدار شد فاکتور الکترونیکی یک گام دیگر به اجرا نزدیک تر شد دستورالعمل‌های بهداشتی ذبح دام در مراسم تاسوعا و عاشورا اعلام شد تراکنش‌های بانکی تیر ماه 686 هزار میلیارد تومان شد افتتاح حساب به صورت گروهی در بانک‌ها ممنوع شد صفر تا صد پیکان از اولین تا آخرین تولید / آنچه درباره خودرو مجبوب نمی دانید قیمت جدول خانه در چیتگر قیمت این خودرو آلمانی در بازار تهران از 11 میلیارد... قیمت آپارتمان در چیتگر ؟ + جدول قیمت نقل قول‌ها از افزایش 38 درصدی حقوق بازنشستگان حکایت دارند اما این اخبار به معنی افزایش حقوق ماه مردا... اقتصاد در رکود است؛ منتظر آمار نباشید اقتصاد در رکود است؛ منتظر آمار نباشید / کافی است نگاهی به جست‌وجوهای گوگل بیاندازید اولین چاه نفت خاورمیانه در ایران / «چاه شماره یک» ، اکنون موزه شده + عکس ها در یارانه‌ پنهان کالاها اقشار مرفه بیشترین بهره را می‌بردند اما با واقعی شدن قیمت ها یارانه هم به اق... تلاش‌های ستودنی ایران خودرو در عبور از روزهای سخت میزان خسارت هنگفت سیل به کشور اظهارنظر نماینده تبریز، کاربران را شاکی کرد نقش سامانه مودیان در شفافیت اقتصادی و کارآمدی بیشتر نظام مالیاتی/ مشخصات پایانه‌های فروشگاهی نهایی ش... گرانی، سفره مردم را جارو کرد بنگلادش قیمت نفت و بنزین را برای مردم بیش از 50 درصد افزایش داد تور شناسایی قاچاقی ها و تقلبی ها پهن تر شد / ممنوعیت عرضه کالای بدون شناسه در 5 گروه کالایی ، به ویژ... دلیل عدم اجرای قانون تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار چیست؟ گرانی ، سفره مردم را جارو کرد / مقایسه قیمت کالاهای پرمصرف در سال 1391 با 1401 ادعای عجیب دولت / نقدینگی در دولت ريیسی کاهش یافت؟