دو هفته برزخی پیش روی بازار ارز/ کدام سیگنال‌ها بر نرخ دلار موثر است؟

دو هفته برزخی پیش روی بازار ارز/ کدام سیگنال‌ها بر نرخ دلار موثر است؟

دلار آمریکا که دو هفته‌ای است تحت تاثیر تعطیلی‌های کرونایی روند کاهشی پیش گرفته، با سیگنال دریافتی پایان هفته جاری با شدت بیشتری رو به کاهش رفت. حالا هم برخی کارشناسان دو هفته نسبتا آرام و به قول خودشان «برزخی» را برای بازار ارز پیش‌بینی می‌کنند.

به گزارش تجارت‌نیوز، انتهای هفته جاری بازار ارز سیگنال برجامی تازه‌ای دریافت کرده و همین هم موجب شده تا قیمت دلار با سرعت بیشتری در مسیر نزولی حرکت کند.

روز سه‌شنبه بازار، خبر احتمال ازسرگیری مذاکرات هسته‌ای را جدی گرفت و بخشی از فروشندگان به بازار وارد شدند. روز چهارشنبه نیز معافیت‌های تحریمی تازه آمریکا موجب شد که سمت و سوی انتظارات در بازار ارز تغییرات معنادارتری را تجربه کند.

وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد که به کره‌جنوبی و ژاپن 90 روز فرصت داده تا به‌طور قانونی و فارغ از شرایط تحریمی، بازپرداخت خود را با ایران نهایی کنند. این منابع در صورت وصول باید در اختیار بانک مرکزی قرار گیرد؛ زیرا پیش‌تر دولت منابع ریالی دلارهای مسدودی را دریافت کرده بود.

بانک‌مرکزی هم با جمع‌آوری منابع ریالی از طریق تخصیص ارز به واردکنندگان، می‌تواند شرایط کاهش پایه پولی را فراهم آورد و قدری در تورم اثرگذار باشد.

هرچند این که کمی پیش کره جنوبی حتی در ازای آزادسازی کشتی‌اش هم حاضر نشد در مقابل پول‌های بلوکه ایران کالای اساسی به ما بدهد و این قدری فعالان را به کره بد بین کرده بود، ماه گذشته بانک‌مرکزی موفق شد با استفاده از اموال مسدود در کره‌جنوبی حق عضویت ایران 16 میلیون دلاری در سازمان ملل متحد را پرداخت کند.

این خبر در آن زمان نوید می‌داد که با تلاش‌های انجام‌شده برای آزادسازی این منابع بانک‌مرکزی دسترسی اولیه‌ای به اموال مسدود ایران در کره‌جنوبی پیدا کرده است. در کنار این، از اظهارات نخست وزیر کره جنوبی هم بر می‌آید که سيول سعی دارد در دوره جدید مذاکرات برجامی، روابط خود را با تهران گسترش دهد.

درباره ژاپن نیز یک رسانه ژاپنی اعلام کرده است وزیرخارجه این کشور که قرار است به زودی به ایران سفر کند، قصد دارد در جریان این سفر با دولت جدید ایران روابط ایجاد کند.

تاثیر کاهش معاملات در هرات و سلیمانیه

در مجموع این شرایط برخی را به آینده گشایش‌ها حداقل در ارتباط با این دو کشور خوشبین‌تر کرده. اما آیا واقعا این معافیت از سوی آمریکا آغاز فرایند بهبود وضعیت تجاری کشور است؟ فعالان بازار ارز چقدر به این اتفاق خوشبین هستند؟

سهراب اشرفی، کارشناس بازار طلا و ارز، اعتقاد دارد که این موضوع ارتباطی با مذاکرات وین نداشته و نویدی در این راستا نمی‌دهد ولی چون بازار خیلی به مساله تحریم‌ها حساس است بلافاصله به آن واکنش نشان داده است.

او می‌گوید: در حال حاضر بازار نیمه تعطیل است و همه چشم به مذاکرات وین دوخته‌اند. بنابراین این که از اینجا به بعد چه اتفاقی رخ دهد فقط ناشی از مسیر مذاکرات وین است.

همچنین به گفته او در روزهای گذشته، معاملات بازارهای هرات و سلیمانیه هم کمتر شده و این در بازار ما اثرگذار بوده و نرخ‌های را کمی کاهشی کرده. اشرفی توضیح می‌دهد: در هرات بازار تحت تاثیر حضور طالبان است و حجم معاملات کم شده. درباره سلیمانیه هم همیشه قیمت‌های بازار سلیمانیه از ایران بالاتر است ولی اکنون فاصله چندانی بین این دو نرخ نیست، تا مهرماه هم بعید است این فاصله چشمگیر شود چون همچنان حجم معاملات زیاد نیست و در نیمه دوم سال این بازار فعال‌تر می‌شود.

دو هفته برزخی در بازار ارز

آنطور که این کارشناس و فعال بازار خبر می‌دهد اکنون در داخل کشور با توجه به تغییر دولت در 12 مرداد ماه، همه منتظر معرفی تیم اقتصادی دولت جدید هستند تا بررسی کنند که این افراد چه برنامه‌ها و خطر فکری دارند و بازار روی این مساله بسیار حساس است.

ضمنا از نگاه او با توجه به تلاش برای رفع تحریم‌ها جریان fatf هم بسیار اثرگذار است البته این موضوع نه در حال حاضر که بیشتر در مرداد ماه و همزمان با روی کار آمدن دولت جدید در بازار ارز نمایان می‌شود.

بنابراین اشرفی اظهار می‌کند که احتمالا دو هفته آینده را در عالم برزخی بازار باشیم تا دولت تغییر کند. به باور او چون تعطیلی‌ها همچنان ادامه دارد و حجم معاملات کاهش یافته احتمالا جلوی نوسانات شدید افزایشی در بازار گرفته شود. با این حال بر این هم تاکید دارد که تعیین‌کننده‌ترین عامل در هفته‌های برزخی بازار ارز پالس‌های مذاکرات وین است.

مطالعه بیشتر: معافیت تازه ایران دلار را ارزان می‌کند؟
قیمت لحظه‌ای دلار و یورو در بازار + قیمت انواع سکه | رشد نسبی دلار در بازار آزاد

قیمت لحظه‌ای دلار و یورو در بازار + قیمت انواع سکه | رشد نسبی دلار...

تحلیلگران فنی باور دارند، اگر دلار به زیر مرز حساس 24 هزار و 500 تومانی برود، فعالیت فروشندگان جدید در بازار ارز شدت خواهد گرفت و امکان افت تا محدوده 23 هزار و 800 تومانی وجود خواهد داشت.

NabzeBourse.ir/
مسیر قیمت دلار بعد از انتخابات 1400/ پیش‌بینی 5 کارشناس از آینده بازار ارز

مسیر قیمت دلار بعد از انتخابات 1400/ پیش‌بینی 5 کارشناس از آینده ب...

رای‌گیری برای انتخابات 1400 به ساعات پایانی رسیده است اما بازار ارز فردا چگونه به رییس‌جمور کابینه سیزدهم واکنش نشان می‌دهد؟

TejaratNews.com/
آخرین قیمت دلار تا پیش از امروز 15 خرداد / پیش‌بینی‌ها از بازار دلار چگونه است؟

آخرین قیمت دلار تا پیش از امروز 15 خرداد / پیش‌بینی‌ها از بازار دل...

قیمت دلار در بازار در آخرین روز معاملاتی هفته، با صفر درصد تغییر، 23,433 تومان اعلام شده است. پیش‌بینی‌ها در بازار دلار چیست؟

TejaratNews.com/
امروز سکه چقدر شد؟ / قیمت دلار و یورو امروز 1400/3/27

امروز سکه چقدر شد؟ / قیمت دلار و یورو امروز 1400/3/27

قیمت سکه در بازار داخلی با وجود کاهش قیمت طلای جهانی در دقایقی افزایشی شد، این موضوع می‌تواند تحت تاثیر رشد قیمت دلار اتفاق افتاده باشد. نوسانات قیمت سکه به گونه‌ای بود که از مرز 10 میلیون و 800 هزار ...

TejaratNews.com/
ریزش قیمت دلار در بازار سرعت گرفت/ جدیدترین قیمت ارز در بازار امروز 12 اردیبهشت 1400/ سکه ارزان تر شد

ریزش قیمت دلار در بازار سرعت گرفت/ جدیدترین قیمت ارز در بازار امرو...

نرخ خرید و فروش دلار و سایر ارزها در بازار امروز با سرعت بیشتری همراه شده است. این در حالی است که سیگنال های برجامی و غیراقتصادی، از مهم ترین عوامل تاثیرگذار بر روند کنونی بازار است.

NabzeBourse.ir/
4 عاملی که قیمت این هفته دلار را تعیین می‌کند، کدامند؟

4 عاملی که قیمت این هفته دلار را تعیین می‌کند، کدامند؟

کامبیز افسری، کارشناس و فعال بازار ارز چهار عامل تعیین‌کننده نرخ ارز در هفته آینده را این‌طور پیش‌بینی می‌کند؛ اتفاقات سیاسی داخلی، نگاه معامله‌گران به جریان مذاکرات وین، کاندیداتوری ريیس کل بانک مرکز...

TejaratNews.com/
قیمت دلار و یورو اعلام شد/ نرخ ارز صرافی ملی امروز 1400/2/17

قیمت دلار و یورو اعلام شد/ نرخ ارز صرافی ملی امروز 1400/2/17

امروز جمعه، هفدهم اردیبهشت نرخ ارز در صرافی‌ ملی اعلام شد و بر این اساس قیمت دلار نسبت به آخرین نرخ دیروز تغییری نکرد و بهای دلار در رقم 20643 تومان ثابت ماند.

TejaratNews.com/

قیمت دلار و یورو اعلام شد/ نرخ ارز صرافی ملی امروز 1400/3/27

کدام کالاها هنوز دلار 4200 تومانی می‌گیرند؟

کدام کالاها هنوز دلار 4200 تومانی می‌گیرند؟

در حال حاضر فقط 5 کالای اساسی شامل 4نهاده دامی (کنجاله سویا، ذرت، جو، دانه سویا) و روغن خام است که برای واردات ارز 4200تومانی می‌گیرند.

TejaratNews.com/
تاثیر مذاکرات جدید بر نرخ ارز / نرخ ایده‌آل دلار چقدر است؟

تاثیر مذاکرات جدید بر نرخ ارز / نرخ ایده‌آل دلار چقدر است؟

به اعتقاد مهدی سوری حتی اگر برجام بتواند تاثیر چشم‌گیری هم داشته باشد و نرخ ارز را دچار ریزش شدید کند، این ریزش اکنون به نفع اقتصاد نیست. او می‌گوید: نرخ ایده‌آل دلار اکنون 20 تا 22 هزار تومان است؛ بی...

TejaratNews.com/
پیش‌بینی بازارها در دولت ابراهیم ريیسی / 6 سیگنال مهم برای دلار و بورس

پیش‌بینی بازارها در دولت ابراهیم ريیسی / 6 سیگنال مهم برای دلار و ...

3 کلیدواژه درباره دلار و 3 کلیدواژه درباره بورس در لابه‌لای اظهارات ابراهیم ريیسی بیشتر بود. با این عبارات شاید به نوعی بتوان پیش‌بینی‌ای از روند آینده بازارها داشت. امشب ساعت 20 قرار است در لایو تجار...

TejaratNews.com/
دلار ریخت

دلار ریخت

ارزش دلار مقابل بیشتر ارزهای مهم کاهش یافت.

TejaratNews.com/
مقصر جدید گرانی ارز / چه چیزی مردم را به صف خرید دلار کشاند؟

مقصر جدید گرانی ارز / چه چیزی مردم را به صف خرید دلار کشاند؟

یکی از مهم‌ترین رویدادهای بازار ارز در هفته جاری بازگشت دوباره صف مقابل صرافی‌ها بود. اتفاقی که مثل همیشه اختلاف قیمت در بازار آزاد و صرافی‌های مجاز علت آن بود. اما چه چیزی مردم را به صف دلار می‌کشاند...

TejaratNews.com/
خطر رها شدن فنر فشرده نرخ ارز!/ دلار کمتر از 20 هزار تومان در خرداد ممکن است؟

خطر رها شدن فنر فشرده نرخ ارز!/ دلار کمتر از 20 هزار تومان در خردا...

محمدرضا اخوان، کارشناس اقتصادی درباره وضعیت فعلی سیاستگذاری در بازار ارز عنوان می‌کند: اگر با سرکوب بخواهیم دلار را پایین نگه داریم تا به هدف تورمی دست یابیم یا با ارزپاشی بخواهیم فعلا فضای اجتماعی یا...

TejaratNews.com/
قیمت‌های امروز در بازار طلا و سکه / قیمت دلار و یورو امروز 99/12/25

قیمت‌های امروز در بازار طلا و سکه / قیمت دلار و یورو امروز 99/12/2...

قیمت طلا و سکه امروز، بر خلاف ثبات بهای طلای جهانی و ثبات افت نرخ ارز، افزایش یافت که بر این اساس قیمت سکه تمام طرح جدید به ده میلیون و 760 هزار تومان رسید.

TejaratNews.com/
هشدار کلاهبرداری به اسم ایران خودرو مجمع "وملل" برگزار نشد پیشتازی سهام شرکت های کوچک در نخستین ماه تابستان باز پس‌گیری قله 2500 دلار برای آلومینیوم قیمت پایه وکیوم باتوم در نیمه اول مرداد اعلام شد قیمت پایه فرآورده‌های نفتی ویژه داخلی در نیمه اول مردادماه سال جاری نرخ گذاری دستوری، بالاترین ریسک تهدیدکننده معاملات بازار است مهم‌ترین سیگنال‌های کدال امروز 3 مرداد / سود نقدی 45 تومانی بورس به سهامدارانش ارز دولتی 33 قلم دارو حذف شد "فتوسا" تصمیمات مجمع را به ثبت رساند تصمیمات مجمع عمومی "قاسم" ثبت شد "سفار" تصمیمات مجمع عمومی عادی را ثبت کرد صورت سود و زیان میاندوره ای "کاذر" منتشر شد انتشار صورت مالی 3 ماهه حسابرسی نشده "ساوه" ثبت تصمیمات مجمع "زنگان" "دحاوی" هم صورت مالی میاندوره‌ای منتشر کرد "قرن" صورت مالی 3 ماهه حسابرسی نشده منتشر کرد از سلطان شکر و سکه به سلطان سیمان رسیدیم؟ رونمایی کمپانی «کیا» از مدل پیشرفته اسپورتیج مرغ 100هزار تومانی؛ از شایعه تا واقعیت ورود و خروج نقدینگی زیر تابلوی بورس، سبز شد پیش‌بینی قیمت طلا امروز 3 مرداد + آخرین قیمت طلا و سکه روزهای خوب ارزهای دیجیتالی در راهند؟ سهم خوزستان از اقتصاد ایران پیش‌بینی قیمت دلار امروز 3 مرداد + آخرین قیمت سیگنال‌های مثبت به بازار سهام / بورس به کدام جهت حرکت می‌کند؟ از سلطان شکر و سکه به سلطان سیمان رسیدیم!؟ ريیس بنیاد مسکن بر اثر کرونا درگذشت ريیس بنیاد مسکن بر اثر ابتلا به کرونا درگذشت قیمت‌گذاری دستوری ، عامل نابودی صنعت برق آب خوزستان به کویت صادر می‌شود؟ مصوبه نرخ 6400 تومان برای شیرخام اجرایی شد؟ مناطق ارزان کرج برای اجاره‌نشینی کدامند؟ / اندیشه ارزان‌تر است یا گوهردشت؟ امروز هر کیسه سیمان چند قیمت خورد؟ پیش‌بینی تورم افسارگسیخته در دولت ريیسی قیمت سکه طرح قدیم به 10400000 تومان رسید / قیمت دلار و یورو امروز 1400/5/2 چگونه مالیات عایدی مسکن محاسبه می‌شود؟ احتمال گرانی نرخ شیرخام در روزهای آینده قیمت لحظه‌ای دلار و یورو در بازار + قیمت انواع سکه | رشد نسبی دلار در بازار آزاد پیش‌بینی قیمت طلا فردا سوم مرداد بیسکوییت و شکلات هم گران شد آغاز اخذ مالیات از خانه‌های خالی پیش‌بینی بورس بعد از تعطیلات / فشار فروش در بازار بعد از تعطیلات موقتی است ظرفیت «دیوار» برای کسب و کار‌های کوچک بازگشت عقلانیت به معاملات در بازار سرمایه رمز ارزی که به ماه پرتاب شد توانمندی فولاد مبارکه برای صادرات اسلب گاز ترش/ بی‌اثر بودن تحریم‌ها نتیجه خودکفایی کشور است تنور داغ معاملات بورس در نخستین ماه تابستان حرکت به سمت نوآوری‌هایی فراتر از دیفای در شبکه اتریوم معرفی گوشی جدید شیايومی پوکو F3 GT + قیمت

در حال بارگیری...