دستگاه‌های اجرایی خانه‌های سازمانی خود را به وزارت اقتصاد معرفی کنند

دستگاه‌های اجرایی خانه‌های سازمانی خود را به وزارت اقتصاد معرفی کنند

وزیر امور اقتصادی و دارایی از کمیسیون اصل 90 قانون اساسی مجلس شورای اسلامی خواست، با استفاده از ابزار های قانونی در اختیار خود، دستگاه‌های اجرایی را وادار نماید تا اطلاعات خانه‌های سازمانی خود را به این وزارتخانه اظهار نمایند.

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از شبکه اخبار اقتصادی و دارایی ایران (شادا)، سید احسان خاندوزی که در جلسه "بررسی نحوه اجرای ماده(8) قانون ساماندهی و حمایت از تولید و عرضه مسکن"، در محل کمیسیون اصل 90 قانون اساسی مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه وزارت اقتصاد به رغم صراحت این قانون، ابزار قانونی لازم برای الزام همکاری دستگاه‌های دولتی در اظهار فهرست و جزيیات خانه‌های سازمانی خود، در اختیار ندارد، اجرای موفق آن را در گرو همکاری و هماهنگی همه دستگاه ها، به ویژه وزارت راه و شهرسازی و سازمان ملی زمین و مسکن خواند.

وزیر اقتصاد ضمن ارايه گزارشی از عملکرد این وزارتخانه در شناسایی خانه های سازمانی متعلق به دستگاه ها، با اشاره به راه اندازی سامانه جامع اموال ‌دستگاه‌های اجرایی (سادا) و اختصاص بخشی تحت عنوان "ساختمان های با کاربری خانه های سازمانی" به همین منظور در این سامانه، گفت: ما همچنین اقدام به راه اندازی سامانه سوت زنی در سایت بازرسی وزارت اقتصاد به نشانی bazrasi.mefa.ir کرده و قابلیتی را برای آحاد مردم، اعم از کارمندان دولت و افراد عادی حقوقی و حقیقی بوجود آورده‌ایم که بتوانند اطلاعات مربوط به املاک دولت (از جمله خانه های سازمانی) را اعلام کنند و یکهزارم قیمت آن را پاداش بگیرند.

وی با یادآوری اینکه اجرای ماده (8) قانون ساماندهی و حمایت از تولید و عرضه مسکن، عملا منوط به همکاری و خود اظهاری دستگاه های دولتی است، یکی از خلاء های اجرایی این قانون را این موضوع اعلام کرد که اگر دستگاهی، اطلاعات خود را اظهار نکرد، وزارت اقتصاد چکار می تواند انجام دهد؟

خاندوزی در همین راستا از ريیس کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی خواست، با استفاده از ابزار ها و قدرت قانونی این کمیسیون، از دستگاه های اجرایی بخواهد، اطلاعات مربوط به خانه های سازمانی اعلام نشده خود را در اختیار وزارت اقتصاد قرار دهند.

وی گفت: در صورت تکمیل اطلاعات مربوط به خانه های سازمانی مذکور، وزارت اقتصاد تیمی تمام وقت را جهت فروش خانه های سازمانی دستگاه های دولتی، مطابق قانون، اختصاص خواهد داد.

این گزارش حاکی است، پس از بحث و بررسی های به عمل آمده در این جلسه و پس از استماع گزارش وزارت راه و شهر سازی در اجرای ماده واحده مذکور، به پیشنهاد "حسن شجاعی علی آبادی" ريیس کمیسیون اصل 90 قانون اساسی مجلس شورای اسلامی مقرر شد، کارگروهی با هماهنگی و زیر نظر وزرای "امور اقتصادی و داریی" و "راه و شهر سازی" و با عضویت اعضای ناظر کمیسیون مذکور جهت نحوه هماهنگی و انجام اقدامات لازم برای شناسایی، فروش و بازگشت وجوه به دستگاه های مربوطه تشکیل شود.

وی همچنین قول داد از همه توان قانونی نظارتی این کمیسیون جهت الزام دستگاه های دولتی برای همکاری با این دو وزارتخانه استفاده نماید.

به موجب قانون ماده(8) قانون ساماندهی و حمایت از تولید و عرضه مسکن، کلیه وزارتخانه‌ها، موسسات دولتی و شرکت های دولتی، بانک ها، شرکت های بیمه و موسسات اعتباری و همچنین نیروهای مسلح (به اذن مقام معظم رهبری) موظفند، نسبت به فروش خانه‌های سازمانی در مالکیت خود از طریق مزایده عمومی اقدام و وجوه حاصله را در حسابی که با درخواست خزانه‌داری کل از سوی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران افتتاح می‌گردد، واریز نمایند تا معادل صد در صد آن در بودجه سنواتی منظور به‌منظور تبدیل وضعیت و افزایش بهره‌وری عرضه خانه‌های سازمانی و تامین مسکن منطبق بر الگوی مصرف مسکن کارکنان شاغل و بازنشسته، به مصرف برسد.

بنابر این قانون، چنانچه اطلاعات دستگاه های اجرایی مشمول، ظرف مهلت مقرر ارسال نگردد، وزارت امور اقتصادی و دارایی مکلف است با همکاری وزارت مسکن و شهرسازی و سایر دستگاههای ذی‌ربط، نسبت به استخراج اطلاعات مورد نیاز و وصول اسناد و مدارک اقدام و مبادرت به فروش خانه‌های سازمانی نماید.

انتهای پیام/

90 هزار میلیارد تومان سهام بابت رد دیون تامین اجتماعی واگذار می‌شود/ سهام ایران‌خودرو و سایپا بلوکی ... شفافیت بازار خودرو با عرضه در بورس کالا متقاضیان یارانه جدید عجله کنید چه کسانی در لیست دریافت سهام عدالت هستند؟ تصویب وام جدید خرید مسکن در شورای‌عالی مسکن پاک‌کننده شیشه در بازار چند؟ مصرف برق رکورد زد/ عبور مصرف برق از 49 هزار مگاوات زور آزادسازی واردات به افزایش قیمت خودرو نرسید/ آخرین... ترس شدید رمزارزها برای صعود 10 خبر تاثیرگذار بورس فردا 28 اردیبهشت 1401 |فردا پنجمین عرضه اولیه جدید بازار سرمایه واگذاری زمین و خانه اقساطی به این افراد | ثبت نام 30 هزار نفر راه اندازی 3 شهرک صنعتی تصویب شد هیچ مشکلی در فراوانی و ذخایر کالاهای اساسی در کشور وجود ندارد خبر خوب برای خریداران خودرو |ریزش قیمت خودرو در راه است؟ برای خرید 206 چقدر لازم است؟ جزيیات خرید خودرو از بورس کالا | اولین خودروها فردا به بورس می رسند پرونده ارزان فروشی بنزین به کجا رسید؟ آخرین اخبار مجامع 1401/02/27 سهم 1.5 درصدی صنایع پلیمری و پلاستیکی از تولید ناخالص داخلی برای رسیدن به تمدن اسلامی نیازمند ایران قوی هستیم/ 20 درصد درآمد باید از اقتصاد دانش بنیان باشد سهامداران پتروشیمی پارس بخوانند | امروز در پارس چه گذشت؟ جدیدترین جزيیات خرید خودرو در بورس نفت روسیه جایگزین نفت ایران در چین شد؟ شرایط واگذاری زمین و خانه اقساطی اعلام شد شاخص کل بورس رکورد زد خانوارهای دارای سه فرزند بخوانند | جزيیات واگذاری زمین و خانه اقساطی بررسی میزان وام خرید و ودیعه مسکن در جلسه ستاد تنظیم بازار نقشه راه تهاتر کالایی ایران و کوبا امضا شد تهران-هاوانا وارد همکاری های بندری و دریایی شدند قیمت مزدا از 1 میلیارد عبور کرد سه ماه با تلسکوپ بودجه می‌نویسند آخرش وزیر از ما پول می خواهد | با ما شوخی نکنید، ما بانک و بورس نیس... پیش بینی بورس فردا 28 اردیبهشت 1401| توجه دوباره به سهام شرکت‌های بزرگ و بنیادی خرید اتو مو چقدر خرج دارد؟ ادعای عجیب ترکیه درباره گرد و غبار در ایران | منشاء طوفان های گرد و غبار کجاست؟ تصویب وام جدید خرید مسکن در شورای‌ عالی مسکن متقاضیان یارانه عجله کنید جزییات جدید از مکانیزم فروش خودرو/ مالیات جدید در راه... اخبار مهم کدال 27 اردیبهشت 1401 | نمادهای شاخص ساز تحت تاثیر عوارض صادراتی امسال قطعی برنامه ریزی شده آب و برق نخواهیم داشت برگزاری نشست هماهنگی و سیاست‌گذاری مدیران روابط عمومی صنعت آب اولین دستاورد اتحاد استراتژیک ایران خودرو و سایپا به ثمر رسید بازماندگان دریافت یارانه برای ثبت‌نام به «درگاه ملی خدمات دولت» مراجعه کنند قدردانی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از حمایت بانک صادرات ایران در نمایشگاه کتاب 4.2میلیون تن موجودی کالای اساسی در بنادر و گمرک /33شناور در صف تخلیه کالای اساسی مشکلات بچه‌دارها با قیمت پوشک | جدول جدیدترین قیمت‌ها وام جدید خرید مسکن در شورای عالی مسکن تصویب شد جایزه مدیر فعال روابط عمومی به بیمه رازی تعلق گرفت منشا ورود گرد و غبار به ایران اعلام شد افزایش منابع و الزامات اجرایی سازمان تعزیرات برای برخورد با پدیده‌های گرانفروشی و احتکار شاخص کل بورس به کانال 1.6 میلیون واحدی وارد شد