قیمت کدام خوراکی 4 برابر شد؟

قیمت کدام خوراکی 4 برابر شد؟

طبق گزارش مرکز آمار ایران هویج فرنگی با رشد حدود چهار برابر در یکسال گذشته رکورد‌دار افزایش قیمت در میان خوراکی‌ بوده است.

به گزارش تجارت‌نیوز، مرکز آمار ایران در گزارشی اطلاعات مربوط به تورم کالاهای خوراکی در شهریور را منتشر کرد. در گزارش مربوط به شاخص قیمت‌ها که دو هفته قبل منتشر شد آمارها حاکی از آن بود که تورم ماهانه خوراکی‌ها با 4/ 0 درصد افزایش نسبت به مرداد ماه، به سطح پنج درصدی رسیده است.همچنین تورم نقطه به نقطه کالاهای خوراکی‎، آشامیدنی و دخانیات در شهریور رکورد جدیدی را به ثبت رساند و از 60 درصد عبور کرد.بر اساس آمارها تورم نقطه به نقطه کالاهای خوراکی در شهریور به 6/ 61 درصد رسید.از میان 53 قلم کالای بررسی شده در این گزارش، تنها شش کالا نسبت به مرداد ماه کاهشی بودند و در عوض 47 کالا رشد کردند.

در میان این کالاها، پرتقال، هندوانه، کدوسبز، هویج فرنگی و ماست پاستوریزه به ترتیب شاهد بالاترین رشد قیمتی بودند.از سوی دیگر روغن نباتی جامد، مرغ ماشینی، روغن مایع، هلو و موز به ترتیب بیشترین کاهش قیمت را تجربه کردند.

محصولات کشاورزی به دلیل تولید فصلی و ماهیت بخش کشاورزی در طول سال بیشترین نوسان قیمتی را تجربه می‌کنند که این موضوع در آمارهای اعلام شده منعکس شده است.از 53 قلم کالای بررسی شده در این گزارش، 25 قلم خوراکی تورم ماهانه بالاتر از تورم ماهانه خوراکی‌ها را ثبت کرده‌اند.همچنین در بخش تورم نقطه به نقطه، ‌از 53 قلم کالای بررسی شده در این گزارش، هشت قلم کالا رشدی بیشتر از صددرصد را تجربه کردند؛ به عبارتی دیگر قیمت 8 کالای خوراکی از سال گذشته تا به امروز بیش از دوبرابر رشد کرده‌اند.با نگاهی دیگر به این گزارش می‌توان دریافت که 42 قلم خوراکی تورمی بالاتر از تورم نقطه‌ای کل کشور یعنی 9/ 42 درصد را تجربه کرده‌اند.

رکوردداران رشد قیمت

آمارهای مربوط به تورم خوراکی‌ها نشان می‌دهد که بالاترین رشد قیمت ماهانه با جهش 5/ 40 درصدی متعلق به پرتقال است. پس از آن هندوانه با 1/ 27 درصد در جایگاه دوم قرار گرفته و کدوسبز با 2/ 23 درصد در رتبه بعدی است.ماست پاستوریزه، با 3/ 18 درصد و پنیر ایرانی با 4/ 15 درصد رشد قیمت بالاترین تورم ماهانه در میان کالاهای خوراکی مهم را به خود اختصاص داده‌اند.

از سوی دیگر سه کالای اساسی سبد خوراکی خانوار رکورددار سقوط ماهانه قیمت هستند. روغن نباتی جامد با افت 3 درصدی بیشترین کاهش قیمت در شهریور را به ثبت رساند.مرغ ماشینی و روغن مایع با افت‌های به ترتیب 4/ 2 و 9/ 1 درصدی رده‌های بعدی کمترین تورم ماهانه را به خود اختصاص دادند.

از سوی دیگر بررسی آمارهای تورم نقطه به نقطه کالاهای خوراکی نشان می‌دهد هویج فرنگی با رشد 2/ 294 درصدی قیمت در یکسال گذشته رکورد‌دار افزایش قیمت در میان خوراکی‌هاست؛ تلاطم قیمت هویج در ماه‌های اخیر برای مدتی در صدر اخبار قرار گرفت.

هندوانه با 8/ 144 درصد رشد قیمت، رتبه دوم تورم‌ نقطه به نقطه را به ثبت رساند و سومین رتبه با 1/ 132 درصد به گوجه فرنگی تعلق دارد.نخود به عنوان یکی از کالاهای اساسی موجود در سبد مصرفی خانوار با 1/ 112 درصد افزایش قیمت طی یکسال گذشته در جایگاه چهارم رشد نقطه به نقطه قرار گرفته است.

نکته قابل توجه این آمارها عدم کاهش قیمت کالاهای خوراکی در آمارهای شهریور طی یک سال اخیر است.مغز گردو در شهریور 1400 نسبت به مدت مشابه سال گذشته 5/ 17 درصد افزایش یافت. ماکارونی و شیر خشک به ترتیب با 9/ 25 و 5/ 29 درصد افزایش قیمت در رتبه‌های بعدی کمترین تورم نقطه به نقطه در پایان تابستان قرار دارند.

منبع: دنیای اقتصاد

مطالعه بیشتر: تخم مرغ رسما گران شد / ادامه کمبود ذرت در مرغداری‌ها!

 

 

اعلام اولین قیمت‌ اقلام خوراکی در سال 99 / گوجه‌فرنگی یک‌ماهه 35 درصد گران شد

اعلام اولین قیمت‌ اقلام خوراکی در سال 99 / گوجه‌فرنگی یک‌ماهه 35 د...

در فروردین ماه امسال، قیمت 21 قلم خوراکی با افزایش قیمت نسبت به ماه قبل همراه بوده است. بیشترین رشد قیمت مربوط به گوجه فرنگی بوده که نسبت به ماه قبل بیش از 35 درصد افزایش داشته است.

TejaratNews.com/
خبر ویژه مدیرعامل "فارس" برای سهامداران صادرات 39 هزار دلاری از ایران به عربستان کاهش نرخ 18 ارز رسمی/ نرخ 8 ارز بدون تغییر ماند زمانبندی عرضه‌های بورس کالا در هفته آینده اعلام شد مجوز استفاده از سامانه بومی پس از معاملات بورس را نداریم فرصت سرمایه‌گذاری فراهم شده است؟ / کدام گروه‌ها در سه ماهه آینده سودساز هستند؟ زمان‌بندی عرضه‌های بورس کالا در هفته آینده اعلام شد رو آوردن نیروگاه‌های برق به نفت، تقاضا را افزایش داد ثبات قیمت جهانی طلا در روز جاری نگاهی به عرضه های امروز بورس انرژی بیش از 16 هزار تن فرآورده هیدروکربوری در بورس انرژی معامله شد افزایش قیمت انرژی نتیجه عدم سرمایه گذاری برای تامین انرژی راه اندازی رمزارز ملی به صورت آزمایشی در آینده جزيیات نرخ رسمی 46 ارز/ قیمت 18 ارز کاهش یافت هیات مدیره جدید " سمازن " انتخاب شد شروع قرمز بورس در 26 مهر نقطه حمایتی اصلاح شاخص بورس کجاست؟ عرضه مس، فولاد و شمش طلا در تالار محصولات صنعتی و معدنی سامانه بومی پس از معاملات بورس داریم، اما مجوز استفاده نه مزایده فروش " تنوین " متقاضی نداشت شاخص همچنان قرمزپوش است «کلینکر» بورس کالایی شد روسیه سومین ماینر بزرگ بیت‌کوین در جهان " تماوند " از ثبت افزایش سرمایه گفت عوامل گزارش پیش‌بینی قیمت دلار معرفی شد! سنگین‌ترین صف‌های خرید و فروش سهام در 26 مهرماه لزوم ترویج فرهنگ سهام داری عامه مردم عرضه انواع فرآورده هیدروکربوری در بورس انرژی جزيیاتی از افزایش سرمایه چند شرکت بورسی / افزایش سرمایه 4000 درصدی یک نماد مسکن‌های جدید دولتی به بازار امسال نمی‌رسد! نقطه حمایتی اصلاح شاخص بورس کجاست؟ شاخص کل افت 3600 واحدی دارد بازداشت کارمندان متخلف یک موسسه قرض‌الحسنه بورس 755 واحد افت کرد خبری برای سهامداران دو بانک شهر و سرمایه صف تخم مرغ واقعیت دارد؟ / تخم مرغ را گران نخرید عرضه انواع فرآورده هیدروکربوری در بورس انرژی روابط تجاری ایران با عربستان کلید خورد آمار جدید از خودروهای ناقص ایران خودرو و سایپا درخواست محاکمه روسای سابق بانک مرکزی قیمت مسکن در منطقه شش تهران پیر‌های بازار خود را به خرفتی زدند! صورت مالی 9 ماهه حسابرسی نشده " وآتیه " منتشر شد تصمیمات مجمع " فملی " به ثبت رسید " حپترو " تصمیمات مجمع عمومی را ثبت کرد مجمع صندوق سرمایه گذاری اختصاصی بازارگردانی تاک دانا در اول آبان ماه وام ساخت طرح جهش مسکن چقدر است؟ دعوت از سهامداران صندوق سرمایه گذاری توسعه تعاون صبا به مجمع دورهمی صندوق سرمایه گذاری اختصاصی بازارگردانی سهم آشنا یکم در هفته آینده این هم از انتشار صورت مالی میاندوره ای " خراسان "