قیمت گذاری دستوری؛ بلای جان صنعت خودرو

قیمت گذاری دستوری؛ بلای جان صنعت خودرو

چند سالی است که بازار خودروی کشور، دچار مشکلات عدیده ای شده که بزرگترین آنها اختلاف قیمت معنادار بین قیمت فروش کارخانه و بازار آزاد است. قیمت کارخانه را دولت تعیین...

گویی که این دو عامل هیچ نقشی در قیمت فروش کارخانه ندارند و باعث شده اند گپ قیمتی معناداری به وجود آید که تنها عده ایی دلال و واسطه گر از این اختلاف سود بهره مند می شوند، اما هیچ منفعتی برای چرخه اقتصادی کشور ندارند. یعنی سودی که باید تولید کننده از آن منتفع شود تا در راستای تقویت کمی و کیفی تولیدات سرمایه گذاری کند را واسطه گر برده و مصرف کننده نیز باید قیمت بالایی پرداخت کند و محصول بی کیفیتی را تحویل بگیرد.

با نگاهی به روند سودآوری این شرکت‌ها می‌وان دریافت از زمانی که قیمت گذاری دستوری برای این دسته از محصولات اعمال شده این شرکت ها روی ریل زیان‌دهی بوده اند. اما نکته جالب‌تر آنکه هر زمان میزان تولید بالا رفته، زیان انباشته این شرکت ها نیز افزایش چشمگیری داشته است. همچنین قیمت‌گذاری دستوری باعث شده تولیدکننده پارامتر کیفیت را در نظر نداشته باشد که این هم به ضرر مصرف کننده و در نهایت به ضرر اقتصاد کشور است.

 

 

قیمت‌گذاری کماکان پابرجاست

دستور پنج شنبه شب ریاست جمهوری در مورد لغو افزایش قیمت خودرو، باعث شد نگاهی به صورت های مالی سه شرکت بزرگ خودروساز بورسی بیندازیم و قیمت هایی را که در گزارش فعالیت ماهانه آنها نوشته شده با قیمت بازار آزاد مقایسه کنیم.

 با نماد خودرو شروع میکنیم.  به عنوان مثال نرخ فروش هایما در یک ماهه منتهی به 30مهر هزاروچهارصد، 2,428,328,671 ریال نوشته شده است در حالی که در بازار آزاد پایین‌ترین مدل این خودرو با قیمت680 میلیون تومان به دست مصرف کننده می‌رسد.

 در گزارش مهرماه خساپا نرخ فروش آریو در شهریور را 755,000,000 ریال نوشته شده این در حالی است که در بازار آزاد همین خودرو در حدود 375 میلیون تومان به فروش می‌رسد.

خپارس در گزارش مهرماه نرخ فروش کوییک معمولی را 48,000,000ریال نوشته است ! البته این قیمت نسبت به آنچه امروزه در بازار می گذرد بسیار پایین‌تر است، از همین رو مطالبه ای که می توان از سازمان بورس داشت این است که به نرخ‌های گزارشات نظارت بیشتری داشته باشند. آیا حقیقتا خپارس یک دستگاه اتومبیل کوییک معمولی را به قیمت 4میلیون و هشتصد هزار تومان به فروش رسانده است؟ این رقم نیاز به شفاف‌سازی بیشتری دارد چرا که در بازار آزاد این خودرو به قیمت 175میلیون تومان به فروش می‌رسد!

به هر حال آنچه که به عنوان تحلیلگر از صورت‌های مالی که در کدال منتشر شده استنباط می‌شود این است که دلیل زیان‌ده بودن کارخانه‌های خودروسازی و همچنین کیفیت پایین محصولات، قیمت‌گذاری دستوری است. این قیمت‌گذاری باید توسط عرضه و تقاضا و بدون محدودیت تعیین شود تا هم محصول با کیفیت بیشتری به دست خریداران برسد و هم کارخانه‌های تولید کننده سوددهی بیشتری داشته باشند. متاسفانه با ادامه این رویه دو سناریو بیشتر نمیتوانیم متصور باشیم؛ یا اینکه این شرکت‌ها به دلیل زیان انباشته‌ای که روز به روز به آن افزوده می‌شود توان تولید پایین‌تری پیدا می‌کنند در نتیجه عرضه نیز کاهش می‌یابد و قیمت در بازار آزاد بالاتر می‌رود البته در این صورت کارخانه‌ها به استقبال ورشکستی و تعطیلی خواند رفت که عواقبی چون بیکاری تعداد زیادی از شهروندان را در پی دارد. سناریوی دومی هم در این بین محتمل است؛ چیزی شبیه همان سلسله اتفاقاتی که در دوران ریاست جمهوری قبلی رخ داد. یعنی پرداخت وام 3 هزار میلیارد تومانی به کارخانه های تولید خودرو که این رقم خود می‌تواند پایه پولی را بالا برده و به افزایش تورم دامن زند که باز هم در نهایت به ضرر مصرف کننده و کل جامعه تمام می‌شود.

*تحلیلگر بازار سرمایه

local_offerبرچسب‌ها:
نوسانات بازار خودرو؛ پژو 2008 یک میلیاردی شد

نوسانات بازار خودرو؛ پژو 2008 یک میلیاردی شد

نوسانات قیمتی در بازار خودرو در 24 ساعت گذشته بالا گرفته است به طوری که پژو 2008 مدل 1399 در 24 ساعت گذشته 5 میلیون تومان گران شده است و این خودرو در حال حاضر یک میلیارد تومان قیمت خورده است.

TejaratNews.com/
سیگنال منفی به بازار خودرو

سیگنال منفی به بازار خودرو

بازارها همچنان پیگیر تحرکات قیمت دلار هستند و دلار هم منتظر سیگنال های دریافتی از وین است.

TejaratNews.com/
بازار خودرو قفل شد؛ پژو همچنان می‌تازد

بازار خودرو قفل شد؛ پژو همچنان می‌تازد

ریزش ناچیز قیمت ها در بازار ارز و نزدیک شدن به تعطیلات آخر هفته خرید و فروش در بازار خودرو را بیش از پیش کاهش داده است و روند افزایش قیمت ها در اکثر خودروهای بازار نیز متوقف شده است.

Bartarinha.ir/
خبر مهم برای بازار خودرو / واردات خودرو یک قدم به آزادسازی نزدیک شد

خبر مهم برای بازار خودرو / واردات خودرو یک قدم به آزادسازی نزدیک ش...

قالیباف گفت: افراد حقیقی و حقوقی می‌توانند قطعات تولید و صادر کنند، همچنین آنها در چهارچوب تعیین شده می‌توانند خودرو وارد کنند و این وضع قیمت‌گذاری در خودرو پیش نیاید.

TejaratNews.com/
سیگنال قیمت دلار به بازار خودرو

سیگنال قیمت دلار به بازار خودرو

با توقف قیمت دلار، تحرکات رشد قیمت‌ها در بسیاری از بازارهای اثرپذیر همچون خودرو و سهام نیز متوقف شد.

TejaratNews.com/
واکنش صعودی بازار خودرو به دستور ريیس جمهور / ادامه شیب صعودی قیمت‌ها

واکنش صعودی بازار خودرو به دستور ريیس جمهور / ادامه شیب صعودی قیمت...

پس از یک روز ثبات قیمت در بازار خودروهای داخلی قیمت خودرو در بازار رو دوشنبه با افزایبش همراه بود. قیمت پراید و پژو افزایش یافت.

TejaratNews.com/
آرامش در بازار خودرو / قیمت خودرو امروز 24 آبان

آرامش در بازار خودرو / قیمت خودرو امروز 24 آبان

قیمت خودروهای داخلی پس از لغو شدن افزایش قیمت‌ها در بازار با افزایش همراه بود اما روز یکشنبه روند نسبتا با ثباتی را ثبت کردند. قیمت خودروها در بازار رو یکشنبه نوسان زیادی نداشت.

TejaratNews.com/
واکنش بازار خودرو به گرانی محصولات ایران خودرو و سایپا / افزایش قیمت‌ها ادامه دارد؟

واکنش بازار خودرو به گرانی محصولات ایران خودرو و سایپا / افزایش قی...

ایران خودرو و سایپا روز سه‌شنبه خبر از افزایش قیمت کارخانه خودروها دادند. افزایش قیمت کارخانه خودروهای داخلی در حالی رخ داد که در هفته سوم آبان قیمت خودروها رکوردهای جدیدی را ثبت کرد. افزایش قیمت خودر...

TejaratNews.com/
آخرین قیمت‌ها در بازار خودرو / قیمت خودرو امروز 19 آبان

آخرین قیمت‌ها در بازار خودرو / قیمت خودرو امروز 19 آبان

در هفته سوم آبان روند افزاشی قیمت خودروهای داخلی ادامه‌دار بود و تعداد زیادی از خودروها همچون پراید و تیبا چند سقف قیمتی جدیدی را ثبت کردند.

TejaratNews.com/
سیگنال‌های کاهشی به بازار خودرو / دلیل افزایش قیمت خودرو چیست؟

سیگنال‌های کاهشی به بازار خودرو / دلیل افزایش قیمت خودرو چیست؟

بازار خودرو در مدت اخیر با سیگنال‌هایی برای کاهش قیمت مواجه بوده است اما بازار انگار راه خود را می‌رود؛ چرا؟

TejaratNews.com/
ادامه روند افزایش قیمت‌ها در بازار خودرو / قیمت خودرو امروز 18 آبان

ادامه روند افزایش قیمت‌ها در بازار خودرو / قیمت خودرو امروز 18 آبا...

قیمت خودروهای داخلی در بازار روز دوشنبه 17 آبان همچنان در مسیر صعودی قرار داشت و بسیاری از خودروها افزایش قیمت داشتند. قیمت پراید 111 همچنان در مسیر افزایشی و ثبت سقف قیمتی جدید است.

TejaratNews.com/
حاشیه‌های مهم بازار خودرو / آینده خودرو چه خواهد شد؟ / خودرو پرنده در تهران!

حاشیه‌های مهم بازار خودرو / آینده خودرو چه خواهد شد؟ / خودرو پرنده...

بازار خودرو در حال حاضر حاشیه‌های مهمی دارد. از افزایش قیمت خودرو گرفته تا ورود خودرو نسل جدید یعنی خودرو برقی به بازار. اما آیا ممکن است روزی خودروهای خودران یا خودرو پرنده هم در ایران تردد داشته باش...

TejaratNews.com/
دلیل آشفتگی بازار خودرو اعلام شد

دلیل آشفتگی بازار خودرو اعلام شد

عضو ناظر مجلس در شورای عالی بورس معتقد است که قیمت‌گذاری در خصوص تمام کالاهایی که باید عرضه و تقاضا نرخ آنها را مشخص کند، ایجاد فساد کرده و به اقتصاد کشور آسیب...

EghtesadOnline.com/
پیش‌بینی قیمت خودرو در هفته سوم آبان / تاثیر مذاکرات بر بازار خودرو

پیش‌بینی قیمت خودرو در هفته سوم آبان / تاثیر مذاکرات بر بازار خودر...

مذاکرات، بازار خودرو را راکد کرده، هر چند بازار خودرو قفل است و خریدار و فروشنده‌ای وجود ندارد اما گویا ابهامات و عدم تصمیم‌گیری درباره واردات، قیمت خودرو را در بازار ایران بالا برده است. آیا روند افز...

TejaratNews.com/
در بازار خودرو چه می‌گذرد؟

در بازار خودرو چه می‌گذرد؟

مشکلات این روزهای خودروسازان در تکمیل خودروهای ناقص و تاخیر در عرضه خودرو به بازار عاملی شده تا بازار با کمبود خودروی صفر روبرو شود و بازار خودرو نیز همچنان در انتظار تصمیمات وزارت صمت برای بهبود شرای...

Bartarinha.ir/
سیگنال مهم برجام برای بورس/ رشد شارپی سال 99 تکرار می‌شود؟ تیر خلاص دولت به طرح حذف ارز 4200تومانی؟ عربی‌ترین خودروی «بی ام و» روانه امارات می‌شود! سعید محمد: یکی از مریض‌ترین اقتصاد‌ها را داریم کم‌کاری صندوق تثبیت بازار در بازارگردانی سهام عدالت/ مخابرات و مپنا سود سهام عدالت را ندادند اعلام نرخ ارز بدون ذکر منبع ممنوع شد میرکاظمی: فقیر، فقیرتر و دارا، داراتر شد شرایط فروش و قیمت پیکاپ کلوت اعلام شد +جدول رونمایی از کیا‌ نیرو 2023/ مدل جدید چه ویژگی‌هایی دارد؟ شیايومی خودرو تولید می‌کند/ تولید 300 هزار خودروی برقی در سال 207 اتوماتیک 480میلیون تومان قیمت خورد بلیط هواپیما ارزان نشد که هیچ، گران‌تر هم شد! محمد: مترصد ایجاد بورس بین الملل در مناطق آزاد هستیم کوچ صنایع از اصفهان شروع شد؟ نقشه‌های سایپا برای تحول در بازار خودرو تراز 9 هزار واحد اولین هدف شاخص انبوه‌سازی «فروش خودرو زیر قیمت»، شگرد جدید کلاهبرداران بورس شامل حمایت دولت می‌شود؟/ توصیه مهم به سهامداران نرخ طلا و سکه در اولین روز هفته/ قیمت دلار و یورو امروز 1400/09/06 شاهکار جدید و مرموز مرسدس بنز احتمال افزایش 10 درصدی قیمت خودرو قیمت خودرو خارجی در ایران 10برابر نرخ جهانی قیمت انواع سبزیجات 44درصد گران شد نوبل اقتصاد هم می رسد به... جایگاه ویژه بورس در نقشه راه رشد غیرتورمی دولت برق گران نشده؛ به فیش‌هایتان با دقت نگاه کنید احتمال کاهش قیمت خودرو با ورود به بورس ترس در بازار سرمایه/ فشار فروش در بورس ادامه می‌یابد؟ ثبت تصمیمات مجمع عمومی " تبرک" پیشنهاد طرح فروش اقساطی سهام به مردم/ رهاشدگی از عوامل مشکلات بنگاه‌های خصوصی شده است انتشار صورت سود و زیان 6 ماهه زیرمجموعه "وپاسار" عضو جدید هیيت عامل سازمان خصوصی سازی منصوب شد "فنفت" صورت مالی میاندوره ای زیرمجموعه را منتشر کرد واردات لوازم خانگی کره‌ای همچنان به‌صورت قانونی رشد 40 درصدی تجارت خارجی کشور عربی‌ترین شاسی‌بلند ب‌ ام‌ و روانه امارات می‌شود! سقوط قیمت نفت با ظهور کرونای جدید کراس جدید سوزوکی معرفی شد «پلاک تاریخی» برای خودرو‌های بالای 30 سال هیات مدیره "ومعادن" با مصوبه مجمع تغییر کرد عراقچی: هیچ پولی در پرونده من جابجا نشده! فردا، مجمع صندوق اختصاصی بازارگردانی آرمان اندیش برگزار می شود "حپارسا" در مجمع 345 تومان تقسیم کرد هر فرد تا پایان سال چقدر یارانه دریافت می‌کند؟ سوددهی "وپاسار" آغاز شد دورهمی سهامداران "فسازان" در هفته آینده شبکه بزرگ قاچاق لوازم خانگی منهدم شد افت شدید قیمت دلاردر صرافی بانک‌ها / بازگشت دلار به کانال 26 هزار تومان قیمت آپارتمان در اطراف تهران افت کرد چرا تراکتور گران شد؟