تبدیل باغ‌های چای به ویلا! / باغ‌های متروکه احیا می‌شود؟

تبدیل باغ‌های چای به ویلا! / باغ‌های متروکه احیا می‌شود؟

ريیس سندیکای چای شمال می‌گوید نزدیک دو دهه است که باغ‌های چای به حال خود رها شده‌اند. برخی هم به دلیل خشکسالی تغییر کاربری داده‌اند و به ویلاد و خانه مسکونی تبدیل شده‌اند.

به گزارش تجارت‌نیوز، باغا‌‎های چای در ایران رها شدند. بخشی از این رها شدگی به دلیل عدم تعهدات دولت است. همین مساله باعث شده کشاورزان نسبت به ادامه تولید بی‌انگیزه شوند و باغات چای را رها کنند.

اما سرنوشت باغ‌های رها شده چه شد؟ ريیس سندیکای چای شمال به تجارت‌نیوز می‌گوید: برخی از باغ‌های چای به دلیل خشکسالی تغییر کاربری دادند و با افزایش قیمت زمین در شمال کشور، به ویلا و خانه تبدیل شدند.

محمد صادق حسنی توضیح داد: پروسه رهاشدگی باغ‌ها از 20 سال قبل آغاز شد. آن زمان کارخانه‌های چای در اجاره دولت بود و تنها دولت از چای‌کاران برگ سبز می‌خرید و در بازار می‌فروخت.

به گفته این فعال بخش خصوصی از سال 97 طرح اصلاح ساختار تشکیلات چای کشور اجرا و قرار شد صنعت چای را به بخش خصوصی واگذار کنند تا بخش خصوصی خودش چای را بفروشد. در این مورد اما مصوبه‌ای هشت ماده‌ای تدوین شده بود که دولت به تعهدات خودش عمل نکرد. در نتیجه کارخانه‌های چای را که از کشاورزان خریدند نتوانستند بفروشند.

او ادامه داد: 40 هزار تن چای در معرض فروش گذاشته شد اما در آن زمان به دلیل برخی بی‌تعهدی‌ها خرید چای کاهش پیدا کرد. از این‌رو چای روی دست کارخانه‌ها ماند. بنابراین طرح اصلاح ساختار تشکیلات چای شکست خورد و از سال 83 به بعد نیز اوج فاجعه و رهاشدگی باغ‌ها رقم خورد.

باغ‌ها قابلیت احیا دارند

حسنی گفت: در سال 83 دولت به کشاورزان منابع ریالی داد تا چای را از باغات خود نچینند. از این‌رو از سال 83 به بعد تولید چای نصف شد. همچنین کشاورزان هم توجیه اقتصادی برای تولید چای نداشتند و از این‌ رو باغات چای خود را رها کردند.

او بیان کرد: اکنون که صنعت چای رونق گرفته است برخی از این باغ‌ها قابلیت برگشت و احیا دارند. به شرطی که دولت کمک بلاعوض در اختیار کشاورزان قرار دهد. چنانچه دولت در ردیف بودجه برای احیای صنعت چای بیمه زراعی در نظر بگیرد می‌توانیم مشکل این بخش را حل کنیم.

پیش‌تر حسنی، ريیس سندیکای چای شمال گفته بود: «چای از سال گذشته تاکنون بیش از 50 درصد گران شده و با افزایش قابل توجه قیمت چای، مصرف مردم هم کم شده است.»

برای مطالعه بیشتر خبر قیمت چای شهریور 1400 را بخوانید.

افزایش 20 درصدی تعرفه این پزشکان بررسی الزام خصوصی سازی در صنعت خودو قیمت یک آپارتمان نقلی در این منطقه تهران + جدول جزيیات مهم درباره حقوق و عیدی بازنشستگان ایلان ماسک بسیار ثروتمندتر می‌شود! شکاف عجیب قیمت آپارتمان در شمال و جنوب تهران/ این خانه... سفر ایرانی ها به تفلیس چقدر آب می خورد؟ این افراد در آستانه خطری اقتصادی و بزرگ! دو سناریو مهم پیش‌‌‌ روی بورس بازان کوچک‌ترین ویلا باغ‌های کردان چه قیمتی دارند؟ وزارتخانه‌ها عامل ورود ارز به کشور شوند ادامه ریزش قیمت طلا در بازار استقبال از سرمایه‌گذاری در صنعت دخانیات آیا عقل اردوغان نمی‌رسد؟! پیش‌بینی عجیب ريیس اتحادیه از قیمت گوشت! توافق ایران و ازبکستان در راستای توسعه ترانزیت ریلی دیدار فوتبال ایران و عراق تحت پوشش بیمه رازی پیش‌بینی عجیب رییس اتحادیه از قیمت گوشت/ این بخش از گوشت گوسفند کیلویی 180 هزار تومان شد پیش بینی سرسام آور درباره قیمت اتریوم برف در جاده‌های 17 استان و ترافیک در محور فیروزکوه/ ضرورت تجهیز خودرو به زنجیر‌چرخ‌ ورود دلار به کانال 24 هزار تومانی هشدار کولاک‌ و وقوع بهمن در برخی نقاط کشور/یخبندان در 25 استان و احتمال افت فشار گاز‌ زمان دقیق واریز سود سهام عدالت اظهارات مهم ارزی رییس کل بانک مرکزی/ چگونه صادرات تقویت... عیدی بازنشستگان به موقع پرداخت می شود؟ | آخرین خبر از افزایش حقوق بازنشستگان در سال آینده صدور اسناد مالکیت تک‌برگ توسط دفاتر اسناد اعلام زمان واریز سود سهام عدالت | هر نفر چقدر سود دریافت می‌کند؟ هماهنگی بین‌ بخشی‌ برای تسهیل صادرات و تامین مالی زنجیره تولید/نگاه اقتصادی‌ کشور‌ صادرات محور باشد پرمصرف‌ترین و کم‌مصرف استان‌ها در 24 ساعت گذشته/ کاهش 100 میلیون مترمکعبی مصرف گاز صعود چند ده دلاری قیمت پالادیوم در بازار جهانی/ امروز طلا چند دلار پایین آمد؟‌ اینماد اجباری باعث مهاجرت نخبگان می شود / تمایل مردم به فعالیت زیر زمینی با ایجاد طرح اینماد اجباری افزایش 30 درصدی جرایم بیت کوینی و دیگر ارزهای مجازی در سال 2021 پیش‌بینی بورس تا پایان سال/ بازار سهام سال آینده رونق می‌گیرد؟ «تامین انرژی پایدار» و «ثبات‌ ارزی» 2 مطالبه‌ صنعتگران/ کالای قاچاق بلای جان تولیدکننده رشد 60 درصدی 3 رمز ارز در بازار امروز قیمت پر فروش ترین گوشی های موبایل در بازار + جدول بالش های مخدر به انگلیس نرسید صالح آبادی: نگاه اقتصادی کشور باید صادرات محور باشد صادرات 345 هزار تن گاز مایع از بندر سیراف پارس جلوگیری از هدررفت منابع ارزی برای واردات کالاهای غیرضروری و لوکس دوره‌ای جدید را در بخش تعاون آغاز می‌کنیم کاهش قیمت مسکن / قدرت خرید افزایش می یابد؟ کدام شرکت‌ها افزایش سرمایه دارند؟ | مهلت پذیره نویسی 2 نماد تا چه زمانی است؟ جایگاه ویژه ایران در تعیین قیمت زعفران خبر وزیر کار درباره تحول در بخش تعاون ایران مرجع قیمت زعفران در دنیا خواهد شد قدرت خرید متقاضیان مسکن در حال افزایش است؟ واکنش همتی به اعتراف آمریکا/ یک توافق خوب می‌تواند... خبر مهم ريیس کل بانک مرکزی درباره مقرارت واردات قیمت نفت رکورد 7 ساله را شکست