EPS مشکلی از بازار رفع نمی کند/ شجاعت شرط حذف دامنه نوسان از بورس

EPS مشکلی از بازار رفع نمی کند/ شجاعت شرط حذف دامنه نوسان از بورس

مدیرعامل کارگزاری بانک شهر گفت: بازگشت EPS به تابلو موجب برطرف شدن مشکل خاصی نمی‌شود، اما هشداری است برای سرمایه گذار که در خرید دقت کنند.

به گزارش بورس نیوز، کارگزاری بانک شهر به تازگی در عرصه مدیریتی دچار تغییر تحول شد و سکان هدایت این کارگزاری را "محمد گودرزی" بر عهده گرفت.

گودرزی مدیرعاملی کارگزاری آریا نوین، مدیر معاملات کارگزاری صنعت و معدن و مدیر آموزش و بازاریابی کارگزاری تامین سرمایه نوین را در سوابق خود دارد.

بر همین اساس بورس نیوز برای آشنایی مخاطبان از نظرات مدیریت جدید بانک شهر درباره بازار سرمایه و همچنین برنامه های مدنظر مدیریت جدید برای این کارگزاری، گفت‌وگویی با "محمد گودرزی" انجام داده که در زیر می خوانید.

 تسعیر نرخ ارز در تجدید ارزیابی بانک‌ها چه میزان اثرگذار است؟

گودرزی: هر اتفاقی که در قیمت سهام تغییر ایجاد کند باید ماهیت آن دیده شود، حتی نرخ ارز اگر تاثیر مثبتی بر روی سهام بانک و ارزش دارایی‌ها داشته باشد اتفاقی تکرار ناشونده است لذا عملیات بانکداری بانک باید مورد توجه قرار بگیرد، در مقطعی نرخ تسعیر ارز و تجدید ارزیابی‌ها موجب شد توجه بازار به یکسری از شرکت‌ها که زیان انباشته زیادی داشتند بیشتر شود و موجب رشد زیاد سهامشان شد.

اما باید توجه داشت عملکرد شرکت و تکرار شوندگی سود، بسیار مهم است و اینکه یکبار نرخ ارز آزاد شود زیاد در عملیات بانک مهم نیست بلکه عملیات بانکداری باید رونق داشته باشد این دیدگاه موجب می‌شود سهامداران در رشد‌های هیجانی بی گدار به آب نزنند و یا در ریزش سرمایه خود را از دست ندهند.

 کاهش سود نرخ بانکی چه میزان می‌تواند به سوق دادن نقدینگی به بازار سرمایه کمک کند؟

گودرزی: قطعا کاهش نرخ سود بانکی موجب می‌شود سرمایه به سمت بورس بیاید، با بالا بودن نرخ سود بانکی "فری ریسک" افزایش می‌یابد که می‌تواند موجب بروز اتفاقات بدی باشد، نخست اینکه هزینه پول بالا می‌رود و سرمایه در گردش واحد‌های تولیدی نیز که می‌توانست از تسهیلات بانکی تامین شود هزینه بر شود و اگر بخواهد پول در بانک‌ها دپو شود نیزموجب می‌شود بازار‌های دیگر جذاب نشود.

طبق قوانین بانک‌ها نباید بنگاهداری کنند بلکه پول باید به سمت تولید حرکت کند، با رونق تولید هم بانک‌ها سود می‌برد و هم بازار سرمایه منتفع شده و هم رشد می‌کند بدون اینکه همانند سایر بازار‌ها به تورم دامن بزند.

ممکن است در کوتاه مدت بانک‌ها از کاهش نرخ سود بانکی استقبال نکنند، اما در میان مدت و بلندمدت نفع آن به همه خواهد رسید و گردش پول موجب می‌شود بانک نیز منتفع و تورم نیز کنترل شود.

زمانی برخی اقتصاددان‌ها معتقد بودند رشد بازار موجب رشد تورم می‌شود شما با این نظر موافقید؟

گودرزی:در اصل وجود تورم موجب افزایش رشد بازار سرمایه شد، در حالی که در بخش تولید شرکت‌ها اتفاق خاصی نیفتاد، اما رشد بازار سرمایه به دلیل افزایش روز دارایی شرکت‌ها وتورمی که در تولیدات آن‌ها بود اتفاق افتاد و افت فعلی بازار سرمایه نیز ناشی از اصلاح انتظار تورمی در بخش نرخ ارز است که صورت گرفته است.

بازار سرمایه معمولا آینده را معامله می‌کند زمانی که انتطار می‌رفت دلار افزایش قیمت داشته باشد بازار رشد خوبی داشت، اما در حال حاضر نیز که بازار افت کرد نرخ دلار را 20 هزار تومان دیده است، اما از این پس اگر ریزش دلار بخواهد موجب ریزش شاخص شود، هیجانی خواهد بود.

در حال حاضر نیر با دلار 20 هزار تومان سهم‌های بنیادی خوبی می‌توان یافت که جلوی ریزش بیشتر بازار را خواهد گرفت، هر چند رشد بازار در آینده شارپی نخواهد بود، اما این رشد وجود خواهد داشت.

هر بازاری یک دوران رشد و دوران رکود دارد امیدوارم در مقطع فعلی بازار از رفتار‌های هیجانی پرهیز کند، در آینده نه باید رشد بالا ونه ریزش زیاد از بازار انتظار داشت بلکه بازار یک رشد متعادل خواهد داشت که بازدهی آن از سایر بازار‌ها بهتر خواهد بود.

 آیا در بازه زمانی فعلی حذف دامنه نوسان و حجم مبنا اقدام درستی است؟

گودرزی: برخی از تصمیمات بزرگ است و هر مدیری جرات تصمیم گیری درباره آن را ندارد اینکه دامنه نوسان باقی بماند یا نه، باید تصمیم گیرنده آن جرات زیادی داشته باشد برای گرفتن آن، اما به نظر من در حال حاضر با توجه به نوسان و هیجان فعلی بازار و اینکه هنوز بازار به طور کامل حرفه‌ای نشده، بودن اینگونه ابزار‌های نظارتی برای بازار مهم است.

در برخی سهم‌ها که پس از مجامع یا افشا بدون دامنه نوسان بازگشایی می‌شوند بعضا رفتار‌های هیجانی مشهود است و اگر دامنه نوسان نباشد ممکن است این هیجان به سایر سهم‌ها نیز تسری پیدا کند و کنترل آن دشوار خواهد بود، اما باید به این سمت حرکت کرد، اما باید قبل از آن یک بلوغی برای بازار ایجاد کنیم و به بازارگردان، شرکت‌های سرمایه‌گذاری عمق بدهیم و پس از آن به سمت حرفه‌ای شدن حرکت و محدودیت‌ها را کاهش دهیم، اما در شرایط فعلی اینکار به صلاح نیست و فردی هم جرات اجرای آن را در چنین شرایطی ندارد.

برخی معتقد به اجرای دامنه نوسان نامتقاران هستند در این باره چه نظری دارید؟

گودرزی: دامنه نوسان همانند یک داروی مسکن عمل خواهد کرد همانند زمان شهادت سردار سلیمانی، اما اگر بازرگردان حرفه‌ای وجود داشت در همان مقطع نیز نیاز به این اقدام نبود، اما اگر در همان مقطع دامنه کاهش نمی‌یافت شاید هیجانات موجب زیان به بازار می‌شد، به عنوان مسکن مقطعی ابزار مناسبی است، اما کماکان تا زمانی که رفتار هیجانی وجود دارد و بازار به بلوغ نرسیده همین نظارت‌های مقطعی شاید چاره درمان باشد.

 پس از دو سال شرکت‌ها مجددا ملزم به ارايه EPS شدند این موضوع چه تاثیری بر بازار خواهد داشت؟

گودرزی: توصیه بنده به افرادی که می‌خواهند وارد بازار شوند این است که حتما بازار را بشناسند، اما کمترین خاصیت EPS این است که افرادی عامی در شرکت‌هایی که زیان ده هستند سرمایه گذاری نمی‌کنند و علاوه بر آن می‌تواند یک ابزار مقایسه‌ای برای افراد حرفه‌ای باشد، بازگشت EPS به تابلو موجب برطرف شدن مشکل خاصی نمی‌شود، اما هشداری است برای سرمایه گذار که در خرید دقت کنند.

بی اعتمادی بوجود آمده در بازار چگونه برطرف می‌شود و چگونه می‌توان مجددا اعتماد سهامداران را جلب کرد؟

گودرزی: اگر بازار چند روز مثبت باشد اعتماد از دست رفته به بازار بر خواهد گشت، اما مهم‌ترین عواملی که می‌تواند به بازگشت اعتماد کند عدم نوسان در تصمیم گیری‌ها است، متولیان سرمایه گذاران را به داشتن دید میان مدت و بلند مدت تشویق می‌کنند، اما به عنوان مثال در حالی که حد تضمین اعتبارات کارگزاری را از 70 درصد به 10 درصد کاهش می‌دهند، سرمایه گذار وادار به عکس العمل هیجانی می‌شود تا دید خود نسبت به سرمایه گذاری را تغییر دهد، اما بلافاصله با کوچکترین مشکل مجدد حد تضمین افزایش می‌یابد، با این رویکرد سهامدار چه میزان می‌تواند اعتماد کند که تغییرات متوالی قوانین ادامه پیدا نکند، سیاسی شدن بازار نیزعامل مخربی است و دید حاکم سرمایه گذاران را تحت تاثیر قرار می‌دهد و منجر به اتخاذ تصمیمات هیجانی می‌شود.

کارگزاری بانک شهر برای آینده چه برنامه‌هایی در دست اقدام دارد؟

گودرزی: با توجه به جامعه آماری بالای شهرداری و بانک شهر به دنبال آن هستیم تا از این ظرفیت استفاده و در موضوع صندوق‌ها و هم سبدگردانی و هم عرضه و پذیرش شرکت‌ها که پتانسیل آن‌ها در شهرداری و بانک شهر وجود دارد خدمات را توسعه دهیم.

همچنین توسعه شعب، توسعه دسترسی مردم به خدمات کارگزاری از طریق شعب بانک که سامانه پیکاپ برای آن طراحی شده در دستور کار قرار دارد.

  • بیشتر بخوانید:
  • 190 مدیر ناشران بازار سرمایه سلب صلاحیت شدند/ رسیدگی به تخلفات باید با مکانیسم‌های بازار نهادینه شود
شفاف‌سازی کارگزاری آگاه درباره فرآیند تسویه اعتبار تا پایان سال

شفاف‌سازی کارگزاری آگاه درباره فرآیند تسویه اعتبار تا پایان سال

پیرو انتشار مطالبی در سایت های خبری مبنی بر نحوه تسویه اعتبار مشتریان کارگزاری آگاه، روابط‌ عمومی این کارگزاری توضیحاتی را با هدف شفاف‌سازی و اطمینان خاطر مشتریان ارايه کرده است.

BourseNews.ir/
توضیح کارگزاری مفید درباره اختلال سامانه معاملاتی امروز

توضیح کارگزاری مفید درباره اختلال سامانه معاملاتی امروز

صبح امروز سامانه معاملاتی کارگزاری مفید در آغاز شروع معاملات با اختلال روبه‌رو شد. روابط‌ عمومی کارگزاری مفید در این باره برای کاربران خود توضیحاتی ارسال کرد.

TejaratNews.com/
واکنش‌های متعدد به اختلال 2 ساعته کارگزاری مفید / سهامداران نصف بازار را از دست دادند!

واکنش‌های متعدد به اختلال 2 ساعته کارگزاری مفید / سهامداران نصف بازار را از دست دادند!

سامانه کارگزاری مفید با حدود هشت میلیون کاربر، یکی از بزرگترین کارگزاری‌های بورس است که از آغاز معاملات امروز (13 اسفند) با اختلال همراه است و دقایقی پیش به حالت عادی برگشت. با این حال اختلال دو ساعته...

TejaratNews.com/
اختلال در کارگزاری مفید باز هم روی اعصاب کاربران!

اختلال در کارگزاری مفید باز هم روی اعصاب کاربران!

تاکنون چندین مرتبه کارگزاری مفید با اختلالاتی مواجه شده است و امروز 13 اسفند 99 نیز یک بار دیگر معاملات آنلاین این کارگزاری با مشکلاتی مواجه شده است.

NabzeBourse.ir/
اجبار به تسویه حساب توسط کارگزاری ها تخلف است

اجبار به تسویه حساب توسط کارگزاری ها تخلف است

کانون کارگزاران بورس و اوراق بهادار اعلام کرد: هیچ کارگزاری اجازه ندارد به دلیل پایان سال مالی سهامداران را مجبور به تسویه اعتبار کند این کار تخلف بوده و به صورت خودسرانه انجام می شود.

BourseNews.ir/
شعب کارگزاری آگاه با اتکاء به سرمایه ‌انسانی کارآمد، متخصص خلق ارزش می کند

شعب کارگزاری آگاه با اتکاء به سرمایه ‌انسانی کارآمد، متخصص خلق ارزش می کند

مدیر شعب کارگزاری آگاه گفت: واحد شعب کارگزاری آگاه با اتکاء به سرمایه ‌انسانی کارآمد، متخصص و خلاق، برای کلیه ذینفعان به ویژه سهامداران و مشتریان عزیز خلق ارزش می کند.

BourseNews.ir/
توضیح کارگزاری مفید درباره عرضه ‌اولیه اپال

توضیح کارگزاری مفید درباره عرضه ‌اولیه اپال

کارگزاری مفید در جوابیه‌ای درباره خبر تجارت‌نیوز در رابطه با اختلال در ثبت سفارش عرضه‌اولیه اپال اعلام کرد: عرضه اولیه امروز بدون هیچ مشکلی برگزار شد؛ هرگونه اختلال یا سفارش‌گذاری اشتباه تکذیب می‌شود.

TejaratNews.com/
مصاحبه اختصاصی بورس‌نیوز با مدیرعامل فرابورس ایران

مصاحبه اختصاصی بورس‌نیوز با مدیرعامل فرابورس ایران

شما سهامداران عزیز، می‌توانید در بخش «نظرات کاربران» این مطلب، سوالات خود را از مدیرعامل فرابورس ایران مطرح نمایید.

BourseNews.ir/
سامانه نوین ارتباط با مشتریان کارگزاری دلیران پارس آغاز به کار کرد

سامانه نوین ارتباط با مشتریان کارگزاری دلیران پارس آغاز به کار کرد

سامانه نوین ارتباط با مشتریان کارگزاری دلیران پارس در راستای تقویت تعاملات دو سویه و ارايه هر چه بهتر و سریعتر خدمات بر روی شماره تماس 41565000 آغاز به کار کرد.

BourseNews.ir/
اخذ مجوز معاملات کالایی از سوی چند کارگزاری

اخذ مجوز معاملات کالایی از سوی چند کارگزاری

مدیریت بازرسی و امور اعضای بورس کالای ایران با صدور اطلاعیه های جداگانه ای از اخذ مجوز فعالیت در گروه معاملات کالا توسط شرکت های کارگزاری توسعه فردا و کارگزاری ارگ...

EghtesadOnline.com/
توضیحات هلدینگ آتیه صبا درباره مصاحبه نماینده اصفهان در صداوسیما

توضیحات هلدینگ آتیه صبا درباره مصاحبه نماینده اصفهان در صداوسیما

در پی مصاحبه عباس مقتدایی ،نماینده محترم مردم اصفهان با شبکه پنج سیما در خصوص هلدینگ آتیه صبا و شرکت های تابعه آن...

Borna.news/
جزییات رکوردشکنی‌های کارگزاری بورس بیمه ایران / برنامه‌های ویژه مدیران اقتصادی به ثمر نشست +اسناد

جزییات رکوردشکنی‌های کارگزاری بورس بیمه ایران / برنامه‌های ویژه مدیران اقتصادی به ثمر نشست +اسناد

بررسی آخرین آمار و اسناد منتشرشده از سوی کانون کارگزاران بورس اوراق بهادار نشان می‌دهد که چشم‌انداز مدیران کارگزاری بورس بیمه ایران برای دستیابی به برترین...

EghtesadOnline.com/
دوره رایگان آموزش بورس کارگزاری دلیران پارس برگزار می‌شود
BourseNews.ir/
آغاز به‌کار نخستین مرکز مشاوره و سرمایه‌گذاری کارگزاری فارابی

آغاز به‌کار نخستین مرکز مشاوره و سرمایه‌گذاری کارگزاری فارابی

نخستین مرکز مشاوره و سرمایه‌گذاری کارگزاری فارابی - 16 دی‌ماه - هم‌زمان با افتتاح شعبه تهرانپارس با حضور جمعی از...

Borna.news/
افتتاح شعبه جدید کارگزاری فارابی/ نخستین مرکز مشاوره سرمایه‌گذاری فارابی آغاز به کار کرد

افتتاح شعبه جدید کارگزاری فارابی/ نخستین مرکز مشاوره سرمایه‌گذاری فارابی آغاز به کار کرد

نخستین مرکز مشاوره و سرمایه‌گذاری کارگزاری فارابی، 16 دی‌ماه هم‌زمان با افتتاح شعبه تهرانپارس با حضور جمعی از مدیران، سرمایه‌گذاران و فعالان بازار سرمایه آغاز...

EghtesadOnline.com/
مشوق مجلس برای پرداخت اصل و سود تسهیلات بانکی مجوز مجلس به دولت برای پرداخت یارانه هدفمندی و معیشتی/ نحوه هزینه‌کرد پرداخت یارانه مشخص شد حباب 20 درصدی بازار مسکن ورود مجلس به تاریکخانه 82 هزار میلیارد تومانی مافیای کنکور تعیین تکلیف 320 هزار میلیارد تومان ظرف 10 دقیقه بررسی لایحه بودجه 1400 به پایان رسید گلایه شدید مردم از گرانی اقلام اساسی در شب عید اعلام زمان قرعه‌کشی محصولات ایران‌خودرو با فیلترشکن ببینید 99/12/16 قیمت مواد شوینده تغییر نمی‌کند فروش زغال سنگ سهمیه‌ای می‌شود؟ بورس فردا متاثر از این اخبار خواهد بود + فیلم برابری یک میلیون واحد پول ونزويلا با نیم دلار! ورود پول حقیقی به این نماد ساختمانی/ ثامید صعودی شد؟ روند کاهشی قیمت گوشت قرمز در بازار سهامداران کزغال بخوانند! حداقل حقوق کارکنان دولت در سال آینده تعیین شد روند نزولی وپارس آغاز شد؟ جزيیات اعطای کارت اعتباری برای سهام عدالت/ فعلا فروش سهام عدالت متوقف است بازار مسکن 20درصد حباب دارد معامله 3 میلیارد برگه سهم در تالار شیشه‌ای میزان افزایش حقوق‌ها در سال آینده تصویب شد نرخ دلار نیمایی امروز 16 اسفند ماه برای اولین بار در کشور؛ خرید سرویس اینترنت پرسرعت شاتل از دیجی‌کالا ننه‌سرما و آتش یخ زیرتابلوی بورس تهران ارز 4200 تومانی مثل خون ملت بود کلنگ احداث دو مدرسه و یک سالن ورزشی به زمین زده شد پیش‌بینی بورس فردا 17 اسفند / چرا بورس مثبت نمی‌شود؟ کاغذسازی کاوه لوح واحد نمونه صنعتی استان مرکزی دریافت کرد آخرین وضعیت بازار مرغ / یا در صف بایستید یا گرانتر بخرید! افزایش سرمایه نماد کگل تایید می‌شود؟ خبری از سهمیه بنزین نوروزی نیست آخرین خبرها از عرضه اولیه پتروشیمی تبریز آگهی‌های دیوار فروشگاه‌ها؛ بالای 190هزار کالا! فروش خودروی دست‌دوم توسط سایپا!/ تعویض خودروی کارکرده با خودروی صفر وام‌دار آمادگی شورای عالی بورس برای کمک به تسریع تامین مالی بنگاه‌ها عرضه سهام عدالت منوط به ظرفیت بازار سرمایه است برخورد دولت با سهام عدالت از نوع فرزند خواندگی است اقدامات نظارتی فرابورس در قبال دستکاری قیمت در نماد «واحصا» تغییر مالکیت 990 میلیون اوراق بهادار مالی فلاح: افزایش سرمایه سرخ‌آبی‌ها به تصویب مجمع فوق‌العاده رسیده است لغو افزایش سرمایه ذوب آهن شرکت پتروشیمی غدیر درج شد مدعیان فروش نفت و دور زدن تحریم‌ها یک بشکه هم نفروختند اقدامات نظارتی فرابورس در قبال دستکاری قیمت در نماد «واحصا» خرید صندوق‌های درآمد ثابت باید به صورت خرد انجام شود آخرین خبرها از عرضه اولیه پتروشیمی تبریز مرغ تنظیم بازاری نداریم؛ در صف بایستید! بازگشت قیمت دلار به کانال 24 هزار تومانی / دلار شنبه چقدر شد؟ اگر سهامدار «آبادا» هستید بخوانید/ کام شیرین سهامداران در روز شلوغ «آبادا»

در حال بارگیری...