انفجار قیمت گاز طبیعی / سرنوشت قراداد با ترکمنستان چه می‌شود؟

انفجار قیمت گاز طبیعی / سرنوشت قراداد با ترکمنستان چه می‌شود؟

قیمت گاز در چند روز اخیر افزایش قابل توجه داشته است. حال با توجه به کمبود گاز در ایران و همچنین واردات آن از ترکمنستان، چه مشکلاتی برای کشور پیش می‌آید؟

به گزارش تجارت‌نیوز، این روزها قیمت گاز طبیعی در معاملا جهانی نزدیک به 12 درصد افزایش پیدا کرده و ایران کشوری است که عموما در 6 ماهه دوم سال و با ورود به فصل سرد با کمبود گاز مواجه می‌شود. بنابراین این رشد قیمت می‌تواند تاثیر زیادی بر روند مصرف گاز در کشور داشته باشد.

مرتضی بهروزی‌فر کارشناس انرژی درباره تاثیرات افزایش قیمت گاز بر تامین منابع گازی کشور به تجارت‌نیوز می‌گوید:‌ به دلیل پاندمی کرونا، قیمت گاز از قبل کاهش داشته است. در حال حاضر به دلیل واکسیناسیون در کشورهای توسعه‌یافته، مشاغل به حالت عادی برگشته‌اند. همین چشم‌انداز باعث افزایش قیمت نفت و گاز شده است.

این کارشناس انرژی ادامه می‌دهد: از طرفی دیگر ذخیره‌ گاز در آمریکا و اروپا نسبت به پنج سال گذشته کاهش داشته است. به همین دلیل افزایش قیمت گاز روندی کاملا طبیعی بوده است.

قرارداد با ترکمنستان

بهروزی‌فر درباره واردات گاز ایران اظهار می‌کند:‌ با توجه به توافقی که ما با ترکمنستان داشته‌ایم ممکن است طرف ترکمنستانی از تحویل گاز به ما سر باز بزند. مشتری‌هایی مانند چین و روسیه، کشورهایی هستند که ترکمنستان می‌تواند به جای ایران با آن‌ها قرارداد ببندد. افزایش قیمت گاز می‌تواند قیمت گاز وارداتی ما را هم بیشتر کند.

اما بهروزی‌فر اظهار تاسف می‌کند: متاسفانه حجم ذخیره گاز ما به قدر کافی نیست و مجبور می‌شویم در زمستان مانند سال پیش از سوخت مایع مانند مازوت و گازويیل استفاده کنیم.

بهروزی‌فر خاطرنشان می‌کند:‌ این مساله فقط مختص به ایران نیست و تقریبا همه کشورهای دنیا در فصل سرد مجبور به واردات گاز هستند. فصل زمستان، 80 درصد از گاز ما، مختص به بخش خانگی است.

این کارشناس بیان می‌کند: ‌ما هیچ‌وقت امکان ذخیره گاز نداشته‌ایم. به جز آن هم هرگز نتوانسته‌ایم به میزان کافی گاز وارد کنیم به همین دلیل هم این مشکلات پیش می‌آید.

او همچنین در آخر عنوان می‌کند: اگر مشکل کمبود گاز در زمستان به وجود بیاید اولین واکنش کشور قطع گاز صنایع و استفاده از سوخت مایع برای نیروگاه‌هاست.

در مقابل محمدعلی خطیبی نماینده سابق ایران در اوپک نیز درباره این مساله می‌گوید: علت این اتفاق و همچنین علت افزایش قیمت نفت، بهبود وضعیت تقاضا است. همانطور که می‌دانید درحال حاضر وارد فصل سرد سال شده‌ایم و به تبع آن میزان تقاضا نیز افزایش پیدا می‌کند.

او در پایان درباره وضعیت ایران و ترکمنستان برای واردات گاز بیان می‌کند : در سوی دیگر، در بحث قرارداد ایران با ترکمنستان برای واردات گاز، این کشور به ایران گاز صادر خواهد کرد و منابع گازی برای ایران تامین می‌شود چراکه قراردادی میان دو کشور در این زمینه بسته شده است. البته که در کل سال نیز ایران همیشه خود نیز یک صادر کننده گاز است.

برای مطالعه بیشتر در همین باره، گزارش «چگونه کمبود گاز را جبران کند؟» را هم بخوانید.

local_offerبرچسب‌ها:
ماجرای قطعی گاز در 2 منطقه تهران چیست؟/ مشکل قطعی کی حل می‌شود؟

ماجرای قطعی گاز در 2 منطقه تهران چیست؟/ مشکل قطعی کی حل می‌شود؟

شرکت گاز استان تهران تابستان امسال چند باری اقدام به قطع گاز برخی مناطق استان تهران کرد و دلیل این اختلال را پیشگیری از حوادث زمستان دانست اما حالا روز پیش اطلاعیه‌ای برای قطع گاز منتشر شد و شرکت گاز ...

TejaratNews.com/
قطع 2 روزه گاز مناطق 16 و 19 تهران از فردا دوشنبه

قطع 2 روزه گاز مناطق 16 و 19 تهران از فردا دوشنبه

شرکت گاز استان تهران با صدور اطلاعیه‌ای از قطع گاز به علت تعمیرات در مناطق 16 و 19 شهرداری پایتخت برای فردا (دوشنبه؛ سوم آبان) از ساعت هفت صبح به مدت تقریبی 48 ساعت خبر داد.

TejaratNews.com/
ماجرای حضور هندی‌ها در میدان گازی ایرانی چیست؟/ عربستان سهم گاز ایران را استخراج می‌کند؟

ماجرای حضور هندی‌ها در میدان گازی ایرانی چیست؟/ عربستان سهم گاز ای...

ایران و هندوستان از سال‌ها پیش چالش‌هایی بر سر فرزاد B داشتند و حالا هندی‌ها ادعا کردند حتی اگر شرکت ایرانی با همکاری یک کشور خارجی دیگر به توسعه میدان فرزاد B بپردازد، آنها حق 30درصدی بهره‌وری از این...

TejaratNews.com/
هشدار درباره احتمال تبدیل ایران به واردکننده گاز!

هشدار درباره احتمال تبدیل ایران به واردکننده گاز!

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران گفت: سناریو‌های جبرانی برای تولید گاز طراحی شده است که اگر اجرایی نشود تا چند سال آینده به واردکننده گاز تبدیل خواهیم شد.

Bartarinha.ir/
نماینده تهران: باید از بحران گاز زمستان عبور کنیم

نماینده تهران: باید از بحران گاز زمستان عبور کنیم

یک عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی، تاکید کرد: در تامین گاز زمستان نگرانی وجود دارد، اما امیدواریم که با تدابیر مختلف اتخاذ شده ازجمله واردات از ترکمنستان، از مشکل عبور کنیم.

Bartarinha.ir/
سوخت زمستانی با واردات گاز از ترکمنستان تامین می‌شود

سوخت زمستانی با واردات گاز از ترکمنستان تامین می‌شود

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی تاکید کرد طبق گفته مدیر عامل شرکت ملی گاز ایران با واردات گاز از ترکمنستان، نگرانی کشور برای تامین سوخت زمستانی برطرف خواهد شد.

TejaratNews.com/
بورس از افزایش قیمت جهانی گاز، هم سود و هم زیان می برد

بورس از افزایش قیمت جهانی گاز، هم سود و هم زیان می برد

یک کارشناس بازار سرمایه گفت: قیمت جهانی گاز در حالی افزایش پیدا کرده که بیشتر صنایع بورسی کشور از گاز استفاده می‌کنند.

YJC.news/
اختصاص 4٫5 میلیارد دلار سرمایه به توسعه بخش بالادست گاز در فارس

اختصاص 4٫5 میلیارد دلار سرمایه به توسعه بخش بالادست گاز در فارس

وزیر نفت اعلام کرد که وزارت نفت دولت سیزدهم در بخش فشارافزایی و توسعه میدان‌های گازی استان فارس چهار میلیارد و 500 ملیون دلار سرمایه‌گذاری می‌کند.

TejaratNews.com/
حنا و چای به جای نفت و گاز!

حنا و چای به جای نفت و گاز!

در روزهای اخیر گزارش هایی از تهاترهای صورت گرفته صادرات نفت و گازمان به کشورهای دیگر منتشر شد که بازتاب زیادی داشت.

Bartarinha.ir/
افزایش 82 درصدی مصرف گاز کشور

افزایش 82 درصدی مصرف گاز کشور

به گفته مدیر دیسپچینگ شرکت ملی گاز ایران، مصرف خانگی و تجاری گاز در هفته‌ای که گذشت به 310 میلیون متر مکعب در روز رسید که نسبت به هفته قبل از آن رشدی 82 درصدی را نشان می‌دهد.

Irinn.ir/
استفاده از مازوت چقدر محتمل است؟ / آیا زمستان کمبود گاز داریم؟

استفاده از مازوت چقدر محتمل است؟ / آیا زمستان کمبود گاز داریم؟

مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ادعا کرده بود که دولت جدید برنامه‌ استفاده از مازوت ندارد. او گفته بود که استفاده از مازوت آخرین انتخاب وزارت نفت برای تامین سوخت است.

TejaratNews.com/
کمبود گاز در اروپا با وجود قول های پوتین

کمبود گاز در اروپا با وجود قول های پوتین

ترس از به وجود آمدن بحران گازی در کشور‌های عضو ‏اتحادیه اروپا، باعث شده ‏است که قیمت این فراورده ‏فراتر از حد انتظار افزایش یابد.

Irinn.ir/
قطع گاز در محدوده‌هایی از شهرستان شهریار

قطع گاز در محدوده‌هایی از شهرستان شهریار

شرکت گاز استان تهران اعلام کرد به علت بروز حادثه، گاز در محدوده‌هایی از شهرستان شهریار قطع شده است.

TejaratNews.com/
افزایش 90 یورویی قیمت گاز در اروپا

افزایش 90 یورویی قیمت گاز در اروپا

قیمت گاز در بازار بورس اروپا در ازای هر مگاوات برقی که از طریق آن تولید می‌شود، 90 یورو افزایش یافت.

Irinn.ir/
زمستان سرد و سخت با کمبود گاز در راه است

زمستان سرد و سخت با کمبود گاز در راه است

مدیرعامل شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت با اشاره به چالش تامین انرژی اولیه در زمستان پیش رو گفت: گام نخست عبور از زمستان سرد امسال مدیریت تقاضای انرژی است که با فرهنگ‌سازی، آموزش، پیش‌آگاهی و تعیین و پیاده...

TejaratNews.com/
" فخوز " از سهامداران دعوت کرد برگزاری مجمع " پردیس " در نیمه ماه جاری برگزاری مجمع " قنقش " نزدیک است آغاز پرداخت سود " حتاید " از دهم همین ماه نزول شاخص بورس تهران/ ارزش معاملات دو بازار از 43 هزار میلیارد تومان فراتر رفت 2 میلیارد برگه بهادار دست‌به‌دست شد شاخص بورس بر مدار نزول فلزات اساسی در صدر گروه‌های بورسی تصمیمی برای حذف ارز 4200 تومانی گرفته نشده از حذف دلار 4200 تومانی تا تخلیه تومور اقتصادی ماموریت جدید وزارت اقتصاد برای حمایت از تولید و دریافت مطالبات نظام بانکی وضعیت سبد سهام عدالت در سوم آبان ماه سامانه "استعدادیابی مدیران کارآمد" قیمت مرغ افزایش یافت افت 23 هزار واحدی شاخص کل / کدام نمادها بیشتر معامله شدند؟ جریمه 86 میلیاردی برای قاچاق کالا حذف ارز 4200 تومانی به تعویق افتاد شاخص کل بورس 23 هزار واحد ریخت برگزاری مجمع صندوق سرمایه گذاری بانک توسعه تعاون در روز جاری بورس دوباره کانال یک میلیون و 400 هزار واحد را از دست داد " خبهمن " صورت مالی 6 ماهه منتشر کرد " فسوژ " تصمیمات مجمع را ثبت کرد قیمت سوخت در سال 1401 افزایش می‌یابد؟ ماجرای قطعی گاز در 2 منطقه تهران چیست؟/ مشکل قطعی کی حل می‌شود؟ سقوط بورس از ارتفاع 1.4 میلیون واحدی | شاخص کل 23 هزار واحد دیگر افت کرد چگونه برای در طرح جهش مسکن ثبت‌نام کنیم؟ شاخص بورس بر مدار نزول پیشنهادات ريیس سازمان بورس به وزیر نفت پذیره نویسی " آوای پارس " به روش ثبت سفارش آغاز بازارگردانی " فافق " به روش مبتنی بر حراج در فرابورس " ساروج " در فرابورس درج شد فروش فوق العاده محصول زامیاد از امروز انتشار صورت مالی حسابرسی نشده " کماسه " ریزش 23 هزار واحدی شاخص کل فروش فوق العاده 5 محصول سایپا از امروز ایلان ماسک: دوج‌کوین، ارز مردم است! مطالبات بانکی نباید موجب تعطیلی واحدهای تولیدی شود قیمت خودروهای قرعه‌کشی سایپا در بازار سقوط لیر ترکیه اعلام وضعیت 2249 خودرو به وزارت اقتصاد واردات خودرو یکی دیگر از شروط حذف قرعه‌کشی است جاماندگان سهام عدالت تعیین تکلیف می شوند خزانه پنهانی برای حمایت از ارزنده‌های بازار ضرورت تامین انرژی پایدار برای رشد اقتصاد ایران اعتماد به صنعت خودرو بر می‌گردد عرضه دو محصول پتروشیمی شازند در بورس انرژی فروش فرآورده‌های هیدروکربوری به ارزش بیش از 343 میلیارد ریال قیمت طلا به بالاترین سطح در یک ماه اخیر رسید صعودی شدن قیمت نفت خام تحت تاثیر کمبود بازار افزایش و کاهش نرخ 12 ارز