بازارهای جهانی و ناکارآمدی تحلیل ها

بازارهای جهانی و ناکارآمدی تحلیل ها

بورس تهران روز گذشته نیز شاهد افت 99/ 0شاخص‌کل بود. همین امر سبب شد تا افول ناامیدانه نماگر اصلی این بازار که از ابتدای هفته آغاز شده بود همچنان تداوم یابد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از دنیای اقتصاد؛  اینطور که به‌نظر می‌آید با توجه به‌پیش کشیده‌شدن دوباره بحث مداخله در قیمت‌ها با کاهش قیمت سیمان و زمزمه لزوم ارزان‌بودن محصولات فولادی، بازار سهام این‌بار نه در سراشیبی شناسایی سود، بلکه در کاهش قیمتی مبتنی بر دیدگاه ژرف‌تر استوار است.

اینطور که به‌نظر می‌آید این روزها بورس در شرایطی قرار گرفته که حتی افزایش قیمت دلار هم نمی‌تواند بازارها را نجات دهد و در صورتی‌که قرار باشد تا طرح ساخت یک میلیون واحد مسکن از طریق کاهش قیمت دستوری مواد اولیه باشد، سود بسیاری از شرکت‌های بورسی در معرض تهدید قرار خواهد گرفت. این مساله از آنجا ناشی می‌شود که برخلاف قیمت‌های جهانی مقاصد سیاست‌گذار لزوما حساب و کتاب مشخصی ندارد و یک چرخش قلم آنها می‌تواند، یک شرکت سودده را به‌کل به‌نقطه زیان برساند.

   از کرونا تا بازار

چند روزی است که بازارهای جهانی مجددا با رونق مواجه شده‌اند و پس از آنکه گفت‌وگوی تلفنی جو بایدن با شی‌جینگ پینگ رییس‌جمهوری چین انجام شده بر مدار صعود حرکت می‌کنند. معاملات هفته‌جاری نیز در این بازارها در شرایطی آغاز شد که اگرچه در آن برخی از کامودیتی‌ها با کاهش قیمت مواجه شدیم، با این حال کاهش قیمت یاد‌شده را نمی‌شد چندان به‌پای یک رکود ادامه‌دار گذشت.

در حالی که شیوع و گسترش بیماری کرونا از اواخر سال 2019 و دقیقا در جایی‌که تازه چند‌ماه از جنگ تجاری میان دونالد ترامپ و چین گذشته بود، آغاز شد و حال و روز اقتصاد جهانی را آشفته کرد، در‌ ماه‌های اخیر و به‌طور مشخص پس از ساخت واکسن برای این بیماری متغیرهای اقتصادی در بیشتر کشورهای دنیا رو به‌بهبود گذاشت و کاهش محدودیت‌های کرونایی توانست اقتصاد جهان را در مسیر صعود قرار دهد. با این وجود در طول این مدت نه‌تنها سایه کرونا از سر اقتصاد جهان کم نشده، بلکه بازگشتن به‌دوره انتشار گسترده پول یا به‌عبارتی تخصصی‌تر، رشد پایه پولی بسیاری از کشورها را در معرض بروز تورم قرار داد.  یکی از این اقتصادها، اقتصاد ایالات‌متحده است که به‌دلیل مواجهه با عواقب منفی شیوع بیماری کووید-19 مجبور به ‌انتشار هزاران میلیارد دلار شد تا بلکه بتواند از افزایش لجام‌گسیخته بیکاری جلوگیری کند و جلوی نارضایتی‌های اجتماعی گسترده را بگیرد.

 دلیل دیگر این مساله این بود که افزایش بیکاری می‌توانست به‌شکلی محسوس تقاضای کل در ایالات‌متحده را کاهش و این کشور را مجددا با رکودی‌سنگین مواجه کند. پس طبیعی بود که در این شرایط دولت‌ها اعطای تورم پایین را به‌لقایش ببخشند تا بتوانند با مشکل مهم‌تری نظیر رکود و افت قابل‌توجه شاخص‌های اجتماعی، برخوردی معقول داشته باشند. این کشورها مخصوصا آمریکا پس از اتخاذ این سیاست‌ها که تقریبا تا زمان شروع واکسیناسیون همگانی تداوم داشت، در نهایت مجبور شدند تا برای آنکه از بار سنگین عواقب چاپ پول بکاهند. این مساله با اعمال سیاست‌های پولی انقباضی نظیر افزایش نرخ بهره که آن‌هم از طریق انجام عملیات بازار باز صورت می‌گرفت، انجام شد.

این در حالی است که به‌گفته کارشناسان افزایش چند برابری حجم پایه پولی در نهایت بدون عقوبت نخواهد ماند و می‌توان انتظار داشت که رسیدن این عدد به‌8 تریلیون دلار در نهایت موج تورمی را برای ارزشگذاری کالاها بر مبنای دلار ایجاد کند. بروز چنین وضعیتی می‌تواند دو حالت کلی را برای تقاضا در بازارهای جهانی در پی داشته باشد. با توجه به‌ اینکه دلیل اصلی همه تحولات یاد‌شده شیوع بیماری کرونا و تبعات منفی آن بر اقتصاد جهانی بود.

باید به این نکته دقت داشت که با توجه به عدم رغبت فدرال رزرو و سایر بانک‌های مرکزی به تداوم سیاست‎‌های حمایتی، هر نوع خبر منفی در خصوص بیماری کرونا به خصوص راجع‌به سویه‌های جدید آن که می‌تواند مقاومت بیشتری در برابر واکسن ساخته‌شده داشته باشد، به دقت مورد‌توجه بازارهای جهانی قرار می‌گیرد.

این مساله در صورت وخیم‌تر شدن اوضاع می‌تواند اثر کاهشی بر تقاضای کامودیتی‌ها داشته باشد. با در نظر گرفتن این امر که بازار تولید واکسن از صرفه بالایی برای سرمایه‌گذاری تحقیقی برخوردار است نمی‌توان انتظار داشت که وضعیت کرونا در میان‌مدت به همین شکل باقی بماند.

با توجه به ‌این مساله که بسیاری از کشورها رشد اقتصادی منفی را در ‌سال‌های یادشده داشته‌اند، می‌توان انتظار داشت که در ماه‌ها و سال‌های پیش‌رو برای جبران این وضعیت شاهد افزایش تقاضا در بسیاری از کالاها باشیم؛ عاملی‌که به‌تنهایی می‌تواند قیمت‌ها را افزایش دهد و به‌نفع بورس تهران باشد. نکته دیگری که در این میان رخ داده این است که انتظار افزایش تورم نیز عاملی است که به‌صورت اسمی قیمت کالاها را بالا برده و با توجه به‌اینکه بهای بسیاری از آنها در اقتصاد امروز جهان با دلار سنجیده می‌شود، می‌تواند سوددهی بسیاری از شرکت‌ها را افزایش دهد. دقیقا به‌همین دلیل است که بسیاری از کارشناسان می‌گویند حتی در صورت کاهش ریسک در اقتصاد جهانی که می‌تواند به‌طور طبیعی به‌کاهش قیمت دارایی‌های امن نظیر طلا منجر شود، همچنان گذر از سقف تاریخی 2070دلار برای اونس طلا نیز امری محتمل است.

تمامی این حرف‌ها آن‌هم در مواجهه با بورس تهران امر جدیدی به‌نظر نمی‌رسد. برای سال‌ها رونق تورمی بازار سرمایه هیچ راهی پیش‌روی سرمایه‌گذاران باقی نگذاشته بود به‌جز آنکه با محاسبه سود ارزی بسیاری از شرکت‌ها به‌دنبال تخمین این مساله باشند که با افزایش قیمت دلاری تولیدات و همچنین تغییرات قیمت ارز چه برسر سود سهامی که خریداری کرده‌اند می‌آید. به‌موازات این مساله نیز آنچه که همواره توانسته تحلیل‌ها و دیدگاه‌های آنها را به‌یکباره تغییر دهد و در بسیاری از موارد تشنج ایجاد کند، مساله دخالت در قیمت‌گذاری و بروز نوسانات دستوری در آن بوده است. همان‌طور که در گزارش‌های قبلی به‌این مساله اشاره شد قیمت‌گذاری دستوری چه زمانی‌که بر روی مساله فولاد جنجال‌آفرین بود و چه حالا که در صنایعی نظیر خودرو و اخیرا در سیمان مشکل‌ساز شده است، می‌تواند ضمن رویگردانی مردم از بازار سرمایه به‌بروز رکودهای سنگین در این بازار منجر شود. تجربه تاریخی بورس تهران اگرچه در‌ماه‌های گذشته رکود سنگین ناشی از افزایش قیمت‌ها در سال 99 را پشت‌سر گذاشته اما حداقل از سوی بسیاری از فعالان با تجربه این خاطره تلخ را نیز به‌یاد دارد که در سال 92 یکی از عوامل اصلی شکل‌گیری رکود چند ساله بازار سهام افزایش یکباره نرخ خوراک پتروشیمی‌ها بود که آن‌هم به‌شکل دستوری تغییر کرد.

تمامی اینها در حالی اتفاق افتاد که هم در ماه‌های اخیر و هم در میانه رونق منتهی به‌سال 92 بسیاری از سهامداران تحلیل‌های بسیار مثبتی بر روی درآمدزایی شرکت‌های بورسی و فرابورسی به‌ویژه کامودیتی‌محورها داشتند و همین امر سبب شده بود تا تقاضا با حجمی قابل‌توجه به‌سمت بازار یاد‌شده سرازیر شود.

بر این اساس ناگفته پیداست که هر‌قدر هم که در چنین فضایی شرکت‌ها برای افزایش درآمد و سوددهی خود تلاش کنند یا در بازارهای جهانی بخت با آنها یار باشد، در نهایت آن شکل که کامیابی یا عدم‌کامیابی آنها را مشخص می‌کند چرخش قلم سیاستگذار و دیدگاه‌های او در مورد‌ساز و کار بازار است. در گزارش‌های پیشین نیز به‌این مساله اشاره شد که در روزها و هفته‌های اخیر تمایل دولت جدید به ‌ایجاد ساخت یک میلیون واحد مسکن می‌تواند آثار تورمی داشته باشد و در شرایطی که فروض مداخله در نظام‌ بازارها قیمت‌ها را نیز افزایش می‌دهد، تاثیری متفاوت از رشد قیمت ارز بر سود‌دهی سهام بگذارد، چرا‌که برخلاف افزایش قیمت دلار که به‌منزله کاهش ارزش پول ملی است و می‌تواند صرفا سود اسمی سهام را روی صورت‌های مالی افزایش دهد، قیمت‌گذاری دستوری حتی توانایی این را دارد که اثر رشد قیمت در بازارهای جهانی را کاهش داده یا حتی از بین ببرد و در نهایت در شرایطی که تورم و تمامی عوامل شکل‌دهنده به‌آن با شدت و حدت به‌قوت خود باقی هستند، دست سهامداران را که برای حفظ ارزش دارایی‌های خود به‌این بازار می‌آیند در پوست گردو بگذارد.

   برجام شدن برای رییسی

 اقتصاد ایران در حالی این روزها به‌نیمه دوم سال‌1400 می‌رسد که بنابر بسیاری از محاسبه‌ها کسری‌بودجه عملیاتی از 400 هزار میلیارد تومان فراتر رفته و نسبت به‌سال‌های گذشته افزایشی غیرمعمول را شاهد بوده است. تمامی اینها در حالی مطرح می‌شود که طرح یک‌میلیون واحدی مسکن در دولت فعلی بسیاری را به‌یاد طرح مسکن مهر و شیوه تامین مالی آن ‌انداخته و به‌نظرمی‌رسد این توانایی را دارد که به‌سبب آن تجربه تلخ عاملی برای انتظارات تورمی باشد. این در حالی است که دولت فعلی ادعا دارد که طرح یاد‌شده اثر تورمی نخواهد داشت و با توجه به‌سخنرانی‌هایی که در مجلس و همچنین از سوی وزیر راه و شهرسازی شده به‌نظر می‌آید که این دولت در پی تامین مصالح ارزان برای طرح خود باشد.  حال باید صبر کرد و دید که آیا این همه پافشاری بر طرح یاد شده می‌تواند آن‌را به‌مساله حیثیتی به‌مانند برجام در دولت حسن روحانی تبدیل کند یا می‌توان با تعقل بیشتر از سد این خطر بالقوه گذر کرد. در صورتی‌که این امر محقق نشود شکی نیست که با اظهارنظرهایی درباره سیمان 25 هزار تومانی  و کاهش قیمت فولاد حتی در صورتی‌که با رشد نرخ دلار سودآوری شرکت‌ها افزایش پیدا کند، نمی‌توان امیدی به‌این داشت که روند صعودی بازار سهام مجددا تقویت شود و به‌مسیر دو‌ماه گذشته خود ادامه دهد.

دقیقا به‌همین دلیل بود که در روزهای گذشته نیز شاهد افت قیمت‌ها در بورس بوده‌ایم. شاخص این بازار در حالی‌که تا همین چندی قبل میانه کانال یک میلیون و 550 هزار واحد رسیده بود، حالا  در مسیر نزولی قرار گرفته است. در همین چارچوب روز گذشته شاخص بورس تهران به‌میزان 14 هزار و 700 واحد دیگر افت کرد تا عقبگرد 99/ 0درصدی میانگین وزنی قیمت‌ها در این روز نماگر یاد‌شده را به‌محدوده یک‌میلیون و 475 هزار واحد برساند.  در این روز 436‌میلیارد تومان دیگر توسط سرمایه‌گذاران حقیقی از بازار یاد شده خارج شد تا گواهی بر این باشد که سرمایه زیرک‌تر از آن است که در بازاری با ریسک‌های غیرمنتظره و نامعلوم باقی بماند. این مساله در کنار ثبت ارزش 4 هزار و 984 میلیارد تومانی معاملات خرد حکایت از آن دارد که نگاه سرمایه‌گذاران در روزهای گذشته و همزمان با آغاز هفته جاری که مقارن با پافشاری بر کاهش قیمت سیمان بود، تغییر کرده و احتمالا سرمایه‌گذاران خرد این روزها بیشتر از گذشته به‌درک این واقعیت رسیده‌اند که به‌مانند قبل وجود انتظارات تورمی نمی‌تواند به‌تنهایی آنها را از زیان وارده در روزهای اخیر رها کند. صحت این مساله را از آنجا می‌توان دریافت که با توجه به‌ درجا‌زدن بازار طی دو هفته اخیر دیگر نمی‌توان  به‌آسانی قبل فروش این روزها را به‌حساب نقد‌کردن سهام و شناسایی سود از سوی برخی از ذی‌نفعان بازار تلقی کرد.

همچنین افت این روزهای بازار و حتی سقوط بیش از 40هزار واحدی دماسنج بورس در روز یکشنبه را نمی‌توان صرفا ناشی از مذاکره با رییس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که اثر روانی کاهشی بر قیمت دلار دارد، دانست.

هنوز دقیقا مشخص نشده که آیا دولت سیزدهم درنظر دارد که راه را برای آرامش بازارها هموار و به‌طور قطعی تامین مصالح ارزان آنچنان که در این گزارش آمد را برای ساخت یک‌میلیون مسکن نفی کند یا خیر، اما برآیند این ماجرا هرچه که باشد بدون‌شک می‌توان گفت که بازارها نمی‌توانند در شرایط تشویش و نگرانی به‌شکلی صحیح عمل کنند و تداوم این وضعیت می‌تواند به‌سایر بازارها نیز لطمه وارد کند.

local_offerبرچسب‌ها:
روند حرکت بازار بورس در هفته‌ای که گذشت

روند حرکت بازار بورس در هفته‌ای که گذشت

روند حرکت بازار بورس در هفته‌ای که گذشت نزولی بود بطوریکه شاخص کل در این هفته کانال یک میلیون و 500 هزار واحد را از دست داد.

Bartarinha.ir/
تکرار یک اتفاق مثبت در بازار بورس

تکرار یک اتفاق مثبت در بازار بورس

روند صعودی بازار بورس در هفته‌ای که گذشت نسبت به هفته قبل سریع‌تر بود به طوری که شاخص کل بورس توانست دوباره وارد کانال یک میلیون و 400 هزار واحد شود.

Bartarinha.ir/
روز پرسقوط و صعود در بازار بورس تهران

روز پرسقوط و صعود در بازار بورس تهران

بازار سرمایه روزی پرنوسان را پشت سر گذاشت به طوری که شاخص کل بورس در ساعات ابتدایی معاملات تا یک میلیون و 237 هزار واحد کاهش یافت اما در ساعات میانی روندی افزایشی به خود گرفت و تا یک میلیون و 244 هزار...

Bartarinha.ir/
اعتماد مردم به بازار بورس در حال احیا شدن است

اعتماد مردم به بازار بورس در حال احیا شدن است

یک تحلیلگر بازار سرمایه گفت:خوشبختانه در حال حاضر شرایط اقتصادی مساعدی در کشور حاکم است و پول با بازار سرمایه آشتی کرده است. چهار روز متوالی است که ارزش معاملات بالا رفته و حدودا 6 هزار میلیارد نقدینگ...

Bartarinha.ir/
جهش قیمت فلزات اساسی در بازار بورس لندن/ رشد 48 دلاری مس در 4 روز

جهش قیمت فلزات اساسی در بازار بورس لندن/ رشد 48 دلاری مس در 4 روز

قیمت انواع فلزات اساسی در بازار بورس لندن به ویژه در چند روز گذشته جهشی بوده، به طوری که فلز مس در 4 روز 48 دلار در هر تن افزایش قیمت داشته است.

FarsNews.ir/
تزریق نقدینگی به بازار بورس شتاب می‌گیرد

تزریق نقدینگی به بازار بورس شتاب می‌گیرد

بسته کامل نجات بورس در 10بند در شورای‌عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا تصویب شد.

Bartarinha.ir/
راستی‌آزمایی فرضیه دلواپسان بازار بورس

راستی‌آزمایی فرضیه دلواپسان بازار بورس

روزنامه «جهان صنعت» ادعای 25 اقتصاددان در مورد«بیمه‌گری دولت» در بازار سرمایه را بررسی کرد.

Bartarinha.ir/
صندوق تثبیت بازار بورس چگونه عمل می‌کند؟

صندوق تثبیت بازار بورس چگونه عمل می‌کند؟

محمد علی دهقان رییس سازمان بورس گفت: تخصیص منابع از صندوق توسعه ملی به صندوق تثبیت بازار سرمایه در دست اجرا است و 200 میلیون دلار معادل 5 هزار میلیارد تومان به...

EghtesadOnline.com/
تصمیمات جدید دولت در مورد تقویت بازار بورس

تصمیمات جدید دولت در مورد تقویت بازار بورس

ستاد اقتصادی دولت تصمیم گرفت به منظور تشویق سرمایه‌گذاری، به سرمایه‌گذاران خارجی که طبق ضوابط، 250 هزار دلار در بازار بورس سرمایه‌گذاری کنند، اقامت 5 ساله جمهوری اسلامی ایران اعطا می‌شود.

Bartarinha.ir/
روز پرنوسان برای بازار بورس تهران

روز پرنوسان برای بازار بورس تهران

بازار سرمایه روزی پرنوسان را پشت سر گذاشت و در حالی که شاخص کل بورس در ساعات ابتدایی معاملات روندی افزایشی داشت، در ساعات میانی تا یک میلیون و 217 هزار واحد کاهش یافت و مجددا به یک میلیون و 220 هزار و...

Bartarinha.ir/
نقدینگی بازار بورس در کام رمز ارز‌ها

نقدینگی بازار بورس در کام رمز ارز‌ها

چند وقتی می‌شود که در بازار ارزهای دیجیتال فعالیت می‌کند و گویا پول خوبی از این راه کسب کرده، اما جذابیت‌های بورس به گفته خودش از خرداد سال گذشته، راهش را به سمت بازار سرمایه کج کرده، تا درست مثل خیلی...

Bartarinha.ir/
خروج نقدینگی از بازار بورس شتاب گرفت

خروج نقدینگی از بازار بورس شتاب گرفت

ظرف 6 روزمتوالی بیش از 4هزار میلیارد تومان نقدینگی از بازار سهام خارج شد.

Bartarinha.ir/
رونق به بازار بورس بازمی‌گردد؟

رونق به بازار بورس بازمی‌گردد؟

مدت‌ها بود که برخی فعالان بازار سرمایه پیشنهاد افزایش دامنه‌ نوسان را مطرح می‌کردند و در نهایت محمدعلی دهقان دهنوی رییس جدید سازمان بورس و اوراق بهادار از اتخاذ چهار تصمیم مهم در جلسه روز شنبه 18 بهمن...

Bartarinha.ir/
جدیدترین قیمت فلزات اساسی در بازار بورس لندن+جدول

جدیدترین قیمت فلزات اساسی در بازار بورس لندن+جدول

جدیدترین قیمت فلزات اساسی در بازار بورس لندن نشان می‌دهد که پس از کشف واکسن بیماری کووید-19 که قیمت های افزایش یافت، اکنون قیمت برخی فلزات به فاز اصلاح رسیده و قیمت‌ها تاحدودی کاهشی شده است.

FarsNews.ir/
نظر مخاطبان برترین‌ها درباره آینده بازار بورس

نظر مخاطبان برترین‌ها درباره آینده بازار بورس

رفتار هیجانی در خرید و فروش سهام، باعث شده اتفاقات عجیبی در بورس رخ دهد. با اینکه بازار در حال اصلاح شاخص‌های بورسی است و مثبت شدن آن در روزها و ماه‌های پیش رو، اتفاق خواهد افتاد اما بسیاری در حال فرو...

Bartarinha.ir/
رسوب 140 هزار خودرو ناقص در پارکینگ خودرو ساز‌ها 140هزار خودرو ناقص در پارکینگ خودروساز‌ها قرارداد گازی با پاکستان از ابتدا اشتباه بود دلار ریخت کمتر از 15 ساعت تا شروع مجدد فعالیت رمزارز‌ها محموله دیگری از سوخت ایران به سوریه رسید "فرآور" 90 درصد کاهش درآمد را از خود بر جای گذاشت آغاز بازارگردانی " شکام " از نخستین روز هفته آینده عرضه اولیه نماد معاملاتی "0031" برای نخستین بار رافینت پتروشیمی بیستون مهمان بورس انرژی گاز بوتان صنعتی و MTBE پتروشیمی بندر امام معامله شد چرا بورس همچنان ریزش دارد؟ / در کدام صنایع بورسی سرمایه‌گذاری کنیم؟ آغاز ثبت نام نیسان بدون قرعه‌کشی + قیمت و جزيیات بازدید ريیس مجلس از سامانه 198 جزيیات اعمال محدودیت در تعداد تراکنش‌های کارت‌به‌کارت احتمال تمدید ثبت‌نام در سامانه املاک تا آخر پاییز تبریک فولاد مبارکه به مناسبت هفته دفاع مقدس فهرست املاک شتران منتشر شد / ویلای نمک‌آبرود متری 3 میلیون تومان زیر و بم ورود به بورس کالا | چه کسانی می‌توانند در بورس کالا معامله کنند؟ اعلام نتیجه هجدهمین حراج اوراق مالی اسلامی دولتی خبر مهم برای سهامداران فملی / افزایش سرمایه فملی چقدر است؟ شاخص قرمزپوش شد بورس تا پایان امسال چقدر سود می‌دهد؟ | سهامداران هیجانی نشوند سهمیه بنزین مهر 1400 کی واریز می‌شود؟ نرخ سود وام مسکن چقدر است؟ عرضه 495 هزار کیلووات ساعت برق در بورس انرژی نگاهی به عرضه‌های داخلی و صادراتی بورس انرژی مهلت ثبت‌نام در سامانه املاک و اسکان تمدید می‌شود؟ سنگین‌ترین صف‌های خرید و فروش سهام در 31 شهریور ماه مانع تراشی بانک‌ها برای پرداخت وام ودیعه مسکن فرصت‌های اقتصادی ایران از حضور در سازمان "شانگهای" تعداد و مبلغ چک‌های برگشتی زیاد شد موافقت هیات مدیره " سبزوا " با واگذاری سهام افزایش نرخ 22 درصد برخی محصولات " کماسه " افتتاح پروژه خط مایعات جدید در " دالبر " " تپکو " قرارداد فروش 29 محصول را منعقد کرد زمان واریز سهمیه بنزین مهرماه فروش ویژه «جایگزین پراید» / با 140 میلیون صاحب خودرو شوید! اتفاق مهم برای سهامداران کچاد / رشد 27 درصدی فروش چادرملو فروش حدود 11 هزار میلیارد تومان اوراق مالی دولت در روزهای منفی بورس شاخص با رشد 2 هزار واحدی سبز است بورس 976 واحد رشد کرد بورس تا پایان امسال چقدر سود می‌دهد؟ اوراق سلف نفت خام وزارت امور اقتصادی و دارایی به فروش رسید میلگرد ارزان شد / مردم منتظر کاهش قیمت مسکن باشند؟ احتمال ورود خودروسازان به واردات خودرو موج جدید کلاهبرداری‌ با رمزارزهای جعلی مجموع ماهانه یارانه پنهان برای هر ایرانی میزبانی بورس کالا از عرضه 193 هزار تن فولاد اوراقی که مانند نهنگ بازدهی بورس را می‌بلعد!

در حال بارگیری...