جلسه‌ کمیسیون اقتصادی با وزیر اقتصاد و ريیس بورس/برنامه 10 بندی برای رفع مشکل بازار سرمایه

جلسه‌ کمیسیون اقتصادی با وزیر اقتصاد و ريیس بورس/برنامه 10 بندی برای رفع مشکل بازار سرمایه

ريیس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: فردا جلسه‌ای با فعالان بازار سرمایه در کمیسیون اقتصادی برگزار می‌شود و هفته بعد جلسه‌ای با وزیر اقتصاد و ريیس سازمان بورس برگزار می‌شود و از ظرفیت بازار سرمایه برای فعالیت اقتصاد کشور استفاده می‌شود.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، محمدرضا پورابراهیمی ريیس کمیسیون اقتصادی مجلس امروز در آيین افتتاح معاملات آتی مس و معاملات گواهی سپرده مس و میلگرد در بورس کالای ایران گفت:‌ بازار سرمایه از قیمت‌گذاری دستوری رنج می‌برد که در همه ابعاد خود را نشان داده و قیمت دستوری باعث ایجاد رانت و ناکارآمدی می‌شود.

وی همچنین گفت:‌فاصله بین قیمت نیمایی و قیمت بازار نرخ ارز به طور متوسط 20 درصد است که این باعث تحمیل ضرر و زیان به بنگاه‌های اقتصادی می‌شود.

پورابراهیمی همچنین گفت:‌ بر اساس قانون برنامه ششم نرخ ارز باید به صورت شناور مدیریت شده تعیین شود در حالی که از سال 97 تصمیماتی گرفته شد که نرخ ترجیحی اعمال شود و این نرخ نباید تا ابد ادامه داشته باشد و باید حتما اصلاح شود.

ريیس کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به برنامه ده‌بندی وزیر اقتصاد که برای بازار سرمایه تصویب شد، گفت:‌این برنامه می‌تواند به حل مشکلات بخش‌هایی از اقتصاد در سال‌های آینده باشد.

وی گفت: فردا جلسه‌ای با فعالان بازار سرمایه در کمیسیون اقتصادی برگزار می‌شود و هفته بعد جلسه‌ای با وزیر اقتصاد و ريیس سازمان بورس برگزار می‌شود و از ظرفیت بازار سرمایه برای فعالیت اقتصاد کشور استفاده می‌شود.

پورابراهیمی این را هم گفت:‌ بخش عمده ظرفیت معدنی کشور غیرفعال است که قسمت مهم آن متعلق به دولت است و بخشی نیز که در قالب انفال و ثروت‌های عمومی در اختیار دولت که به صورت غیرفعال است و باید ظرفیت معدنی کشور فعال شود.

ريیس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: در حال حاضر کمتر از 10 درصد معادن کشور فعال به بهره‌برداری رسیده و 90 درصد معادن یا غیرفعال است و یا اینکه هنوز اکتشاف نشده است معدن جان‌جا که اخیرا در استان سیستان و بلوچستان شناسایی شده باید فعال شود.

پورابراهیمی با اشاره به اینکه حجم نقدینگی کشور به بیش از 4 میلیون میلیارد تومان رسیده است گفت:‌ این نقدینگی چگونه می‌تواند تولید را فعال کند باید از طریق بازار سرمایه جذب بازار تولید شود مگر ما چند شرکت مانند ملی مس و یا پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس ایجاد کردیم. عمده انفال و معادن غیرفعال است و این حجم نقدینگی در اقتصاد تنش ایجاد می‌کند.

وی با بیان اینکه 90 درصد توان فنی برای معادن بومی‌سازی شده است گفت:‌ اگر اراده واقعی باشد می‌توان این حلقه‌ها را به هم متصل کرد.

وی گفت: در لایحه بودجه چیزی برای شرکت‌های پروژه‌محور در بخش معادن ندیده‌ایم و ما می‌خواهیم از طریق بازار سرمایه پروژه‌های معدنی را فعال کنیم در حالی که در بودجه نیست و کمیسیون می‌خواهد پیشنهاد ارايه کند.

ريیس کمیسیون اقتصادی مجلس مورد دیگر را مطالبات شرکت‌های خصوصی به ویژه شرکت‌های صنعت برق از دولت عنوان کرد که گفت: بسیاری از شرکت‌های بورسی درگیر مطالبات از دولت هستند و باید ريیس سازمان بورس وصول مطالبات آنها را پیگیری کند.

پوابراهیمی گفت:‌جفای بزرگی که وزیر قبلی نیرو انجام داد اینکه سرمایه‌گذاری در صنعت برق انجام نشد و عمده تقصیرها را به گردن بیت‌کوین و رمزارزها انداخت در حالی که 300 مگاوات برای رمزارزها مجوز داده شد اما ناترازی برق بیش از 3 هزار مگاوات است.

وی همچنین به برنامه مولدسازی دارایی‌های دولت اشاره کرد و گفت: دولت در این زمینه ورود کرده اما اقدام دولت کافی نیست برای مولدسازی دارایی‌ها می‌توان از بازار سرمایه و فروش اوراق دولتی اقدام کرد.

ريیس کمیسیون اقتصادی مجلس همچنین گفت: ذغال‌سنگ را می‌توان از طریق بورس کالا یا بورس انرژی ارايه کرد و اگر وزیر صنعت که در این جلسه حضور دارد ابلاغ کند بورس کالا آماده پذیرش سریع ذغال‌سنگ از طریق بازار سرمایه است.

وی با اشاره به سفر اخیر خود همراه با وزیر صنعت به سوریه گفت: ظرفیت تجارت خارجی باید فعال شود و بدون فعالیت تجارت خارجی نمی‌توان توسعه ایجاد کرد عمده تحریم‌های آمریکا متوجه تجارت خارجی ما است.

پورابراهیمی همچنین گفت:‌اصلاح قانون بازار سرمایه در کمیته تخصصی کمیسیون اقتصاد نهایی شده فردا متن آن رونمایی می‌شود و برای فعالان بازار سرمایه و کارشناسان ارايه می‌شود تا پیشنهادهای فعالان ظرف دو هفته دریافت شود و بعد از آن در کمیسیون اقتصادی تصویب نهایی می‌شود.در قانون جدید ظرفیت کانون‌های سهامداران و سرمایه‌گذاران دیده شده است و همچنین تضمین برای خرید از صنایع پایین‌دستی دیده شده و امیدواریم قانون بازار سرمایه به زودی به صورت نهایی اصلاح شود.

به گزارش فارس، افتتاح قراردادهای آتی مس کاتد و قراردادهای گواهی سپرده مس و میلگرد امروز با حضور وزیر صنعت، ريیس سازمان بورس و مدیرعامل بورس کالا در محل بورس کالا به بهره‌برداری رسید.

انتهای پیام/

اعلام میزان مالیات بر دستمزدها در 1401 قیمت‌ها در بازار خودرو درجا زد قیمت‌ها در بازار خودرو درجا زد | آخرین قیمت پژو، رانا و تیبا | 5 بهمن 1400 ريیسی: سلطه دلار باید شکسته شود قیمت‌ها در بازار خودرو درجا زد مالیات عجیب خانه های لوکس به کجا رسید؟ «افزایش قیمت بنزین» کابوس ريیس جمهور مدیرعامل بانک رفاه: آماده توسعه همکاری‌های متقابل با دانشگاه علوم پزشکی ایران هستیم 6 هلدینگ و شرکت گروه مالی گردشگری در جمع شرکت‌های برتر ایران یارانه 500 هزار تومانی در راه است مبلغ وامی که می‌توان با کارت یارانه دریافت کرد... سرپرست مدیریت بیمه‌های اشخاص بیمه رازی: فرآیند بررسی و پرداخت هزینه‌های درمان تسریع یافت ریزش قیمت آیفون‌های بازار/ جدول قیمت‌ها روند نزولی بازار سرمایه / تک سهمی که در بورس افت... یک نماینده بیمه رازی: طوفان‌های اینستاگرامی در تقویت برند بیمه رازی بسیار اثرگذار است ازدواج افراد مسن برای گرفتن وام ! افزایش 154 درصدی کفایت سرمایه بانک مسکن طی 2 سال گذشته 10 درصد زعفران تولید شده در کشور در بورس کالا... فروش ملی مس با رشد 101 درصدی همراه شد ​ آغاز پیش ثبت نام سفرهای سوریه از فردا گندم های وارداتی از روسیه آلوده است؟ توجه ویژه دولت سیزدهم به توسعه انرژی های تجدید پذیر است افزایش قیمت غیرقانونی لوازم خانگی فقط 10 درصد زعفران تولیدی کشور در بورس کالا عرضه می‌شود هفت تپه‌های دولت روحانی تمامی ندارد! / خصوصی‌سازی مشکوک یک فروشگاه زنجیره‌ای به کمک واردکنندگان برنج خبر ویژه برای معامله‌گران خودرو/ شرایط درج آگهی‌های... وضعیت سبد سهام عدالت در 5 بهمن مردم آماده برف و باران‌های تازه باشند/‌ کاهش دما تا هشت درجه در برخی شهرها پیش بینی جذاب از آینده قیمت طلا و بیت کوین تفاهم‌نامه احداث پل مرزی اتومبیل‌رو بر رودخانه آستاراچای امضا شدپ اولین قرارگاه صدور سند اراضی کشاورزی تشکیل شد آخرین قیمت سکه، طلا و ارز (5 بهمن) الزام مناطق آزاد تجاری و صنعتی‌ به درج قیمت تولید‌کننده در راستای شفاف‌سازی‌ ورود سیگنال های مثبت برجامی به بازار ارز وقوع انفجار در «کرکوک» عراق وزارت راه آیین‌نامه تشکیل «مرکز ایمنی حمل و نقل» را تدوین کرد مرغ را از این قیمت گران‌تر نخرید! رتبه اعتباری شما برای دریافت وام بدون ضامن چگونه تعیین می‌شود؟ بازار خودرو نه خریدار دارد نه فروشنده | اختلاف قیمت خودرو از کارخانه تا بازار چقدر است؟ اولین قرارگاه صدور سند اراضی کشاورزی تشکیل شد ایران و هند‌ سومین مسیر کشتیرانی به چابهار را راه‌اندازی کردند چهارمین جلسه دادگاه شرکت کروز برگزار شد وعده های بورسی که محقق نشد + فیلم افزایش 154 درصدی کفایت سرمایه بانک مسکن طلا ریخت فاش شدن هویت ساتوشی چه بر سر بیت‌ کوین می‌ آورد؟... ایران و هند‌ سومین مسیر کشتیرانی به چابهار را راه اندازی کردند حقوق کدام سربازان5 میلیون تومان شد؟ وزیر نیرو درصدد تغییر ساختار وزارت نیرو گفتگو با طاهره جهانی | دوره آموزی که در 75 سالگی به دنبال یادگیری بورس بود!