چرا حقیقی ها، بورس را ترک می کنند؟

چرا حقیقی ها، بورس را ترک می کنند؟

چهارمین هفته آبان‌‌‌ ماه در حالی پایان یافت که همزمان با افت 1/ 3 ‌درصدی شاخص کل و عقب‌‌‌گرد 2/ 1‌ درصدی نماگر هم‌‌‌وزن بورس، سهامداران خرد نیز برای دوازدهمین هفته...

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از دنیای‌اقتصاد،  از این‌رو در مجموع هفته منتهی به 26 آبان‌‌‌ماه سهامی به ارزش 767‌میلیارد و 797‌میلیون تومان از سبد حقیقی‌ها به پرتفوی معامله‌‌‌گران حقوقی بورس تهران منتقل شد.

در مجموع این 12 هفته، بیش از 16‌هزار میلیارد تومان سرمایه‌‌‌ خرد از گردونه معاملات سهام خارج شده که به نظر می‌رسد مقصر اصلی این وضعیت، نابسامانی سیاستگذاری‌‌‌های موثر بر بازار سهام بوده است. موضوعی که در ابتدای هفته خود را در بازگشت تصمیم دولت از افزایش نرخ فروش خودروسازان نشان داد و در میانه‌‌‌های هفته با عقب‌‌‌نشینی دلار به اوج خود رسید.

   سهامداران فعال هفته در صنایع بورسی

در هفته‌‌‌‌‌‌‌‌‌ای که گذشت سهامداران حقیقی در 13 گروه بورسی خریدار بودند. در این میان بازگشایی نماد معاملاتی «بورس» در روز دوشنبه پس از برگزاری مجامع عمومی فوق‌العاده مبنی بر افزایش سرمایه و عمومی عادی سالیانه مبنی بر تقسیم سود و رشد بیش از 50‌درصدی آن سبب شد شاهد افزایش اقبال بورس‌‌‌بازان حقیقی به این سهم باشیم. شرایطی که باعث شد گروه فعالیت‌های کمکی به نهادهای مالی واسط در صدر لیست خرید سهامداران خرد قرار گیرد.

حقیقی‌‌‌ها در مجموع هفته منتهی به 26 آبان‌‌‌ماه در این گروه سهامی به ارزش 123‌میلیارد و 259‌میلیون تومان را به پرتفوی خود افزودند. پس از آن نوبت به انبوه‌‌‌سازان رسید. در این گروه «ثشاهد» با بیشترین اقبال سهامداران خرد همراه شد تا خالص خرید هفتگی حقیقی‌‌‌ها در گروه انبوه‌‌‌سازی 49‌میلیارد و 335‌میلیون تومان برآورد شود. پس از آن سهامداران خرد، گروه محصولات شیمیایی را در لیست خرید خود قرار دادند.

در این راستا زیرمجموعه‌‌‌‌‌‌‌‌‌های پتروشیمی و شوینده در هفته‌‌‌ای که گذشت شاهد جابه‌‌‌‌‌‌‌‌‌جایی سهامی به ارزش 46 ‌‌‌میلیارد و 995 ‌‌‌میلیون تومان در مسیر حقوقی به حقیقی بودند. این مهم پس از آن رقم خورد که یکی از نمادهای شوینده این گروه یعنی «پاکشو» اقدام به انتشار اوراق فروش تبعی و تضمین سود 40‌درصدی سهام خود در 24 ماه آینده کرد.

در آن‌‌‌‌‌‌‌‌‌سوی بازار اما سهامداران خرد خالص خروج مثبتی از 26 صنعت داشتند. در صدر این لیست پالایشگاه‌‌‌ها قرار داشتند که در مجموع هفته شاهد جابه‌‌‌جایی سهامی به ارزش 185‌میلیارد و 927‌میلیون تومان در مسیر حقیقی به حقوقی بودند. فلزی‌‌‌ها نیز در شرایط مشابهی با خالص خروج 185‌میلیارد و 101‌میلیون تومانی سهامداران خرد مواجه شدند.

این روند در زیرمجموعه‌‌‌های گروه بانک‌ها و موسسات اعتباری با انتقال 140‌میلیارد و 870‌میلیون تومانی از سبد سهام حقیقی‌‌‌ها به پرتفوی معامله‌‌‌گران عمده بورس تهران دنبال شد. دارویی‌‌‌ها نیز که از بررسی فوریت‌دار لایحه ارز 4200 تومانی ناامید شدند، وارد لیست خروج حقیقی‌‌‌ها شده و در مجموع هفته خالص فروش 95‌میلیارد و 802‌میلیون تومانی را از سوی سهامداران حقیقی تجربه کردند.

   روزشمار فعالیت بازیگران بورسی

شنبه: شوک حاصل از لغو افزایش قیمت فروش خودروسازان تنها دو روز پس از ابلاغ سبب شد نماگر اصلی تالار شیشه‌‌‌ای در نخستین روز هفته با افت 2/ 1‌درصدی مواجه شود. در این روز 86/ 0‌درصد از ارتفاع نماگر هم‌‌‌وزن نیز کاسته شد و به موازات این فضای منفی، حقیقی‌‌‌ها خالص فروش 268‌میلیارد و 724‌میلیون تومانی را رقم زدند. در این روز تنها 7 صنعت وارد لیست خرید سهامداران خرد شدند و در مقابل شاهد خروج این دسته از سهامداران از 31 گروه بورسی بودیم.

بیشترین فروش حقیقی‌‌‌ها اما از زیرمجموعه‌‌‌های گروه‌‌‌های بزرگ دلاری و ریالی بازار سهام رقم خورد. در این خصوص می‌توان به گروه فرآورده‌‌‌های نفتی با خالص فروش حدود 74‌میلیارد تومانی اشاره کرد. سپس بانک‌ها شاهد خالص فروش 45‌میلیارد و 931‌میلیون تومانی سهامداران حقیقی بودند. فلزی‌‌‌ها نیز در روندی مشابه جابه‌‌‌جایی سهامی به ارزش 29‌میلیارد و 547‌میلیون تومان را در مسیر حقیقی به حقوقی تجربه کردند. شرکت‌های چند رشته‌‌‌ای صنعتی و خودروسازان نیز روز شنبه مجموعا با خالص فروش 42‌میلیارد و 231‌میلیون تومان حقیقی‌‌‌ها مواجه شدند.

یکشنبه: در دومین روز هفته فضای منفی حاکم بر معاملات سهام کمی فروکش کرد و نماگر اصلی بورس رشد 2/ 0‌درصدی را ثبت کرد. در این روز فروش حقیقی‌‌‌ها هرچند ادامه یافت اما به 183‌میلیارد تومان محدود شد و لیست خرید این دسته از معامله‌‌‌گران نیز کمی شلوغ‌‌‌تر شد. به این ترتیب طی دادوستدهای روز یکشنبه بورس تهران سهامداران خرد 13 صنعت را در اولویت خرید خود قرار دادند و در مقابل سهام موجود در 26 گروه را به دست حقوقی‌‌‌ها سپردند.

گروه فرآورده‌‌‌های نفتی در این روز نیز در صدر گزینه‌‌‌های فروش حقیقی‌‌‌ها جای گرفت تا شاهد جابه‌‌‌جایی سهامی به ارزش 31‌میلیارد و 319‌میلیون تومانی در مسیر حقیقی به حقوقی باشند. پس از آن نیز دو گروه فلزات اساسی و شرکت‌های چندرشته‌‌‌ای صنعتی به ترتیب خالص فروش 29 و 5/ 24‌میلیارد تومانی این دسته از بورس‌‌‌بازان را تجربه کردند. در آن‌سوی بازار اما سرمایه‌گذاری‌‌‌ها شاهد ورود 38‌میلیارد تومانی سرمایه‌‌‌های حقیقی بودند و پس از آن گروه خودرو و ساخت قطعات در غیاب خودروسازان ورود 13‌میلیارد و 766‌میلیون تومانی حقیقی‌‌‌ها را ثبت کرد.

 دوشنبه: در میانه هفته گذشته نماگرهای بورسی بازهم عقب‌‌‌نشینی کردند. افت 300 تومانی دلار از مهم‌ترین دلایل افزایش فشار فروش در تالار شیشه‌‌‌ای بود. در این روز سهامداران خرد تصمیم گرفتند 315‌میلیارد و 933‌میلیون تومان از سهم موجود در پرتفوی خود را نقد کنند. شرایطی که سبب شد در مقابل قرار گرفتن تنها 7 گروه در لیست خرید حقیقی‌‌‌ها، بورس‌‌‌بازان در 32 صنعت فروشنده باشند. زیرمجموعه‌‌‌های گروه‌‌‌های بزرگ بازار صدر لیست فروش حقیقی‌‌‌ها را به خود اختصاص دادند.

گروه فلزات اساسی با خروج 72‌میلیارد و 767‌میلیون تومانی حقیقی‌‌‌ها در رتبه نخست این لیست قرار داشتند و پس از آن نوبت به سهام پالایشی با ثبت خالص فروش 71‌میلیارد و 785‌میلیون تومانی سهامداران خرد رسید. بانک‌ها، شرکت‌های چندرشته‌‌‌ای صنعتی و خودرویی‌‌‌ها دیگر صنایعی بودند که حقیقی‌‌‌ها در اولویت خود برای فروش قرار دادند.  

سه‌‌‌شنبه: افت شاخص کل بورس تهران در دادوستدهای روز سه‌‌‌شنبه به 54/ 0‌درصد رسید اما از فروش سهامداران خرد اندکی کاسته شد تا شاهد جابه‌‌‌جایی سهامی به ارزش 29‌میلیارد و 342‌میلیون تومان در مسیر حقیقی به حقوقی باشیم.

گروه محصولات شیمیایی با محوریت «پاکشو» که پس از انتشار اوراق فروش تبعی جذاب به نظر می‌‌‌رسید، پراقبال‌ترین صنعت بورسی طی دادوستدهای روز سه‌‌‌شنبه از سوی سهامداران حقیقی بود. این گروه در این روز میزبان 44‌میلیارد و 302‌میلیون تومان سرمایه‌‌‌ حقیقی بود. در مقابل اما 26 صنعت با صدرنشینی گروه فلزات اساسی در لیست فروش حقیقی‌‌‌ها جای گرفتند. این گروه معاملات روز سه‌‌‌شنبه را با خالص خروج 22‌میلیارد و 692‌میلیون تومانی حقیقی‌‌‌ها پایان داد.

چهارشنبه: در پایان هفته گذشته، تالار شیشه‌‌‌ای هرچند کم‌‌‌رمق اما رنگ و روی صعودی به خود گرفت و شاهد رشد 16/ 0‌درصدی شاخص کل و صعود 7/ 0‌درصدی نماگر هم‌‌‌وزن بودیم. همزمان حقیقی‌‌‌ها نیز به زمین خرید بازگشتند تا الگوی هفته‌‌‌های اخیر در خصوص بازگشت سهامداران خرد در آخرین روز کاری هفته تکرار شود. در این روز حقیقی‌‌‌ها خالص خرید 29‌میلیارد و 243‌میلیون تومانی را ثبت کردند. سه گروه انبوه‌‌‌سازان، محصولات شیمیایی و خودرو پرتقاضاترین صنایع بورسی از سوی حقیقی‌‌‌ها در آخرین روز هفته بودند.

 

local_offerبرچسب‌ها:
سرمایه‎‌گذاری خارجی در بورس ایران چه موانعی دارد؟

سرمایه‎‌گذاری خارجی در بورس ایران چه موانعی دارد؟

کارشناس بازار سرمایه گفت: استفاده از فیلترشکن کمترین مشکلی است که سرمایه‌گذار خارجی برای سرمایه‌گذاری با آن مواجه است.

YJC.news/
بازدهی بورس ایران از بازدهی ونزويلا عبور کرد

بازدهی بورس ایران از بازدهی ونزويلا عبور کرد

شاخص بورس‌های زیمبابوه،‌ ایران و ونزويلا به ترتیب رتبه‌های اول تا سوم جدول بازده بازارهای سهام جهان را کسب کرده‌اند و شاخص بورس کاراکاس به‌عنوان اصلی‌ترین بازار مالی ونزويلا سال 2020 را با عدد 90 هزار...

TejaratNews.com/
«سعدی» وارد بورس ایران شد

«سعدی» وارد بورس ایران شد

«سعدی» به‌عنوان نخستین سامانه فروش اینترنتی سهام عدالت در بورس ایران راه‌اندازی شد. در این سامانه امکانات لازم جهت فروش یا سرمایه‌گذاری مجدد سهام عدالت برای بیش از...

EghtesadOnline.com/
تصمیم‌گیری درباره آینده بازار نفت افزایش فروش نفت طوفان توییتری علیه نبود امنیت سرمایه‌گذاری کابوسی که رنگ واقعیت به خود گرفت قیمت دارو باید تغییر کند؟ نصب بلندترین برج صنعت پتروشیمی ایران صادرات 137 هزارتنی خرما ادامه‌دار شدن روند نزولی بورس/ مذاکرات برجام بازار سهام را نجات می‌دهد؟ ارزش سهام عدالت امروز 10 آذر‌ماه + ارزش 60 درصد قابل فروش جدیدترین قیمت 83 کالای اساسی اعلام شد بالاترین تعرفه گاز متعلق به چه صنایعی است؟ دزدی 80میلیون دلاری از آستان قدس رضوی؟! رونق دلالی با کد ملی در بازار خودرو آورده نقدی 450 میلیونی برای متقاضیان مسکن خروج یک هزار و 670 میلیارد تومان از بورس طی 5 روز معاملاتی "آبادا" پیمانکار نیروگاه سیکل ترکیبی را تغییر داد " کایتا" لوازم مستعمل را می فروشد طلا منتظر اخبار مذاکرات / کاهش تقاضای هیجانی برای سکه اقدامات توسعه‌ای بانک رفاه کارگران تشریح شد سهم تامین مالی اقتصاد از بورس 12 درصد اثرات شکاف بین قیمت دلار متشکل و آزاد صعود "خکرمان" از بازار پایه به بازار دوم فرابورس میدکو افزایش سرمایه داد دعوت از سهامداران "قثابت" به مجمع پذیره نویسی پنجمین شرکت بیمه اتکایی در فرابورس تکلیف قیمت خودرو‌های داخلی مشخص نشد طرح بانک مرکزی صف‌ های دلار را جمع می‌کند؟ وضعیت سبد سهام عدالت در 10 آذر ماه سهامداران "کشرق" در مجمع تصمیم گرفتند "جم پیلن" در تصور انتخاب هیات مدیره جدید پرداخت سود به سهامداران "سدشت" از سال آینده دوری از هیجان؛ نگاه به آینده افت شاخص بورس در آخرین روز معاملاتی هفته خبر خوش برای متقاضیان مسکن ملی اقبال به آگهی‌های مسکن افزایش یافت افت 17 هزار واحدی شاخص کل بورس در آخرین روز معاملاتی هفته عقب‌نشینی بورس در آخرین روز کاری هفته "فسازان" به مجمع می رود/ "غاذر" آماده انجام معاملات ضرورت آشنایی آحاد مردم با مبحث رتبه بندی اعتباری و اعتبارسنجی افت 17 هزار واحدی شاخص بورس تهران نامه توکلی به سران قوا درباره ارز 4200تومانی اوضاع شکر چطور است؟ استفاده از منابع مولد سازی در تقویت سرمایه گذاری بخش خصوصی افت شاخص بورس در آخرین روز معاملاتی هفته جلسه "شورای مشورتی" با موضوع "اولویت‌های پژوهشی سازمان بورس و اوراق بهادار" برگزار شد خشکسالی به تهران رسید / تهران 90 روز آب شرب دارد؟ پایان قرمز بورس در آخرین روز کاری هفته | کاهش 17 هزار و 8 واحدی شاخص کل طوفان توییتری علیه نبود امنیت سرمایه‌گذاری/ «اقتصاد ترکیه ایرانی‌ها را نجات می‌دهد؟» تامین مالی «منفی 7 هزار میلیارد تومانی» دولت از فروش اوراق در بورس! نرخ 12 ارز ثابت است/ افزایش نرخ 20 ارز