پاسخ وزیر اقتصاد به توییت اخیر «همتی»/ دقیق‌تر مطالعه کنید، گواهی سپرده نفتی مدل تکراری نیست

پاسخ وزیر اقتصاد به توییت اخیر «همتی»/ دقیق‌تر مطالعه کنید، گواهی سپرده نفتی مدل تکراری نیست

ایلنا: وزیر اقتصاد اظهار داشت: دیدم که یکی از مشاوران گذشته گمان کرده که گواهی سپرده نفتی تکرار مدل‌های سال‌های گذشته است اما اینگونه نیست و این ابزار متفاوتی بوده و...

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایلنا، سید احسان خاندوزی در آیین رونمایی از سامانه تامین مالی فکتورینگ با بیان اینکه در اقتصاد ایران از ابتدای دهه 90 دچار چالش تامین مالی شدیم، اظهارداشت: نظامات تامین مالی کشور که تا دهه 80 به نحوی از طرق مختلف نیازهای دولت و غیر دولتی را مرتفع می‌کرد از ابتدای دهه 90 دچار سکته شد. 

وی گفت: وزارت اقتصاد که غیر از وظیفه سنتی از جمله خزانه‌داری و ذی‌حساب از دستگاه‌های دولتی، تامین مالی دولتی و تسهیل تامین مالی بخش غیر دولتی را انجام می‌دهد تلاش داشته که برای رفع این چالش به وسع خودش اقدام کند و از ابتدای شروع به کار وزارت اقتصاد در دولت سیزدهم از ابزارهای مختلفی برای تامین مالی بخش‌های غیر دولتی از جمله رونمایی سامانه ستاره که توان توثیق را افزایش می‌دهد و همچنین رسمیت بخشیدن به مجوزهای کسب و کار کشور که سال‌های پیش این فعالیت‌های اقتصادی به صورت غیر رسمی شناخته می‌شدند که از این پس از آن می‌توان به عنوان وثیقه استفاده کنند و همچین استفاده از اوراق گام و ابزارهای دیگر اقدام کرده است که البته برای استفاده از این ابزارها باید ظرفیت و توان شبکه بانکی استفاده کرد و اجرای آن را بانک مرکزی باید دنبال کند. 

وزیر اقتصاد با بیان اینکه موضوع فکتورینگ در دو سال گذشته باید انجام می‌شد و باید فعالان اقتصادی می‌توانستند از این اعتبار بالقوه پنهان استفاده کنند، ادامه داد: از طریق ابزارهای تامین مالی که اخیرا راه اندازی شد، گواهی سپرده نفتی بود که اجازه تامین مالی را به شرکت‌ها می‌دهد. 

خاندوزی با اشاره به توییت اخیر عبدالناصر همتی، رییس سابق بانک مرکزی درباره تکراری بودن ابزار گواهی سپرده نفتی گفت: دیدم که یکی از مشاوران گذشته گمان کرده که گواهی سپرده نفتی تکرار مدل‌های سال‌های گذشته است اما اینگونه نیست و این ابزار متفاوتی بوده و خوب است که دوستان ما مطالعه دقیق‌تری داشته باشند. 

وی ادامه داد: ما بازار واقعی نفت را ایجاد کردیم و نه فقط بازار کاغذی، امروز بازار ریالی برای تحویل فیزیکی نفت ایجاد شده است. 

وزیر اقتصاد تاکید کرد: البته شبکه بانکی کشور آنقدر توسعه پیدا نکرده است که این ابزارها مورد استفاده قرار بگیرند و اکثرا با این ابزارها ناآشنا هستند و هنوز به روش‌های سنتی بسنده می‌کنند. 

 

جزییات مصوبه تعیین ساعات آغاز به کار ادارات و مشاغل... هر عدد از این تخم مرغ‌ها 3.5میلیون قیمت دارد! قیمت طلا در چند قدمی رکورد تاریخی؟/ سناریوی احتمالی... قیمت طلا در چند قدمی رکورد تاریخی؟ زمان ثبت‌نام مجدد متقاضیان خودروهای داخلی قیمت دلار از عهد قاجار تا سلسله پهلوی چگونه می‌توان خودرو ایرانی را نجات داد؟ فردا نخستین روز فعالیت بورس در سال 1402 آغاز ثبت نام جاماندگان در سامانه یکپارچه فروش خودرو از دوشنبه واکنش خانه کارگر به مصوبه مزد 1402 شورایعالی کار / روال قانونی برای ابطال مصوبه مزد 1402 را آغاز می ... برای جاماندگان ثبت‌نام خودروهای داخلی فردا سامانه بازگشایی می‌شود فایل‌های فروش در ارزان‌ترین منطقه تهران هم غیر قابل دسترسی شدند فردا نخستین روز فعالیت بورس در سال 1402 فردا نخستین روز فعالیت بورس در سال 1402 مصرف 120 میلیون لیتر بنزین در سومین روز از تعطیلات سیب و پرتقال تنظیم بازاری در تهران تا پایان فروردین توزیع می شود تیونینگ این خودرو، هوش از سر می‌پراند! تیونینگ این خودرو 3 هزار اسب بخاری، هوش از سر می‌پراند!/ عکس رشد تولید مستلزم جلوگیری از سوداگری‌/ "مالیات بر عایدی سرمایه" هر چه زودتر قانون شود ثبت مصرف بیش از 120 میلیون لیتر بنزین در سومین روز از بهار 1402 برای جاماندگان ثبت‌نام خودروهای داخلی فردا سامانه بازگشایی می‌شود استعلام وضعیت چک‌های برگشتی صادرکننده چک از طریق پیامک 10 خبر مهم برای اولین روز معاملاتی سال 1402 | افزایش سرمایه یک نماد پالایشی اخبار مهم کدال جمعه 4 فروردین 1402 | خبری مهم برای سهامداران فملی جاماندگان یارانه دولت چگونه ثبت نام کنند؟ قیمت جدید قند و شکر اعلام شد چرا افزایش نرخ بهره فدرال رزرو به رغم سیستم مالی متزلزل صحیح بود؟ / خبری از قوانینی که قرار بود سیاس... با این روند تعطیلی نانوایی ها دور از انتظار نیست جاماندگان یارانه دولت چگونه ثبت نام کنند؟ راستی‌آزمایی آمار اشتغال دولت؛ واقعا یک میلیون شغل ایجاد شد؟ / حاج‌اسماعیلی : دولت اسناد و مدارک ارا... در بحبوحه ورشکستگی سیلیکون ولی فدرال رزرو بار دیگر نرخ بهره را افزایش داد / تاثیر آن بر بازار سهام چ... جاماندگان یارانه دولت چگونه ثبت نام کنند؟ به دنبال واردات مستقیم گاز از ترکمنستان هستیم/ سوآپ ادامه دارد اونس جهانی در مرز 2 هزار دلار تولد فاجعه‌ای دیگر در پدیده شاندیز طلا صعودی و دلار ریزشی شد واریز یارانه نقدی برای جاماندگان | یارانه نقدی جدید دو برابر شد افزایش 50 درصدی اشتغال مستقیم صنایع غذایی کدام خودروها در بازار افزایش قیمت داشتند؟ همتی: دولتی که پای خود را بیش از گلیمش دراز کند، بنزین بر آتش تورم می ریزد توان تولید برق 286 نیروگاه ارتقا پیدا کرد نسخه همتی برای عبور دولت از تورم مصرف 120 میلیون لیتر بنزین در سوم فروردین بیانیه مهم خانه کارگر درباره حداقل حقوق 1402 افزایش قیمت بیت‌کوین و اتریوم/از آخرین وضعیت ارزهای دیجیتال با خبر شوید مصرف 120 میلیون لیتر بنزین در سومین روز از سال جدید هشدار ريیس شبکه انرژی آلمان از احتمال کمبود گاز افزایش قیمت کوییک، ساینا و تیبا در بازار + نمودار ارزش بازار بورس لندن به دنبال نگرانی در مورد بحران بانکی سقوط کرد شتاب این خودرو تولید انبود هوش از سرتان می‌پراند/ عکس