امضای موافقتنامه توسعه حمل و نقل بار و مسافر بین راه‌آهن و شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت

امضای موافقتنامه توسعه حمل و نقل بار و مسافر بین راه‌آهن و شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت

موافقتنامه طرح توسعه حمل و نقل بار و مسافر توسط راه‌آهن، امروز بین مدیرعامل شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت و مدیرعامل راه‌آهن به امضا رسید.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، حسین آبنیکی، مدیرعامل شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت امروز در مراسم امضای موافقتنامه طرح توسعه حمل و نقل بار و مسافر توسط راه‌آهن اظهار داشت: در حوزه حمل و نقل اولویت دولت توسعه ریلی است که هم حمل و نقل پاک و هم ایمن و باصرفه است با این حال حمل و نقل ریلی به اندازه ظرفیت خود توسعه نیافته است.

وی افزود: موافقتنامه امروز ذیل ماده 12 قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر است؛ دو وزارتخانه راه و نفت، شرکت راه‌آهن و شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت تلاش کردند این مصوبه را اجرا کنند.

آبنیکی گفت: کل سرمایه‌گذاری که ما بازپرداخت خواهیم کرد 7.5 میلیارد دلار است. سرمایه‌گذاران تا سال 1405 فرصت سرمایه‌گذاری در بخش ریلی دارند و بازپرداخت‌ها تا 1410 ادامه دارد.

مدیرعامل شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت گفت: براساس محاسبات کارشناسی به ازای هر دو کیلومتر 35 سی‌سی نفت گاز در حوزه بار و به ازای هر نفر کیلومتر 20 سی‌سی نفت گاز در حوزه مسافر صرفه‌جویی خواهد شد که جمعا 11 میلیارد لیتر صرفه‌جویی نفت گاز خواهیم داشت و 28 میلیون لیتر کاهش تولید معادل کربن داریم.

وی گفت: در شرایط موجود 3 هزار و 750 دستگاه واگن تحت حمایت قرار داده‌ایم و 7 هزار میلیارد تومان قرارداد سرمایه‌گذاری در دست اقدام است و تلاش می‌کنیم کل 7.5 میلیارد دلار ظرفیت مصوبه استفاده شود.

آبنیکی گفت: سرمایه‌گذاری که منتج به صرفه‌جویی شود به ازای هر تن کیلومتر و نفر کیلومتر صرفه‌جویی محاسبه می‌شود و بخشی از سود صرفه‌جویی شده در قالب یارانه به سرمایه‌گذار پرداخت خواهد شد و بازپرداخت‌ها هم تا 1410 ادامه دارد و هر سه ماه یکبار پرداخت یارانه‌ها انجام می‌شود که همانطور که گفته شد 1997 میلیارد تومان قرارداد منعقد شده داریم و 7 هزار میلیارد تومان قرارداد هم منعقد خواهد شد.

پایان پیام/

اخبار مرتبط

آخرین اخبار بورس و اقتصاد