موج جدید فروش در بازار سهام؟

موج جدید فروش در بازار سهام؟

بازار سهام معاملات روز دوشنبه را در حالی آغاز کرد که نماگرهای اصلی بورس و فرابورس از همان ابتدا روند نزولی را در پیش گرفتند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از دنیای اقتصاد، افزایش عرضه‌ها بسیاری از نمادها را به محدوده منفی و حتی صف فروش کشاند و سبب شد تا پس از چهار صعود متوالی، نماگرهای اصلی تالار شیشه‌ای دوباره به رنگ قرمز درآمده و با افت 95/ 0 درصدی به محدوده یک میلیون و 145 هزار واحدی بازگردند. بازگشت دلار به کانال 23 هزار تومانی در کنار شناسایی سود پس از صعود چهار روزه قیمت‌ها را می‌توان از دلایل افزایش فشار فروش در معاملات روز گذشته بورس تهران عنوان کرد. اما آیا می‌توان عنوان کرد که موج جدیدی از فشار فروش در بازار ایجاد شده است؟

واقعیت این است که متغیرهای بنیادی همچون قیمت‌های جهانی، نرخ ارز، شرایط سیاسی و پیشرفت مذاکرات احیای برجام همگی به نفع بورس در حال بازی هستند و آخرین گزارش اجماع تحلیلگران نیز حاکی از کاهش نسبت قیمت به درآمد آینده‌نگر کل بازار سهام به 6/ 6 واحد است. با این حال باید دید چه زمانی اعتماد سرمایه‌گذاران به این بازار که طی ماه‌های گذشته با فراز و فرود چندباره مواجه شده، جلب می‌شود.

نگاه سهامداران به بازار ارز

دلار در میانه معاملات روز یکشنبه تا 24 هزار و 800 تومان نیز رشد کرده بود اما با تغییر مسیر از همان دقایق پایانی معاملات آن روز شاهد افزایش فشار فروش بودیم. این فشار فروش همزمان با عقبگرد دلار به کانال 23 هزار تومان، به معاملات دیروز تالار شیشه‌ای نیز سرایت کرد تا 73 درصد از نمادهای معاملاتی جامه‌ای قرمز به تن کنند؛ بازاری که 60 درصد ارزش آن در دست گروه‌های بزرگ دلاری است و با نوسان نرخ اسکناس آمریکایی، شاهد تغییر درآمد خود خواهند بود. در این روز اما تنها گروه‌های دلاری نبودند که منفی شدند بلکه افزایش عرضه در کوچک‌ترها نیز سبب شد تا شاخص کل هموزن 7/ 0 درصد عقب‌نشینی کند. در فرابورس ایران نیز به مثابه نماگرهای بورسی، آیفکس 7/ 0 درصد افت داشت.

آخرین مهلت واریز 150 میلیون دلاری

بیست‌ویکم اردیبهشت‌ماه بود که معاون اقتصادی رییس‌جمهور سه هفته به بانک مرکزی فرصت داد تا با فروش تدریجی بخشی از منابع ارزی صندوق توسعه ملی، منابع حاصل را به صندوق تثبیت بازار سرمایه واریز کند. حدود یک هفته بعد 1034 میلیارد تومان (معادل‌50 میلیون دلار) از این منابع به حساب صندوق تثبیت بازار سرمایه واریز و گفته شد بخشی از این پول صرف خرید سهام شده اما همان‌طور که پیش‌بینی می‌شد اثری بر روند بازار سهام و رفتار معامله‌گران به جا نگذاشت.

مهلت سه هفته‌ای بانک مرکزی امروز به پایان می‌رسد.  ابراهیم آقابابايی، رییس هیات عامل صندوق تثبیت بازار سرمایه در گفت‌وگویی عنوان کرد: تصمیم واریز معادل ریالی مبلغ 200 میلیون دلار در تاریخ 7 اردیبهشت 1400 اتخاذ شد، اما زمان ابلاغ آن که ملاک شروع کار به حساب می‌آید به تاریخ 21‌اردیبهشت 1400 بازمی‌گردد؛ به عبارت دیگر از تاریخ مذکور یعنی (21 اردیبهشت) بانک مرکزی مکلف شد به مدت 3 هفته، معادل ریالی تمام مبلغ مذکور را به حساب صندوق تثبیت بازار سرمایه واریز کند.  بانک مرکزی مطابق مصوبه جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت موظف شده است، مبلغ 200 میلیون دلار از منابع صندوق توسعه ملی را به تدریج در بازار به فروش برساند و ریال آن را به حساب صندوق تثبیت بازار سرمایه واریز کند. 

طبق ابلاغیه‌ که در ستاد هماهنگی اقتصادی دولت معین شده، مهلت واریز 200 میلیون دلار امروز به پایان خواهد رسید و تاکنون فقط معادل ریالی مبلغ 50 میلیون دلار به ارزش 1034 میلیارد تومان، از جانب بانک مرکزی به حساب صندوق تثبیت واریز شده است.

همگام با بازیگران

روز گذشته پس از دو روز، عرضه‌ها از سوی سهامداران خرد مجددا تقویت شد، به طوری که سهامداران عمده خالص خرید 384 میلیارد تومانی را رقم زدند. در این روز هر چند سهامداران خرد به خرید زیرمجموعه‌هایی از گروه کانه‌های فلزی، سایر معادن، رایانه، منسوجات، محصولات کاغذی و دستگاه‌های برقی علاقه نشان دادند اما دیگر صنایع در لیست فروش این گروه از بازیگران بورس تهران قرار گرفتند.

در صدر این لیست، گروه بانک‌ها و موسسات اعتباری قرار داشت که شاهد جابه‌جایی سهامی به ارزش 119 میلیارد و 530‌میلیون تومان در مسیر حقیقی به حقوقی بود. پس از آن فلزی‌ها با خالص فروش حدود 69 میلیارد تومانی حقیقی‌ها مواجه شدند و خروج سهامداران خرد از زیرمجموعه‌های خودرویی نیز 50 میلیارد تومان برآورد شد. صندوق‌های ETF که روز شنبه خروج تاریخی سهامداران خرد را تجربه کرده بودند، روز گذشته شاهد ثبت خالص خرید مثبت از سوی این دسته از معامله‌گران به میزان 9/ 3 میلیون تومان بودند. 

در روزی که شاخص کل بورس تهران با افت 95/ 0 درصدی همراه شد، از 320 نماد معامله شده، قیمت پایانی 45 سهم (14 درصد) مثبت بود و در مقابل 233 سهم (73 درصد) در سطوح منفی دادوستد شدند. در این بازار 11 نماد (3 درصد) صف خریدی به ارزش 272 میلیارد تومان تشکیل دادند. اما در مقابل شاهد شکل‌گیری صف فروش در 162 نماد بورسی (51 درصد) به ارزش 1686 میلیارد تومان بودیم. 

در فرابورس ایران در روزی که آیفکس افت 7/ 0 درصدی را ثبت کرد، 123 نماد معامله شدند که در این میان قیمت پایانی 13 سهم (5/ 10درصد) مثبت و 103 سهم (84 درصد) منفی بود. در این بازار 6 نماد (5 درصد) صف خریدی به ارزش 77 میلیارد تومان تشکیل دادند اما 81 نماد (66درصد) نیز با صف فروشی به ارزش 1182 میلیارد تومان مواجه شدند.  بازار پایه نیز دیروز میزبان دادوستد 111 نماد بود.

در این میان 19 سهم (17 درصد) مثبت ماندند و در مقابل شاهد دادوستد 66 سهم (4/ 59 درصد) در محدوده منفی بودیم. در این بازار نیز 19 نماد (17 درصد) صف خریدی به ارزش 2/ 61 میلیارد تومان شکل دادند و صف فروش در این بازار به 75 نماد (68 درصد) با ارزشی بالغ بر 1027‌میلیارد تومان اختصاص پیدا کرد.  ارزش دادوستدهای خرد بورس و فرابورس روز دوشنبه با کاهش 36 درصدی به 2611 میلیارد تومان رسید. در معاملات خرد فرابورسی نیز دیروز 508 میلیارد تومان میان سهامداران جابه‌جا شد. در این میان صندوق‌های معامله‌پذیر شاهد دادوستد 1920 میلیارد تومانی بودند.

local_offerبرچسب‌ها:
پیش‌بینی هفتگی بازار سهام / کارشناسان هفته سوم خرداد ماه بورس را چگونه پیش‌بینی می‌کنند؟

پیش‌بینی هفتگی بازار سهام / کارشناسان هفته سوم خرداد ماه بورس را چ...

در هفته‌ای که گذشت بازار سهام، روندی متعادل و رو به صعود را پشت‌سر گذاشت و علاه بر رشد 3٫5 درصدی، ارزش معاملات هم بیشتر شد. اما این هفته کارشناسان روند بازار سرمایه را چگونه پیش‌بینی می‌کنند؟

TejaratNews.com/
سیگنال‌های مثبت برای بازار سهام

سیگنال‌های مثبت برای بازار سهام

معاملات هفته دوم فروردین ماه با روند نزولی و حالتی فرسایشی همراه شده و این در حالیست که پیش‌بینی می‌شد بازار سهام در هفته اول معاملات سال 1400 متعادل شود. چرا بورس متعادل نمی‌شود؟

TejaratNews.com/
تاثیر قیمت دلار بر بازار سهام / دلار چند شود بورس ضرر می‌کند؟

تاثیر قیمت دلار بر بازار سهام / دلار چند شود بورس ضرر می‌کند؟

بعد از خبر مذاکرات روز سه‌شنبه در وین قیمت دلار در بازار آزاد حدود هزار و 300 تومان ریزش کرد. حالا سوال اینجاست که ریزش بیشتر قیمت دلار چقدر محتمل است و این قیمت چه تاثیری بر بازار سهام دارد؟

TejaratNews.com/
حذف دامنه نوسان، بهترین گزینه برای بهبود وضعیت بازار سهام

حذف دامنه نوسان، بهترین گزینه برای بهبود وضعیت بازار سهام

بورستهران- ایرنا- مدیرعامل فرابورس ایران به تغییر دامنه نوسان اشاره کرد و گفت: ممکن است زمانی اعلام شود که برای بهبود وضعیت بازار سرمایه، دامنه نوسان حذف شود یا دامنه نوسان 10 درصدی وجود داشته باشد، ک...

Irna.ir/
نشانه‌های بازگشت امید به بورس / بازار سهام چه می‌شود؟

نشانه‌های بازگشت امید به بورس / بازار سهام چه می‌شود؟

در آخرین روزهای اسفند ماه وضعیت بازار سهام بهبود قابل توجهی داشته است. آیا این روند ادامه‌دار است و نشانه‌های برگشت امید پایدار هستند؟

TejaratNews.com/

5 پیش‌بینی از آینده بورس / بازار سهام پس از تعطیلات چه می‌شود؟

چرا بورس احیا نمی‌شود؟ / بازار سهام گرفتار در تله برجام!

چرا بورس احیا نمی‌شود؟ / بازار سهام گرفتار در تله برجام!

یک کارشناس بازار سرمایه معتقد است بازار سهام در این روزها در تله برجام افتاده و فاکتورهایی که اعلام می‌شود باعث افت عملکرد بازار شده است.

TejaratNews.com/
دلایل افت بازار سهام چه بود؟ / تبلیغات زیاد بازار را هیجانی کرد؟

دلایل افت بازار سهام چه بود؟ / تبلیغات زیاد بازار را هیجانی کرد؟

بازار سرمایه در سال 99 شرایط نوسانی زیادی را تجربه کرد و رفتارهای هیجانی زیادی چه در زمان صعود شاخص و چه در زمان نزولی بودن آن در بازار رخ می‌داد. اما دلیل این رفتارهای هیجانی چه بود؟

TejaratNews.com/
26 شرکت در سال 99 وارد بازار سهام شدند/ میانگین بازدهی 155 درصد

26 شرکت در سال 99 وارد بازار سهام شدند/ میانگین بازدهی 155 درصد

پرونده بورس تهران در سال 1399 در حالی با ثبت بازدهی 155درصدی بسته شد که بازار سهام در این سال پذیرای 26شرکت جدید در بورس و فرابورس ایران بود.

FarsNews.ir/
وضعیت بازار سهام در سال 1400 چه می‌شود؟

وضعیت بازار سهام در سال 1400 چه می‌شود؟

بازار سهام در جریان معاملات سال 1400 روند نوسانی را تجربه کرده است و کارشناسان معتقدند تا نتیجه برخی از فاکتورهای تاثیرگذاز مشخص نشود بازار روند فرسایشی را ادامه می‌دهد.

TejaratNews.com/
عملکرد بازار سهام در هفته مناظره‌های انتخاباتی چگونه بود؟

عملکرد بازار سهام در هفته مناظره‌های انتخاباتی چگونه بود؟

در پایان معاملات این هفته بازار سهام، شاخص کل بورس اگر چه رشد 0٫3 درصدی را تجربه کرد اما شاخص کل هم‌وزن منفی شد.

TejaratNews.com/

بهبود ارزش معاملات بازار سهام / اعتماد به بازار سهام بازگشته است؟

پایان هفته راکد بازار سهام / ارزش معاملات این هفته بورس معادل ارزش روزانه سال گذشته!

پایان هفته راکد بازار سهام / ارزش معاملات این هفته بورس معادل ارزش...

در پایان معاملات این هفته که با افت 3٫4 درصدی شاخص کل همراه بود، ارزش معاملات به کمترین میزان یکسال و نیم اخیر رسید.

TejaratNews.com/

روند معاملات بازار سهام چگونه بود؟ / آیا بازار سهام جمع شد؟

رشد یک‌دست بازار سهام / بانکی‌ها پیشرو بازار سهام بودند

رشد یک‌دست بازار سهام / بانکی‌ها پیشرو بازار سهام بودند

در پایان معاملات امروز بازار سهام شاخص کل با رشد 1٫72 درصد به یک میلیون و 540 هزار تومان رسید و رشد شاخص هم‌وزن نیز بیانگر رشد یک‌دست بازار سهام است.

TejaratNews.com/
طبق منویات مقام معظم رهبری با سیاه نمایی‌ها مقابله می‌کنیم آغاز ثبت‌نام وام ودیعه مسکن، از ساعت 12 ظهر امروز افزایش سرمایه 234 درصدی بانک دی معاملات بورس پس از انتخابات ریاست جمهوری به کدام سو می‌رود؟ نوکیا 110، 4G و 105، 4G معرفی شدند تمدید و آغاز بازارگردانی 2 شرکت بورسی قیمت خودرو پس از انتخابات کاهش می‌یابد خبر خوب برای سهامداران «شبندر» تحلیل بورس 26 خرداد / دخالت دولت شفافیت در بازار را بر هم می‌زند جزيیات پرداخت وام ودیعه مسکن و افزایش اجاره + جدول کیفیت خودروی شاهین فقط آماری نیست شاخص کل با افت 1190 واحدی مواجه است "قلرست" شکر را گران کرد "ساروم" ساختمان دفتر تهران را فروخت سرمایه گذاری خارجی 1,300,000 یورویی در "دروز" "تماوند" به بازار دوم فرابورس رفت تقسیم سود 1005 ریالی در مجمع "لخانه" دولت آینده و اعتماد از دست رفته سهامداران وضعیت قیمت مسکن بعد از انتخابات ممانعت از انحصار در بورس/ سرمایه‌گذاری مردم باید سود بدهد نه هزینه! نرخ رسمی 28 ارز کاهش یافت رانت حرف اول را در بورس نباید بزند! / اصلاح ایرادات بازارثانویه ارايه راه‌حل برای برون رفت از مشکلات بورس/ اهمیت شکل‌گیری "شورای ثبات" با اضلاع بورس، بیمه و بانک بازار اولیه اصالت دارد نه بازار ثانویه! / سوداگری که با غلبه بازارثانویه رواج گرفت شرایط جدید ثبت‌نام در طرح‌های پیش‌فروش خودرو اعلام شد افت 269 واحدی شاخص کل بورس قیمت ارز‌های دیجیتالی در 26 خرداد/ افت 0.4 درصدی قیمت بیت کوین پیش‌بینی قیمت مسکن بعد از انتخابات اولین خبر از عرضه اولیه ومدیر / ثبت سفارش کی آغاز می شود؟ اولین جزییات از شروع بورس امروز 26 خرداد افت 92 درصدی تولید خودرو / هشدار برای گرانی خودرو بازی سیاسی نامزدها در زمین بورس در دقایق ابتدایی بازار شاخص قرمزپوش است "چکارن" صورت مالی تلفیقی را منتشر کرد کارگران خوزستانی یکسال حقوق نگرفتند!/چالش‌های عجیب آب در اهواز این هم از گزارش فعالیت یک ماهه "سهرمز" بورس امروز چهارشنبه 26 خرداد 1400 | تابلو بورس تهران امروز چگونه بود؟ مجمع "سپهر" بازار برگزار می شود انتشار صورت‌های مالی میاندوره‌ای 9 ماهه صندوق سرمایه گذاری اوج ملت انتشار صورت مالی شرکت صنایع زنگان پارت قطعه سرمایه توسط "بسویچ" چند سيوال درباره افزایش سرمایه پتروشیمی گچساران "سپید" صورت‌های مالی تلفیقی 12 ماهه را منتشر کرد آخرین وضعیت پرواز‌های خارجی انتشار صورت مالی تلفیقی حسابرسی نشده "کساوه" "اروند" صورت سود و زیان 12 ماهه را منتشر کرد "بکام"صورت‌های مالی تلفیقی 12 ماهه را منتشر کرد عرضه‌هایی با هدف نمایش "کت تن کیست!" انتشار گزارش فعالیت ماهانه یک ماهه منتهی به 1399/12/30 "نوری" بازار امروز 26 خرداد با چه خبرهایی شروع به کار می‌کند؟ افزایش آسانسوری قیمت در بازار اجاره

در حال بارگیری...