استقرار کشتی اوشنیک در عسلویه / تولید گاز از فاز 11 در زمستان

استقرار کشتی اوشنیک در عسلویه / تولید گاز از فاز 11 در زمستان

خجسته مهربا اشاره به اینکه تولید فاز 11 در زمستان عملیاتی می شود گفت: خوشبختانه کشتی غول‌پیکر اوشنیک را تحویل گرفتیم و در منطقه عسلویه مستقر شده است.

به گزارش خبرگزای مهر، محسن خجسته‌مهر، مدیر عامل شرکت ملی نفت امروز در حاشیه مراسم اولین کنفرانس بهره‌دهی چاه‌ها در جمع خبرنگاران اشاره به مشارکت شرکت‌های دانش بنیان در افزایش بهره‌دهی چاه‌های نفت و گاز اظهار کرد: براساس مصوبه شورای اقتصاد و اقدامات چندین ماه گذشته به ویژه از زمان دولت سیزدهم مقرر شد که یک ظرفیت حدود 700 حلقه چاه کم بازده به ارزش 500 میلیون یورو در اختیار شرکت‌های دانش بنیان قرار بگیرد به طوری که هر شرکت می‌تواند در بازده زمانی سه ساله پنج حلقه چاه کم بازده را به بازده حداکثری برساند.

وی ادامه داد: با بیان این‌که بیش از 40 شرکت دانش بنیان پایان مراحل ارزیابی را سپری کرده است و به زودی قراردادهای متعدد با شرکت‌های دانش بنیان در این راستا منعقد خواهد شد، گفت: هر کدام از شرکت‌های دانش بنیان لازم است که با شرکت‌های خدمات‌دهنده فنی چاه‌ها همکار شوند و امکانات در اختیارات آنها قرار خواهد گرفت.

معاون وزیر نفت کرد: از ظرفیت تبصره 18 قانون بودجه 1401 و همچنین از ظرفیت مالی و ضمانت‌نامه‌های صندوق پژوهش و صنعت نفت برای دریافت تسهیلات استفاده خواهیم کرد و به طور کلی هر نوع همکاری را برای به بلوغ رساندن این شرکت‌های دانش بنیان و استفاده حداکثری از ایده‌های آنها انجام می‌دهیم.

وی با اشاره به اینکه در پایان هفته آغاز عملیات اجرایی میدان سهراب که با کشور عراق مشترک است در استان خوزستان آغاز می‌شود ادامه اداد: تا دو هفته آینده قرارداد لایه نفتی پارس جنوبی عملیات اجرایی خود را آغاز می‌کند همچنین ردیف دوم پالایشگاه فاز 14 پارس جنوبی نیز با موفقیت راه‌اندازی و تکمیل شده و گاز آن نیز در اختیار شبکه سراسری قرار گرفته است.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران اضافه کرد: ظرفیت این پالایشگاه 56 میلیون مترمکعب بوده و از دی ماه سال گذشته تاکنون دو ردیف با موفقیت راه‌اندازی و به بهره‌برداری رسیده و تا پایان آذرماه، ردیف سوم آن به بهره‌برداری می‌رسد و نهایتا تا پایان سال تا چهار ردیف به بهره‌برداری می‌رسد.

استقرار تیم فنی شرکت‌های روسی در تهران

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران با اشاره به دستاوردهای صورت گرفته در سفر روسیه گفت: ارايه و تشریح آخرین وضعیت پیشرفت فیزیکی و مالی قرارداد هفت میدان نفتی مورد بحث و بررسی قرار گرفت و در خصوص آخرین مطالعات زمین شناسی و مطالعات مخزنی که در راستای آن تفاهم‌نامه 40 میلیارد دلاری با شرکت‌های روسی انجام شد نیز گفت‌وگو کردیم.

وی با تاکید بر این‌که تیم فنی شرکت‌های روسی ذیربط در تهران مستقر شده‌اند و به زودی نیز تیم راهبری این پروژه‌های مربوط جهت ادامه مذاکرات فنی و آخرین وضعیت زمین‌شناسی و مخزنی در اواخر نوامبر به تهران می‌آیند تا بحث‌های صورت گرفته را ادامه دهیم و امیدواریم که این بحث‌ها را منجر به قرارداد نهایی کنیم.

خجسته‌مهر در خصوص سوآپ فرآورده نیز ادامه داد: با برخی از کشورهای روسی دراین راستا قرارداد منعقد کردیم و همچنین از غیر از کشور روسیه سوآپ فرآورده انجام خواهیم داد.

فاز 11 پارس جنوبی زمستان به تولید می‌رسد

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران با اشاره به آخرین اقدامات صورت گرفته برای فاز 11 پارس جنوبی گفت: در زمستان امسال به توفیق الهی این فاز به تولید گاز می‌رسد که ظرفیت آن نیز 11 میلیون مترمکعب است.

آغاز مطالعات طرح توسعه یکپارچه میدان آزادگان

به گفته خجسته مهر، سرمایه‌گذاری شرکت ملی نفت برای میادین نفت و گاز بخشی از منابع داخلی است و بخشی در قالب قراردادهای آی پی سی و سرمایه‌گذاران خارجی و فاینانس داخلی است.

وی تاکید کرد: طرحی که در آزادگان در حال انجام است شتاب حداکثری گرفته و 20 حلقه چاه جدید به تولید آمد تا یک ماه آینده 10 حلقه چاه جدید به مدار می‌آید.

معاون وزیر نفت، با اشاره به اینکه طرح توسعه یکپارچه میدان آزادگان ثبت شده و به‌زودی کار مطالعات آغاز می‌شود، گفت: مقید به قانون استفاده حداکثری از ساخت داخل هستیم.

وی ادامه داد: به‌طورکلی ظرفیت تولید بالای 3.8 میلیون بشکه است و تا پایان امسال به 4 میلیون می‌رسد.

استخدام 6 هزار نفر در وزارت نفت

خجسته مهر افزود: وضعیت صادرات نسبت به ماه‌های گذشته بهتر است و مذاکرات فشرده با مشتریان قدیم و جدید وجود دارد؛ زیرا بازار نفت سیالی است و کسب‌وکار صادرات نفت دايمی و پیوسته است.

وی تاکید کرد: حدود 6 هزار نفر جذب جدید وزارت نفت خواهد داشت که 50 درصد مربوط به شرکت ملی نفت ایران منحصر به رشته‌های نفت و مخزن نخواهد بود.

سوآپ گاز در دستور کار

خجسته‌مهر با تاکید بر این‌که در حال حاضر واردات گاز نداریم اظهار کرد: شرکت ملی نفت ایران حداکثر تولید گاز را در زمستان امسال خواهد داشت و اگر مصرف کنندگان مصرف بهینه داشته باشند و صرفه‌جویی کنند ان‌شاالله با مشکل مواجه نخواهیم شد.

وی ادامه داد: اکنون روی سوآپ فرآورده متمرکز هستیم و برنامه داریم که سوآپ گاز را نیز از طریق شرکت ملی گاز انجام دهیم.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران با بیان این‌که ظرفیت تولید گاز خام در کشور اکنون بیثش از یک میلیارد مترمکعب در روز است ادامه داد: ان‌شاالله که این میزان نسبت به سال قبل کاهش نداشته باشد و باید توجه داشت که میزان مصرف بالا می‌رود و ما میزان تولید را کاهش نمی‌دهیم.

خجسته‌مهر در خصوص برنامه‌های صورت گرفته برای افزایش تولید گاز نیز تصریح کرد: امسال برنامه افزایش تولید را در دستور کار داریم اما رقم آن متفاوت است. بخشی از این افزایش از طریق فاز 14 محقق می‌شود و بخش بیشتری را می‌توانیم فرآورش کنیم همچنین فاز 11 نیز به مدار تولید خواهد آمد و در حوزه مناطق نفت‌خیز جنوب و شرکت نفت مناطق مرکزی نیز در حوزه تولید گاز برنامه‌هایی در دست اجرا است.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران ادامه داد: مناطق نفت‌خیز جنوب عمدتا از واحدهای گاز مایع و یا NGL هستند و مناطق نفت مرکزی از میادین مستقل افزایش تولید خواهند داشت و ان‌شاالله مشکلی ایجاد نخواهد شد.

خجسته‌مهر با اشاره به سرمایه گذاری شرکت ملی نفت ایران برای توسعه میادین نفتی و گازی گفت: این سرمایه گذاری از طرق مختلفی انجام می‌شود بخشی از آن از منابع داخلی است که در قالب بودجه‌های سنواتی درج می‌شود و بخشی نیز در قالب قراردادهای IPC و قراردادهای مربوط به سرمایه گذاران خارجی و همچنین فاینانس داخلی هستند. بدین گونه که قرار نیست کل سرمایه گذاری از منابع داخلی شرکت ملی نفت تامین شود.

خجسته‌مهر در پاسخ به سوالی در خصوص ورود تجهیزات و سرمایه روس‌ها اظهار کرد: ما متعهد به قانون استفاده حداکثری از ساخت داخل هستیم و تا این لحظه این قانون رعایت شده است.

به گفته وی، متناسب با نیازی که در کشور داریم و شرکت پخش و پالایش اعلام می‌کند سوآپ از روسیه انجام می‌شود به گونه‌ای که در شرایطی که نیازمند هستیم سوآپغیرهمنام و در شرایطی که نیاز کشور کاهش پیدا می‌کند سوآپ همنام انجام می‌شود.

کشتی اوشنیک در عسلویه مستقر شد

وی در رابطه آخرین وضعیت کشتی اوشنیک گفت: خوشبختانه این کشتی غول‌پیکر را تحویل گرفته ایم و در منطقه عسلویه مستقر شده است.

زمان پرداخت مرحله اول سود سهام عدالت اعلام شد | سود سهام عدالت چقدر است؟ پیش بینی بورس فردا 19 آذر 1401 | کدام گروه‌ها مثبت و کدام منفی معامله خواهد شد؟ زمان واریز حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی پیش‌بینی یک اقتصاددان درباره بودجه سال آینده در هفت ماه سال جاری چقدر سهام در بورس معامله شد؟ 10 خبر مهم برای بورس فردا 19 آذرماه | خبری برای سهامداران خپارس پیش‌بینی یک اقتصاددان درباره بودجه سال آینده/ حاتمی‌یزدی:... سود سهام عدالت اواسط دی ماه واریز می‌شود زمان واریز مرحله اول سود سهام عدالت اعلام شد اعلام زمان واریز مرحله نخست سود سهام عدالت | مرحله دوم کی واریز می شود؟ اگر زمان رانندگی بنزین تمام شد، چه کنیم؟ سهم کدام بانک‌ها از تراکنش های شبکه پرداخت بیشتر است؟ با 4میلیارد تومان کجای تهران می‌شود خانه خرید؟ کاهش هزینه کشاورزان با حمایت از ارقام کشاورزی پربازده با 4 میلیارد تومان کجای تهران می شود خانه خرید؟ از بازار میوه شب یلدا چه خبر؟ از بازار میوه شب یلدا چه خبر؟| هر کیلو انار، خرمالو، نارنگی و هندوانه چند؟ یک ساز‌و‌کار جالب اقتصادی؛ اثر سوپر استار قیمت انواع شیر کم چرب در بازار +جدول تامین اجتماعی، بانک و مالیات بزرگترین مشکلات تولید/ قیمت سیمان در بورس کالا کاهشی است/ اجازه واردات ... مقایسه 50 ساله اقتصاد ایران، ترکیه و عربستان رشد قیمت بیت کوین/قیمت به کانال 17 هزار دلاری برگشت آسمان 11 استان بارانی و برفی می‌شود زمان واریز مرحله نخست سود سهام عدالت اعلام شد کاهش هزینه کشاورزان با حمایت از ارقام کشاورزی پربازده لایروبی بنادر شمالی کشور با فناوری جدید زمان واریز مرحله نخست سود سهام عدالت اعلام شد نسخه رییس بانک مرکزی برای ساماندهی بازار ارز/ نرخ دلار... قیمت یک خانه 100 متری در نیاوران چند؟ افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی چه زمانی اعمال می‌شود؟ خرید طلای کارکرده به صرفه تر است یا طلای نو؟ جزییات زمان واریز حقوق بازنشستگان اعلام شد روند ریزش قیمت نفت متوقف شد پیش بینی قیمت ها در بازار طلا و سکه | حباب سکه چقدر زیاد شد؟ آغاز پرداخت 38 هزار میلیارد تومان از مطالبات بازنشستگان فراخوان جذب نیروهای تازه در صنعت نفت/ 17 هزار نیروی صنعت نفت تا 1408 بازنشسته می‌شوند 5 ابرچالش وزیر جدید راه و شهرسازی/ تکمیل پروژه‌های نیمه‌تمام 50 سال زمان می‌خواهد! قیمت آپارتمان های صد متری در نیاوران چقدر است؟‌ اگر پاداش بازنشستگی را دریافت نکرده اید بخوانید سرمایه گذاری و توجه به منابع انسانی را رها نمی کنیم/تولید صیانتی روزانه 5 میلیون بشکه نفت تحقق یافتن... تصویری از فقر؛ معاوضه وسایل خانه با برنج و مرغ ورود 8 فروند شناور تازه نفس به ناوگان کشتیرانی دریای خزر هماهنگی کامل وزارت صمت با وزارت نفت در بخش گاز صنایع زمان واریز حقوق بازنشستگان اعلام شد سایپا سهند یا ساینا اس، کدام ماشین بهتری است؟ / عکس اتلاف 55 درصدی آب در کشاورزی و 30 درصدی در شرب آیا مسکن بالاخره از زنجیر رکود تورمی خلاص می‌شود؟ 2000 قطعه زمین به متقاضیان واگذار شد تجربه تامین مواد اولیه فولادی‌ها در صنایع پتروشیمی بیت کوین کانال عوض کرد