زوایای مبادله کالاها میان ایران و تاتارستان در بستر بورس کالا

زوایای مبادله کالاها میان ایران و تاتارستان در بستر بورس کالا

مدیر عامل بورس کالا گفت: با توجه به سیاست‌های دولت در راستای گسترش روابط و تعاملات تجاری با کشورهای مختلف از جمله روسیه و پتانسیل بالای این کشور و جمهوری تاتارستان برای تامین کالاهای مورد نیاز صنایع داخلی، استفاده از ظرفیت بورس کالا برای توسعه روابط تجاری در دستور کار قرار گرفت.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا) و به نقل از کالاخبر، جواد جهرمی گفت: با توجه به سیاست‌های دولت در راستای گسترش روابط و تعاملات تجاری با کشورهای مختلف از جمله روسیه و پتانسیل بالای این کشور و جمهوری تاتارستان برای تامین کالاهای مورد نیاز صنایع داخلی و همچنین صادرات کالاهای ایرانی، استفاده از ظرفیت بورس کالا برای توسعه روابط تجاری در دستور کار قرار گرفته است.

مدیر عامل بورس کالا افزود: به سبب اعمال تحریم‌ها و مشکلات نقل و انتقال پول، استفاده از ظرفیت بورس کالا و تسویه معاملات از طریق بورس با بهره‌گیری از شعب بانک ملی در کازان روسیه طرح شد و در همین راستا، هیات بلندپایه اقتصادی به ریاست معاون نخست‌وزیر و وزیر صنعت و تجارت جمهوری تاتارستان در بورس کالا حضور یافتند و زوایای مبادلات کالاها در بستر بورس مورد بررسی قرار گرفت.

این مقام مسيول ادامه داد: پس از برگزاری نشست تخصصی با هیات اقتصادی جمهوری تاتارستان، کارگروه مشترکی میان بورس کالا و جمهوری تاتارستان تشکیل شد و قرار است این کارگروه در جلسات مستمر، فهرست کالاهای مورد نیاز ایران و محصولات صادراتی به تاتارستان را مشخص کند تا الزامات و اقدامات لازم برای آغاز صادرات و واردات میان دو کشور از بستر بورس فراهم شود.

جهرمی در پایان اظهار داشت: مبادلات تجاری ایران و تاتارستان از بستر بورس کالا، علاوه بر آنکه مشکلات نقل و انتقال پول را مرتفع و اثر تحریم‌ها را کاهش می‌دهد به دلیل واردات کالاهای مورد نیاز صنایع داخلی در تنظیم بازار اثربخش خواهد بود.

گفتنی است؛ 15 آبان نشست مشترک هیات بلندپایه اقتصادی از جمهوری تاتارستان روسیه به ریاست معاون نخست‌وزیر و وزیر صنعت و تجارت جمهوری تاتارستان با مدیرعامل و مدیران ارشد بورس کالا برگزار شد؛ در این نشست، زمینه‌های همکاری دوجانبه در خصوص تسهیل تجارت کالا و امکان برقراری ارتباط بین فعالان بازار به ویژه صنایع خودروسازی، فلزی، پتروشیمی و کشاورزی جمهوری تاتارستان و ایران از مسیر بورس کالا مورد بررسی قرار گرفت.

local_offerبرچسب‌ها:

اخبار مرتبط

آخرین اخبار بورس و اقتصاد