مقایسه قیمت سهام و فرغون!

مقایسه قیمت سهام و فرغون!

بعد از قرمز شدن مجدد شاخص بورس در روز گذشته خبری در رسانه‌‌‌‌‌‌‌ها منتشر شد که درباره رشد قیمت عجیب فرغون بود. سهامداران متضرر معتقد بودند حتی قیمت فرغون هم با تورم رشد کرد اما سهام سهامداران خرد نه‌تنها از تورم عقب ماند، بلکه حداقل 80‌درصد ضرر نصیب آنان کرد.

به گزارش تجارت‌نیوز، بعد از چند روز رشد شارپی شاخص‌کل بورس، دیروز دوباره بازار رنگ قرمز به خود گرفت و ریزش‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها شروع شد. افت هزار و 489 واحدی شاخص‌کل صدای سهامداران را درآورد و بار دیگر تجمعات معترضان بورسی جلوی مجلس برگزار شد.

به نقل از دنیای اقتصاد متضرران بورس یکی از عوامل مهم وضعیت فعلی بازار را‌ ساز و کار مشکل‌‌‌‌‌‌‌دار صف‌خرید درست‌کردن و سپس عرضه صف‌خرید است که سهامداران را می‌‌‌‌‌‌‌ترساند و ابزار این کار را هم محدودیت دامنه‌نوسان می‌‌‌‌‌‌‌دانند. آنان از مسوولان و تصمیم‌گیران این حوزه بارها خواسته‌‌‌‌‌‌‌اند که اگر واقعا دغدغه بورسی دارند و می‌خواهند بورس به ریل اصلی خود بازگردد، فکری به حال دامنه‌نوسان کنند و ریشه‌‌‌‌‌‌‌ای مشکل بازار سرمایه را حل کنند؛ نه با بخش‌‌‌‌‌‌‌نامه، ابلاغیه و بسته‌‌‌‌‌‌‌های حمایتی که عمر حمایشان به چند روز هم نمی‌‌‌‌‌‌‌کشد و باز روز از نو، روزی از نو! برخی از این سهامداران هم دیروز در توییتر احسان خاندوزی، وزیر اقتصاد و امور دارایی را خطاب قرار دادند و نوشتند اگر قدرت دارد سازوکار مفسده‌‌‌‌‌‌‌برانگیز دامنه‌نوسان و حجم مبنا را از بورس برچیند و به کلی حذف کند تا دست کسانی که سرمایه‌‌‌‌‌‌‌های سهامداران را از طریق ایجاد صف‌‌‌‌‌‌‌های خرید و فروش به بازی می‌‌‌‌‌‌‌گیرند، یک‌بار برای همیشه قطع شود.

این دسته از سهامداران فعال در فضای‌مجازی بر این باورند اعتماد مردم از بورس سلب شده است و هرچه هم که می‌گذرد، اعتماد باقی‌مانده افراد هم از بین می‌رود؛ بنابراین احیای وضعیت بورس به رفتار حاکمیت و دولت بستگی دارد و مردم باید مطمين شوند که هدف دولت تامین‌مالی صرف از بورس نیست و به فکر سرمایه‌‌‌‌‌‌‌های آنان هم هست. از سوی دیگر در بین برخی از این سهامداران هنوز امیدواری‌‌‌‌‌‌‌‌هایی وجود دارد که وزارت صمت پای حرفش برای برچیدن قیمت‌گذاری دستوری می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ایستد و تحت‌‌‌‌‌‌‌تاثیر رفتارهای پوپولیستی عقب‌‌‌‌‌‌‌نشینی نمی‌کند.

شاید از این طریق بازار سهام نجات پیدا کند اما آنچه دیروز بیش از هر چیز در مطالب فعالان بورسی فضای‌مجازی به چشم می‌خورد، بازنشر اظهارات محسن رضایی، معاون اقتصادی ريیس دولت درباره شاخص یک‌میلیون و 700 هزار واحدی بود. دیروز که شاخص منفی شد، سهامداران اظهارات محسن رضایی را دستمایه انتقاد، کنایه و اعتراض به دولت قرار دادند. مثلا یکی از این کاربران توییت کرد که «حاج‌محسن دوباره عملیات فریب اجرا کرد.»

برخی هم نوشتند ماشین بورس را پنچر کردند و شاخص رفت برای اصلاح. دیروز همزمان با ریزش شاخص‌کل بورس، خبری در رسانه‌‌‌‌‌‌‌ها منتشر شد که درباره قیمت عجیب فرغون بود.

این خبر مربوط به گزارش روزنامه همشهری بود که می‌‌‌‌‌‌‌گفت ظرف مدت چهار سال قیمت فرغون حداقل 10 برابر و به حدود چهار میلیون تومان رسیده است!

این خبر بهانه خوبی بود برای کسانی که سرمایه‌‌‌‌‌‌‌ خود را در سال‌های اخیر به بورس آورده بودند و با ریزش شاخص متضرر شدند. آنان می‌گفتند حتی قیمت فرغون هم با تورم رشد کرد اما سهام سهامداران خرد نه‌تنها از تورم عقب ماند، بلکه حداقل 80‌درصد ضرر نصیب آنان کرد.

این دسته از سهامداران می‌نوشتند که اگر با سرمایه‌‌‌‌‌‌‌ای که وارد بورس کردند، فرغون خریده و انبار کرده بودند، امروز وضعشان به مراتب بهتر بود. آنان از این ناراحت بودند که چرا وعده مسوولان را جدی گرفتند و با تشویق آنان وارد بازار سرمایه شدند.

برخی از آنان هم دیروز مجددا مقابل مجلس شورای اسلامی تجمع کردند تا صدای اعتراض خود را به بهارستان‌‌‌‌‌‌‌نشینان برسانند. سهامداران متضرر پلاکارد‌هایی هم در ‌دست داشتند که روی آن 10‌وعده مهم ابراهیم ريیسی در زمان انتخابات ریاست‌‌‌‌‌‌‌جمهوری و همچنین وعده‌‌‌‌‌‌‌های بعد از حضور در پاستور در جهت بهبود وضعیت بازار سرمایه، نوشته شده بود.

آنان درخواست داشتند که مطالباتشان شنیده و برآورده شود. البته این اولین‌بار نیست که سهامداران مقابل مجلس تجمع کرده‌‌‌‌‌‌‌اند. از زمان شروع ریزش بورس چندین‌بار در جلوی سازمان بورس یا مجلس تجمع کرده‌‌‌‌‌‌‌اند اما نه‌‌‌‌‌‌‌تنها هیچ نتیجه‌‌‌‌‌‌‌ای نگرفتند بلکه وضعیت بازار بدتر هم شده است.

علاوه‌ بر این چندین کارزار و چندین شکایت در سایت سازمان بورس ثبت شد که آنها هم نتیجه‌‌‌‌‌‌‌ای نداشته است. حالا سهامداران به این نتیجه رسیده‌‌‌‌‌‌‌اند که شاید مشکل گوش‌‌‌‌‌‌‌‌هایی است که باید مطالبات آنان را بشنود و برای سرمایه ازدست‌رفته‌‌‌‌‌‌‌شان کاری کند.

مطالعه بیشتر: فرغون، هم‌قیمت پراید 8 سال پیش
خبر خوش دولت به مردم/ اعلام جزییات پرداخت وام بدون... رایزنی اروپا برای منابع جایگزین گاز روسیه رشد 29 دلاری قیمت نفت ایران در سال 2021 ابهامات طرح حمایت از کارخانجات و واحدهای تولیدی/امکان سوء‌استفاده مفسدان‌ به اسم حمایت از تولید افزایش قیمت شکر در بازار رشد بی رمق بورس در نخستین روز هفته تکمیل حدود 9 هزار خودرو ناقص در یک هفته قیمت خودرو امروز 2 بهمن 1400/ سمند گران شد قیمت جدید انواع یخچال در بازار + جدول عامل گرانی برنج اعلام شد همتی درمورد رشد تند پایه پولی؛ من آنچه شرط بلاغ است... وام و تسهیلات عالی فرزندآوری اعلام جزيیات پرداخت وام بدون ضامن در بانک ها | چه کسانی می توانند بدون ضامن وام بگیرند؟ آغاز پرداخت بدون ضامن وام‌های زیر 100میلیون ابراز تمایل ريیس جمهوری ترکیه به توسعه روابط اقتصادی با ایران طرحی داخلی برای حمایت از سیگار خارجی! قیمت دنا ریخت؛ سمند بالا رفت نرخ سود بین بانکی کاهش یافت بانک‌ها مکلف به پرداخت تسهیلات بدون ضامن شدند خاندوزی: پرداخت وام‌های بدون ضامن آغاز شد با فیلترشکن ببینید 1400/11/02 دنا ریخت؛ سمند بالا رفت/ جدول قیمت‌ها نحوه عمل‌کردن ایربگ در خودروهای داخلی! تغییر شرایط ورود به عراق برای مسافران هوایی/همه پروازها به لندن انجام می شود خبر خوش بانک مرکزی برای بدهکاران بانک‌ها ارزان قیمت‌ترین آبگرمکن در بازار + جدول هدفگذاری بانک مرکزی برای لغو اخذ سود از دیرکرد اقساط تسهیلات گاز رایگان خانوارهای محروم، معطل کاغذبازی وضعیت قابل قبول ذخایر ارزی کشور ذخیره سازی 20 میلیارد مترمکعب آب در سدها بررسی لغو اخذ سود از دیرکرد اقساط وام‌ها در بانک مرکزی برق واحدهای فولادی از امروز قطع شد فرافکنی در بورس ممنوع! پایان یک ابهام در مورد بازنشستگان در بودجه 1401 پرتقاضاترین کالای ایرانی در هند را بشناسید ادعای تازه در مورد آینده تورم در ایران پیش‌ بینی مهم از آینده قیمت طلا و دلار توسعه میادین نفت و گاز ایران با مشارکت شرکت‌های ر... هشدار همتی در مورد رشد تند پایه پولی جدیدترین قیمت خودروهای داخلی و خارجی | آخرین قیمت پژو، ساینا و کويیک ؛ 2 بهمن 1400 هدیه اتحادیه تعاونی‌های عمرانی شهر تهران در بهمن/ تخفیف ویژه برای بانوان به مناسبت ولادت حضرت فاطمه ... معاملات مشکوک دو دارویی در بورس خرید تبلت ایسوس چقدر خرج برمی دارد؟ + جدول قیمت علت نوسان قیمت دلار در معاملات امروز چه بود؟ طرح درج قیمت تولیدکننده متوقف نشده بلکه پرقدرت‌تر در حال اجراست آغاز به کار نمایشگاه مجازی کتاب تهران با حمایت بانک صادرات ایران اتهامات تازه علیه برادر حسن روحانی بورس فردا مثبت است یا منفی؟ خبر مهم درباره معاملات بیت کوین آماده باش ناوگان امدادخودرو ایران هم‌زمان با هشدار سازمان هواشناسی