وام ودیعه مسکن 10 میلیون تومان آب رفت!/ جريیات نرخ سود و مبلغ اقساط

وام ودیعه مسکن 10 میلیون تومان آب رفت!/ جريیات نرخ سود و مبلغ اقساط

در حالی که وام ودیعه مسکن در سال گذشته با سقف 70 میلیون تومان و نرخ سود 13 درصد اعطا می شد امسال با کاهش 10 میلیون تومانی و نرخ سود 18 درصدی داده می شود.

به گزارش خبرنگار مهر، روز گذشته معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی از تصویب اعطای تسهیلات ودیعه مسکن در شورای پول و اعتبار با سقف‌های 60، 45 و 35 میلیون تومانی در سال جاری خبر داد.

بانک مرکزی امروز این مصوبه را همراه با سهمیه هر بانک و نرخ سود آن به شبکه بانکی ابلاغ کرد.

بر این اساس نرخ سود این تسهیلات 18 درصد، بازپرداخت 5 ساله و برای تهران 60، کلانشهرها و شهرهای بالای 200 هزار نفر 45 و سایر مناطق شهری 35 میلیون تومان در نظر گرفته شده است.

متقاضیان دریافت این تسهیلات باید به سامانه مسکن حمایتی وزارت راه و شهرسازی مراجعه و پس از تایید شدن آنها و معرفی شان به بانک مورد نظر متقاضی، جهت دریافت تسهیلات به شعبه اعلامی مراجعه کنند.

وام ودیعه در قانون بودجه امسال: 40 هزار میلیارد تومان

بر اساس جزو 2 بند «د» تبصره 16 قانون بودجه سال جاری بانک‌ها مکلف به اعطای تسهیلات ودیعه مسکن تا سقف 40 هزار میلیارد تومان شده اند.

در این قانون، شورای پول و اعتبار مسيول تدوین جزيیات و تعیین سهمیه هر بانک شده است.

سقف کلی این تسهیلات 40 هزار میلیارد تومان خواهد بود.

سهمیه هر بانک به شرح زیر است:

بانک مسکن 7 هزار میلیارد تومان

بانک ملی 3 هزار و 500 میلیارد تومان

بانک سپه 2 هزار و 400 میلیارد تومان

پست بانک 260 میلیارد تومان

بانک صادرات 4 هزار و 700 میلیارد تومان

بانک تجارت 4 هزار و 600 میلیارد تومان

بانک ملت 4 هزار و 700 میلیارد تومان

بانک رفاه 2 هزار و 150 میلیارد تومان

بانک کارآفرین 1,300 میلیارد تومان

بانک سامان 1,300 میلیارد تومان

بانک اقتصاد نوین 1,570 میلیارد تومان

بانک پارسیان 720 میلیارد تومان

بانک پاسارگاد 2 هزار و 800 میلیارد تومان

بانک سینا 460 میلیارد تومان

بانک آینده 1,300 میلیارد تومان

بانک شهر 370 میلیارد تومان

بانک گردشگری 130 میلیارد تومان

بانک ایران زمین 100 میلیارد تومان

بانک خاورمیانه 430 میلیارد تومان

موسسه اعتباری ملل 210 میلیارد تومان

مجموع: 40 هزار میلیارد تومان

نرخ سود 5 درصد بیشتر شد / ‬ سقف وام 10 میلیون تومان آب رفت

شرایط تسهیلات ودیعه مسکن برای سال 1401 در حالی است که در سال گذشته ستاد ملی مقابله با کرونا سقف این تسهیلات برای تهران، کلانشهرها و شهرهای بالای 200 هزار نفر و همچنین سایر مناطق شهری را به ترتیب 70، 40 و 25 میلیون تومان تعیین کرده بود.

بنابراین سقف این وام در سال جاری برای تهران 10 میلیون تومان کمتر شده اما برای کلانشهرها و سایر شهرها به ترتیب 5 و 10 میلیون تومان افزایش داشته است؛ ضمن اینکه بودجه این تسهیلات در سال گذشته 10 هزار میلیارد تومان بود که برای سال جاری به 40 هزار میلیارد تومان افزایش یافته است.

نرخ سود تسهیلات ودیعه مسکن در سال‌های 1399 و 1400 13 درصد و در سال جاری 18 درصد است. اما مدت زمان بازپرداخت این وام مانند دوره‌های گذشته، 5 ساله در نظر گرفته شده است.

رقم اقساط وام ودیعه مسکن

رقم اقساط این تسهیلات برای مستاجران تهرانی (وام 60 میلیون تومانی) یک ملیون و 523 هزالر و 600 تومان است؛ تهرانی‌ها باید در پایان سال پنجم 91 میلیون و 400 هزار تومان به بانک‌های عامل بازپس بدهند.

مبلغ اقساط این تسهیلات برای مستاجران ساکن کلانشهرها و شهرهای بالای 200 هزار نفر یک میلیون و 142 هزار و 700 تومان است و دریافت کنندگان این تسهیلات باید در پایان سال پنجم 68 میلیون و 562 هزار تومان به بانک عامل بازپس بدهند.

مستاجران ساکن سایر مناطق شهری که وام ودیعه دریافت می‌کنند، می‌بایست ماهانه 888 هزار و 770 تومان قسط بدهند و کل مبلغی که در پایان سال پنجم تسویه خواهند کرد 53 میلیون و 326 هزار تومان است.

عضو هیيت مدیره اتحادیه املاک: وام 60 میلیونی کمکی به مستاجران تهرانی نمی‌کند

سعید لطفی عضو هیيت مدیره اتحادیه مشاوران املاک استان تهران در گفت وگو با خبرنگار مهر درباره تسهیلات ودیعه مسکن اظهار کرد: اعطای این تسهیلات کمک چندانی به مستاجران نخواهد کرد.

وی ادامه داد: سال گذشته سقف این وام در تهران 70 میلیون تومان بود و اجاره بها رشد چندانی مانند سال جاری نداشت؛ باز ای این حال وام 70 میلیون تومانی در بسیاری از واحدها کمکی برای مستاجر نبود؛ اما امسال که اجاره بها 48 درصد رشد داشته، به جای آنکه سقف این وام افزایش یابد، 10 میلیون تومان کمتر شده است.

لطفی گفت: بانک‌ها موانع زیادی بر سر راه متقاضیان و مستاجران برای دریافت وام ودیعه مسکن گذاشته بودند و سنگ اندازی می‌کردند به عنوان مثال در خصوص ضمانت این وام، ایرادهایی همچون رسمی بودن، غیر بازنشسته بودن، دارا بودن گردش حساب و امثال اینها از سوی بانک‌ها مطالبه می‌شد که برای بسیاری از متقاضیان تامین چنین ضمانت‌هایی سخت بود.

90 هزار میلیارد تومان سهام بابت رد دیون تامین اجتماعی واگذار می‌شود/ سهام ایران‌خودرو و سایپا بلوکی ... شفافیت بازار خودرو با عرضه در بورس کالا متقاضیان یارانه جدید عجله کنید چه کسانی در لیست دریافت سهام عدالت هستند؟ تصویب وام جدید خرید مسکن در شورای‌عالی مسکن پاک‌کننده شیشه در بازار چند؟ مصرف برق رکورد زد/ عبور مصرف برق از 49 هزار مگاوات زور آزادسازی واردات به افزایش قیمت خودرو نرسید/ آخرین... ترس شدید رمزارزها برای صعود 10 خبر تاثیرگذار بورس فردا 28 اردیبهشت 1401 |فردا پنجمین عرضه اولیه جدید بازار سرمایه واگذاری زمین و خانه اقساطی به این افراد | ثبت نام 30 هزار نفر راه اندازی 3 شهرک صنعتی تصویب شد هیچ مشکلی در فراوانی و ذخایر کالاهای اساسی در کشور وجود ندارد خبر خوب برای خریداران خودرو |ریزش قیمت خودرو در راه است؟ برای خرید 206 چقدر لازم است؟ جزيیات خرید خودرو از بورس کالا | اولین خودروها فردا به بورس می رسند پرونده ارزان فروشی بنزین به کجا رسید؟ آخرین اخبار مجامع 1401/02/27 سهم 1.5 درصدی صنایع پلیمری و پلاستیکی از تولید ناخالص داخلی برای رسیدن به تمدن اسلامی نیازمند ایران قوی هستیم/ 20 درصد درآمد باید از اقتصاد دانش بنیان باشد سهامداران پتروشیمی پارس بخوانند | امروز در پارس چه گذشت؟ جدیدترین جزيیات خرید خودرو در بورس نفت روسیه جایگزین نفت ایران در چین شد؟ شرایط واگذاری زمین و خانه اقساطی اعلام شد شاخص کل بورس رکورد زد خانوارهای دارای سه فرزند بخوانند | جزيیات واگذاری زمین و خانه اقساطی بررسی میزان وام خرید و ودیعه مسکن در جلسه ستاد تنظیم بازار نقشه راه تهاتر کالایی ایران و کوبا امضا شد تهران-هاوانا وارد همکاری های بندری و دریایی شدند قیمت مزدا از 1 میلیارد عبور کرد سه ماه با تلسکوپ بودجه می‌نویسند آخرش وزیر از ما پول می خواهد | با ما شوخی نکنید، ما بانک و بورس نیس... پیش بینی بورس فردا 28 اردیبهشت 1401| توجه دوباره به سهام شرکت‌های بزرگ و بنیادی خرید اتو مو چقدر خرج دارد؟ ادعای عجیب ترکیه درباره گرد و غبار در ایران | منشاء طوفان های گرد و غبار کجاست؟ تصویب وام جدید خرید مسکن در شورای‌ عالی مسکن متقاضیان یارانه عجله کنید جزییات جدید از مکانیزم فروش خودرو/ مالیات جدید در راه... اخبار مهم کدال 27 اردیبهشت 1401 | نمادهای شاخص ساز تحت تاثیر عوارض صادراتی امسال قطعی برنامه ریزی شده آب و برق نخواهیم داشت برگزاری نشست هماهنگی و سیاست‌گذاری مدیران روابط عمومی صنعت آب اولین دستاورد اتحاد استراتژیک ایران خودرو و سایپا به ثمر رسید بازماندگان دریافت یارانه برای ثبت‌نام به «درگاه ملی خدمات دولت» مراجعه کنند قدردانی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از حمایت بانک صادرات ایران در نمایشگاه کتاب 4.2میلیون تن موجودی کالای اساسی در بنادر و گمرک /33شناور در صف تخلیه کالای اساسی مشکلات بچه‌دارها با قیمت پوشک | جدول جدیدترین قیمت‌ها وام جدید خرید مسکن در شورای عالی مسکن تصویب شد جایزه مدیر فعال روابط عمومی به بیمه رازی تعلق گرفت منشا ورود گرد و غبار به ایران اعلام شد افزایش منابع و الزامات اجرایی سازمان تعزیرات برای برخورد با پدیده‌های گرانفروشی و احتکار شاخص کل بورس به کانال 1.6 میلیون واحدی وارد شد