قیمت پایه وکیوم باتوم در بورس کالا باید به ریال تبدیل شود

قیمت پایه وکیوم باتوم در بورس کالا باید به ریال تبدیل شود

فعال صنعت قیر گفت: قیمت پایه وکیوم باتوم برای عرضه در بورس کالا باید به ریال تبدیل شود و برای این کار باید در میانگین 30 روزه نرخ‌های خرید و فروش ارزش در سامانه نیما ضرب شود؛ لذا وکیوم باتوم با این قیمت پایه از سوی پالایشگاه‌ها در بورس کالا عرضه می‌شود.

به گزارش بورس نیوز، محسن ورزشکار، کارشناس و فعال صنعت قیر می‌گوید: قیمت گذاری قیر در ایران یک فرآیند مشخص و ساده‌ای دارد. بیش از 95 درصد بهای قیر، قیمت وکیوم باتوم به عنوان ماده اولیه تولید قیر است. وکیوم باتوم نیز از سوی پالایشگاه‌ها در بورس کالا با قیمتی که از سوی انجمن صنفی صنعت پالایش نفت که متشکل از پالایشگاه‌های کشور است، عرضه می‌شود.


  • بیشتر بخوانید:  بورس کالا میزبان 177 هزار تن شمش بلوم

 کارشناس و فعال باسابقه صنعت قیر انجمن صنفی مذکور براساس فرمولی که سال‌ها قبل شرکت پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی تعیین کرده بود، قیمت گذاری وکیوم باتوم را انجام می‌دهد. در این فرمول قیمت نفت کوره سنگین و قیمت کروسین بر مبنای نرخ‌های فوب خلیج فارس که در نشریه جهانی پلاتس منتشر می‌شود بکار گرفته می‌شود. به عبارت دیگر میانگین 15 روزه قیمت نفت کوره سنگین و کروسین در این فرمول قرار می‌گیرد و قیمت دلاری وکیوم باتوم محاسبه و بدست می‌آید.

ورزشکار ادامه داد: قیمت پایه وکیوم باتوم برای عرضه در بورس کالا باید به ریال تبدیل شود و برای این کار باید در میانگین 30 روزه نرخ‌های خرید و فروش ارزش در سامانه نیما ضرب شود؛ لذا وکیوم باتوم با این قیمت پایه از سوی پالایشگاه‌ها در بورس کالا عرضه می‌شود.

وی افزود: با عرضه وکیوم باتوم از سوی پالایشگاه ها، شرکت‌های تولیدکننده قیر در رقابت با یکدیگر نیاز خود را تامین می‌کنند. به صورت سنتی در برخی از فصول حتی در نرخ‌های پایه نیز معامله صورت نمی‌گیرد و در بعضی فصول دیگر، اما ممکن است شرکت‌ها مجبور به رقابت شوند و وکیوم باتوم را حتی تا 30 یا 40 درصد بالاتر از قیمت‌های پایه خریداری کنند؛ بنابراین زمانی که وکیوم باتوم با نرخ‌های بالا خریداری شود قیمت تمام شده قیر بالا می‌رود و در نتیجه قیمت فروش به همان نسبت افزایش می‌یابد.

ورزشکار تصریح کرد: از سوی دیگر افزایش قیمت وکیوم باتوم در رقابت‌هایی که صورت می‌گیرد ناشی از روند عرضه‌های پالایشگاه‌های کشور است و چنانچه میزان عرضه‌ها بالاتر رود طبیعتا رقابت اتفاق نمی‌افتد و قیمت وکیوم باتوم با نرخ‌های پایین تری به دست شرکت قیرساز می‌رسد.

فعال صنعت قیر در جمع بندی دلایل رشد قیمت قیر گفت: در بحق افزایش قیمت قیر سه عامل اصلی تاثیرگذار وجود دارد اول قیمت نفت کوره و کروسین فوب خلیج فارس، دوم نرخ تسعیر ارز در سامانه نیما و سوم رقابت برای خرید وکیوم باتوم در بورس که منشا آن میزان عرضه وکیوم باتوم از سوی پالایشگاه‌ها است.

این کارشناس صنعت قیر ضمن اشاره به برخی اظهارنظر‌ها پیرامون خروج قیر از بورس کالا با هدف کاهش قیمت آن گفت: بورس کالا یک بازار و سازوکاری است که معاملات به صورت شفاف در آن در حال انجام است. مطرح کردن خروج قیر از بورس به معنای شکل گیری معاملات زیرزمینی این محصول است و کسی با خبر نخواهد شد وکیوم باتوم با چه نرخی و به چه شرکت تولیدکننده قیر داده شده است و در فضای رقابتی که شرکت‌ها در تلاش برای تامین نیاز خود هستند فساد هم بیشتر خواهد شد.

ورزشکار تنها راهکار بهبود شرایط بازار قیر را نیز اینگونه مطرح کرد: اگرچه صعود قیمت‌های قیر صادراتی به دلیل ارزآوری برای کشور مطلوب کشور است، اما قیمت قیر برای مصارف داخلی نباید در حدود زیاد بالا رود، چون بودجه‌های عمرانی محدود است و توان اجرای پروژه‌ها در کشور را پایین می‌آورد؛ بنابراین بهتر آن است که این دو موضوع از یکدیگر جدا شوند و با عرضه‌های مطلوب در بورس کالا زمینه تعادل بازار فراهم شود.

قیمت دلار در صرافی‌های بانکی تهران، بیست و نهمین شهر گران دنیا شد! یارانه معیشتی آذرماه واریز شد انتشار صورت مالی میاندوره ای "مادیرا" توقف پذیرش محموله تجاری در مرز میلک "ساراب" صورت مالی تلفیقی 6 ماهه منتشر کرد "قنیشا" صورت مالی 12 ماهه حسابرسی شده منتشر کرد شرایط ثبت‌نام در مسکن دولتی آسان شد نرخ رسمی 29 ارز افزایش یافت قیمت خودرو در بازار امروز گمرک: تجار فعلا به مرز میلک کالا ارسال نکنند "لکما" در مناقصه خرید رک BBU حاضر شد "شسم" مجوز تولید محصول جدید گرفت مسکن در تهران گران‌تر از مسکو و استانبول یارانه معیشتی آذرماه واریز شد تعیین دبیر کل اوپک تا ماه آینده رکود نامیمون و سکوت بزرگ بورس‌باز‌ها هشدار وزیز نفت درباره بنزین/ پشت پرده کمبود بنزین در ایران چیست؟ پیشنهاد پرداخت وام 450 میلیون تومانی به هر واحد مسکن ملی قیمت خودرو امروز 11 آذر 1400(جدول) خرید و فروش طلا زبر رصد مالیات می‌رود شاسی‌بلند چینی در بازار چند؟ توزیع کالاهای اساسی با پیک موتوری کلید خورد آخرین وضعیت پرونده کرسنت در قوه قضاییه پروژه مسکن مهر چه زمانی به اتمام می‌رسد؟ ببینید میوه هم از سفره ما پرید! تمام بازارسرمایه برای "امنیت سرمایه‌گذاری" ایستادند کدام خودروها در یک هفته اخیر گران شد؟ سقوط سریالی ارزش لیر ترکیه روند کاهشی طلا و سکه تغییر کرد / قیمت دلار و یورو امروز 1400/09/10 جزيیات محسابه گازبها تصمیم‌گیری درباره آینده بازار نفت رویداد ارايه معکوس دیوار و جوانه در دانشگاه شریف افزایش فروش نفت طوفان توییتری علیه نبود امنیت سرمایه‌گذاری خروج نقدینگی از بورس شدت گرفت | بی توجهی بازار سرمایه به اخبار مثبت | تحلیلگران، حرفی برای گفتن ندار... خروج یک هزار و 670 میلیارد تومان از بورس طی 5 روز معاملاتی/ چرا اخبار مثبت بر بازار تاثیر ندارد؟ کابوسی که رنگ واقعیت به خود گرفت قیمت دارو باید تغییر کند؟ نصب بلندترین برج صنعت پتروشیمی ایران صادرات 137 هزارتنی خرما ادامه‌دار شدن روند نزولی بورس/ مذاکرات برجام بازار سهام را نجات می‌دهد؟ ارزش سهام عدالت امروز 10 آذر‌ماه + ارزش 60 درصد قابل فروش جدیدترین قیمت 83 کالای اساسی اعلام شد بالاترین تعرفه گاز متعلق به چه صنایعی است؟ دزدی 80میلیون دلاری از آستان قدس رضوی؟! رونق دلالی با کد ملی در بازار خودرو آورده نقدی 450 میلیونی برای متقاضیان مسکن خروج یک هزار و 670 میلیارد تومان از بورس طی 5 روز معاملاتی "آبادا" پیمانکار نیروگاه سیکل ترکیبی را تغییر داد