ثبت بالاترین رکورد بهره‌وری کل عوامل تولید در 10 سال اخیر

ثبت بالاترین رکورد بهره‌وری کل عوامل تولید در 10 سال اخیر

ایلنا: ريیس سازمان ملی بهره‌وری ایران در افتتاحیه رویداد «نوآوری بهره‌ور حوزه انرژی» از ثبت بالاترین رکورد شاخص بهره‌وری کل عوامل تولید در 10 سال اخیر در سال 1401...

به گزارش ایلنا، میرسامان پیشوايی گفت: با وجود اینکه رشد بهره‌وری در سال‌های 99-90 به‌صورت سراشیبی و نزولی بوده، اما در سه سال گذشته شاهد رشد بهره‌وری هستیم. به‌طوری که در سال 1401، 4 درصد رشد اقتصادی داشتیم که 3/1 درصد آن یعنی بیش از 70 درصد از محل بهره‌وری بوده که حتی از اهداف ما هم بالاتر است.

وی اظهار کرد: در سال 1400 هم از رشد اقتصادی 4/4 درصدی، 4/1 درصد از محل بهره‌وری بود. در واقع، متوسط رشد بهره‌وری کل عوامل تولید در دولت سیزدهم 3/6 درصد بوده، این در حالی است که میانگین رشد بهره‌وری کل عوامل تولید در 50 سال گذشته 0/2 درصد و در دولت دوازدهم منفی 0/6 بود که نشان می‌دهد ما در 2 سال اخیر یک رشد بی‌سابقه نسبت به بازه‌های بلندمدت و میان‌مدت داشتیم.

دکتر پیشوايی افزود: این رشد مستمر 2 ساله باعث شد که شاخص بهره‌وری کل عوامل تولید به بالاترین مقدار خود در 10 سال اخیر برسد و در پایان سال 1401 رکورد 10 ساله شکسته شد. البته زمانی این رشد بهره‌وری موثر می‌شود و تاثیر خود را در زندگی مردم نشان می‌دهد که حداقل 5 سال ادامه داشته باشد تا عقب‌ماندگی دهه 90 جبران شود.

این عضو هیيت علمی دانشگاه علم و صنعت تصریح کرد: برای جبران عقب‌ماندگی بهره‌وری در دهه 90 باید خودمان را با کشورهای موفق مقایسه کنیم، برای نمونه، کشوری در شرق آسیا حدود 19 درصد رشد اقتصادی‌اش از محل بهره‌وری بوده است. بنابراین برای جبران این عقب‌ماندگی راه طولانی در پیش داریم.

وی با تاکید بر اینکه یکی از موضوعات مهم کشور که باید به آن پرداخت، ارتقای بهره‌وری در حوزه انرژی است، تصریح کرد: این حوزه پتانسیل خوبی برای ارتقای بهره‌وری دارد. در بودجه 1402 نیز  به‌منظور بهره‌وری حوزه انرژی 30 همت اختصاص داده شده است. این در حالی است که در سال گذشته در دنیا 250 میلیارد دلار برای بهره‌وری در حوزه انرژی سرمایه‌گذاری شد که 58 درصد آن جذب حوزه ساختمان شده است. 

دکتر پیشوايی با اشاره به اینکه حوزه حمل‌ونقل نیز به‌عنوان دومین حوزه دارای اهمیت است و باید به‌منظور ارتقای بهره‌وری این حوزه برنامه و اقداماتی در دستورکار قرار گیرد، عنوان کرد: سازمان ملی بهره‌وری ایران با ایجاد مفهوم «نوآوری بهره‌ور» به‌دنبال استفاده و بهره‌مندی از ظرفیت‌های شرکت‌های دانش‌بنیان و زیست‌بوم بهره‌وری برای ارتقای بهره‌وری در بخش‌های اقتصادی و همچنین حل مسايل کلان کشور است.

ريیس سازمان ملی بهره‌وری ایران با بیان اینکه مفهوم نوآوری بهره‌ور نه تنها در چشم‌انداز 2020 سازمان بهره‌وری آسیایی، بلکه در شورای حکام نیز ثبت شده است، خاطرنشان کرد: کمیته اجرایی‌سازی مفهوم نوآور از سه ضلع تشکیل شده است؛ سازمان ملی بهره‌وری ایران که وظیفه تنظیم‌گری و جریان‌سازی را دارد. معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری که به‌عنوان بازوی رشد و حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان و حوزه نوآوری فعالیت دارد. ضلع سوم، دستگاه‌های متولی آن بخش به‌عنوان صاحب نیاز قرار دارند. در واقع صلاحیت اعلام نیاز را دارند.

وی با اشاره به رویدادهای حوزه‌های حمل‌ونقل و کشاورزی که سال گذشته برگزار شدند، بیان کرد: هدف سازمان از برگزاری این رویدادها این است که ایده و طرح‌های نوآور به بازار برسند. در واقع بستر مشارکت شرکت‌های دانش‌بنیان در حل مسايل اصلی کشور را فراهم کنیم و دستگاه متولی بخش نقش مهمی دارد و باید این جریان را پیش ببرد.

local_offerبرچسب‌ها:

اخبار مرتبط

آخرین اخبار بورس و اقتصاد