انفعال دولت در توسعه بندر چابهار / اپراتور هندی در بدبینانه‌‌ترین حالت با ایران بازی کرده‌ است

انفعال دولت در توسعه بندر چابهار / اپراتور هندی در بدبینانه‌‌ترین حالت با ایران بازی کرده‌ است

ایلنا: دبیرکل انجمن کشتیرانی با بیان اینکه دولت برای توسعه بندر چابهار باید مشوق‌هایی برای جذب سرمایه‌گذار و توجیه پذیر شدن حمل و نقل در این بندر به اجرا برساند،...

مسعود پل‌مه در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا درباره پیوستن ازبکستان به توافقنامه چابهار و مزایای عضویت آن برای ایران و بندر چابهار اظهار داشت: در موضوع پیوستن ازبکستان به توافقنامه چابهار در ابتدا باید به موقعیت جغرافیایی ازبکستان توجه داشته باشیم که در آسیای میانه واقع شده و محصور در بین چند کشور است و در نتیجه ارتباط دریایی به مفهوم اینکه بتواند، تجارت آزاد خود را مدیریت کند، ندارد. به طور قطع به سرزمین ثالث که دسترسی به آبهای آزاد داشته باشد، نیاز دارد و بهترین کشور می‌تواند جمهوری اسلامی ایران باشد تا امکانات بندری و لجستیکی ما که به صورت بالفعل داریم بهره مند شوند.

وی ادامه داد: از سوی دیگر می‌بینیم این کشور واردات و صادرات قابل توجهی در قالب پنبه، آلومینیوم و برخی از مشتقات معدنی و غلات دارد. در نتیجه برای مدیریت تجارت خارجی خود نیازمند به بهره‌مندی از کشورهای اطراف برای دسترسی به آب‌های آزاد است و شرایط سوق‌الجیشی و لجستیکی که جمهوری اسلامی ایران دارد باعث می‌شود که بر روی توانمندی‌های ایران و امکانات بندری ایران سرمایه‌گذاری لازم را انجام دهند تا از این بستر بتواند اقتصاد خود را تقویت کند. ازبکستان نیازمند به امکانات بندری است و ضرورت دارد در این بندر سرمایه‌گذاری کند، اقدام خوبی است و موید فعالیت‌های آتی این بندر باشد.

دبیرکل انجمن کشتیرانی و خدمات وابسته ایران تاکید کرد: در تفاهمنامه اقتصادی که معطوف به توسعه بندر چابهار تاثیر مثبتی هم خواهد داشت. اما باید توجه داشته باشیم که پیوستن ازبکستان به توافقنامه توسعه چابهار نیازمند بستری است که این بستر باید، ابتدا کشورمان توسط خود ما شکل بگیرد و در واقع نباید صرفا به کشورهایی اتکا داشته باشیم تا بیایند و با سرمایه‌گذاری آنها توانمندی بندری و حمل و نقل دریایی ایران افزایش پیدا کند.

پل مه افزود: نقاط ضعف و قوت بسیار زیادی در چابهار وجود دارد. ما این موضوع و نقاط را در دو نوبت در سال جاری به وزارت راه و شهرسازی به طور مستقیم به عنوان متولی در حوزه حمل و نقل و نیز به تمام ذی نفعان مرتبط در دولت منعکس کردیم اما فارغ از اینکه یک مقام مسيول از ما سوال کند که این مواردی را که به عنوان نقاط ضعف و قوت مطرح می‌کنید و عواملی را که موجب توسعه می‌دانید را بر پایه چه استدلال و منطقی مطرح می‌کنید؟ این نشان دهنده انفعال دولت برای توسعه چابهار است.

وی گفت: در حال حاضر با اقدامات سازمان بنادر، بندر چابهار آمادگی لازم برای سرویس‌دهی با تمام تناژ تعریف شده را دارد اماباید توجه داشته باشیم این همه نیازمندی توسعه چابهار و زیرساخت نخواهد بود. یکی از نقاط ضعفی که باعث شده نتوانیم از بندر چابهار استفاده لازم را ببریم نبود زیرساخت‌های ریلی و راه آهن است. 20 سال است که مدعی فعالیت‌های زیربنايی در چابهار به عنوان پاشنه آشیل لجستیک کشور و تنها بندر اقیانوسی کشور هستیم اما هنوز نتوانستم چابهار را در دو دهه گذشته به شبکه ریلی متصل کنیم تا توجیه حمل و نقلی برای چابهار به وجود بیاورد.

دبیرکل انجمن کشتیرانی و خدمات وابسته ایران ادامه داد:‌ از سوی دیگر برای مالکان کامیون به صرفه نیست که یکسر بار به چابهار تردد داشته باشند و در نهایت از 50 درصد ظرفیت کسب درآمدی خودشان استفاده کنند، علاوه بر این موضوع، با مباحثی مواجه هستیم که باعث شدند چابهار در شرایط موجود توانمندی لازم را برای اینکه بتواند ظرفیت حداقلی خود را به یک نقطه مطلوب برساند، ندارد و آن هم ارتباط دریایی است. امروز صاحب کالا با این مواجه است که مالکین کشتی‌ها تمایلی به افزایش فعالیت در این بندر را ندارند و همچنین کشتی هم با این مواجه هستند که صاحب کالا، بار خود را به این بندر نمی‌آورد پس توجیهی برای سرمایه گذاری در این بندر نمی‌بینید و در نتیجه بندر هم با فعالیت‌های جزیی باری و کشتی مواجه می‌شود و انگیزه خود را برای توسعه زیرساختی در این بندر را از دست می‌دهد. در عین حال با درایت مجموعه معزز کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران شاهد افزایش تردد کشتی‌ها به و از چابهار هستیم اما اعتقاد داریم این اتفاق اگر در قالب رقابت و توسعه قرار نگیرد محتمل است نتیجه‌ی قابل توجهی در پی نداشته باشد.

پل مه تاکید کرد: به پارامترهای ایجاد تمایل و تقاضا و ایجاد انگیزه در این بندر نیاز داریم که متاسفانه هیچ یک از دست اندرکاران دولتی مسيول به استثناء سازمان بنادر تا به این امروز از خودشان اراده و برنامه‌ای برای ایجاد انگیزه به وجود نیاوردنده اند تا سرمایه‌گذار بخش خصوصی رغبت به حضور در بندر چابهار داشته باشد. 

وی گفت: سرمایه گذار وقتی دو بندر چابهار و بندر عباس را مقایسه می‌کند، با این نتیجه می‌رسد که از تهران تا بندر عباس روزانه ده‌ها پرواز وجود دارد اما این امکان برای بندر چابهار نیست و امکانات چابهار بسیار ضعیف‌تر از سایر شهرهای بندری است و صدها دلیل رفاهی، اجتماعی و اقتصادی باعث می‌شود که افراد و سرمایه‌گذاران به سمت چابهار نروند. برای چابهار باید به سمت معادله برد-برد برویم که دولت برای حضور فعالان اقتصادی در این بندر انگیزه ایجاد کند و به همان تناسب هم برد خود از رونق این بندر را داشته باشد.

دبیرکل انجمن کشتیرانی و خدمات وابسته ایران درباره تعیین تکلیف قرارداد 10 ساله با اپراتور هندی در بندر چابهار گفت: واقعیت مطلب این است که اپراتور هندی در چابهار آن میزان سرمایه‌گذاری لازم را که در قرارداد تعهد کرده بود، انجام نداده‌‌ و محتملا با ایران بازی کرده‌است. بدبینانه‌ترین حالت این است که طرف مقابل عامدانه این کار را کرده‌است زیرا توان و فرصت توسعه چابهار را در برابر سرمایه‌گذاری که در پاکستان از طرف چینی‌ها در برنامه بوده را ناچیز یا نامتوازن دانسته و خوشبینانه این است که توانمندی لازم برای اعمال سرمایه‌گذاری را در بندر چابهار نداشته‌است.

وی درباره ادعای مسيولان مبنی بر اینکه بندر چابهار مشکل زیرساختی ندارد و مشکل بازارسازی و بازاریابی با دربازارهای بین‌المللی است، اظهار داشت: من هم اذعان دارم که در بخش بندری، زیرساخت‌های موجود تقریبا در حد فعالیت مطلوب است و هیچ نقصی در بخش بندری نداریم که مانع بر فعالیت‌های لجستیکی در یک بندر شود و خوشبختانه با همین امکانات موجود با مدیریت و کارآمدی پیمانکار ایرانی بندر چابهار شاهد افزایش فعالیت بندری طی 6 ماه گذشته بوده‌ایم هرچند اعتقاد دارم این میزان افزایش تحقق یافته ناچیز و اندک است ولی نشان از اراده متعالی فعالیتی داشته و قابل تقدیر است.

پل مه ادامه داد: اما عقب‌تر که می‌آییم می‌بینیم که در بخش زیرساخت‌های ریلی، فرودگاهی و زیرساخت‌های شهری ضعف‌های زیادی وجود دارد و راه‌های مواصلاتی ترانزیتی در این منطقه وجود ندارد و کامیون‌ها در تردد به چابهار باید پیمایش بسیار زیادی انجام دهد تا به کانون بار برسند و آن هم اگر باری در این کانون بار وجود داشته باشد امکان انتقال بار را خواهد داشت که این تمام این موضوعات موانع و نقص محسوب می‌شوند.

وی افزود: صاحب بار می‌بیند که همین امروز در بندر عباس می‌تواند فعالیت‌های خود را بدون مشکل یا با کمترین مشکل انجام دهد و در این شرایط فعالیت در چابهار چه مابه‌‌ازایی می‌تواند برای این سرمایه گذار داشته باشد که توجیه پذیر باشد به جای بندر عباس و بندر امام، فعالیت با معذوریت در بندر چابهار را انتخاب کند که وزارت راه در پاسخ به این سوال عنوان کرد که «نمی‌شود و ما نمی‌توانیم» بنابراین اگر پاسخ این است چه نیازی به بررسی نقاط ضعف و قوت بندر چابهار وجود دارد؟ موضوع ما این است که برای توسعه و رونق بندر چابهار باید اقداماتی انجام شود که تردد بار برای صاحب کالا و مالک کامیون توجیه عقلی و اقتصادی داشته باشد و گرنه هزینه‌های چند صد میلیارد تومانی در بندر چابهار هیچ توجیهی برای فعالان اقتصادی ندارد و نخواهد داشت.

دبیر انجمن کشتیرانی با تاکید بر اینکه بخشی از بدنه دولت باید درآمد خود در چابهار را با رویکرد توسعه و گشایش تعدیل کند، گفت: برای مثال سازمان تامین اجتماعی باید برای 5 سال بابت بیمه نیروی کار جدید در بندر چابهار هزینه‌ای دریافت نکند تا اشتغالزایی ایجاد شود و سازمان مالیاتی معافیت‌های مالیاتی در نظر بگیرد و اگر این تصمیمات اتخاذ شود این منطقه برای ورود سرمایه گذار توجیه پذیر خواهد بود. ‌

جنگ بر سر نفت و فرآورده‌های نفتی روسیه به کجا کشید؟ بیشترین تردد خودرو در آزاد راه «کرج - قزوین» ثبت شد وضعیت بازار ارز با توافقات اخیر بهتر خواهد شد قیمت سکه و طلا 29 اسفند 1401/ سکه امامی 29 میلیون و 800 هزار تومان نفت برنت به مرز 70 دلار سقوط کرد شارژ اولین سهمیه بنزین در سال 1402 امشب در کارت های سوخت افتتاح فاز دو پالایشگاه آبادان با حضور رییس جمهوری زمان پرداخت حقوق فرهنگیان مشخص شد تشریح دلیل تاخیر در واریز حقوق فرهنگیان از زبان مدیر سازمان برنامه/ منتظر واریز حقوق تا ساعت 14 امرو... اعلام وضعیت فوق العاده در شرکت نفت کویت جرقه‌ «افول سرمایه اجتماعی» با مرگ مهسا امینی عظیم‌ترین واحد پالایشی کشور در آبادان با حضور ريیس‌جمهور افتتاح شد‌ در ساخت پالایشگاه گازی و نفتی خودکفا شدیم اوجی: فرآوری هر بشکه نفت در پالایشگاه آبادان 12 دلار سود دارد فرزین: بزودی شاهد بهبود عملکرد بازار ارز نیمایی و مبادله‌ای خواهیم بود/ با توافقات اخیر وضعیت ارزی ب... مراقب خشکشویی‌های آنلاین باشید! عرضه 257 میلیون دلار به صورت حواله منابع صادرات ال‌پی‌جی باید صرف پروژه‌های گازی شود/ درآمد‌ گاز مایع نباید در تبصره 14 بیاید‌ سامانه 131 آماده دریافت گزارش‌ مردمی تغییر کاربری‌ زمین‌های کشاورزی در نوروز زمان شارژ سهمیه بنزین فروردین عبور ارزش معاملات از هزار هزار میلیارد تومان و مبادله بیش از 117 میلیون تن کالا در بستر بورس کالا فاز 2 پالایشگاه آبادان؛ پروژه‌ای با رکوردهای بی‌نظیر/ سرمایه گذاری 1.2 میلیارد دلاری برای یکی از بزر... نماینده کارگران: از مصوبه مزدی راضی نیستیم! سرمایه گذاری کلان مرسدس بنز در صنعت خودرو های الکترونیک رشد 8.3 درصدی اشتغال بخش معدن قايم مقام وزیر جهاد کشاورزی در امور تجارت و تنظیم بازار منصوب شد ترافیک سنگین در اغلب محورهای تهران-شمال/ مسافران زمان سفر خود را توزیع کنند تاملی بر یک آرزوی دیرینه؛ پنجره‌ای که منجر به هوشمندی دولت شد اقامت در مشهد فقط با 35 هزار تومان! افزایش 16 درصدی اعزام و پذیرش مسافر در پروازهای داخلی اجزيیات کامل افزایش حداقل حقوق کارگران در سال 1402مطلع شوید ؛ پایه سنوات چقدر شد؟ آیفون به این 9 دلیل از جذابیت افتاد 60 لیتر سهمیه بنزین فروردین‌ماه امشب شارژ می‌شود لغو 4 پرواز شرکت ماهان در مسیر تهران - دمشق و بالعکس جهش قیمت خودرو در بازار/ آخرین قیمت پژو، تیبا، ساینا... ريیس‌جمهوری وارد آبادان شد مقایسه حقوق 1401 و 1402 در یک نگاه + جدول 60 لیتر سهمیه بنزین فروردین‌ماه امشب شارژ می‌شود 29 اسفند روز ملی شدن نفت ایران برای ملت ایران/ تشریح اجزای فراموش شده ملی شدن صنعت نفت سهمیه بنزین فروردین بدون تغییر واریز می شود جزییات افزایش حداقل دستمزد کارگران از زبان وزیر کار جزيیات دستمزد سال 1402 کارگران/ مزد خود را چگونه محاسبه کنیم؟ ترافیک رایگان 4 پیام رسان داخلی و دو نرم افزار تصویری در ایام نوروز ظرفیت نیروگاهی کشور به 91 هزار مگاوات رسید/ ورود هفت هزار مگاوات نیروگاه جدید به مدار تولید سامانه 131 آماده دریافت گزارش‌های مردمی برای حفاظت اراضی کشاورزی قیمت این هفت سین 50 میلیون آب می خورد! + عکس ترافیک رایگان 4 پیام‌رسان‌ داخلی و 2 نرم‌افزار ارتباط تصویری در ایام نوروز سخنان نماینده کارگران پس از تعیین حداقل دستمزد در سال 1402 + فیلم حداقل حقوق دریافتی کارگران تعیین شد نحوه عرضه کالا و خدمات زیر ذره بین/ تلفن 1517 پاسخگوی شکایات است