قیمت جهانی نفت افزایش یافت / برنت 80 دلاری شد

قیمت جهانی نفت افزایش یافت / برنت 80 دلاری شد

قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال امروز با 61 سنت معادل 0.77 درصد افزایش به 80 دلار و 25 سنت رسید.

به گزارش خبرگزاری برنا به نقل از رویترز، توجه بازار به دورنمای محرک‌های اقتصادی در چین، کاهش ذخایر نفت خام آمریکا و پایین آمدن عرضه تولید کنندگان بزرگ دنیا باعث افزایش قیمت نفت در اولین ساعات تجارت در روز جمعه شده است.
قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال امروز با 61 سنت معادل 0.77 درصد افزایش به 80 دلار و 25 سنت رسید. نفت وست تگزاس اینترمیت آمریکا هم با 59 سنت معادل 0.78 درصد افزایش 76 دلار و 24 سنت معامله می‌شود.
نفت برنت و نفت آمریکا به ترتیب 0.5 و 1.1 درصد طی یک هفته گذشته افزایش قیمت داشتند که چهارمین هفته پیاپی افزایش قیمت هر دوی آنها را نشان می‌دهد.

اطلاعات ضعیف اقتصادی در چین مانع افزایش قیمت نفت طی یک هفته گذشته شد. اقتصاد دومین مصرف کننده بزرگ نفت در دنیا رشد ناامید کننده در سه ماهه دوم سال جاری میلادی داشت. احتمال دارد رشد تولید ناخالص داخلی چین در 2023 به هدف 5 درصد بانک مرکزی نرسد. اما امید به محرک‌های مالی بیشتر دولت برای حمایت از اقتصاد شرایط بازار را تغییر داده است.
از طرف دیگر در آمریکا، رشد کمتر از حد انتظار تورم و رشد ملایم اشتغال بسیاری از سرمایه‌گذاران و تحلیلگران را قانع کرده که فدرال رزرو آخرین افزایش نرخ بهره را در ماه ژويیه خواهد داشت. توقف روند افزایش نرخ بهره به نفع نفت خواهد بود.

اما عامل اصلی حمایت از قیمت نفت در ماه جاری میلادی خبر کاهش عرضه نفت عربستان و روسیه بوده است.
عربستان در اوایل ماه گذشته اعلام کرد کاهش تولید داوطلبانه یک میلیون بشکه‌ای خود را در ماه اوت ادامه خواهد داد و روسیه از کاهش 500 هزار بشکه‌ای صادرات در ماه آینده خبر داد.
اداره اطلاعات انرژی آمریکا هم اعلام کرده ذخایر نفت خام این کشور در هفته گذشته کاهش یافته است که نتیجه افزایش صادرات نفت خام و همچنین بالا رفتن فعالیت پالایشگاهی در این کشور بوده است.
انتهای پیام/

اخبار مرتبط

آخرین اخبار بورس و اقتصاد