فخاری: توسعه منابع انسانی در اولویت برنامه‌ریزی برای رشد سازمانی قرار دارد

فخاری: توسعه منابع انسانی در اولویت برنامه‌ریزی برای رشد سازمانی قرار دارد

مدیرعامل سازمان اقتصادی کوثر گفت: 1180 نفر از کارکنان سازمان خود را مورد ارزیابی های مختلف قرار دادیم که در نهایت منجر...

به گزارش خبرگزاری برنا، ناصر فخاری مدیرعامل سازمان اقتصادی کوثر در آیین اختتامیه دهمین کنفرانس ملی آموزش و توسعه منابع انسانی اظهار کرد: در ساختار جدید از ما خواستند که دیگر به افراد نگویید این‌ها منابع انسانی هستند بلکه بگویید آن‌ها سرمایه‌های انسانی هستند. حال آنکه باید دید اثر آن را در کجا می‌توان مشاهده کرد؟

فخاری در ادامه افزود: با تغییر نام یک ساختار هیچ اتفاقی در اصل ساختار رخ نخواهد داد و در واقع انسان‌ها کاری را که بلد هستند انجام می‌دهند و نه آن کاری را که باید انجام بدهند.

مدیرعامل سازمان اقتصادی کوثر گفت: در تجربیات گذشته که به همراه برخی از دیگر اساتید در دانشگاه شهید بهشتی داشتیم به ارزیابی تعدادی از مدیران پرداختیم و به نتایجی رسیدیم که تلاش نمودیم برخی از آن‌ها را در مجموعه تحت مدیریت خود به کار ببندیم.

وی با اشاره به ارکان اساسی سازمان‌ها ادامه داد: در همه سازمان‌ها سه رکن وجود دارد: 1. ساختار 2. برنامه 3. نیروی انسانی. ما در جلسه‌ای که با برخی صاحب نظران و سیاست‌گذاران داشتیم، اعلام کردیم که روی برنامه در حال کار هستیم و فکر می‌کنیم که مشکلات ما در نظام برنامه‌ریزی است و مهم‌ترین بخش این مشکل؛ عدم رسوخ اندیشه رهبر انقلاب در این نظام برنامه‌ریزی است.

فخاری اظهار کرد: به همین دلیل به بررسی و تحلیل منویات رهبر فرزانه انقلاب در حوزه برنامه‌ریزی پرداختیم و حاصل این بررسی و تحلیل تبدیل به برنامه شد.

مدیرعامل سازمان اقتصادی کوثر افزود: از میان سه رکن اساسی سازمان، به نظر می‌رسد نیروی انسانی مهم‌تر از دو رکن دیگر است چراکه نویسنده برنامه و تدوین‌کننده ساختار و مجری آن همان نیروی انسانی است. پس نتیجه این است که اگر بخواهیم به این سه رکن اهمیت بدهیم و بگوییم در اداره یک سازمان کدام یک از سه رکن مهمتر است؛ باید بگوییم که نیروی انسانی در اولویت است.

وی با اشاره به لزوم اصلاح سیستم در سازمان گفت: تحقق این امر به نیروی انسانی برمیگردد و برای تحقق آن باید شایسته‌ترین‌ها را انتخاب کنیم. مدل شایستگی که معمولا از آن صحبت می‌کنیم شامل سه رکن استعداد، دانش و مهارت و انگیزه (رویکرد) است. گاهی شایستگی عمومی افراد در مدیریت را بررسی می‌کنیم، اما به شایستگی تخصصی افراد کاری نداریم و یا بالعکس که این خود مشکل جدیدی را در سیستم ایجاد می‌کند.

فخاری در ادامه افزود: ما در سازمان اقتصادی کوثر چند بعد را برای مدل‌سازی احصاء کردیم که شم تجاری با توجه به اینکه ما واحد تولیدی و کسب و کار هستیم، نتیجه گرایی با توجه به اینکه ما با برنامه و بودجه کار می‌کنیم و باید کار ما در نتیجه به تحقق درآمد و بودجه بیانجامد؛ دارا بودن تفکر تحلیلی، نگاه استراتژیک، چون آینده کسب و کار‌ها تغییر می‌کند و توان اقناع‌سازی از جمله آنهاست. پرسنل خود را با این چند رکن سنجیده‌ایم.

مدیرعامل سازمان اقتصادی کوثر اظهار کرد: از نظر ما یک مربع فساد در قواعد کلان مدیریتی وجود دارد که معتقدیم باید این مربع را در بسیاری از سازمان‌ها شکست تا سیستم کارآمد بشود. یک ضلع این مربع فساد یا ناکارآمدی، افراد ذینفع هستند که یا رشوه دریافت میکنند یا منافع اقتصادی یا پست میگیرند و صاحب امضای طلایی می‌شوند. دومین ضلع این مربع افرادی هستند که خود را عقل کل می‌دانند و در برابر اصلاح فرایند در سازمان مقاومت می‌کنند. ضلع سوم این مربع افراد جاهل به امور هستند و یا دانش، مهارت و تجربه ندارند. ضلع چهارم کسانی هستند که تعصب به تصمیمات گذشته دارند و در برابر به روز رسانی تصمیمات بر اساس اقتضايات اصولی مقاومت می‌کنند و جبهه می‌گیرند.

وی افزود: ما در شایسته‌گزینی ضمن اینکه مهارت و رویکرد افراد را می‌سنجیم باید حواسمان باشد که اگر این فرد در مربع فساد باشد قطعا آن فرد، شایستگی برای کار مورد نظر ندارد. ابزار‌هایی که ایجاد می‌کنیم نباید هدف تلقی شود و برای انتخاب افرادی است که دارای توانایی ایجاد تحول و بهبود اوضاع باشند و در برابر تغییر مثبت مقاومت نکنند.

فخاری در ادامه گفت: ما در زیرمجموعه‌های سازمان اقتصادی کوثر تعداد 1180 نفر از کارکنان را مورد ارزیابی قرار دادیم و از این تعداد 192 نفر از کارکنان خانم بودند. 43 درصد از افراد ارزیابی شده نمره قابل قبول گرفتند. تعدادی از افراد ارزیابی شده در دسته توسعه یافته‌ها قرار گرفتند که دارای شم تجاری، کنترل هوش هیجانی، تفکر تحلیلی و قدرت اقناع‌سازی بوده و نمره قبولی بالای 60 دریافت کرده‌اند.

مدیرعامل سازمان اقتصادی کوثر اظهار کرد: نتایج این ارزیابی که در سازمان اقتصادی کوثر صورت گرفت منجر به افزایش بیش از صد درصدی سود خالص در سال 1401 شد.

وی در پایان تحقق کسب موفقیت‌های پی در پی برای سازمان را بر پایه‌ی منابع انسانی و شایستگی مدیران دانست و افزود: کانون ارزیابی مدیران که به نام امصاک (استعدادیابی مدیران صالح کارآمد) در سازمان اقتصادی کوثر تشکیل شده نقطه عطف تحول در این سازمان بود و البته حرکت در مسیر اصلاح و عبور از نقاط ضعف در سازمان همچنان ادامه خواهد داشت.

لازم به ذکر است انجمن علمی آموزش و توسعه منابع انسانی ایران ضمن معرفی برگزیدگان بخش‌های مختلف دهمین کنفرانس ملی آموزش و توسعه منابع انسانی، در این مراسم از ناصر فخاری به عنوان "رهبر برجسته و تحول آفرین در عرصه آموزش و توسعه منابع انسانی" تجلیل بعمل آورد.

انتهای پیام/

local_offerبرچسب‌ها:
نحوه تامین منابع مالی برای خرید تضمینی محصولات اساسی کشاورزی واردات گاز از ترکمنستان موجب پایداری خط گاز شمال کشور می شود صندوق های غیردولتی برای افزایش بهره وری ادغام شوند سامانه مجوزهای الکترونیکی صیادان بی اثربودن وام ودیعه بر بازاراجاره بها/اجرای طرح شکست خورده ایران آماده یکپارچه سازی توسعه میادین نفتی با عربستان پیش بینی صنعت غذایی بازار سرمایه / غذا پرتقاضا می‌شود؟ 3 میلیون و 400 هزار تن خرید تضمینی گندم تاکنون ترافیک سنگین در آزاد راه پردیس - تهران سود خطوط هوایی جهانی چقدر است؟ ایران مزیت خود را در تولید پسته از دست داده است؟ رفع فوری تعرض به بیش از 130 هکتار زمین دولتی در اردیبهشت ماه برنامه جذب20هزارمیلیاردتومان سرمایه گذاری بخش خصوصی درسواحل مکران نخستین بسته نهضت ملی مسکن در پرند بهره‌برداری می‌شود سقوط بیت‌کوین رکورد زد دویچه بانک هشدار داد: موجی از نکول در جهان در راه است رفع فوری تعرض به بیش از 130 هکتار زمین دولتی در اردیبهشت ماه سقوط بیت‌کوین رکورد زد برنامه جذب 20 هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری بخش خصوصی در سواحل مکران افزایش 17.2 درصدی تردد در محورهای برون‌شهری برنامه جدید بانک‌های بزرگ آمریکا پیشرفت 90 درصدی طرح ملی پایش وضعیت رویه راه‌های کشور عقب نشینی نفت پس از اعلام کاهش تولید عربستان قیمت طلا در حال نوسان است بورس کالا میزبان بیش از 424 هزار تن کالا راهکار جدید برای ثبات بازار مسکن در این کشور، به کارگران دستمزد 4برابری می‌دهند قیمت مرغ اشک همه را درآورد | قیمت مرغ در بازار امروز به کیلویی چند تومان رسید؟ اجرای پیشنهاد قالیباف یعنی افزایش مصرف کالاهای ارزان، واردات بی رویه و در نتیجه کاهش تولید به عراقی‌ ها همین را بفرمایید و پولتان را بگیرید! پژو 207 با موتور جدید/ یک تغییر دور از انتظار! کادیلاک تاج قدیمی را از سر برداشت و نشانی تازه بر سینه زد! / عکس تبعات واردات خودرو بدون انتقال ارز/ نفع حداقلی و زیان حداکثری راه حلی برای حل بلاتکلیفی واردات آیفون وجود دارد؟ برگزاری 4 پنل تخصصی سازمان بورس در نمایشگاه صنعت مالی راه‌آهن میانه - بستان آباد - تبریز 18 خرداد با حضور ريیس جمهور افتتاح می‌شود/ زمان سفر ریلی بین تهرا... دلار 50 هزار تومانی خریدار ندارد/ منتظر دلار 40 هزار تومانی باشید عربستان یک‌تنه نفت را گران کرد سقوط آزاد قیمت‌ها در بازار رمزارز/ گاوها بازار را در... عربستان یک‌تنه نفت را گران کرد یک کیلو گوشت چرخ کرده گوسفندی چند است؟ عراقی‌ها برای کدام کالای ایرانی دست به جیب شدند؟ قیمت باورنکردنی سوخت هواپیما! زلزله شدید در قیمت بیت کوین خطر نسخه‌پیچی بنگاه‌ها برای بازار مسکن خبر جدید درباره یارانه ها؛ جزيیات اجرای طرح کالا برگ اعلام شد امضای تفاهم‌نامه همکاری بین مرکز نوآوری پست و مرکز نوآوری بانک ملی (فینوداد) حرکت غیر قابل پیش بینی عربستان در نشست اوپک پلاس، نفت را بالا کشید! اجاره نشینی در زعفرانیه چقدر هزینه دارد؟ اقتصاد عربستان کی از ایران جلو افتاد؟