رکورد قیمت گواهی طلا شکست / چتری امن برای سرمایه‌ گذاران

رکورد قیمت گواهی طلا شکست / چتری امن برای سرمایه‌ گذاران

ظرف هفته گذشته رکورد های قیمتی سال اخیر اغلب گواهی‌‌‌ های کالایی در بازار مالی بورس‌ کالا شکسته شد و به این ترتیب، این بازار سود معقول ماهانه‌‌‌ ای را نصیب سرمایه‌...

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از دنیای‌اقتصاد، مقاومت دلار برای نوسان در کانال 28‌ هزار تومانی و سیگنال‌‌‌های مثبت تورمی در بازارهای جهانی و داخلی از این اوج‌‌‌گیری قیمتی و افزایش جذابیت گواهی بین معامله‌‌‌گران بازار مالی بورس کالا حمایت کرد. عموما، بازار گواهی یا صندوق‌های کالایی از امنیت بیشتری در نوسان قیمت‌ها برخوردار هستند.

  جذابیت در عین رکوردشکنی قیمتی گواهی طلا

بازار گواهی‌‌‌های سکه در بازار مالی بورس‌کالای ایران متاثر از داده‌‌‌های ارزی و نوسان جهانی بهای اونس طلا در هفته جاری با اوج‌‌‌گیری و در ادامه تعدیل نرخ روبه‌رو شد. در روز ابتدایی هفته گذشته، شنبه 22آبان‌ماه، میانگین نرخ معامله گواهی سکه در بازار فیزیکی بورس کالای ایران به بیشترین نرخ در سال‌جاری رسید که این اوج‌‌‌گیری قیمتی هم‌‌‌راستا با افزایش بهای سکه در بازار فیزیکی کشور بود. همزمانی اوج‌‌‌گیری بهای اونس طلا در بازارهای جهانی و عبور نرخ آن از کانال 1850دلاری و رشد نرخ اسکناس آمریکایی در بازار داخل، مهم‌ترین دلایل تقویت ارزش سکه در بازار فیزیکی و البته گواهی سکه در بازار مالی بورس کالا بود.

بهای دلار در بازار آزاد داخلی، طی روز ابتدایی هفته قبل، به بیشترین نرخ پس از نیمه آبان سال گذشته رسید که این موضوع به افزایش بهای معامله گواهی سکه در بازار مالی بورس‌کالا و شکستن رکورد قیمتی آن در سال‌جاری منجر شد. نرخ ارز و بهای اونس جهانی طلا به‌‌‌عنوان سیگنال‌‌‌های بنیادی تعیین‌‌‌کننده بهای معامله سکه فیزیکی فاکتورهای جهت‌‌‌دهنده به معاملات گواهی سکه هستند؛ در شرایطی که اوج‌‌‌گیری همزمان این دو سیگنال بنیادی به افزایش میانگین نرخ معامله گواهی سکه در بازار مالی بورس کالا منجر شد، از ذهنیت کاهشی میان معامله‌‌‌گران گواهی سکه در بازارهای مالی بورس کالا کاسته شد.

ظرف هفته‌‌‌های قبل، عموما گواهی سکه با نرخی حدود یک‌درصد کمتر از ارزش بنیادی آن (01/ 0 ارزش نرخ معامله سکه در بازار فیزیکی) به فروش می‌‌‌رفت؛ اما در هفته منتهی به 28 آبان‌ماه، انتظارات منفی میان معامله‌‌‌گران بازار گواهی سپرده سکه طلا کاهش داشت و حتی در برخی روزها مثبت شد.  تغییر ذهنیت معامله‌‌‌گران بازار گواهی سکه و کاهش احتیاط آنها در معاملات، از اواسط هفته قبل و آن‌‌‌هم در شرایطی که نرخ ارز پس از رکوردشکنی قیمتی یکساله در روز ابتدایی هفته قبل، در مسیر تعدیل نرخ قدم برداشت، می‌تواند بیانگر امید به افزایش بهای جهانی اونس طلا باشد. 

طلا که در ماه‌‌‌های گذشته مورد بی‌‌‌توجهی سرمایه‌گذاران در بازارهای مالی دنیا قرار گرفته بود، ظرف هفته‌‌‌های اخیر و متاثر از داده‌‌‌های تورمی اقتصادهای بزرگ دنیا مجددا به‌‌‌عنوان دارایی امن در زمان بحران مورد توجه قرار گرفته و همین موضوع باعث شده است تا بهای این فلز گرانبها به کانال 1860دلار به ازای هر اونس صعود کند که این نرخ بیشترین ارزش معامله آن پس از ژوين سال‌جاری میلادی است.  نرخ تورم بریتانیا در ماه اکتبر به 2/ 4‌درصد رسید که این رقم بیشترین نرخ معامله آن ظرف 10سال اخیر بود.

در عین حال، نرخ تورم ایالات متحده آمریکا برای ماه اکتبر نیز به 2/ 6‌درصد رسید که این رقم بیشترین نرخ تورم آمریکا در سه‌دهه اخیر است. رکوردشکنی‌‌‌های تورم در حالی بود که فدرال‌رزرو اعلام کرد تا پایان سال‌جاری میلادی خبری از رشد نرخ بهره نخواهد بود و البته احتمال استمرار تورم بالا در دنیا به دلیل اختلال در زنجیره عرضه باعث شد بهای گواهی‌‌‌های سکه در بازار مالی بورس کالا نیز افزایشی شود. 

پیش از این، بانک‌های مرکزی اقتصادهای بزرگ دنیا تورم فعلی ایجادشده را موضوعی قابل کنترل می‌‌‌دانستند و بر این باور بودند که با کاهش تزریق نقدینگی و حرکت به سمت سیاست‌‌‌های انقباضی، توان کنترل تورم در کوتاه‌‌‌ترین زمان ممکن را دارند، اما امروز با توجه به اختلال به وجود آمده در بخش عرضه، این احتمال به قوت وجود دارد که تورم بالای جهانی حداقل در میان‌مدت ماندگار شود. احتمال استمرار تورم در میان‌مدت و بلندمدت باعث شده است تا مجددا طلا به‌‌‌عنوان دارایی امن در زمان بحران مورد اقبال سرمایه‌گذاران قرار گیرد.

بهبود جایگاه طلا در بازارهای جهانی و احتمال استمرار این وضعیت با حمایت سیگنال‌‌‌های تورمی باعث شده است تا نرخ طلا در بازار داخل نیز افزایشی شود و معامله‌‌‌گران گواهی سکه به سیگنال مثبت جهانی بیش از سیگنال منفی ارزی داخلی توجه کنند.

 گواهی؛ چتری امن برای سرمایه‌گذاران

جریان غالب در بازار گواهی سپرده زعفران ظرف هفته‌‌‌های اخیر افزایشی بود و شتاب بالایی داشت؛ به‌‌‌گونه‌‌‌ای که حتی گواهی سپرده زعفران سررسید آبان نیز در این بازار افزایش نرخ داشت که این افزایش نرخ نشان می‌دهد، این بازار ذهنیت افزایشی قدرتمندی اخذ کرده است.

بحث کاهش حجم تولید زعفران برای سال زراعی پیشین بر کسی پوشیده نیست و همین نکته را می‌توان مهم‌ترین دلیل ذهنیت افزایشی در بازار زعفران به شمار آورد. در عین حال، ظرف هفته گذشته با وجود جریان‌‌‌های منفی ایجادشده در نرخ ارز، کف قیمتی 28‌هزار تومانی دلار شکسته نشد و بازی نرخ اسکناس آمریکایی در همین کانال قیمت موجب شد تا سیگنال نه‌چندان قدرتمندی به بازار زعفران تزریق شود.

این در حالی است که پتانسیل گشایش‌‌‌های سیاسی اگر برای غالب بازارها سیگنال قیمتی کاهشی مخابره می‌کند، برای زعفران می‌تواند متفاوت باشد. درواقع پتانسیل صادرات زعفران با کاهش و رفع تحریم می‌تواند از استمرار روند رو به رشد نرخ آن حمایت کند. بنابراین داده‌‌‌های مثبت از هر گونه توافق، محرکی برای رشد نرخ زعفران به شمار می‌رود.

نکته جالب توجه دیگر در روند انبارهای گواهی زعفران سررسید آبان، ورود محصول به انبار یا برتری تقاضا بر عرضه است که این نکته نیز داده حمایتی مضاعفی از این بازار به‌‌‌ شمار می‌رود. در عین حال، بازار آتی زعفران از جذابیت‌های زیادی برخوردار است؛ بنابراین خرید گواهی در شرایط فعلی و ایجاد موقعیت آربیتراژی در بازار آتی، سود معقولی به همراه خواهد داشت.

در کنار این موارد باید به این نکته نیز توجه کرد که با کاهش حجم تولید و انتظار تقویت بازار در روزها و هفته‌های آینده فضا برای مدرن شدن معاملات بیش از پیش فراهم خواهد بود. بنابراین امکان اخذ موقعیت در بازار آتی یا در اختیار گرفتن و تحویل زعفران در بازار گواهی بیش از پیش فراهم می‌شود و ذهنیت بهبود معاملات و شرایط داد و ستد در بازار گواهی زعفران را می‌توان از این مسیر منطقی ارزیابی کرد.

تجمیع این اطلاعات نشان می‌دهد که بازار گواهی زعفران مخصوصا برای زعفران برداشت‌شده در سال‌جاری شرایط مطلوب و امنی دارد. نکته دیگر آنکه نوسان نرخ در بازار سرمایه با محوریت بهای سهام، ریسک این بازار را تقویت کرده است. بنابراین ورود به بازار گواهی سپرده یا صندوق‌های کالایی می‌تواند چتر امنی برای بسیاری از سرمایه‌گذاران به شمار برود.

بنابراین از این مسیر نیز می‌توان بخشی از رشد قیمت‌ها در بازار گواهی را توجیه کرد. این را که پس از مدت‌ها بازار ابزارهای مختلف مالی زعفران رونق گرفته است، باید به فال نیک گرفت؛ اگرچه هنوز این سیگنال کافی نیست. درعین حال اطلاعات جمع‌‌‌آوری‌شده از سوی «دنیای‌اقتصاد» نشان می‌دهد، تلاش‌ به‌منظور حل و فصل مشکل مالیاتی رونق بازار گواهی سپرده برای دارای پایه فلزات و محصولات پتروشیمی جدی بوده و در صورت رفع این مشکل به‌زودی شاهد معاملات گواهی میلگرد، مس، پلیمرها و محصولات شیمیایی خواهیم بود.

نکته مهم این است که قدیمی‌‌‌ترین بازار آتی در جهان بازار نفت‌خام است و بهترین بستر برای رونق قراردادهای مشتقه، قطعا و یقینا فرآورده‌‌‌ها یا نفت خام صادراتی خواهد بود که امید است بازار مالی کشور نیز به این مهم دست یابد. این موضوع یکی از آرزوهای تاریخی بازار سرمایه کشور است که امید می‌رود در آینده نزدیک محقق شود.

local_offerبرچسب‌ها:
بازار بورس تقویت خواهد شد

بازار بورس تقویت خواهد شد

معاون اقتصادی ريیس جمهور تاکید کرد: دولت مصمم است اصلاحات را ادامه دهد که می‌تواند آینده خوبی برای بازار بورس چه در بازار اوراق بهادار و چه بورس کالا و انرژی و حتی بورس ارزی در کشور رقم بزند.

Irinn.ir/
شوک مثبت به بازار بورس

شوک مثبت به بازار بورس

خاندوزی در این جلسه گفت: "زین پس دولت بیشتر به دنبال جبران کسری بودجه از طریق مولدسازی دارایی و فروش اموال مازاد است. "

Bartarinha.ir/
عقب‌نشینی‌های پی در پی بازار بورس

عقب‌نشینی‌های پی در پی بازار بورس

بازار بورس در هفته جاری روندی نزولی داشت و به جز بازار بدهی همه شاخص‌های بازار بورس قرمز رنگ بود.

Bartarinha.ir/
روند حرکت بازار بورس در هفته‌ای که گذشت

روند حرکت بازار بورس در هفته‌ای که گذشت

روند حرکت بازار بورس در هفته‌ای که گذشت نزولی بود بطوریکه شاخص کل در این هفته کانال یک میلیون و 500 هزار واحد را از دست داد.

Bartarinha.ir/
تکرار یک اتفاق مثبت در بازار بورس

تکرار یک اتفاق مثبت در بازار بورس

روند صعودی بازار بورس در هفته‌ای که گذشت نسبت به هفته قبل سریع‌تر بود به طوری که شاخص کل بورس توانست دوباره وارد کانال یک میلیون و 400 هزار واحد شود.

Bartarinha.ir/
روز پرسقوط و صعود در بازار بورس تهران

روز پرسقوط و صعود در بازار بورس تهران

بازار سرمایه روزی پرنوسان را پشت سر گذاشت به طوری که شاخص کل بورس در ساعات ابتدایی معاملات تا یک میلیون و 237 هزار واحد کاهش یافت اما در ساعات میانی روندی افزایشی به خود گرفت و تا یک میلیون و 244 هزار...

Bartarinha.ir/
اعتماد مردم به بازار بورس در حال احیا شدن است

اعتماد مردم به بازار بورس در حال احیا شدن است

یک تحلیلگر بازار سرمایه گفت:خوشبختانه در حال حاضر شرایط اقتصادی مساعدی در کشور حاکم است و پول با بازار سرمایه آشتی کرده است. چهار روز متوالی است که ارزش معاملات بالا رفته و حدودا 6 هزار میلیارد نقدینگ...

Bartarinha.ir/
جهش قیمت فلزات اساسی در بازار بورس لندن/ رشد 48 دلاری مس در 4 روز

جهش قیمت فلزات اساسی در بازار بورس لندن/ رشد 48 دلاری مس در 4 روز

قیمت انواع فلزات اساسی در بازار بورس لندن به ویژه در چند روز گذشته جهشی بوده، به طوری که فلز مس در 4 روز 48 دلار در هر تن افزایش قیمت داشته است.

FarsNews.ir/
تزریق نقدینگی به بازار بورس شتاب می‌گیرد

تزریق نقدینگی به بازار بورس شتاب می‌گیرد

بسته کامل نجات بورس در 10بند در شورای‌عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا تصویب شد.

Bartarinha.ir/
راستی‌آزمایی فرضیه دلواپسان بازار بورس

راستی‌آزمایی فرضیه دلواپسان بازار بورس

روزنامه «جهان صنعت» ادعای 25 اقتصاددان در مورد«بیمه‌گری دولت» در بازار سرمایه را بررسی کرد.

Bartarinha.ir/
صندوق تثبیت بازار بورس چگونه عمل می‌کند؟

صندوق تثبیت بازار بورس چگونه عمل می‌کند؟

محمد علی دهقان رییس سازمان بورس گفت: تخصیص منابع از صندوق توسعه ملی به صندوق تثبیت بازار سرمایه در دست اجرا است و 200 میلیون دلار معادل 5 هزار میلیارد تومان به...

EghtesadOnline.com/
تصمیمات جدید دولت در مورد تقویت بازار بورس

تصمیمات جدید دولت در مورد تقویت بازار بورس

ستاد اقتصادی دولت تصمیم گرفت به منظور تشویق سرمایه‌گذاری، به سرمایه‌گذاران خارجی که طبق ضوابط، 250 هزار دلار در بازار بورس سرمایه‌گذاری کنند، اقامت 5 ساله جمهوری اسلامی ایران اعطا می‌شود.

Bartarinha.ir/
روز پرنوسان برای بازار بورس تهران

روز پرنوسان برای بازار بورس تهران

بازار سرمایه روزی پرنوسان را پشت سر گذاشت و در حالی که شاخص کل بورس در ساعات ابتدایی معاملات روندی افزایشی داشت، در ساعات میانی تا یک میلیون و 217 هزار واحد کاهش یافت و مجددا به یک میلیون و 220 هزار و...

Bartarinha.ir/
نقدینگی بازار بورس در کام رمز ارز‌ها

نقدینگی بازار بورس در کام رمز ارز‌ها

چند وقتی می‌شود که در بازار ارزهای دیجیتال فعالیت می‌کند و گویا پول خوبی از این راه کسب کرده، اما جذابیت‌های بورس به گفته خودش از خرداد سال گذشته، راهش را به سمت بازار سرمایه کج کرده، تا درست مثل خیلی...

Bartarinha.ir/
خروج نقدینگی از بازار بورس شتاب گرفت

خروج نقدینگی از بازار بورس شتاب گرفت

ظرف 6 روزمتوالی بیش از 4هزار میلیارد تومان نقدینگی از بازار سهام خارج شد.

Bartarinha.ir/
اقدامات توسعه‌ای بانک رفاه کارگران تشریح شد سهم تامین مالی اقتصاد از بورس 12 درصد اثرات شکاف بین قیمت دلار متشکل و آزاد صعود "خکرمان" از بازار پایه به بازار دوم فرابورس میدکو افزایش سرمایه داد دعوت از سهامداران "قثابت" به مجمع پذیره نویسی پنجمین شرکت بیمه اتکایی در فرابورس تکلیف قیمت خودرو‌های داخلی مشخص نشد طرح بانک مرکزی صف‌ های دلار را جمع می‌کند؟ وضعیت سبد سهام عدالت در 10 آذر ماه سهامداران "کشرق" در مجمع تصمیم گرفتند "جم پیلن" در تصور انتخاب هیات مدیره جدید پرداخت سود به سهامداران "سدشت" از سال آینده دوری از هیجان؛ نگاه به آینده افت شاخص بورس در آخرین روز معاملاتی هفته خبر خوش برای متقاضیان مسکن ملی اقبال به آگهی‌های مسکن افزایش یافت افت 17 هزار واحدی شاخص کل بورس در آخرین روز معاملاتی هفته عقب‌نشینی بورس در آخرین روز کاری هفته "فسازان" به مجمع می رود/ "غاذر" آماده انجام معاملات ضرورت آشنایی آحاد مردم با مبحث رتبه بندی اعتباری و اعتبارسنجی افت 17 هزار واحدی شاخص بورس تهران نامه توکلی به سران قوا درباره ارز 4200تومانی اوضاع شکر چطور است؟ استفاده از منابع مولد سازی در تقویت سرمایه گذاری بخش خصوصی افت شاخص بورس در آخرین روز معاملاتی هفته جلسه "شورای مشورتی" با موضوع "اولویت‌های پژوهشی سازمان بورس و اوراق بهادار" برگزار شد خشکسالی به تهران رسید / تهران 90 روز آب شرب دارد؟ پایان قرمز بورس در آخرین روز کاری هفته | کاهش 17 هزار و 8 واحدی شاخص کل طوفان توییتری علیه نبود امنیت سرمایه‌گذاری/ «اقتصاد ترکیه ایرانی‌ها را نجات می‌دهد؟» تامین مالی «منفی 7 هزار میلیارد تومانی» دولت از فروش اوراق در بورس! نرخ 12 ارز ثابت است/ افزایش نرخ 20 ارز پذیره نویسی شرکت بیمه اتکایی تهران رواک به مدت 15 روز داد و ستد بیش از 4 میلیارد برگه بهادار رونق دلال بازی با کد ملی در بازار خودرو روزهای سرخ بورس پایان ندارد / ثاثیر منفی 2 هزار واحدی «فارس» بر شاخص کل مسکن ملی چند متری است؟ ریزش 17 هزار واحدی شاخص در پایان معاملات بررسی و آسیب‌شناسی قطعی گاز صنایع افزایش احتمالی قیمت گوشت هشدار نسبت به کمبود گوشت در آینده دلایل ریزش ارزش سهام عدالت / رمزارزها در تابلوی فرابورس و شفاف معامله شوند "زاگرس" واحد اول تولیدی را تعطیل کرد افزایش سرمایه "فرابورس" به ثبت رسید شاخص های نزولی وال استریت/بورس های آسیایی هم کاهشی بود تحلیلگران نفت 75 دلاری را پیش بینی کردند رینگ داخلی بورس انرژی میزبان دو محصول دادوستد 2 هزار میلیارد ریالی در معاملات بورس انرژی عرضه 50 هزار تن شمش بلوم فولاد خوزستان در قابلب کشف پریمیوم طلا با رشد 0.5درصدی همراه شد