راهکاری ویژه برای ریزش قیمت برنج در بازار

راهکاری ویژه برای ریزش قیمت برنج در بازار

تهی‌دست گفت: بدون شک واردات برنج از پاکستان می تواند موجب تعدیل قیمت برنج در بازار شود.

داشتن جمعیت قابل توجه و مرز مشترک، همچنین ویژگی‌ های فرهنگی مشابه موجب شده تا صادرات به پاکستان به گزینه خوبی برای تجار و صادرکنندگان ایرانی تبدیل شود. این کشور با وجود داشتن کیلومترها مرز مشترک یکی از دروازه های ورود به آسیای شرقی برای تجار کشور ما تلقی می شود.

آمارها نشان می‌دهد که علی‌رغم وجود مرز مشترک بین ایران و پاکستان و وجود اشتراکات فرهنگی و سیاسی، میزان تجارت بین این دو کشور چندان قابل توجه نیست و باید از این ظرفیت بزرگ استفاده بهینه ای کرد. اما تجار ایرانی تا چه اندازه موفق شده اند از این فرصت بزرگ صادراتی بهره ببرند؟

آخرین وضعیت مبادلات تجاری ایران و پاکستان

محمود تهی‌دست عضو هیيت مدیره اتاق بازرگانی ایران و پاکستان در رابطه با این موضوع به خبرنگار گسترش نیوز می‌گوید: مبادلات تجاری ایران و پاکستان در حال حاضر شرایط طبیعی و روند معمول خود را طی می کند. پاکستان یکی از بازارهای سنتی ما به شمار می‌رود و طبیعی است که مبادلات تجاری ما با این کشور با روش های رایج و سنتی انجام شود. پاکستان بازار بسیار خوبی برای کالاهای ایرانی مخصوصا کالاهای نفتی، پتروشیمی، لوازم بهداشتی و... به شمار می‌رود. موضوع تهاتر کالا که اخیرا مطرح شده نیز می تواند موجب افزایش صادرات ما به این همسایه شرقی شود.

وی در ادامه با اشاره به شیوع ویروس کرونا در دنیا و تاثیر آن بر تجارت تمام کشورها، اظهار داشت: اوایل شیوع این ویروس مشکلات فراوانی گریبانگیر فعالان تجاری کشور شد. به لطف خدا و با کاهش اثرات شیوع این ویروس امروزه شرایط نسبتا عادی شده و فعالیت ها به روال سابق بازگشته است.

تاثیر برنج پاکستان در تنظیم بازار برنج داخل

عضو هیيت مدیره اتاق بازرگانی ایران و پاکستان در ادامه با اشاره به تاثیر برنج پاکستان در تنظیم بازار برنج داخل، گفت: بیشترین کالایی که ما به پاکستان صادر می کنیم کالاهای نفتی و انواع مصالح ساختمانی است. ما نیز از این کشور انواع میوه و مواد غذایی وارد می‌کنیم. برنج یکی از کالاهای وارداتی ما از کشور پاکستان است. متاسفانه در برخی مواقع صدور قوانین خلق الساعه موجب ممنوعیت هایی در واردات و صادرات کشور می شود که این اثر این قانون در واردات برنج پاکستان به کشور نیز مشهود است. بدون شک واردات برنج از پاکستان می تواند موجب تعدیل قیمت برنج در بازار شود.

تهی‌دست با بیان اینکه متاسفانه ما موفق نشده ایم به صورتی که باید و شاید از مزیت های بازار پاکستان به نفع خود استفاده کنیم، اضافه کرد: پاکستان بازاری بزرگ با ظرفیت های بسیار زیادی است. ما مرز مشترک گسترده، فرهنگ مشترک و حتی روابط فامیلی و قومی با این کشور داریبم. پاکستان قابلیت صادرات 25 میلیارد دلاری برای کشور ما دارد اما اکنون ما سالانه حدود 1 میلیارد دلار صادرات به این کشور داریم که همین رقم نشان دهنده غفلت ما از این بازار بزرگ صادراتی است.

نحوه عملکرد دولت سیزدهم در حوزه تجارت خارجی کشور

وی در بخش پایانی صحبت های خود به نحوه عملکرد دولت سیزدهم در حوزه تجارت خارجی کشور اشاره کرد و گفت: یکی از بزرگترین چالش های ما در تجارت با پاکستان مشکلات ناشی از نبود روابط بانکی و مشکلات نقل و انتقال پول میان دو کشور است. امیدواریم در دولت سیزدهم راهکار خوبی برای رفع این مشکل بزرگ تعریف شود. متاسفانه تا کنون سیاست های تجاری ما مشخص نشده و ما هنوز نمی‌دانیم که تکلیف ما در حوزه تجارت خارجی کشور چیست؟ انتظار می رود که بخشنامه های تجاری صادر شده توسط دولت از ثبات حداقل یک ساله برخوردار باشند تا بتوان برنامه ریزی بلند مدت انجام داد. دولت باید موفق شود ارز را در کشور تک نرخی کند تا از این طریق هم شاهد شرایط باثبات در کشور باشیم. دولت برای توسعه تجارت خارجی کشور راهی جز هموار کردن مسیر فعالیت صادرکنندگان ندارد.

90 هزار میلیارد تومان سهام بابت رد دیون تامین اجتماعی واگذار می‌شود/ سهام ایران‌خودرو و سایپا بلوکی ... شفافیت بازار خودرو با عرضه در بورس کالا متقاضیان یارانه جدید عجله کنید چه کسانی در لیست دریافت سهام عدالت هستند؟ تصویب وام جدید خرید مسکن در شورای‌عالی مسکن پاک‌کننده شیشه در بازار چند؟ مصرف برق رکورد زد/ عبور مصرف برق از 49 هزار مگاوات زور آزادسازی واردات به افزایش قیمت خودرو نرسید/ آخرین... ترس شدید رمزارزها برای صعود 10 خبر تاثیرگذار بورس فردا 28 اردیبهشت 1401 |فردا پنجمین عرضه اولیه جدید بازار سرمایه واگذاری زمین و خانه اقساطی به این افراد | ثبت نام 30 هزار نفر راه اندازی 3 شهرک صنعتی تصویب شد هیچ مشکلی در فراوانی و ذخایر کالاهای اساسی در کشور وجود ندارد خبر خوب برای خریداران خودرو |ریزش قیمت خودرو در راه است؟ برای خرید 206 چقدر لازم است؟ جزيیات خرید خودرو از بورس کالا | اولین خودروها فردا به بورس می رسند پرونده ارزان فروشی بنزین به کجا رسید؟ آخرین اخبار مجامع 1401/02/27 سهم 1.5 درصدی صنایع پلیمری و پلاستیکی از تولید ناخالص داخلی برای رسیدن به تمدن اسلامی نیازمند ایران قوی هستیم/ 20 درصد درآمد باید از اقتصاد دانش بنیان باشد سهامداران پتروشیمی پارس بخوانند | امروز در پارس چه گذشت؟ جدیدترین جزيیات خرید خودرو در بورس نفت روسیه جایگزین نفت ایران در چین شد؟ شرایط واگذاری زمین و خانه اقساطی اعلام شد شاخص کل بورس رکورد زد خانوارهای دارای سه فرزند بخوانند | جزيیات واگذاری زمین و خانه اقساطی بررسی میزان وام خرید و ودیعه مسکن در جلسه ستاد تنظیم بازار نقشه راه تهاتر کالایی ایران و کوبا امضا شد تهران-هاوانا وارد همکاری های بندری و دریایی شدند قیمت مزدا از 1 میلیارد عبور کرد سه ماه با تلسکوپ بودجه می‌نویسند آخرش وزیر از ما پول می خواهد | با ما شوخی نکنید، ما بانک و بورس نیس... پیش بینی بورس فردا 28 اردیبهشت 1401| توجه دوباره به سهام شرکت‌های بزرگ و بنیادی خرید اتو مو چقدر خرج دارد؟ ادعای عجیب ترکیه درباره گرد و غبار در ایران | منشاء طوفان های گرد و غبار کجاست؟ تصویب وام جدید خرید مسکن در شورای‌ عالی مسکن متقاضیان یارانه عجله کنید جزییات جدید از مکانیزم فروش خودرو/ مالیات جدید در راه... اخبار مهم کدال 27 اردیبهشت 1401 | نمادهای شاخص ساز تحت تاثیر عوارض صادراتی امسال قطعی برنامه ریزی شده آب و برق نخواهیم داشت برگزاری نشست هماهنگی و سیاست‌گذاری مدیران روابط عمومی صنعت آب اولین دستاورد اتحاد استراتژیک ایران خودرو و سایپا به ثمر رسید بازماندگان دریافت یارانه برای ثبت‌نام به «درگاه ملی خدمات دولت» مراجعه کنند قدردانی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از حمایت بانک صادرات ایران در نمایشگاه کتاب 4.2میلیون تن موجودی کالای اساسی در بنادر و گمرک /33شناور در صف تخلیه کالای اساسی مشکلات بچه‌دارها با قیمت پوشک | جدول جدیدترین قیمت‌ها وام جدید خرید مسکن در شورای عالی مسکن تصویب شد جایزه مدیر فعال روابط عمومی به بیمه رازی تعلق گرفت منشا ورود گرد و غبار به ایران اعلام شد افزایش منابع و الزامات اجرایی سازمان تعزیرات برای برخورد با پدیده‌های گرانفروشی و احتکار شاخص کل بورس به کانال 1.6 میلیون واحدی وارد شد