برنامه وزارت صمت برای تولید 1.5 میلیون خودرو در سال جاری

برنامه وزارت صمت برای تولید 1.5 میلیون خودرو در سال جاری

مدیرکل دفتر صنایع خودرویی وزارت صمت گفت: وزارت صمت در سال جاری برای تولید یک میلیون و 500 هزار دستگاه خودرو برنامه‌ریزی کرده است.

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از وزارت صنعت، معدن و تجارت، عبدالله توکلی‌لاهیجانی در نشست اعضای کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با وزیر صمت، گزارشی از روند تولید خودرو، برنامه‌های مدیریت بازار و واردات خودروهای کارکرده را ارايه کرد و در تشریح وضعیت تولید خودرو گفت: در حال حاضر حدود 95 درصد برنامه پیش‌بینی شده در حوزه تولید خودرو در سال‌جاری محقق شده است.

وی با بیان اینکه امسال برنامه تولید یک میلیون و 500 هزار دستگاه خودرو را داریم، افزود: تولید خودروهای سواری در 4 ماهه نخست امسال نسبت به همین مدت در سال گذشته، حدود 27 درصد رشد داشته است.

مدیرکل دفتر صنایع خودرویی وزارت صمت با بیان اینکه بخش خصوصی نقش مهمی در این رشد داشته، افزود: رشد خودروسازان این بخش نسبت به 4 ماهه سال گذشته حدود 90 درصد بوده است.

وی در تشریح برنامه‌های وزارت صمت در مدیریت بازار خودرو به افزایش عرضه از طریق تولید داخل، شفاف‌سازی عرضه از طریق سامانه یکپارچه و تسهیل واردات و تدوین آيین‌نامه واردات خودروهای کارکرده اشاره کرد و اظهار داشت: در تدوین آيین‌نامه واردات خودرو، از نقطه نظرات کارشناسان استفاده شده است.

توکلی‌لاهیجانی با بیان اینکه در برنامه‌های‌مان دنبال رقابت‌پذیری در صنعت خودرو هستیم، خاطرنشان کرد: تامین ارز برای رشد تولید و واردات و یکپارچگی حکمرانی صنعتی، الزامات تحقق برنامه‌های‌مان در وزارت صمت است.

در این جلسه همچنین برنامه راهبردی صنعت خودروی کشور توسط توکلی‌لاهیجانی ارايه شد که این برنامه جامع؛ براساس رقابت‌پذیر شدن صنعت خودروی کشور و با بهره‌گیری از الگوهای موفق جهانی تدوین شده بود و تمرکز آن بر دانش‌بنیان شدن صنعت خودروی کشور و گذار از مونتاژکاری برای رقابت‌پذیری و پایدار شدن رشد تولید بود. همچنین در این برنامه جامع؛ برای رقابت‌پذیر شدن در هر سه حوزه کیفیت؛ مقیاس تولید و قیمت راهبردهایی روشن ارايه شده است.

وزیر صنعت هم در این نشست با تاکید بر اهمیت این برنامه جامع برای رقابت‌پذیر شدن صنعت خودرو، در خصوص لزوم هم‌افزایی، به‌خصوص در فن‌آوری‌های نوین صنعت خودرو تاکید کرد.

پایان پیام/

اخبار مرتبط

آخرین اخبار بورس و اقتصاد