سی‌ان‌جی، سد راه واردات بنزین می‌شود

سی‌ان‌جی، سد راه واردات بنزین می‌شود

به گفته ريیس انجمن صنفی سی ان جی، خودروسازان نیز در تولید خودروهای دوگانه سوز باکیفیت کوتاهی کرده اند و قراردادی که...

ایسنا: به گفته ريیس انجمن صنفی سی ان جی، خودروسازان نیز در تولید خودروهای دوگانه سوز باکیفیت کوتاهی کرده اند و قراردادی که بین وزارت نفت و ایران خودرو مبنی بر تولید 45 هزار خودروی دوگانه سوز امضا شده، هیچ خروجی نداشته است و شاهد هستیم در سیاست فروش خودروسازان داخلی، خودروی دوگانه سوز وجود ندارد.

هرچند طی سال‌های اخیر توسعه صنعت سی‌ان‌جی آن‌طور که باید مورد توجه قرار نگرفته اما رویکرد فعلی دولت گسترش سی‌ان‌جی در سبد سوخت کشور است.

در کشور 2600 جایگاه سی ان جی فعال است، که می‌توانند روزانه 50 میلیون مترمکعب عرضه سی ان جی داشته باشند، اما اکنون با 44 درصد ظرفیت خود کار می‌کنند این در حالی است که جایگزینی مصرف سوخت سی‌ان‌جی به جای بنزین در خودروها یکی از راهکارهای جلوگیری از افزایش بی رویه بنزین و قطع وابستگی کشور به واردات بنزین است.

میزان مصرف این فراورده نفتی در کشور، حدود 20 تا 23 میلیون مترمکعب در روز است که طبق اعلام مسوولان می‌توان این عدد را به راحتی تا 45 میلیون مترمکعب افزایش داد، اکنون حدود نیمی از ظرفیت فعلی عرضه سی‌ان‌جی کشور استفاده می‌شود و حدود 50 درصد از این ظرفیت بلااستفاده مانده است؛ با حل مشکلات این صنعت، می‌توان مصرف روزانه سی ان جی کشور را دو برابر میزان فعلی کرد و به همان اندازه از مصرف بنزین کاهش داد.

مصرف فعلی سی ان جی کشور حدود 8 میلیارد مترمکعب در سال است

آنطور که محسن جوهری، ريیس انجمن صنفی سی ان جی گفته قانون توسعه صنعت سی‌ان‌جی در دوره قبلی مجلس به تصویب رسید اما اقدامات انجام شده دست کم تا امروز تاثیر چندانی در توسعه این صنعت و افزایش مصرف سی ان جی نداشته است که یکی از دلایل مهم آن عدم توجه به مشکلات صنعت سی ان جی در هر دو بخش عرضه و تقاضا بوده است.

وی با اشاره به اقدامات لازم‌الاجرا برای توسعه صنعت سی‌ان‌جی گفت: در بخش تقاضا باید به این سمت برویم که جذابیت قیمت سی‌ان‌جی را برای مصرف کننده بیشتر کنیم؛ تبدیل رایگان خودروها، تعویض رایگان مخزن خودروهایی که نیاز به تعویض مخزن دارند باید در حوزه تقاضا در اولویت قرار بگیرد و واردات خودروهای دوگانه سوز با کیفیت خارجی با تعرفه پایین انجام شود و در بخش عرضه نیز باید کارمزد منصفانه‌ای به جایگاهداران پرداخت شود تا بتوانیم به سمت توسعه حرکت کنیم.

به گفته ريیس انجمن صنفی سی ان جی، خودروسازان نیز در تولید خودروهای دوگانه سوز باکیفیت کوتاهی کرده اند و قراردادی که بین وزارت نفت و ایران خودرو مبنی بر تولید 45 هزار خودروی دوگانه سوز امضا شده، هیچ خروجی نداشته است و شاهد هستیم در سیاست فروش خودروسازان داخلی، خودروی دوگانه سوز وجود ندارد.

جوهری اظهار کرد: مصرف فعلی سی ان جی کشور که حدود 8 میلیارد مترمکعب در سال بوده، درآمد سرشاری را نصیب دولت کرده به طوری که سالانه 100 هزار میلیارد تومان سودآوری برای دولت داشته و بسیار عجیب است که با این حجم سودآوری، این صنعت با غفلت و بی توجهی مواجه است.

افزایش نیم‌درصدی توزیع سی‌ان‌جی

در شرایط فعلی جایگاه‌های عرضه سی‌ان‌جی در کشور 12 میلیون مترمکعب ظرفیت خالی دارند، هم‌اکنون به‌طور میانگین روزانه 24 میلیون مترمکعب سی‌ان‌جی در کشور توزیع می‌شود که این عدد نسبت به مدت مشابه سال گذشته (1401) نیم درصد رشد نشان می‌دهد. با این حال اما علی اکبر نژادعلی مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های به‌تازگی از توقف تولید در بخش خودروهای پایه‌گازسوز خبر داد موضوعی که باتوجه به افزایش مصرف بنزین خطر واردات را بیشتر می‌کند.

رشد مصرف بنزین در کشور عددی غیرمنتظره است، سال گذشته نسبت به سال 1400، معادل 21 درصد رشد مصرف داشتیم. امسال نیز با گذشت 49 روز از سال جدید، با رشد 10 درصدی، بیش از 110 میلیون لیتر بنزین مصرف شده که میزان تولید نیز همین مقدار است. هرچند که تا کنون واردات بنزین اتفاق نیفتاده اما این مساله چندان دور از ذهن نیست به همین دلیل سیاست توسعه صنعت سی‌ان‌جی در دستور کار دولت قرار گرفته است.

متقاضیان خرید خودرو بر سر دو راهی هفت نکته درباره وام ودیعه مسکن 200 میلیونی اخبار مهم کدال جمعه 12 خرداد 1402 | کدام شرکت های شاخص ساز عملکرد سالانه منتشر کردند؟ میزان سود 100 میلیون سپرده بانکی چقدر است؟ ماجرای لغو پذیرش ایران خودرو و سایپا از بورس چیست؟ ریسک خرید کدام قطعه سکه بالاست؟ آمار تکان‌دهنده از تغییرات شدید در مصرف گوشت طرح کالابرگ الکترونیک در راستای مهار تورم است/ رشد 20 درصدی یارانه مددجویان در مرحله نخست هوش مصنوعی در این کشور 4هزار نفر را بیکار کرد! انعقاد پیمان‌های پولی باعث تقویت اقتصاد کشور می‌شود استان فارس در رتبه دوم خطر فرونشست زمین/ شاید شاهد حوادث بحران‌زا ناشی از فرونشست زمین در کشور باشیم تامین برق مراکز حساس از ژنراتور پشتیبان در صورت بروز حادثه/ شبکه برق اهواز پایدار است ظرفیت صادراتی 50 درصدی سنگ‌های تزيینی کشور سقوط 200 میلیونی قیمت این مدل خودرو زمان جایگزینی چک‌های قدیمی با چک‌های جدید اعلام اولویت بندی متقاضیان 24 خرداد؛ قیمت برخی خودروها همچنان نامشخص است اختصاص 320 میلیون متر مکعب گاز در روز به نیروگاه‌ها رفع محدودیت ترافیکی شمال به جنوب محور چالوس برنامه پاکستان برای انجام مبادلات تهاتری با ایران زمان جایگزینی چک‌های قدیمی با چک‌های جدید اعلام شد ضرر باورنکردنی خریداران پژو 207 / سقوط 200 میلیونی قیمت این مدل! واگذاری زمین 250 متری رایگان به خانوارهای روستایی پیش‌ بینی بورس فردا 13 خرداد 1402 | فردا کدام گروه ها پر تقاضا خواهند بود؟ اطلاعیه وزارت کار درباره مبلغ جدید یارانه اعتباری تاکید دبیرکل اوپک بر اهمیت افزایش ظرفیت پالایش نفت در سراسر جهان فعلا خبری از لغو پذیرش ایران خودرو و سایپا در بورس نیست ناترازی های شدید صندوق های بازنشستگی / جزییات تغییر سن بازنشستگی در برنامه هفتم هشدار به کشاورزان و دامداران برای رعد و برق و بارش باران ژیان محبوب ایرانیان 250 میلیون تومان! سکه و طلا ارزان شد مجامع هفته آتی/ دتماد و دتوزیع و دسبحا به مجمع می‌روند هفته خوب کریپتو/ بازارهای داخلی همگی منفی تورم امسال به کانال 30 درصد می‌رسد جزيیات توافق گمرکی ایران و اقلیم کردستان عراق قیمت برخی خودروها همچنان نامشخص است تولید نفت ایران به 2 میلیون و 750 هزار بشکه در روز رسید سکه و طلا ارزان شد فرزین: تورم امسال به کانال 30 درصد می رسد حقوق یک سال کار کارگران، پول 2 متر آپارتمان! آرزوی همتی برای گرفتن وام از صندوق جهانی پول! ناتوانی متقاضیان در پرداخت سود وام مسکن جمعه بازار بورس - شماره 4 - 12 خرداد 1402 دولت چقدر بدهی دارد؟ جزيیات واگذاری زمین دولتی به خانوارهای دارای 3 فرزند پایه‌گذاری برنامه‌ هفتم بر اساس آمایش سرزمین بازار نفت چشم‌ به‌ راه نشست اوپک پلاس چشم انداز احیای طریق الحج از رونق گردشگری دینی تا تجارت 10 خبر مهم برای بورس فردا شنبه 13 خرداد کدامند؟ مصوبه شورای رقابت برای خودروهای مونتاژی اجرایی... دارندگان این خودروها به خاک سیاه نشستند