اصلاحات کارشناسانه وزارت صمت در تامین ماشین آلات معدن

اصلاحات کارشناسانه وزارت صمت در تامین ماشین آلات معدن

موضوع تامین ماشین‌آلات مورد نیاز معادن از چند سال گذشته تبدیل به دغدغه جدی معدنکاران شده بود که این موضوع در دولت فعلی نیز به عنوان مطالبه جدی بخش معدن کشور مطرح شد.

به گزارش خبرنگار مهر موضوع تامین ماشین‌آلات مورد نیاز معادن از چند سال گذشته تبدیل به دغدغه جدی معدنکاران شده بود که این موضوع در دولت فعلی نیز به عنوان مطالبه جدی بخش معدن کشور مطرح شد. واردات ماشین‌آلات از یک طرف و حمایت از تولیدات داخلی از سمت دیگر از جمله چالش‌هایی بود که با هدف رونق تولید بخش معدن مورد اهتمام جدی قرار گرفت. در دو سال 1399 و 1400 که بحث الزام به خرید ماشین‌آلات داخلی و عدم واردات آن دسته از ماشین‌آلاتی که سابقه ساخت داخل نداشتند، موجب شد که نه تولید در بخش معدن شکل بگیرد و نه رونقی در تولید ماشین‌آلات معدنی به وجود بیاید.

وزارت صنعت، معدن و تجارت به عنوان متولی تولید ماشین‌آلات معدنی کشور، طی چند ماه گذشته توانست با اقداماتی راهگشا، فرایند تامین ماشین‌آلات معدنی را تا حد مناسبی اصلاح نماید.

دستورالعمل جدید واردات ماشین آلات بدون سابقه ساخت داخل

بر این اساس، ضمن مرزبندی شفاف بین سابقه تولید داخل ماشین‌آلات و آن دسته از ماشین‌آلاتی که تاکنون در کشور ساخته نشدند، دستورالعمل جدید واردات ماشین‌آلاتی که سابقه ساخت در کشور نداشته‌اند، در قالب بخشنامه جامع معدنی توسط معاونت معادن وزارت صمت برای اجرا به سازمان‌های صمت استانی ابلاغ شد که پس از اخذ نظرات کارشناسی سازمان‌های استانی و تشکل‌های معدنی، این بخشنامه با اصلاحاتی در شهریور ماه مجددا در اختیار سازمان‌های صمت استانی قرار گرفت. این بخشنامه مشتمل بر اصلاح رویه‌هایی بود که مهمترین آن‌ها عبارتند از:

  1. با توجه به اینکه بسیاری از معادن به واسطه عدم دسترسی به ماشین‌آلات، غیرفعال هستند یا حجم بهره برداری آن‌ها کم است، شرط فعال بودن و داشتن سابقه‌ی تولید از صدور مجوز واردات حذف شد و صرفا تعیین تکلیف حقوق دولتی و معتبر بودن پروانه به عنوان شرط لازم جهت درخواست واردات دستگاه‌ها در نظر گرفته شد.
  2. برای معادنی که دارای شرط اول باشند، واردات ماشین‌آلات معدنی (در دسته بدون سابقه ساخت داخل) که کمتر از 5 سال از زمان ساخت آن‌ها گذشته باشد، بدون محدودیت و مشروط بر تعدادی که در معدن مورد استفاده قرار بگیرد آزاد شد.
  3. نحوه صدور مجوز واردات برای ماشین‌آلات بیش از 5 سال تا 10 سال ساخت، به صورت شفاف با ارايه فرمولی مشخص در قالب بخشنامه تعیین شد و بنابراین اعمال سلیقه در نحوه صدور مجوز حذف شد. همچنین به جای آنکه میزان تولید در سنوات گذشته به عنوان ملاک ظرفیت تولید در نظر گرفته شود، اعداد مندرج در پروانه و طرح بهره‌برداری به عنوان عملیات معدنی در نظر گرفته شد تا از این طریق معادنی که به واسطه‌ی نداشتن ماشین، غیرفعال و یا با ظرفیت تولید پایین مشغول به کار هستند، بتوانند ماشین‌آلات مورد نیاز خود را تامین نمایند.
  4. با هدف کاهش بوروکراسی اداری در صدور مجوز، بررسی مجوزها که قبلا هم در ستاد و هم در استان‌ها مورد بررسی و کارشناسی قرار می‌گرفت با شرایط فوق بر اساس بخشنامه، صرفا در استان‌ها انجام می‌شود و ستاد تنها نقش کنترلی دارد.

با اعمال اصلاحات مذکور، میزان مجوزهای صادره این وزارتخانه در سال جاری حدود 2 برابر سال گذشته شده است. این در حالی است که در سال گذشته نیز با تسهیل‌گری‌های صورت گرفته میزان مجوز واردات ماشین‌آلات بدون سابقه ساخت داخل بیش از 5 برابر سال 1399 بوده است. پیش‌بینی می‌شود در صورت تداوم روند فعلی و تسریع در آن، بخشی از مشکلات تامین ماشین‌آلات مورد نیاز معادن بزرگ و متوسط حل شود.

اصلاحات دستورالعمل ماشین آلات با سابقه ساخت داخل

در دسته‌ای که سازندگان داخلی در تولید ماشین‌آلات معدنی فعالیت دارند تصمیماتی توسط معاونت‌های مربوطه در وزارت صمت اتخاذ شد که از محل تسهیلات صندوق بیمه سرمایه‌گذاری فعالیت‌های معدنی برای ارايه تسهیلات به خریداران ماشین‌آلات داخلی مورد نیاز معادن استفاده شود. بر اساس تصمیم مشترک معادن، معاونت‌های ماشین‌آلات، صندوق بیمه معادن و سازمان ایمیدرو، صندوق بیمه به عنوان مجری طرح فوق انتخاب شد تا از طریق فراخوان عمومی به معدنداران، نسبت به ثبت نام و ارايه تسهیلات با هدف نوسازی و توسعه ناوگان معدنی خصوصا معادن کوچک مقیاس اقدام شود. بنابراین می‌توان امیدوار بود که با اقدام صندوق بیمه، تامین بخشی از نیاز معادن کشور به ماشین‌آلات، از محل خرید ماشین الات تولید داخل با استفاده از طرح فوق صورت گیرد.

در حال حاضر این آمادگی در وزارت صمت وجود دارد که به میزان مشارکت صورت گرفته در فراخوان نسبت به صدور مجوز واردات ماشین‌آلات معدنی نیز اقدام شود و در صورتی که تقاضا بیش از توان تولید داخل باشد، نسبت به تامین ماشین‌آلات با کیفیت مناسب و با هم‌افزایی دستگاه‌های ذیربط اقدامات لازم صورت گیرد.

با توجه به اقدامات صورت گرفته، با اجرای طرح فوق توسط صندوق بیمه، می‌توان امید داشت که اقدامی جدی از سوی وزارت صمت در راستای نوسازی ناوگان معدنی معادن کوچک مقیاس و فعال‌سازی و تقویت این معادن صورت گیرد تا ضمن حمایت حداکثری از ساخت داخل ماشین‌آلات، نیاز بخش معدن نیز مرتفع شود.

تراز تجمیعی مثبت "ودی" کشف منابع نفتی جدید در جنوب غرب کشور کاهش قیمت در سکه و یک گرم طلا نقاب بی‌قانونی بر سیمای شهر توسعه صادرات تولیدات در کرمانشاه کلید خورد شاخص دلار جهانی ثابت ماند کاهش قیمت بنزین و دیزل در چین بورس کالا میزبان 100 هزار تن کنسانتره سنگ آهن تعیین میزان رفع تعهد ارزی صادرات خدمات در اتاق ای... پیش فروش ایران خودرو با تحویل فوری | حراج بی سابقه این محصولات ایران خودرو با قیمت کارخانه چگونه در بازار توافقی دلار بخریم؟ + جزيیات و... قیمت خودرو پراید، پژو 207، سمند و تارا/ پژو پارس نیم میلیاردی شد نگاه ویژه به صیانت و حفظ خاک در برنامه هفتم توسعه زلزله ای مانند «زلزله بم» 105 شهر را تهدید می کند ضرر سنگین برای سهامداران استقلال و پرسپولیس بورس در انتظار اخبار خوب نوسان قیمت نفت در محدوده 83 دلار/ احتمال صعود قیمت قیمت جدید مرغ در بازار اعلام شد/ درخواست عجیب اتحادیه... رشد 47 درصدی پرداخت تسهیلات خرد شبکه بانکی تصویب رفع موانع پرداخت وام ازدواج و فرزندآوری افزایش 30 درصدی قیمت خودرو در یکسال اخیر/ واردات منجر به افزایش نرخ ارز می‌شود؟ جزيیات مهم درباره عرضه پژو 207 و تارا در بورس کالا روند کاهشی بر بازار ارزهای دیجیتالی حاکم شد پرداختی مهم مربوط به آبان‌ماه برای بازنشستگان تاثیر محسوس صادرات و قاچاق دام بر بازار گوشت/ قیمت دام زنده 85 هزار تومان شد قیمت خانه های لوکس در پایتخت افزایش 20 درصدی مصرف ماکارونی به دلیل تغییر سبد غذایی/ صادرات 15 تا 29 درصد تولیدات داخلی طغیان آفت در باغات پسته با آفت کشی غیراصولی اصل بنگاهداری بانکی بد نیست نمایندگان ملت از پاسخ وزیر بهداشت قانع نشدند اگر سود سهام عدالت خود را نگرفته اید بخوانید | فرصت دوباره برای جاماندگان دریافت سود ادامه روند نزولی شاخص کل بورس ریزش قیمت انس طلا و احتمال افزایش معاملات اعمال سیاست های قیمتی بر پرمصرف ها در بهینه سازی مصرف گاز در کشور موثر است رعایت ایمنی در معادن و کارگاه ها خط قرمز ایمیدرو است/ با خاطیان عدم رعایت HSE برخورد می شود وزیر بهداشت از مجلس کارت زرد گرفت پیش فروش اقساطی محصولات سایپا از امروز | تحویل فوری محصولات سایپا به این افراد پیش فروش اقساطی محصولات سایپا از امروز | تحویل فوری محصولات سایپا به این افراد رییسی: لوایح برنامه هفتم و بودجه 1402 به زودی در دولت نهایی می شود روند نزولی ارزش بازار "ومهان" پایان یافت صبحانه محبوب ایرانی‌ها گران شد/ یک دست کله‌پاچه چند؟ پایان ملک‌داری بانک‌ها تردد محدود در محورهای شمالی ریزش 1475 واحدی شاخص کل در ابتدای معاملات / شاخص سازها ریختند مردم مرغ ذخیره کنند تا گران نشود! آغاز معاملات توافقی دلار با 34 هزار و 750 تومان عرضه 10 هزار تن گازويیل در رینگ بین الملل بورس انرژی ضرورت فرهنگ‌سازی، آموزش و ترویج حفاظت از خاک قرارداد تاریخی امارات و مالزی برای اکتشاف نفت شیل درخواست عجیب از مردم برای تنظیم بازار مرغ