تسهیل واردات ماشین آلات معدنی/ امضاهای طلایی در بخش معدن از بین می رود

تسهیل واردات ماشین آلات معدنی/ امضاهای طلایی در بخش معدن از بین می رود

سخنگوی وزارت صمت با بیان اینکه 15 هزار ماشین آلات معدنی فرسوده با عمر 20 سال به بالا در کشور وجود دارد، گفت: وزارت صمت برای جبران و نوسازی ماشین آلات معدنی واردات در این بخش را تسهیل کرده است.

امید قالیباف در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس در رابطه با اقداماتی که در حوزه معدن در یک سال گذشته در وزارت صمت انجام شده است، گفت: اولین اقدام در این بخش، پروژه هوشمندسازی معدن در حوزه اکتشاف، استخراج، اخذ پروانه بهره برداری و پرداخت حقوق دولتی است که از مهمترین و بزرگترین اقدامات وزارت صمت در این حوزه است به طوری که عملا دست اشخاص، امضا های طلایی و رانت در این حوزه قطع می شود.

سخنگوی وزارت صمت اظهار داشت: اقدام دومی که در بخش معدن طی یک سال گذشته توسط وزارت صمت انجام شده است این است که معادن و پهنه های اکتشافی راکد را تجمیع و کل کشور در حوزه معادن را به 4 بخش تقسیم کردیم که هر بخش شامل 8 استان شده است. بنابراین 5 هزار و 349 پهنه معدنی راکد و اکتشافی را در قالب مزایده در زمان بندی مشخص برای فعال سازی و احیا واگذار می کنیم.

وی افزود: در اقدام سوم در حوزه معدن که یکی از اقدامات بسیار مهم وزارت صمت در این حوزه به شمار می رود وزارت صمت اقدام به تسهیل گری فرآیندها کرده است.

قالیباف اظهار داشت: یکی از گلوگاه های ما در حوزه معدن، واردات ماشین آلات بود بطوری که اگرچه در سال 99 نیازمند واردات بیش از 10 هزار ماشین آلات معدنی بودیم اما فقط 125 دستگاه ماشین آلات معدنی وارد کشور شد.

وی با بیان اینکه نیاز کشور به ماشین آلات معدنی 15 هزار دستگاه است، گفت: وزارت صمت برای رفع مشکل واردات ماشین آلات معدنی اقداماتی را آغاز کرده است و بر این اساس در حال حاضر مجوز واردات 1500 دستگاه ماشین آلات معدنی صادر شده است.

وی افزود: یکی از موانع واردات ماشین آلات معدنی تکیه بر ساخت داخل بود و این در حالی است که فعلا توان تولید بخشی از ماشین آلات معدنی در کشور وجود دارد؛ به عنوان مثال اگرچه در حال حاضر می توانیم دامپ تراک 30 تنی را تولید کنیم اما توان تولید دامپ تراک 100 تنی یا بیشتر وجود ندارد بنابراین برای اینکه به علت نبود این قبیل ماشین آلات، لطمه ای به استخراج در بخش معدن وارد نشود مجوز واردات این گونه ماشین آلات صادر شده است تا از طریق داخلی نیاز داخلی رفع شود.

قالیباف اظهار داشت: سیاست وزارت صمت این است که علاوه بر اینکه تمام ظرفیت داخلی را فعال کند و حداکثر استفاده را از ظرفیت تولید داخلی ببرد اما کار استخراج معدن را معطل ماشین آلات مورد نیاز نکند و لذا بر اساس این منطق فرآیند واردات ماشین آلات مورد نیاز بخش معدن تسهیل شد.

وی با بیان اینکه ماشین آلات معدنی معمولا با کارکرد 18 سال به بالا فرسوده به شمار می روند، گفت: در حال حاضر حدود 15 هزار دستگاه ماشین آلات معدنی 20 سال به بالا در کشور وجود دارد که باید این فرسودگی جبران شود.

پایان پیام/

پیام جدید رییس‌کل بانک مرکزی برای بازار ارز/ خرید و... عرضه خودرو در بورس کالا؛ از حذف دلالان تا کنار گذاشتن قیمت گذاری دستوری پیش فروش فراری با موعد تحویل 2 ساله! طلا رکورد افزایش قیمت را شکست با 5 میلیارد کجای تهران می‌توان خانه خرید؟ تاکید وزیر نیرو بر افزایش مبادله برق بین ایران و ترکمنستان طلا رکورد افزایش قیمت را شکست اعزام اکیپ‌های فنی برای رفع اختلال برق در مناطق زلزله‌زده هرمزگان یک پیش‌بینی جذاب از اقتصاد جهان در سال 2023 جژيیات طرح فروش فوری وانت جدید ایران خودرو اعلام شد _ بدون قرعه کشی 9 دستگاه همچنان به درگاه ملی مجوزها متصل نشدند جزيیات فروش فوق‌ العاده سایپا اعلام شد _ آذر 1401 روزگار سپری شده اتاقک های زرد ارتباط اتفاقی هشدار‌آمیز و جدی برای تورم در کشور گزارش بازار‌ها امروز 9 آذر 1401 | بازار بیت کوین برای سرمایه گذاری خطرناک است چهار مصوبه جدید برای رفع موانع تولید ابلاغ شد روسیه و چین به دنبال دور زدن سويیفت ایران چگونه از تله فقر فرار کرد و به دام درآمد متوسط افتاد؟ بیشترین افزایش قیمت آبان برای گوجه فرنگی و پیاز / تورم روغن علیرغم بیشترین افزایش قیمت سالانه، در آب... آخرین وضعیت قیمت طلای جهانی تورم نقطه به نقطه 43.2درصدی تولید در تابستان / کشاورزی صدرنشین تورم تولید تسهیل در روند صدور مجوز کسب و کار بدون مراجعه حضوری حجم پایه پولی به حدود 713 هزار میلیارد تومان رسید سایه سنگین ابهام بر بازار نفت/ سقوط بی‌سابقه تقاضا... تسهیلات آنی بانک شهر بدون حضور در شعبه اوراق ارزی، پاسخگوی بخشی از تقاضای موجود در بازار ارز شرط مهم افزایش قیمت طلا چیست؟ بحران خاموشی در اتریش غذا را جیره بندی کرد اجاره‌های میلیاردی برای آپارتمان‌های نقلی! میانگین هزینه سرسام‌آور برای سفر به قطر اجاره های میلیاردی برای آپارتمان های نقلی شمال تهران ! اعلام شرایط مشارکت در بورس بین الملل مناطق آزاد سه بانک چک الکترونیک خود را رونمایی کرده اند قیمت خودرو چقدر بالا رفت؟ / لیست جدید را اینجا بب... وضعیت سبد سهام عدالت امروز چهارشنبه 9 آذرماه 1401 آماده عرضه این خودروهای جدید در بورس باشید + اسامی ريیس بانک مرکزی: وضعیت ارزی ما خوب است تغییر تعطیلات در کشور کلید خورد؟ آخرین جزییات از ادامه پرداخت یارانه نقدی / دریافت کالابرگ اختیاری یا اجباری؟ خودروهای وارداتی به مزایده گذاشته خواهد شد ريیس بانک مرکزی: وضعیت ارزی ما خوب است افزایش صادرات غیر نفتی در 7 ماه نخست سال شاید اکنون بهترین فرصت برای خرید بیت‌کوین باشد! فردا؛ سفر ريیس جمهور به کردستان استفاده از ظرفیت ابزار‌های مالی بانک مرکزی یک ضرورت است مصوبات جدید ستاد تسهیل و رفع موانع تولید ابلاغ شد کاهش حقوق گمرکی کالا‌های مشمول از 4 به یک درصد مسکو و پکن در حال توسعه تسویه حساب‌ ها بدون سويیفت حراج جدید اوراق مالی اسلامی بانک مرکزی در هفته آینده رکود در منطقه یورو شدیدتر خواهد شد