افزایش مالیات بر ارزش افزوده، نوعی خودتحریمی علیه تولید و اقدامی تورم‌زاست

افزایش مالیات بر ارزش افزوده، نوعی خودتحریمی علیه تولید و اقدامی تورم‌زاست

افزایش مالیات بر ارزش افزوده، اثرات منفی زیادی برای اقتصاد کشور دارد و الان زمان مناسبی برای این کار نیست. در شرایط تحریمی که تحت فشاریم، سیاست‌هایی از داخل مانند افزایش مالیات بر ارزش افزوده نیز به فشار مضاعف بر بخش تولید و صنعت و مردم می افزاید.

به گزارش تابناک اقتصادی؛ بسیاری از کارشناسان بر این باورند، در اوضاع کنونی اقتصادی کشور افزایش مالیات بر ارزش افزوده به صلاح نیست و عواقب خوبی برای دولت و مردم ندارد. به زعم آنان، نیاز است دولت به اعمال سیاست‌های انبساطی و تسهیل کننده بپردازد و از تحمیل فشار اضافی بر مردم بپرهیزد.

در شرایطی که دولت در لایحه برنامه هفتم توسعه، پیشنهاد افزایش نرخ مالیات بر ارزش افزوده تا 13 درصد را داده بود، در نهایت این پیشنهاد با مخالفت مجلس روبه رو و از لایحه برنامه هفتم حذف شد. اما در ادامه در لایحه بودجه 1403 تصمیم متفاوتی گرفته شد. به گونه‌ای که با توجه به صحبت‌های وزیر اقتصاد (اواخر آذر ماه) مبنی بر اینکه «برای افزایش مستمری بازنشستگان در طرح متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان قرار است یک درصد به نرخ مالیات ارزش افزوده اضافه شود و از 9 درصد کنونی به 10 درصد افزایش یابد» در نهایت کمیسیون تلفیق نیز با این پیشنهاد موافقت کرد و چراغ سبز نشان داد.

بنابراین در 17 دی ماه سال جاری، سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال 1403 گفت: کمیسیون تلفیق با افزایش یک واحد درصدی مالیات بر ارزش افزوده در لایحه بودجه سال 1403 موافقت کرد؛ از این روی، 70 همت از محل فوق و سایر منابع بودجه ای، برای تامین اعتبارات همسان سازی حقوق بازنشستگان در بودجه سال 1403 پیش بینی شد.

این در حالی است که در آن مقطع حسینعلی حاجی دلیگانی اظهار داشت: در سیاست‌هایی که رهبر معظم انقلاب برای تصویب و تدوین برنامه هفتم تصویب کردند، در بند (2) آمده که نرخ تورم در برنامه تک رقمی شود. اگر یک درصد مالیات بر ارزش افزوده اضافه کردیم، تاثیرات آن تا کجا خواهد بود.

یک نماینده دیگر نیز در مخالفت با افزایش یک درصدی مالیات بر ارزش افزوده گفته بود: دغدغه امروز و اصلی مردم برای گرانی مایحتاج خود نظیر گوشت و لبنیات است و قطعا با گران شدن هر کالایی و گران شدن آب و برق و گاز مخالفیم و طبق قانون باید به جایی برسیم که شکاف طبقاتی ایجاد نشود.

در ادامه نظرات حسن احمدیان، عضو اتاق بازرگانی تهران را در خصوص افزایش یک درصدی مالیات بر ارزش افزوده و اثری که بر وضعیت اقتصادی کشور خواهد داشت، جویا شدیم که در ادامه می‌خوانید.

احمدیان در گفت‌وگو با تابناک اقتصادی ضمن مخالفت با پیشنهاد دولت، مبنی بر افزایش یک درصدی مالیات بر ارزش افزوده تصریح کرد: بخش تولید و صنعت نظرش این است که اصولا در زمان تورم و در شرایطی که با تحریم مواجه هستیم و به اندازه‌ی کافی بار اضافی بر صنعت و تولید تحمیل شده است، افزایش مالیات بر ارزش افزوده، نوعی خودتحریمی است.

وی ادامه داد: متاسفانه و در کمال ناباوری دولت همواره در شرایط سخت به جای اینکه به اعمال سیاست‌های انبساطی و تسهیل کننده مبادرت کند، به سیاست‌های انقباضی و مشکل ساز مانند افزایش مالیات بر ارزش افزوده روی می‌آورد!

عضو اتاق بازرگانی تهران خاطرنشان کرد: بر اثر پیشنهادی که دولت مطرح کرده است، دست کم یک درصد افزایش قیمت‌ها را خواهیم داشت که به معنای افزایش تورم است. این اقدام نه تنها به بهبود وضعیت فعلی و کاهش تورم کمک نمی‌کند، بلکه به آن دامن می‌زند و صد در صد با آن مخالف هستیم.

احمدیان گفت: افزایش مالیات بر ارزش افزوده به معنای کاهش قدرت خرید مردم است که تولید را متضرر می‌کند. این اقدام به کاهش اشتغالزایی نیز منجر می‌شود. تولیدکنندگان با مشکلات مختلفی در زمینه‌ی جبران سرمایه در گردش خود مواجه هستند و افزایش مالیات بر ارزش افزوده بار اضافه‌ای بر آن‌ها تحمیل می‌کند.

وی ادامه داد: به طور کلی، افزایش مالیات بر ارزش افزوده اثرات منفی زیادی برای اقتصاد کشور دارد و الان زمان مناسبی برای این کار نیست. این اقدام قطعا اثرات روانی تورمی خواهد داشت و علاوه بر افزایش یک درصدی اجناس شاهد بالا رفتن قیمت‌ها بیشتر از این میزان نیز خواهیم بود.

عضو اتاق بازرگانی تهران خاطرنشان کرد: عواملی مانند افزایش قیمت حامل‌های انرژی، بالا رفتن دستمزد‌ها و افزایش یک درصدی مالیات بر ارزش افزوده، همگی بر بالا رفتن قیمت‌ها اثر دارند. اما اگر اثر واقعی آن‌ها در افزایش قیمت‌ها X تومان باشد، اثر روانی آن‌ها X به علاوه‌ی A تومان خواهد بود. در شرایط تحریمی که تحت فشار هستیم، سیاست‌هایی از داخل مانند افزایش مالیات بر ارزش افزوده نیز به فشار مضاعف بر بخش تولید و صنعت و مردم می افزاید.

آخرین اخبار بورس و اقتصاد