ایران و عراق؛ بزرگترین شرکای تجاری منطقه

ایران و عراق؛ بزرگترین شرکای تجاری منطقه

ريیس اتاق بازرگانی ایران و عراق می‌گوید ظرف 15 سال آینده، تجارت مشترک ایران و عراق به بزرگترین محیط فعالیت‌های اقتصادی تبدیل خواهد شد.

به گزارش ایسنا، یحیی آل اسحاق در نشست مشترک با هیيت تجاری عراقی، با بیان اینکه شرایط ایران و عراق امروز به گونه‌ای است که دورنمای بسیارخوبی برای فعالان اقتصادی دو کشور ترسیم می‌کند گفت: عراق در این سال‌ها همواره شریک تجاری دوم یا سوم ایران بوده است. تا 15 سال آینده بازار ایران و عراق بزرگ‌ترین محیط فعالیت اقتصادی برای فعالان دو کشور خواهد بود و در زمینه همه انواع کالا تا پروژه‌های بزرگ اقتصادی امکان فعالیت وجود دارد. بنابراین کسانی که امروز شروع‌کننده و در خط مقدم باشند 15 سال بعد موفق‌ترین خواهند بود.

او با تاکید بر اینکه عزم مسيولین رده بالای هر دو کشور بر توسعه روابط اقتصادی است بیان کرد: در برخی مقاطع حجم معاملات دو کشور به 13 میلیارد دلار رسیده و قرار بر این است که این میزان را به 20 میلیارد دلار در سال برسانیم. چرا که در استان‌ها و بخش‌های مختلف صنعتی ایران و بازار عراق این ظرفیت وجود دارد.

آل اسحاق با اشاره به اینکه در حال حاضر در تجارت دو کشور توازنی وجود ندارد و کفه صادرات ایران به عراق سنگینی می‌کند گفت: توافق شده تا این توازن برقرار شود. لذا فرصت خوبی برای تجار دو کشور خواهد بود.

علا ولی علی - ريیس اتاق بازرگانی العماره - با بیان اینکه ایران در تخصیص تعرفه‌های تجاری در عراق سوم است گفت: از این جهت رقابتی بین ایران و چین وجود دارد و ما درخواست می‌کنیم با اختصاص تعرفه‌های تجاری بیشتر از سوی ایران روابط تجاری ایران و عراق توسعه بیشتری پیدا کند.

او با تاکید بر اینکه تجار عراقی انتظار دارند حجم تجارت با ایران از 24 میلیارد دلار نیز بگذرد گفت: تحقق این امر به اراده و خواست دو طرف و به ویژه بخش خصوصی ایران بستگی دارد. ما معتقدیم بخش خصوصی در ایران بازیگر اصلی توسعه روابط تجاری است.

علا ولی علی به وجود برخی موانع در مسیر پیشبرد روابط دو کشور اشاره کرد و گفت: هدف ما از این سفر این است که با ارتباط و آشنایی بیشتر با شرکت‌های ایرانی از محصولات آنها مطلع شده و همکاری‌های را افزایش دهیم.

بر اساس گزارش سایت اتاق ایران، در ادامه سلام قاضی ابراهیم - ريیس اتاق صنایع استان دیاله - نیز با تاکید بر اینکه کیفیت و قیمت کالاهای صنعتی ایران مناسب است گفت: ما تمایل داریم هر چه بیشتر بتوانیم از نمایشگاه‌های تجاری ایران دیدن کنیم و در مقابل نیز در نمایشگاه‌های تجاری عراق پذیرای شما باشیم.

شهلا عموری - نایب ريیس اتاق مشترک ایران و عراق و ريیس اتاق اهواز - نیز در این نشست به وجود مرزهای مشترک طولانی میان ایران و عراق اشاره کرد و گفت: بی‌توجهی به این موضوع و عدم استفاده از فرصت‌هایی که این امر برای دو طرف فراهم می‌کند  به دلسردی تجار منجر خواهد شد.

او با بیان اینکه اتاق اهواز به عنوان یکی از اتاق‌های مرز از ابتدای امسال با جلساتی را با اتاق‌های متناظر در استان‌های مرزی عراق داشت ادامه داد: در این نشست‌ها به این نتیجه رسیدیم که بخش خصوصی در ایران و عراق با برنامه‌ریزی و به صورت هدفمند روابط خود را پایه‌ریزی و پیش ببرند.

او ابراز امیدواری کرد حضور این هیات عراقی در ایران به انعقاد دو یا سه قرارداد تجاری منجر شود.

حاصل فعالیت دولت ريیسی برای بورس چه بود؟ خبر جدید درباره یارانه نقدی و ارز دارو خودداری دو شرکت از پذیرش نمایندگان سهام عدالت اولین کشتی باری به آب های اوکراین رسید شوکی که نذری‌های محرم را از رونق انداخت تعیین تکلیف دولت برای کارت نان به کجا رسید؟ | چه کسانی یارانه نان دریافت می کنند؟ درآمد نجومی مشاوران املاک متاورسی در ایران/... هزینه وام مسکن باز هم کاهش یافت قیمت نفت برنت به 95 دلار رسید قیمت نفت برنت به 95 دلار رسید بدهی خارجی در دولت سیزدهم کاهش یافت/ دیگر خبری از استقراض‌های پی‌درپی و چاپ پول نیست کدام اینترنت طرفدار بیشتری دارد؟ روند کاهشی هزینه وام مسکن ادامه دارد خاندوزی: تلاش دولت بر این است که کارها معطل نماند یک بام و دو هوای دولت در تنظیم بازار کالاهای اساسی/ جریمه عجیب و سنگین برای تولید کنندگان رب تردد در شمال کشور روان است دردسرهای بی پایان قیر تهاتری/ اصلاح قانون به سود فساد قیر رایگان؟ وزش باد شدید، رگبار و رعد و برق در شمال کشور 75درصد مصرف کنندگان آمریکایی در پرداخت صورت حساب مشکل دارند قیمت اوراق مسکن برای مجردها و متاهل‌ها تشریح دلیل کمبود دستمال کاغذی و پوشاک در بازار/ 50 درصد مواد اولیه وارداتی است فارس من| مطالبه مردمی برای عرضه چادر و روسری با قیمت مناسب پروژه‌های آبی عراق؛ از تغییر مسیر دجله تا سدسازی روی اروند/ چالش جدید آبی برای ایران تعریف شد؟ ترفند مشاورین مسکن برای گران کردن املاک کدام بانک‌ها بیشتر وام دادند؟ هزینه وام مسکن باز هم کاهش یافت ترفند برخی از مشاورین املاک برای گران کردن املاک ایران چه جایگاهی در بین ابرتولیدکنندگان گاز در دنیا... توضیح رییس اسبق کانون صرافان درباره تغییرات قیمت دلار/... قیمت جدید برنج اعلام شد تلاش دولت بر این است که کارها معطل نماند وداع با یارانه نقدی؟ خاندوزی: افق روشنی در انتظار اقتصاد کشور است قیمت جدید برنج اعلام شد/ گزارش رسمی دولت از افزایش... سخنان جدید رییس کانون بازنشستگی درباره حقوق بازنشستگان/... قیمت این نوع پنیر به بیش از 100 هزار تومان رسید+ لیست قیمت خبرگزاری دولت خیال مردم را بابت ارزانی راحت کرد! بحران پیش رو مانند بحران بزرگ مالی است قیمت این خودرو در تهران از 11میلیارد فراتر رفت نخستین واحد نیروگاهی احداثی توسط صنایع وارد مدار شد فاکتور الکترونیکی یک گام دیگر به اجرا نزدیک تر شد دستورالعمل‌های بهداشتی ذبح دام در مراسم تاسوعا و عاشورا اعلام شد تراکنش‌های بانکی تیر ماه 686 هزار میلیارد تومان شد افتتاح حساب به صورت گروهی در بانک‌ها ممنوع شد صفر تا صد پیکان از اولین تا آخرین تولید / آنچه درباره خودرو مجبوب نمی دانید قیمت جدول خانه در چیتگر قیمت این خودرو آلمانی در بازار تهران از 11 میلیارد... قیمت آپارتمان در چیتگر ؟ + جدول قیمت نقل قول‌ها از افزایش 38 درصدی حقوق بازنشستگان حکایت دارند اما این اخبار به معنی افزایش حقوق ماه مردا... اقتصاد در رکود است؛ منتظر آمار نباشید